Īpaši braukšanas apstākļi
Ja braukšanas apstākļi pasliktinās sliktu laikapstākļu vai ceļa apstākļu dēļ, braukšanai jāpievērš vēl lielāka uzmanība nekā parasti.
Bīstami braukšanas apstākļi
Ja sastopaties ar bīstamiem braukšanas apstākļiem, piemēram, ūdeni, sniegu, ledu, dubļiem, smiltīm vai līdzīgiem apdraudējumiem, ievērojiet tālāk norādītos ieteikumus:
-
Brauciet piesardzīgi un paredziet bremzēšanai papildu attālumu.
-
Izvairieties no pēkšņas bremzēšanas vai stūrēšanas.
-
Nespiediet atkārtoti bremžu pedāli automobilī, kas aprīkots ar ABS.
-
Iestrēgstot sniegā, dubļos vai smiltīs, izmantojiet otro pārnesumu. Lēnām nospiediet akseleratora pedāli, lai izvairītos no piedziņas riteņu pārliekas griešanās.
-
Ja transportlīdzeklis ir iestrēdzis sniegā, ledū vai dubļos, paberiet zem piedziņas riteņiem smiltis, sāli vai citus neslīdošus materiālus, lai nodrošinātu saķeri.
Apgāšanās riska mazināšana
Šis daudzfunkcionālais pasažieru automobilis ir klasificēts kā sporta apvidus automobilis (Sports Utility Vehicle — SUV). SUV automašīnām ir ievērojami lielāks apgāšanās risks nekā citām automašīnām. SUV transportlīdzekļiem ir lielāks klīrenss un šaurāka šķērsbāze, tādēļ tie spēj pārvietoties dažādos bezceļu apstākļos.
Konkrētas konstrukcijas īpašības piešķir tām augstāku smaguma centru, salīdzinot ar tradicionāliem transportlīdzekļiem. Lielāka klīrensa priekšrocība ir tā, ka varat labāk pārredzēt ceļu un tādējādi pamanīt problēmas.
Tie nav paredzēti pagriezienu veikšanai tādā pašā ātrumā, kā to spēj tradicionālie transportlīdzekļi, sporta automobiļi ir izstrādāti lieliskam sniegumam bezceļu apstākļos. Ņemot vērā šo risku, vadītājam un pasažieriem tiek īpaši ieteikts piesprādzēt drošības jostas.
Apgāšanās gadījumā personai, kura nav piesprādzējusies, ir būtiski lielāks nāves iestāšanās risks kā personai, kura ir piesprādzējusies. Ir noteikti drošības pasākumi, kurus vadītājs var veikt, lai mazinātu apgāšanās risku.
Ja iespējams, izvairieties no asiem pagriezieniem vai pēkšņiem manevriem, neuzkraujiet smagu kravu uz transportlīdzekļa jumta un nekādā gadījumā neveiciet modifikācijas transportlīdzekli.
-
Jūsu automobilis ir aprīkots ar tādām riepām, kas paredzētas drošai braukšanai un vadāmībai. Nelietojiet riepas un riteņus, kuru izmērs vai tips atšķiras no automobilim sākotnēji uzstādītajiem. Tādējādi var samazināt automobiļa drošību un sniegumu, apgrūtinot vadīšanu vai izraisot apgāšanos un nopietnu traumu gūšanu. Nomainot riepas, obligāti aprīkojiet visus četrus riteņus ar vienāda izmēra, tipa, protektora, zīmola un nestspējas riepām un riteņiem.
-
Tāpat kā ar citām sporta apvidus automašīnām (SUV), nepareiza transportlīdzekļa vadīšana var izraisīt kontroles zaudēšanu, negadījumu vai transportlīdzekļa apgāšanos.
-
SUV automašīnām ir ievērojami lielāks apgāšanās risks nekā citām automašīnām.
-
Konkrētas konstrukcijas īpašības (lielāks klīrenss, šaurāks ceļš u.tml.) piešķir šim automobilim augstāku smaguma centru, salīdzinot ar parastiem automobiļiem.
-
SUV nav paredzēts pagriezienu veikšanai tādā pašā ātrumā, kā to spēj parastie transportlīdzekļi.
-
Izvairieties no asiem pagriezieniem un pēkšņiem manevriem.
-
Apgāšanās gadījumā personai, kura nav piesprādzējusies, ir būtiski lielāks nāves risks. Gādājiet, lai visas transportlīdzeklī esošās personas būtu piesprādzējušās.
-
Automobiļa šūpošana
Ja nepieciešams šūpot automobili, lai izbrauktu no sniega, smiltīm vai dubļiem, vispirms pagrieziet stūri pa labi un pa kreisi, lai atbrīvotu zonu ap priekšējiem riteņiem. Tad pārmaiņus pārslēdzieties starp “R” (atpakaļgaita) un jebkuru turpgaitas pārnesumu.
Nedarbiniet dzinēju ar pārāk lielu jaudu un pēc iespējas mazāk buksējiet riteņus. Ja pēc dažu reižu atkārtošanas transportlīdzeklis joprojām ir iestrēdzis, izsauciet vilcēju, kas var izvilkt jūsu transportlīdzekli, lai izvairītos no dzinēja pārkaršanas un potenciāliem transmisijas bojājumiem.
Nemēģiniet veikt automobiļa šūpošanu, ja tuvumā atrodas cilvēki vai priekšmeti. Automobilis var pēkšņi pārvietoties uz priekšu vai aizmuguri, izkļūstot no iestrēgušā stāvokļa.
-
Ilgstoša šūpošana var izraisīt transportlīdzekļa pārkaršanu, transmisijas bojājumus vai atteici un riepu bojājumus.
-
Negrieziet riteņus lielā ātrumā, īpaši, ja tas pārsniedz 56 km/h (35 jūdzes/h). Riteņiem griežoties lielā ātrumā, kad automobilis stāv, var pārkarst un tikt sabojātas riepas, un rotējošie riteņi var tikt aizsviesti un ievainot tuvumā esošos cilvēkus.
Pirms automobiļa šūpošanas elektroniskajai stabilitātes kontrolei (ESC) jābūt izslēgtai.
Vienmērīga pagriezienu izbraukšana
Izvairieties no bremzēšanas vai pārnesumu maiņas pagriezienos, jo īpaši tad, ja ceļš ir slapjš. Ideālā gadījumā pagriezienus vajadzētu izbraukt ar vieglu paātrinājumu. Ievērojot šos ieteikumus, riepu nodilums tiks samazināts līdz minimumam.
Braukšana naktī
Tā kā braukšana naktī rada vairāk apdraudējumu nekā braukšana dienasgaismā, šeit ir minēti daži svarīgi padomi, kurus ir vērts atcerēties:
-
Samaziniet braukšanas ātrumu un ieturiet lielāku attālumu starp savu automobili un citiem transportlīdzekļiem, jo naktī var būt sliktāka redzamība, jo īpaši vietās, kur nav ielu apgaismojuma.
-
Pielāgojiet spoguļus, lai samazinātu no citu braucēju priekšējiem lukturiem atstaroto gaismu.
-
Jūsu priekšējiem lukturiem vienmēr jābūt tīriem un pareizi orientētiem. (Automobiļiem, kas nav aprīkoti ar automātisko priekšējo lukturu orientēšanas funkciju.) Netīri vai nepareizi orientēti priekšējie lukturi apgrūtinās redzamību naktī.
-
Izvairieties no skatīšanās tieši pretīmbraucošo transportlīdzekļu lukturos. Jūs varat apžilbt, paies vairākas sekundes, līdz acis atkal pieradīs pie tumsas.
Braukšana lietū
Lietus un slapji ceļi var padarīt braukšanu bīstamu, īpaši tad, ja neesat sagatavojies slidenam ceļa segumam.
Tālāk nosauktas dažas lietas, kas jāņem vērā, braucot lietū:
-
Spēcīgs lietus apgrūtinās redzamību un pagarinās bremzēšanas ceļu, tāpēc samaziniet ātrumu.
-
Uzturiet vējstikla tīrīšanas aprīkojumu labā stāvoklī. Ja vējstikla tīrītāju slotiņām ir novērojamas darbības problēmas (nenotīrītas zonas vai netīras joslas), nomainiet tās.
-
Ja riepas nav labā stāvoklī, strauja bremzēšana uz slapja ceļa seguma var izraisīt izslīdēšanu un potenciālu negadījumu. Raugieties, lai riepas būtu labā stāvoklī.
-
Ieslēdziet priekšējos lukturus, lai citiem jūsu transportlīdzeklis būtu vieglāk redzams.
-
Pārāk ātra braukšana caur peļķēm var negatīvi ietekmēt transportlīdzekļa bremzes. Ja nepieciešams braukt caur peļķēm, mēģiniet to darīt lēnām.
-
Ja liekas, ka bremzes varētu būt kļuvušas slapjas, viegli nospiediet bremžu pedāli braukšanas laikā, līdz tiek atjaunota normāla bremžu darbība.
Hidroplanēšana
Ja ceļš ir pietiekami slapjš un jūs braucat pietiekami ātri, jūsu automobilis var daļēji vai pilnībā zaudēt saķeri ar ceļa segumu un planēt pa ūdens virsmu. Ja ceļš ir slapjš, vispareizāk ir SAMAZINĀT ĀTRUMU.
Hidroplanēšanas risks pieaug, samazinoties riepu protektoru dziļumam, skatiet Sīkāka informācija.
Braukšana applūdušās vietās
Izvairieties no braukšanas pa applūdušām vietām, ja vien neesat droši, ka ūdens dziļums nekur nepārsniedz riteņa rumbas apakšdaļas līmeni. Caur ūdeni ir jābrauc lēnām. Vienmēr jānodrošina pietiekams bremzēšanas ceļš, jo var būt pasliktinājusies bremžu darbība.
Pēc braukšanas caur ūdeni, uzmanīgi izžāvējiet bremzes, atkārtoti nospiežot bremžu pedāli, kamēr automobilis lēnām brauc.
Ja bremžu sistēma ir slapja un ir samazinājusies bremzēšanas efektivitāte vai arī bremzējot bieži dzirdamas skaņas, noregulējiet reģeneratīvās bremzēšanas iestatījumu uz ātrumu “0”, izmantojot lāpstiņveida pārslēgu, un vairākas reizes viegli nospiediet bremzes. Lai izžāvētu bremžu sistēmu, uzturiet drošu distanci.
Iestatot reģeneratīvo bremzēšanu uz “0”, vairākas reizes bremzējot var samazināties bremzēšanas efektivitāte, bet tas ir normāli. Pēc tam reģeneratīvā bremzēšanas sistēma darbosies normāli.
Braukšana pa lielceļu
Pielāgojiet riepu spiedienu atbilstoši specifikācijā. Zems riepu spiediens izraisīs pārkaršanu un iespējamus riepu bojājumus.
Nebrauciet ar nodilušām vai bojātām riepām, jo tām var būt nepietiekama saķere ar ceļu vai arī tām vispār var nebūt nekāda saķere.
Nekad nepārsniedziet uz riepām norādīto maksimālo riepu spiedienu.
-
Pirms braukšanas vienmēr pārbaudiet, vai riepām ir pareizs spiediens. Riepas, kurās ir pārāk mazs vai pārāk liels spiediens, var radīt sliktu vadāmību, kontroles zaudēšanu pār transportlīdzekli un pēkšņus riepas bojājumus, kas var izraisīt negadījumus, ievainojumus un pat nāvējošas traumas. Pareizu riepu spiedienu skatiet Sīkāka informācija.
-
Pirms automobiļa vadīšanas vienmēr pārbaudiet riepu protektoru. Nodilušas riepas var izraisīt kontroles zaudēšanu pār automobili. Nodilušas riepas jānomaina pēc iespējas ātrāk. Papildinformāciju un informāciju par protektora ierobežojumiem skatiet Sīkāka informācija.
Braucot lielākā ātrumā pa lielceļu, tiek patērēts vairāk elektrības, un šāda braukšana ir mazāk efektīva nekā braucot lēnāk, bet ar zemāku ātrumu. Braucot pa lielceļu, uzturiet vidēju ātrumu, lai taupītu elektroenerģiju.
Pirms braukšanas pārbaudiet gan dzesēšanas šķidruma līmeni, gan elektroenerģijas līmeni.