Ръчно съобщаване на пътнотранспортни произшествия
Водачът или пътник може да направи ръчно спешно повикване до обществения център за приемане на спешни повиквания (PSAP) с натискане на бутона SOS за повикване на съответните аварийни служби.
Повикване до аварийните служби през общоевропейската система eCall може да се прекъсне с повторно натискане на бутона SOS, само ако повикването още не е прието.
След активиране на спешното повикване в ръчен режим (за правилни спешни услуги и поддръжка), общоевропейската система eCall автоматично предава данните за пътнотранспортното произшествие/или данни за друго произшествие на служителя на обществения център за приемане на спешни повиквания (PSAP) (по време на спешно повикване) чрез натискане на бутона SOS.
Ако водачът или пътник неволно натисне бутона SOS, повикването може да се прекъсне с повторно натискане на бутона в рамите на 3 секунди. След това то не може да бъде отменено.
При ПТП или друг инцидент за активиране на спешно повикване в ръчен режим е необходимо:
-
Спрете автомобила, като спазвате правилника за движение по пътищата, за да осигурите своята безопасност и безопасността на останалите участници в движението;
-
Натиснете бутона SOS, при натискане на бутона се извършва SOS регистрация на устройството в безжичните телефонни комуникационни мрежи, събират се минимални данни за автомобила и местоположението му в съответствие с техническите изисквания на устройството.
След това се осъществява връзка със служителя на общоевропейската система eCall за изясняване на причините (условията) на спешното повикване.
-
След уточняването на причините за спешното повикване служителят на обществения център за приемане на спешни повиквания (PSAP) изпраща авариен екип и приключва спешното повикване.
Ако спешното повикване не бъде направено по описаната по-горе процедура, то ще се счита за грешка.
Аварийно захранване на общоевропейската система eCall от батерията
-
Батерията на общоевропейската система eCall осигурява захранване за 1 час, ако основният източник на захранване на автомобила е излязъл от строя при пътнотранспортното произшествие.
-
Батерията на общоевропейската система eCall трябва да се сменя на всеки 4 години.
Светодиодът свети в червено (неизправност в системата)
Ако червеният светодиод светне при нормално движение, това може да означава неизправност в общоевропейската система eCall. Уредете незабавно проверка на общоевропейската система eCall при оторизиран представител на Kia. В противен случай изправната работа на устройството за общоевропейската система eCall, инсталирано в автомобила, не е гарантирана. Собственикът на автомобила носи отговорност за последиците от неспазването на изложените по-горе условия.
Самоволен демонтаж или изменения
Общоевропейската система eCall се свързва с аварийните служби за пътна помощ. Затова всеки самоволен демонтаж или промени на настройките на общоевропейската система eCall може да наруши безопасността на движението. Това може да предизвика дори грешно спешно повикване до обществения център за приемане на спешни повиквания (PSAP). Затова най-учтиво Ви молим да не правите никакви промени – самостоятелно или с помощта на трети лица – по настройките на оборудването на общоевропейската система eCall, инсталирано в автомобила.