Общ преглед

Опасни условия на шофиране

Препоръки при поява на опасности на пътя от рода на вода, сняг, лед, кал, пясък и пр.:

  • Карайте предпазливо и позволявайте допълнително разстояние за спиране.

  • Избягвайте резки включвания на спирачките и движения на волана.

  • Не натискайте неколкократно спирачния педал на автомобил с ABS.

  • Ако сте задръстени в сняг, кал или пясък, използвайте втора предавка. Ускорявайте бавно, за да не буксуват задвижващите колела.

  • Поставете пясък, едра сол или друг нехлъзгав материал под задвижващите колела, за да осигурите сцепление, когато автомобилът е заседнали в лед, сняг или кал.

Намаляване на опасността от преобръщане

Този многофункционален лек автомобил е автомобил с повишена проходимост (SUV). При автомобилите с повишена проходимост опасността от преобръщане е значително по-висока, отколкото при другите автомобили. Автомобилите с повишена проходимост имат по-високо окачване и по-тесен коловоз, за да могат да се движат и маневрират по-лесно по пресечен терен.

Поради тяхната специфична конструкция центърът на тежестта е разположен по-високо, отколкото при обикновените автомобили. Предимството на по-високото окачване е по-добър поглед върху пътя и съответно по-ранно забелязване на потенциални проблеми.

За сметка на това те не могат да завиват на същите скорости като обикновените леки автомобили, също както спортните автомобили с ниско окачване не могат да се движат добре по пресечен терен. Затова силно се препоръчва водачът и пътниците да се возят със закопчани предпазни колани.

При преобръщане човек без закопчан предпазен колан е много по-вероятно да загине, отколкото човек със закопчан предпазен колан. Водачът може да вземе предпазни мерки, за да намали опасността от преобръщане.

При възможност избягвайте резки завои и маневри, не товарете тежки товари на багажника на покрива и не правете никакви изменения по автомобила.

ВНИМАНИЕ
  • Автомобилът се доставя с гуми, осигуряващи безопасно движение и управление. Не използвайте гуми и колела с размери и видове, различни от фабрично монтираните. Това може да намали безопасността и работните характеристики на автомобила, което може да предизвика загуба на маневреност и преобръщане с тежки наранявания. Когато сменяте гуми, и четирите джанти и гуми задължително трябва да бъдат с еднакви размери, типове, марки и товароносимост.

  • Както при всеки друг автомобил с повишена проходимост (SUV), неправилното управление може да доведе до загуба на контрол, злополука или преобръщане на автомобила.

    • При автомобилите с повишена проходимост опасността от преобръщане е значително по-висока, отколкото при другите автомобили.

    • Специфичните конструктивни характеристики (по-висок просвет, по-тясна напречна база и т.н.) дават на това превозно средство по-висок център на тежестта от обикновените превозни средства.

    • Един автомобил с повишена проходимост не може да завива на същите скорости като обикновените автомобили.

    • Избягвайте резки завои и резки маневри.

    • При преобръщане човек без закопчан предпазен колан е много по-вероятно да загине, отколкото човек със закопчан предпазен колан. Всички пътници в автомобила трябва да бъдат със закопчани предпазни колани.

Люлеене на автомобила

Ако е необходимо да залюлеете автомобила, за да го освободите от сняг, пясък или кал, първо завъртете волана наляво и надясно, за да изчистите зоната около предните колела. След това превключвайте последователно между R (Назад) и някоя от позициите на скоростите напред.

Не форсирайте автомобила и не оставяйте колелата да буксуват излишно. Ако след няколко опита не успеете да излезете, се обадете на пътна помощ да освободи автомобила, за да предотвратите прегряване и евентуална повреда на редуктора.

ВНИМАНИЕ

Не се опитвайте да освобождавате автомобила с движения напред-назад, ако наблизо има хора или предмети. Автомобилът може внезапно да потегли напред или назад, след като се освободи.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
  • Продължителните движения напред-назад могат да предизвикат прегряване или повреда на редуктора и гумите.

  • Не допускайте колелата да буксуват, особено на скорости над 56 км/ч. Буксуването на колелата на високи скорости при неподвижен автомобил може да предизвика прегряване и повреда на гумите, а също така въртящите се колела могат да излетят и да наранят минувачи.

ЗАБЕЛЕЖКА

Електронната система за контрол на стабилността (ESC) трябва да бъде изключена, преди да се правят опити за освобождаване на автомобила с движения напред-назад.

Плавно завиване

Избягвайте спирането или смяната на предавките в завоите, особено когато пътя е мокър. В идеалния случай завоите винаги трябва да се вземат при леко ускорение. Ако следвате тези предложения, износването на гумите ще бъде сведено до минимум.

Шофиране през нощта

Тъй като нощното шофиране е по-опасно от дневното, запомнете следните полезни съвети:

  • Забавяйте и поддържайте по-голямо разстояние между Вас и другите превозни средства, тъй като видимостта през нощта е намалена, особено в райони, където няма улично осветление.

  • Регулирайте огледалата си, за да намалите отблясъците от фаровете на други шофьори.

  • Поддържайте фаровете чисти и правилно насочени. (При превозни средства, които не са оборудвани с функция за автоматично насочване на фаровете.) Мръсните или неправилно насочени фарове ще направят много по-трудно виждането през нощта.

  • Избягвайте да гледате директно към предните фарове на приближаващите превозни средства. Може да бъдете временно заслепени и ще трябват няколко секунди на очите Ви, за да се приспособят към тъмнината.

Шофиране при дъжд

Шофирането в дъжд и по мокри пътища е опасно, особено ако автомобилът не е подготвен за мократа повърхност.

Няколко полезни съвета за шофиране в дъжд:

  • Силният дъжд ще намали видимостта и ще увеличи разстоянието, необходимо за спиране на автомобила Ви, за това намалете скоростта.

  • Поддържайте оборудването за почистване на предното стъкло в добра форма. Сменете чистачките на предното стъкло, когато има ивици или пропуснати зони на предното стъкло.

  • Ако гумите Ви не са в добро състояние, бързо спиране върху мократа повърхност може да доведе до занасяне и евентуално до злополука. Уверете се, че гумите Ви са в добро състояние.

  • Включете фаровете, за да могат другите да Ви виждат.

  • Шофирането твърде бързо през големи локви може да повлияе на спирачките. Ако трябва да карате през локви, опитайте се да го направите бавно.

  • Ако смятате, че спирачките Ви са се намокрили, натискайте ги леко, когато шофирате, докато се възстанови нормалната работа спирачките.

Аквапланинг

Ако пътят е мокър и карате бързо, автомобилът Ви може да има малък или никакъв контакт с пътната повърхност и всъщност да се движи върху водата. Най-добрият съвет е да НАМАЛИТЕ, когато пътят е мокър.

Шофиране при наводнени терени

Избягвайте да пътувате през наводнени терени, освен ако не сте сигурни, че водата не е по-висока от долната част на колелото. Шофирайте през вода бавно. Оставете достатъчно разстояние за спиране, тъй като ефективността на спирачките може да бъде засегната.

След като сте преминали през вода, изсушете спирачките, като внимателно ги натискате няколко пъти, докато автомобилът се движи бавно.

Ако спирачната система е мокра и има намален спирачен ефект или издава чести звуци при спиране, регулирайте настройката за регенеративно спиране на скорост „0“ с перото за превключване и натиснете леко спирачния педал няколко пъти. Поддържайте безопасно разстояние, за да подсушите спирачната система.

Установяването на регенеративното спиране на „0“ може да намали ефективността при спиране няколко пъти по отношение на ефективността на спирачките, но това е нормално. След това регенеративната спирачна система ще работи нормално.

Шофиране по магистрала

Гуми

Регулирайте налягането в гумите, както е указано в спецификациите. Ниското налягане в гумите ще доведе до прегряване и евентуална повреда на гумите.

Избягвайте да използвате износени или повредени гуми, тъй като те могат да осигурят намалено сцепление или да откажат напълно.

Никога не превишавайте максималното налягане, посочено на гумите.

ВНИМАНИЕ
  • Винаги проверявайте дали гумите са добре напомпани, преди да потеглите. Твърде силно или слабо напомпаните гуми могат да създават проблеми с управлението, да доведат до загуба на контрол върху автомобила, да се спукат и да предизвикат злополуки, наранявания и дори смърт. За правилните налягания в гумите, вижте Гуми и колела.

  • Винаги проверявайте грайфера на гумата, преди да потеглите. Износените гуми могат да предизвикат загуба на контрол върху автомобила. Сменяйте износените гуми при първа възможност. За допълнителна информация и относно лимитите на протектора, вижте Гуми и колела.

Охладителна течност и батерия с високо напрежение

Шофирането с по-високи скорости по магистрали изисква повече електрическа енергия и е по-малко ефективно, отколкото при по-бавна, по-умерена скорост. При шофиране по магистрала поддържайте умерена скорост, за да пестите електрическа енергия.

Уверете се, че преди да шофирате, сте проверили нивото на охлаждащата течност и заряда на електрическата енергия.