Грижа за екстериора

Когато използвате химически почистващ препарат или лак, прочетете всички предупреждения и следвайте инструкциите на етикета.

ЗАБЕЛЕЖКА

Ако паркирате автомобила около пътна табелка от неръждаема стомана или навес и т.н., външната пластмасова облицовка (броня, спойлер, гарнитура, лампа, външно огледало и т.н.) може да е повредят от отразена слънчева светлина от външна конструкция. За да избегнете повреда на пластмасовата външна облицовка, паркирайте автомобила далеч от зони, в които може да се получи отразена светлина или светлината да се отрази от капак на автомобил. (В зависимост от превозното средство, вида на приложимата външна облицовка, например спойлер, може да се различава.)

Поддръжка на покритието

Измиване

За да предпазите боята на автомобила от ръжда и увреждания, го измивайте редовно и цялостно поне веднъж месечно с хладка или студена вода.

Ако използвате автомобила си за шофиране офроуд, трябва да го измивате след всяко пътуване. Обърнете специално внимание на премахването на натрупаната на сол, мръсотия, кал и други чужди материали. Уверете се, че дренажните отвори в долните ръбове на вратите и панелите се поддържат чисти. Насекоми, катран, смола, птичи курешки, промишлени замърсявания и подобни наслоения могат да повредят боята на автомобила, ако не бъдат отстранени незабавно.

Дори и бързото измиване с чиста вода може да не премахне напълно всички тези отлагания. Може да се използва мек сапун, който не уврежда боядисани повърхности. След измиване изплакнете автомобила обилно с хладка или студена вода. Не позволявайте върху покритието да засъхва сапун.

ВНИМАНИЕ

След измиване на автомобила тествайте спирачките, докато шофирате бавно, за да видите дали са засегнати от водата. Ако спирачната ефективност е нарушена, изсушете спирачките, като ги натискате леко, докато поддържате бавна скорост напред.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
  • Не използвайте силен сапун, химически препарати или гореща вода и не измивайте автомобила на пряка слънчева светлина или когато той е топъл.

  • Внимавайте, когато миете страничните прозорци. Особено с вода под високо налягане, която може да проникне през прозорците и да намокри вътрешността.

  • За да не повредите пластмасовите части на светлините, не ги почиствайте с разтворители или силни почистващи препарати.

Измиване под високо налягане
  • Когато миете автомобила под високо налягане, уверете се, че сте на достатъчно разстояние от него.

    Недостатъчното разстояние или прекомерното налягане може да доведат до увреждане на компонентите или проникване на вода.

  • Не пръскайте камерата, сензорите или околността директно с маркуч под високо налягане. Ударът, причинен от вода под високо налягане, може да попречи на нормалното функциониране на устройството.

  • Не поставяйте върха на дюзата близо до маншони (гумени или пластмасови) или конектори, тъй като те могат да бъдат повредени, ако влязат в контакт с вода под високо налягане.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
  • Измиването с вода в отделението на двигателя, включително измиване с вода под високо налягане, може да доведе до повреда на електрическите вериги, разположени в отделението на двигателя.

  • Никога не позволявайте вода или други течности да влизат в контакт с електрически/електронни компоненти, тъй като това може да ги повреди.

ЗАБЕЛЕЖКА

Превозно средство с матова боя (ако е оборудвана тази функция)

Не трябва да използвате автоматични автомивки с въртящи четки, тъй като това може да повреди повърхността на Вашия автомобил. Парочистителят за измиване на повърхността на автомобила при висока температура може да причини слепване на маслото и да остави петна, които трудно се отстраняват.

Използвайте мека кърпа (напр. микрофибърна кърпа или гъба), когато миете автомобила си и изсушете с кърпа от микрофибър. Когато ръчно миете автомобила си, не трябва да използвате почистващ препарат с восък. Ако повърхността на автомобила е силно замърсена (с пясък, пръст, прах или други замърсители), я почистете с вода, преди да миете автомобила.

Полиране с восък

Полирайте автомобила, след като вече няма вода върху боята.

Винаги измивайте и изсушавайте автомобила преди полиране. Използвайте качествена течност или вакса и спазвайте инструкциите на производителя. Намажете всички метални елементи, за да ги защитите и да поддържате блясъка им.

Отстраняването на масло, катран и подобни материали с почистващ препарат обикновено премахва восъка. Уверете се, че отново ги покривате, дори ако останалата част от автомобила все още не се нуждае от восък. Не нанасяйте вакса върху релефен небоядисан елемент, тъй като тя може да потъмни елемента.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
  • Изтриването на прах или мръсотия със суха кърпа ще надраска повърхността.

  • Не използвайте стоманена вата, абразивни почистващи препарати, препарати с киселина или силни препарати, съдържащи силно алкални или разяждащи агенти върху хромирани или анодирани алуминиеви части. Това може да доведе до увреждане на защитното покритие и да причини обезцветяване или повреда на боята.

ЗАБЕЛЕЖКА

Превозно средство с матова боя (ако е оборудвана тази функция)

Не използвайте предпазител за лак, като почистващ препарат, абразив и лак. В случай че е нанесен восък, незабавно отстранете восъка с помощта на силиконов препарат за отстраняване и ако на повърхността има катран, използвайте препарат за отстраняване на катран. Внимавайте обаче да не оказвате прекалено голям натиск върху боядисаната зона.

Поправяне на щети по покритието

Дълбоките драскотини или каменни стружки в боядисаната повърхност трябва да бъдат поправени своевременно. Изложеният метал бързо ще ръждясва и може да се наложи основен ремонт.

ЗАБЕЛЕЖКА
  • Ако автомобилът Ви е повреден и се нуждае от ремонт или подмяна, бъдете сигурни, че сервизът използва антикорозионни материали върху поправените или подменените части.

  • Превозно средство с матова боя (ако е оборудвана тази функция)

    В случай на превозни средства с матова боя е невъзможно да се модифицира само повредената зона и е необходим ремонт на цялата част. Ако автомобилът е повреден и се изисква боядисване, препоръчваме да поддържате и ремонтирате автомобила си при оторизиран представител/сервизен партньор на Kia. Внимавайте изключително много, тъй като е трудно да възстановите качеството след ремонта.

Поддръжка на ярки метали

  • За да премахнете катран и насекоми, използвайте препарат за отстраняване на катрани, а не стъргалка или друг остър предмет.

  • За да предпазите повърхностите на светлите метални части от корозия, нанесете восъчно или защитно покритие за хромирани части и полирайте до блясък.

  • В зимно време или в крайбрежните райони покрийте ярките метални части с по-тежко покритие от восък или консервант. Ако е необходимо, покрийте частите с некорозивно или друго защитно съединение.

Поддръжка на шасито

Корозивните материали, използвани за отстраняване на лед и сняг и контрол на праха, могат да се събират върху шасито. Ако тези материали не бъдат премахнати, може да се получи ускорено ръждясване на части под каросерията, като рамката и подовия панел, дори и да са били обработени със защита от ръжда.

Почиствайте внимателно под автомобила и отворите на колелата веднъж месечно след шофиране офроуд и в края на всяка зима с хладка или студена вода. Обърнете специално внимание на тези области, защото е трудно да видите цялата кал и мръсотия. Те могат да навредят, ако не ги отстранявате. Долните краища на вратите, праговете и рамковите елементи имат отвори за изтичане, които не трябва да се задръстват с мръсотия; задържаната вода в тези зони може да доведе до ръжда.

Поддръжка на алуминиевите колела

Алуминиевите колела са покрити с безцветен защитен слой.

  • Не използвайте абразивни почистващи препарати, полиращи смеси, разтворители или телени четки върху алуминиевите джанти. Те могат да надраскат или да повредят полирането.

  • Почистете колелото, когато се охлади.

  • Използвайте само мек сапун или неутрален препарат и изплакнете обилно с вода. Задължително почиствайте колелата и след движение по поръсени със сол пътища. Това помага за предотвратяване на корозия.

  • Не мийте колелата с бързооборотни четки в автомивката.

  • Не използвайте алкален или киселинен препарат. Може да повреди и корозира алуминиевите джанти, покрити с безцветен защитен слой.

Защита от корозия

Предпазване на Вашия автомобил от корозия

Ние използваме най-модерните конструктивни и производствени практики за защита от корозия, за да произвеждаме автомобили с най-високо качество. Това обаче е само част от работата. За да се постигне дългосрочната устойчивост на корозия на автомобила, е необходимо съдействие и от собственика.

Често срещани причини за корозия

Най-честити причини за корозия на Вашия автомобил са:

  • Сол, мръсотия и влага, които могат да се натрупват под автомобила.

  • Отстраняване на бои или защитни покрития от камъни, чакъл, ожулвания или дребни частици и вдлъбнатини, които оставят незащитени метали, изложени на корозия.

Висококорозионни зони

Ако живеете в район, където Вашето превозно средство е редовно изложено на корозивни материали, антикорозионната защита е особено важна. Някои от често срещаните причини за ускорена корозия са пътните соли, химикалите за контрол на праха, океанският въздух и промишленото замърсяване.

Влагата поражда корозия

Влажността създава условия, при които е най-вероятно да настъпи корозия. Например корозията се ускорява от висока влажност, особено когато температурите са точно над нулата. В такива условия влагата се изпарява бавно и корозивният материал остава върху повърхността на автомобила. Калта има особено силно корозивно действие, защото съхне бавно и влагата остава в контакт с автомобила. Въпреки че калта изглежда суха, тя може да задържи влага и да предразположи към корозия. Високите температури също могат да ускорят корозията на части, които не са добре вентилирани, така че влагата да може да се разпръсне.

Поддържайте автомобила чист и без кал или натрупване на друго замърсяване. Това важи не само за видимите повърхности, но по-специално за долната страна на автомобила.

За да предотвратите корозия

Можете да подобрите защитата от корозия, като спазвате следните указания:

Поддържайте автомобила си чист

Най-добрият начин да предотвратите корозия е да поддържате автомобила си чист и без корозивни материали. Вниманието към долната страна на автомобил е особено важно.

  • Ако живеете в зона със силно корозивна атмосфера, където се използват соли за пътя, близо до океана, райони с промишлено замърсяване, киселинни дъждове и др., трябва да внимавате, за да предотвратите корозия. През зимата почиствайте с маркуч от долната страна на автомобила най-малко веднъж в месеца и не забравяйте да почистите долната страна добре, когато зимата свърши.

  • Когато почиствате под автомобила, обръщайте особено внимание на компонентите под калниците и други области, които не се виждат. Почистете добре; само овлажняване на натрупаната кал, вместо отмиване, ще ускори корозията, няма да я предотврати. Водата под високо налягане и парата са особено ефективни при отстраняване на натрупаните кал и корозивни материали.

  • Когато почиствате долните панели на вратите, ролковите панели и елементите на рамката, уверете се, че отворите за оттичане са отворени така, че да може да се избягва влагата и да не бъде захваната вътре, за да ускори корозията.

Поддържайте гаража си сух

Не паркирайте автомобила си във влажен, лошо проветрив гараж. Това създава благоприятна среда за корозия. Това важи особено, ако измиете автомобила в гаража или го закарате в гаража, когато той все още е мокър или покрит със сняг, лед или кал. Дори отопляемият гараж може да допринесе за корозия, освен ако не е добре проветряван, така че влагата да се разпръсква.

Поддържайте боята в добро състояние

Драскотините в покритието трябва да бъдат покрити с боя възможно най-скоро, за да се намали възможността от корозия. Ако се прояви метал, се препоръчва боядисване.

Птичите отпадъци са силно корозивни и могат да повредят боядисаните повърхности само за няколко часа. Винаги ги премахвайте възможно най-бързо.

Не занемарявайте интериора

Под постелките може да се натрупа влага и да предизвика корозия. Редовно вдигайте постелките и проверявайте дали подът е сух. Особено внимавайте, ако пренасяте торове, почистващи материали или химикали в автомобила.

Те трябва да се пренасят само в подходящи съдове, а всички течове и разливи трябва да се почистват, измиват с чиста вода и изсушават добре.