Iskanje samo po naslovu
Domov > Kako ravnati v nujnih primerih > Vseevropski sistem za klice v sili (eCall oz. eKlic) > Vseevropski sistem za klice v sili (eCall oz. eKlic)

Vseevropski sistem za klice v sili (eCall oz. eKlic) (če je na voljo)

  1. Mikrofon

  2. Gumb SOS

  3. LED

Gumb SOS: Voznik/potnik izvede klic v sili na dežurno službo s pritiskom na gumb.

LED: Rdeča in zelena LED-lučka sveti 3 sekunde, ko je vozilo v položaju »ON« (Vklop). Drugače sta ti lučki izklopljeni med običajnim delovanjem vozila.

Če so se pojavile težave v sistemu, LED-lučka še naprej sveti rdeče.

Samodejno poročanje o nesrečah

  1. Delovanje sistema v primeru prometne nesreče

  2. Povezava z odzivno točko javne varnosti (PSAP)

  3. Služba za nujne primere

Naprava za vseevropski sistem za klice v sili samodejno izvede klic v sili na odzivno točko javne varnosti (PSAP), da zaprosi za pravilno reševanje v primeru prometne nesreče.

Za namen zagotovitve ustreznega odziva službe za nujne primere in podporo vseevropski sistem za klice v sili samodejno pošlje podatke o nesreči odzivni točki javne varnosti (PSAP), ko je zaznana prometna nesreča.

V tem primeru klica v sili ni mogoče preklicati s pritiskom na gumb SOS, vseevropski sistem za klice v sili pa ostane povezan, dokler uradnik za nujne primere, ki sprejme klic, prekine klic v sili.

V manjših prometnih nesrečah vseevropski sistem za e-klice morda ne bo izvedel klica v sili. Vendar pa lahko klic v sili izvedete s pritiskom na gumb SOS.

POZOR

Delovanje sistema je nemogoče v primeru odsotnosti mobilnega prenosa ter signalov GPS in Galileo.

Ročno poročanje o nesrečah

1

2

3

Voznik ali eden od potnikov lahko ročno izvede klic v sili na ustrezno odzivno točko javne varnosti (PSAP) s pritiskom na gumb SOS, ki ga bo povezal z ustrezno reševalno službo.

Klic reševalne službe preko vseevropskega sistema eCall lahko prekinete s ponovnim pritiskom na gumb SOS v 3 sekundah, preden se vzpostavi klicna povezava.

Po sprožitvi klica v sili v ročnem načinu (za pridobitev ustrezne službe za nujne primere in podpore), vseevropski sistem eKlic samodejno pošlje podatke o prometni nesreči ali podatke o drugi nesreči uslužbencu odzivne točke javne varnosti (PSAP). To se zgodi med klicem v sili, ki se sproži s pritiskom gumba SOS.

Če voznik ali sovoznik pritisne na gumb SOS po nesreči, je mogoče klic prekiniti s pritiskom na gumb v 3 sekundah pred povezavo. Po tem klica ni več mogoče preklicati.

V primeru prometne nesreče ali druge nesreče je za aktiviranje klica v sili v ročnem načinu zahtevano naslednje:

  1. Ustavite vozilo v skladu s cestno-prometnimi predpisi, da boste zagotovili lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.

  2. Pritisnite gumb SOS, kar sproži registracijo naprave preko mobilnega omrežja in pošlje minimalne zahtevane podatke o vozilu in njegovi lokaciji, ki so zbrani v skladu s tehničnimi zahtevami storitve.

    Zatem je vzpostavljen neposreden stik z uslužbencem vseevropskega sistema za klice v sili, da ugotovi razlog za klic v sili in povezane okoliščine.

  3. Po razjasnitvi razlogov klica v sili uslužbenec odzivne točke javne varnosti (PSAP) pošlje reševalne službe in konča klic v sili.

Če klic v sili ni izveden v skladu z zgoraj navedenim postopkom, se bo klic v sili smatral kot pomota.

OPOZORILO
  • Napajanje vseevropskega sistema eKlic v sili preko baterije

    • Baterija vseevropskega sistema eKlic zagotavlja napajanje 1 uro, če je glavno napajanje vozila izklopljeno zaradi trčenja v razmerah v sili.

    • Baterijo vseevropskega sistema za e-klice (eCall) je treba zamenjati vsaka 4 leta.

  • LED osvetlitev v rdeči barvi (motnje v delovanju sistema)

    Če začne svetiti rdeča LED lučka pri običajnih voznih razmerah, je lahko to znak okvare vseevropskega sistema eCall. Vseevropski sistem eKlic naj pregledajo pri pooblaščenem prodajalcu vozil Kia/servisnem partnerju. V nasprotnem primeru ni zagotovljeno pravilno delovanje vseevropskega sistema eCall, vgrajenega v vaše vozilo. Lastnik vozila nosi odgovornost za posledice, ki se zgodijo zaradi neupoštevanja zgoraj navedenih pogojev.

  • Samovoljna odstranitev ali sprememba

    Vseevropski sistem za klice v sili eCall kliče reševalne službe za pomoč. Zato lahko samovoljna odstranitev ali spremembe nastavitev vseevropskega sistema eCall vplivajo na vašo varnost vožnje. Sistem lahko tudi izvede nepotrebne klice v sili na odzivno točko javne varnosti (PSAP). Zato vas vljudno prosimo, da sprememb v nastavitvah opreme vseevropskega sistema eCall, vgrajenega v vaše vozilo ne izvajate oz. da jih ne izvajajo tretje osebe