Предпазни мерки
-
Предпазните колани са проектирани спрямо костната структура на тялото и трябва да се носят ниско в предната част на таза или таза, гърдите и раменете, според случая; носенето на обиколката на колана в областта на корема трябва да се избягва. Предпазните колани трябва да се регулират възможно най-здраво, в съответствие с комфорта, за да осигурят защитата, за която са проектирани. Отпуснатият колан значително ще намали защитата, предоставена на потребителя. Трябва да се внимава, за да се избегне замърсяване на лентата с лакове, масла и химикали, и по-специално с акумулаторна киселина. Почистването може да се извърши безопасно с мек сапун и вода. Коланът трябва да бъде сменен, ако лентата се износи, замърси се или се повреди. От съществено значение е да смените целия набор, след като е бил износен при силни удари, дори ако повредата на набора не е очевидна. Коланите не трябва да се носят с усукани презрамки. Всеки набор колан трябва да се използва само от един пътник; опасно е да се постави колан около дете, което се вози в скута на пътника.
-
Децата до 13-годишна възраст трябва винаги да бъдат правилно обезопасени на задната седалка. Никога не позволявайте на деца да се возят на предната седалка. Ако на предната седалка трябва да се настани дете над 13 години, то трябва да бъде правилно обезопасено с колан и седалката да се премести колкото е възможно по-назад.
-
Никога не прекарвайте раменната част от колана под ръката или зад гърба си. Неправилно разположена, раменната част на колана може да причини сериозни наранявания при катастрофа. Раменната част на колана трябва да бъде разположена по средата, над рамото Ви, през ключицата.
-
Никога не поставяйте колана върху чупливи предмети. При внезапно спиране или удар, коланът може да ги увреди.
-
Избягвайте да носите усукани предпазни колани. Усукан колан също не върши никаква работа. При сблъсък може дори да се вреже във Вас. Уверете се, че лентата на колана е права и не е усукана.
-
Когато закопчавате предпазния колан, внимавайте да не закопчавате предпазния колан в закопчалки за друга седалка. Това е много опасно, защото тогава предпазният колан не предпазва добре.
-
Не разкопчавайте и закопчавайте предпазния колан, докато шофирате. Това може да предизвика загуба на контрол и злополука, която да доведе до фатален край, сериозни наранявания или имуществени щети.
-
Трябва да поставите частта на колана през кръста възможно най-ниско и плътно през бедрата, а не на кръста. Ако коланът през кръста е разположен твърде високо на талията Ви, това може да увеличи вероятността от нараняване в случай на сблъсък. И двете ръце не трябва да са под или над колана. Трябва да минава под едната и над другата, както е показано на илюстрацията. Никога не прокарвайте предпазния колан под ръката до вратата.
-
Преди да закопчавате задните предпазни колани, проверете дали използвате правилната закопчалка. Погрешно закопчаване на левия или десния предпазен колан в средната закопчалка не осигурява защита при злополука.
-
Неправилното боравене с обтегачите на предпазните колани и неспазването на предупрежденията те да не се удрят, модифицират, проверяват, подменят, обслужват или ремонтират могат да доведат до неправилна работа или неволно активиране и сериозни наранявания.
-
Всички пътници в автомобила трябва да пътуват с постоянно закопчани предпазни колани. Предпазните колани и детските обезопасителни системи намаляват риска от сериозни или фатални наранявания за всички пътници, в случай на сблъсък или внезапно спиране. Без предпазен колан пътниците могат да бъдат преместени твърде близо до разгъваща се въздушна възглавница, да ударят вътрешната конструкция или да бъдат изхвърлени от превозното средство. Правилно поставените и закопчани предпазни колани намаляват значително тези опасности. Задължително спазвайте предпазните мерки в това ръководство за предпазните колани, въздушните възглавници и седалките за пътниците.
-
Всеки човек във вашето превозно средство трябва да бъде правилно обезопасен по всяко време, включително пеленачета и деца. Никога не дръжте дете на ръце или в скута си, когато се возите в превозно средство. Силата, създадена по време на сблъсък, ще отскубне детето от ръцете Ви и ще го запрати към интериора. Винаги обезопасявайте децата с подходяща за възрастта и теглото им мерки.
-
Ако децата не пътуват с правилно поставени и регулирани предпазни колани, има опасност от смърт или тежко нараняване.
-
Бременните жени никога не трябва да поставят частта за през кръста на предпазния колан над областта на корема, където се намира плодът, или над корема, където коланът може да смаже плода по време на удар.
-
Возенето с наклонена облегалка увеличава вероятността от сериозни или фатални наранявания в случай на сблъсък или внезапно спиране. Защитата на системата за обезопасяване (предпазни колани и въздушни възглавници) е значително намалена при накланяне на седалката. Предпазните колани трябва да са плътно прилепени към ханша и гърдите, за да работят правилно. Колкото повече е наклонена облегалката, толкова по-голям е шансът бедрата на пътника да се плъзгат под частта за през кръста, причинявайки сериозни вътрешни наранявания или шията на пътника да удари раменния колан. Водачът и пътниците винаги трябва да са седнали правилно, да са обезопасени с колани и с изправени облегалки.
-
Предпазните колани могат се нагорещят в автомобил, оставен затворен на слънце. Те могат да изгорят бебета и деца.
Когато вдигате свалена облегалка на задната седалка, внимавайте да не повредите лентата или закопчалката на предпазния колан. Внимавайте лентата или закопчалката да не се затисне в задната седалка. Предпазен колан с повредена лента или закопчалка няма да предпазва добре и дори може да се скъса при сблъсък или внезапно спиране, което може да причини тежко нараняване. Ако лентите или закопчалките са повредени, незабавно ги сменете.
-
Предпазните колани винаги трябва да се поставят, когато автомобилът е в движение.
-
Внимавайте да не повредите лентата или останалите компоненти на предпазния колан. Ако лентата или останалите компоненти на колана са повредени, сменете го.
-
Потребителят не трябва да прави никакви промени или нововъведения, които да възпрепятстват механизмите за регулиране на коланите да обират хлабината или самият той да им пречи да правят това.
-
Когато разкопчавате предпазния колан, внимавайте да не удари твърди или чупливи предмети.
-
Уверете се, че в закопчалките няма нищо. Предпазният колан може да не е закопчан здраво.
-
Возенето в неправилно положение възпрепятства работата на предупредителната система за предните предпазни колани. Важно е водачът да инструктира пътника да седне правилно, както е указано в това Ръководство.
-
След сблъсък системата на предпазните колани трябва да бъде проверена, за да се гарантира, че работи нормално. Сменете всички колани, които не функционират изправно.
-
Уверете се, че закопчавате раменния колан на подходящата височина. Никога не поставяйте раменния колан около врата или лицето си.
-
За Вашата безопасност се уверете, че лентата на колана не е разхлабена или усукана и винаги сядайте правилно на седалката си.
-
Всички в автомобила трябва да пътуват с правилно поставени и закопчани предпазни колани. Предпазните колани са най-ефективни, когато облегалките на седалките са в изправено положение.
-
Системите на предпазните колани с донатягане при удар са предназначени само за еднократно задействане. След като са били активирани, обтегачите на предпазните колани трябва да се сменят. Всички предпазни колани от всякакъв тип трябва винаги да се сменят, след като са били носени по време на сблъсък.
-
Механизмът на обтегача на предпазния колан се нагрява по време на активиране. Не докосвайте обтегачите на предпазните колани няколко минути след като са били активирани.
-
Не се опитвайте да проверявате или подменяте сами обтегачите на предпазните колани. Системата трябва да бъде проверена в професионален сервиз. Kia препоръчва да посетите оторизиран представител/сервизен партньор на Kia.
-
Ако автомобилът или обтегачът на предпазен колан трябва да се бракува, свържете се с професионален сервиз. Kia препоръчва да посетите оторизиран представител/сервизен партньор на Kia.
-
Работата по предната част на каросерията на автомобила може да повреди системата на обтегачите на предпазните колани. Следователно, системата трябва да бъде проверена в професионален сервиз. Kia препоръчва да посетите оторизиран търговец/сервизен партньор на Kia.
-
Ако обтегачът на предпазния колан не работи правилно, сигналната лампа за въздушната възглавница от системата SRS (Supplemental Restraint System – система за пасивна безопасност) ще светне, дори и да няма неизправност във въздушната възглавница. Ако предупредителната лампа за въздушната възглавница от SRS не се показва, когато автомобилът е в положение ON (Включено), или ако остане включена след светването в продължение на около 3 до 6 секунди, или ако светва, докато автомобилът е в движение, системата трябва да бъде проверена в професионален сервиз. Kia препоръчва да посетите оторизиран представител/сервизен партньор на Kia.
-
Никога не допускайте диагоналната част на колана да опира в шията или лицето на дете, докато автомобилът е в движение.
-
Не сгъвайте надолу лявата част на облегалката на задната седалка, когато предпазният колан за задната средна седалка е закопчан. Винаги разкопчавайте предпазния колан за задната средна седалка, преди да сгънете надолу лявата част на задната облегалка. Ако предпазният колан за задната средна седалка е закопчан, когато лявата задна облегалка бъде свалена, това може да изкриви и повреди горната част на облегалката и арматурата на предпазния колан, след което облегалката ще заседне в сваленото положение.
-
Не закопчавайте левия или десния заден предпазен колан в средната закопчалка. Предпазният колан за задната средна седалка трябва да се закопчава само в средната закопчалка. В противен случай погрешно закопчаният предпазен колан няма да предпазва.
-
Когато изтегляте предпазния колан, за да го поставите, изваждайте внимателно езика от водача, за да не го откъртите.
-
Дори предната пътническа седалка да не е заета, сигналната лампа за предпазния колан ще мига или ще свети в продължение на 6 секунди.
-
Предупреждението за предпазния колан на пътника отпред може да се включи и когато на седалката бъде поставен багаж.
-
Ако не можете да изтеглите предпазния колан от натягащия механизъм, издърпайте го силно и го освободете. След това ще можете да го изтеглите плавно.
-
Изтеглящият механизъм ще се задейства не само при челен сблъсък, но също така при страничен сблъсък, ако автомобилът е оборудван със странична въздушна възглавница или въздушна възглавница тип „завеса“.
-
Когато обтегачите на предпазните колани се активират, в салона на автомобила може да се чуе силен шум и да се забележи фин прах, който прилича на дим и е видим в купето. Това са нормални работни състояния и не представляват опасност.
-
Макар да е безвреден, финият прах може да предизвика раздразнения на кожата и не трябва да бъде вдишван за продължителен период от време. Измийте добре непокритите части на кожата си след произшествие, при което са се задействали обтегачите на предпазните колани.
-
Тъй като сензорът, който задейства въздушната възглавница от SRS, е свързан с обтегача на предпазния колан, предупредителната лампа за въздушната възглавница от SRS на арматурното табло светва за около 3~6 секунди, след като автомобилът е в позиция ВКЛ., а след това се изключва.
-
Малките деца ще бъдат защитени най-добре в случай на катастрофа, ако са настанени правилно в система за обезопасяване на деца на задната седалка, която отговаря на стандартите за безопасност във Вашата страна. Преди да закупите каквато и да е детска седалка, уверете се, че има етикет, удостоверяващ, че отговаря на стандартите за безопасност във Вашата страна. Средството за обезопасяване трябва да бъде подходящо за височината и теглото на детето. На етикета на средството за обезопасяване на деца ще намерите тази информация. Вижте „Система за обезопасяване на деца (CRS)“ на стр. 4 – 26.