Vyhľadať len podľa názvu
Domov > Bezpečnostné prvky vášho vozidla > Bezpečnostné pásy

Bezpečnostné pásy

Bezpečnostné pásy sú skonštruované tak, aby viedli cez kostrové časti ľudského tela. Podľa možností by mali byť vedené nízko cez prednú stranu panvy, hrudníka a ramien.

VÝSTRAHA
  • Z dôvodu maximálnej ochrany zadržiavacím systémom je potrebné vždy použiť bezpečnostné pásy, keď je auto v pohybe.

  • Bezpečnostné pásy sú najúčinnejšie, keď sú operadlá vo vzpriamenej polohe.

  • Deti vo veku menej ako 13 rokov musia byť vždy správne pripútané na zadnom sedadle. Nikdy nedovoľte deťom sedieť počas jazdy na prednom sedadle spolujazdca. Ak dieťa vo veku viac ako 13 rokov musí sedieť na prednom sedadle, musí byť správne pripútané a sedadlo musí byť čo najviac posunuté dozadu.

  • Nikdy nemajte bezpečnostný pás pod ramenom alebo za chrbtom. Nesprávne umiestnený bezpečnostný pás môže spôsobiť vážne zranenie pri zrážke. Ramenný pás musí byť umiestnený uprostred cez plece a kľúčovú kosť.

  • Nikdy nepripútavajte bezpečnostným pásom krehké predmety. Ak dôjde k náhlemu zastaveniu alebo nárazu, bezpečnostný pás by ho mohol poškodiť.

  • Vyhýbajte sa používaniu stočených bezpečnostných pásov. Stočený bezpečnostný pás nefunguje tak, ako má. Pri zrážke sa môže dokonca do vás zarezať. Skontrolujte, či sú popruhy bezpečnostného pásu vyrovnané a či nie sú stočené.

  • Dávajte pozor, aby ste nepoškodili popruhy ani kovovú časť pásu. Ak sa popruhy alebo kovová časť poškodia, vymeňte ich.

  • Bezpečnostné pásy sa majú nosiť na kostnej časti tela a mali by byť umiestnené nízko cez prednú časť panvy alebo cez panvu, hrudník a plecia, tak, ako je to vhodné; je potrebné vyhýbať sa umiestneniu pásu cez brušnú časť. Bezpečnostné pásy je potrebné umiestniť čo najpevnejšie a tak, aby boli pohodlné, aby zaručovali bezpečnosť, pre ktorú boli navrhnuté. Slabo upevnený pás môže výrazne znížiť bezpečnosť jeho nositeľa. Je potrebné dávať pozor, aby sa popruhy neznečistili leštidlami, olejmi a chemikáliami a predovšetkým kyselinou z batérie. Čistenie sa môže bezpečne vykonať pomocou jemného mydla a vody. Pás je potrebné vymeniť, ak sa popruhy rozštiepia, znečistia alebo poškodia. Je nevyhnutné vymeniť celú súpravu, ak sa opotrebovala po silnom náraze, a to dokonca aj vtedy, ak poškodenie nie je viditeľné. Pás sa nesmú používať, ak sú popruhy stočené. Každú súpravu pásov môže používať iba jedna osoba; je nebezpečné dávať popruh cez dieťa, ktoré sedí v lone dospelej osoby.

  • Používateľ nesmie vykonať žiadne úpravy ani použiť prídavné časti, ktoré by mohli brániť nastavovacím častiam bezpečnostného pásu v odstránení uvoľnenia alebo ktoré by mohli brániť nastaveniu súpravy bezpečnostného pásu tak, aby sa mohla odstrániť uvoľnená časť.

  • Pri zapínaní bezpečnostného pásu dávajte pozor, aby ste zatváraciu časť nezapli k inému sedadlu. Je to veľmi nebezpečné a bezpečnostný pás vás nemusí dobre chrániť.

  • Počas jazdy nevypínajte bezpečnostný pás a ani ho opakovane nezapínajte a vypínajte. Mohlo by to mať za následok stratu kontroly a nehodu, ktorá by mohla viesť k usmrteniu, vážnemu zraneniu alebo poškodeniu majetku.

  • Pri zapnutí bezpečnostného pásu skontrolujte, či pás nevedie cez predmety, ktoré sú tvrdé alebo ktoré by sa mohli ľahko rozbiť.

  • Skontrolujte, či sa niečo nenachádza v zatváracej časti. Bezpečnostný pás sa možno nebude dať bezpečne zapnúť.