Vyhľadať len podľa názvu
Domov > Jazda vo vašom vozidle > Špeciálne jazdné podmienky

Špeciálne jazdné podmienky

Ak sa jazdné podmienky zhoršujú pre cestné podmienky, mali by ste venovať ešte väčšiu pozornosť ako obvykle.

Nebezpečné jazdné podmienky

Keď sa vyskytnú nebezpečné jazdné podmienky, napr. voda, sneh, ľad, blato, piesok alebo podobné nebezpečenstvá, postupujte podľa týchto návrhov:

  • Jazdite opatrne a dodržujte dostatočnú vzdialenosť kvôli brzdeniu.

  • Vyhýbajte sa náhlemu brzdeniu alebo riadeniu.

  • Nepumpujte brzdový pedál na vozidle, ktoré je vybavené systémom ABS.

  • Ak zapadnete v snehu, mlate alebo piesku, použite druhý prevod. Pomaly zvyšujte rýchlosť, aby ste zabránili preklzovaniu hnacích kolies.

  • Pri zapadnutí vozidla do ľadu, snehu alebo blata podložte pod hnacie kolesá piesok, kamennú soľ, na kolesá založte reťaze alebo iný nekĺzavý materiál, aby ste zabezpečili trakciu.

Zníženie rizika prevrátenia

Toto viacúčelové vozidlo je definované ako Sports Utility Vehicle (SUV). Úžitkové vozidlá majú výrazne vyššiu mieru prevrátenia ako iné typy vozidiel. Vozidlá SUV majú vyššiu svetlú výšku a užší rozchod kolies, takže dokážu jazdiť v rôznych terénnych podmienkach.

Vďaka špecifickým konštrukčným charakteristikám majú vyššie ťažisko ako bežné vozidlá. Výhodou vyššej svetlej výšky je lepší výhľad na cestu, čo vám umožňuje predvídať problémy.

Nie sú určené na jazdu v zákrutách pri rovnakých rýchlostiach ako konvenčné osobné vozidlá, avšak len športové vozidlá s nízkym rozstupom sú navrhnuté tak, aby uspokojivo fungovali v teréne. Kvôli tomuto riziku sa vodičovi a cestujúcim dôrazne odporúča, aby mali zapnuté svoje bezpečnostné pásy.

Pri nehode s prevrátením je oveľa pravdepodobnejšie, že osoba s nezapnutým bezpečnostným pásom zomrie ako osoba, ktorá má zapnutý bezpečnostný pás. Existujú preventívne opatrenia, ktoré môže vodič urobiť, aby sa znížilo riziko prevrátenia.

Ak je to možné, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a náhlym manévrom, neukladajte na strešný nosič ťažký náklad a nijakým spôsobom neupravujte vozidlo.

VÝSTRAHA
  • Vaše vozidlo je vybavené pneumatikami, ktoré sú navrhnuté na zabezpečenie bezpečnej jazdy a ovládania. Nepoužívajte pneumatiky a kolesá rôznej veľkosti a typu, ktoré sa líšia od pôvodne nainštalovaných pneumatík a kolies. Môže to mať vplyv na bezpečnosť a výkon vášho vozidla, čo môže viesť k zlyhaniu riadenia alebo prevráteniu a spôsobiť vážne zranenie. Pri výmene pneumatík nasaďte štyri rovnaké pneumatiky a kolesá s rovnakou veľkosťou, typom, dezénom, značkou a nosnosťou.

  • Rovnako ako u iných vozidiel typu Sports Utility Vehicle (SUV) môže nesprávne fungovanie tohto vozidla viesť k strate kontroly nad vozidlom, nehode alebo prevráteniu vozidla.

    • Úžitkové vozidlá majú výrazne vyššiu mieru prevrátenia ako iné typy vozidiel.

    • Vďaka špecifickým konštrukčným charakteristikám (vyššia svetlá výška, rozchod kolies atď.) má toto vozidlo vyššie ťažisko ako iné typy vozidiel.

    • Inými slovami, vozidlá SUV nie sú určené na jazdu v zákrutách pri rovnakých rýchlostiach, ako bežné vozidlá s pohonom dvoch kolies.

    • Vyhýbajte sa ostrým zákrutám a prudkým manévrom.

    • Pri nehode s prevrátením je oveľa pravdepodobnejšie, že osoba s nezapnutým bezpečnostným pásom zomrie ako osoba, ktorá má zapnutý bezpečnostný pás. Uistite sa, či je každý vo vozidle správne pripútaný bezpečnostnými pásmi.

Nakláňanie vozidla

Ak je nutné rozhojdať vozidlo, aby ste ho uvoľnili zo snehu, piesku alebo blata, najskôr otočte volant doprava a doľava, aby sa vyčistila oblasť okolo predných kolies. Potom sa posuňte dopredu a dozadu s radiacou pákou prepnutou do polohy R (Spiatočka).

Nevytáčajte motor vozidla a kolesá roztáčajte čo najmenej. Ak ste aj po niekoľkých pokusoch zapadnutý, nechajte vozidlo vytiahnuť pomocou ťažného vozidla, aby sa zabránilo prehriatiu motora vo vozidle a prípadnému poškodeniu prevodovky.

VÝSTRAHA

Tento postup neskúšajte, ak sa kdekoľvek v blízkosti vozidla nachádzajú ľudia alebo objekty. Pri uvoľnení zo zapadnutia sa vozidlo môže náhle pohnúť dopredu alebo dozadu.

UPOZORNENIE
  • Dlhotrvajúce hojdanie môže spôsobiť prehriatie motora vo vozidle, poškodenie alebo zlyhanie prevodovky a poškodenie pneumatík.

  • Nepretáčajte kolesá, a to najmä pri rýchlostiach vyšších ako 56 km/h (35 míľ/h). Pretáčanie kolies pri vysokých rýchlostiach, keď vozidlo stojí, by mohlo spôsobiť prehriatie pneumatík, čo by mohlo mať za následok poškodenie pneumatík a zranenie osôb v okolí.

POZNÁMKA

Pred rozhojdaním vozidla by ste mali vypnúť systém ESC.

Rovnomerné zatáčanie

Vyhnite sa brzdeniu alebo radeniu prevodových stupňov v rohoch, najmä ak sú cesty mokré. Ideálne by bolo, keby ste zatáčali pri miernom zrýchlení. Ak budete postupovať podľa týchto odporúčaní, opotrebovanie pneumatík bude minimálne.

Jazda v noci

Vzhľadom na to, že jazda v noci predstavuje väčšie riziko ako jazda cez deň, majte na pamäti niektoré dôležité tipy.

  • Spomaľte a medzi vami a inými vozidlami udržujte väčšiu vzdialenosť, keďže v noci je sťažená viditeľnosť, najmä v oblastiach, kde nie je pouličné osvetlenie.

  • Nastavte si zrkadlá tak, aby ste znížili odlesky svetlometov iných vodičov.

  • Svetlomety udržiavajte čisté a správne nasmerované. (Na vozidlách, ktoré nie sú vybavené funkciou automatického zamerania svetlometov) Špinavé alebo nesprávne nasmerované svetlomety sťažia viditeľnosť pri jazde v noci.

  • Vyhnite sa pozeraniu do svetlometov protiidúcich vozidiel. Môže vás to dočasne oslepiť a môže trvať niekoľko sekúnd, kým si vaše oči znova zvyknú na tmu.

Jazda v daždi

Dážď a mokrá vozovka môžu predstavovať nebezpečenstvo počas jazdy, najmä keď nie ste pripravení na klzký povrch.

Tieto aspekty je potrebné zvážiť pri jazde v daždi:

  • Silný dážď zhoršuje viditeľnosť a zvyšuje vzdialenosť potrebnú na zastavenie vozidla a spomalenie.

  • Udržujte stieracie zariadenie čelného skla v dobrom stave. Vymeňte lišty stieračov čelného skla, keď sa pri stieraní na čelnom skle objavujú pruhy alebo chýbajúce časti.

  • Ak pneumatiky nie sú v dobrom stave, tak rýchle zastavenie na mokrom povrchu môže spôsobiť šmyk a prípadne viesť k nehode. Uistite sa, že sú pneumatiky v dobrom stave.

  • Zapnite reflektory, aby vás ostatní mohli ľahšie vidieť.

  • Príliš rýchla jazda cez veľké kaluže môže ovplyvniť brzdy. Ak musíte prejsť cez kaluže, snažte sa ísť cez ne pomaly.

  • Ak si myslíte, že sú brzdy mokré, používajte ich jemne, kým sa nevráti ich normálna funkcia brzdenia.

Hydroplaning (Strata priľnavosti k mokrej ceste)

Ak je cesta veľmi mokrá a jazdíte vysokou rýchlosťou, vaše vozidlo môže mať malý alebo žiadny kontakt s povrchom cesty a v skutočnosti jazdíte na vode. Najlepšia rada je SPOMALIŤ, keď je cesta mokrá.

Riziko hydroplaningu sa zvýši so znížením hĺbky dezénu pneumatík, pozrite si Ďalšie podrobnosti.

Jazda po zaplavených oblastiach

Nejazdite cez zaplavené oblasti, ak si nie ste istí, že voda nie je vyššia ako po spodný okraj náboja kolesa. Cez akúkoľvek vodu jazdite pomaly. Ponechajte si adekvátnu vzdialenosť na brzdenie, pretože brzdný výkon môže byť slabší.

Po jazde cez vodu vysušte brzdy jemnou aktiváciou bŕzd niekoľkokrát, kým sa vozidlo pomaly pohybuje.

Ak je brzdový systém mokrý a účinnosť brzdenia sa znížila alebo vydávajú brzdy pri brzdení často nejaký zvuk, upravte pomocou lopatkového radenia nastavenie regeneračného brzdenia na rýchlosť „0“ a brzdový pedál niekoľkokrát jemne stlačte. Udržiavajte bezpečnú vzdialenosť, aby brzdový systém vyschol.

Nastavením regeneračného brzdenia na „0“ môžete znížiť efektívnosť brzdenia pri niekoľkonásobnom brzdení, ale toto je normálne. Systém regeneračného brzdenia bude potom fungovať normálne.

Jazda na diaľnici

Pneumatiky

Nastavte tlaky nahustenia pneumatík podľa špecifikácií. Nízky inflačný tlak pneumatík môže spôsobiť prehriatie a možnú poruchu pneumatík.

Nepoužívajte opotrebované ani poškodené pneumatiky, pretože nemusia mať dostatočnú trakciu alebo môžu úplne zlyhať.

Nikdy neprekročte maximálny inflačný tlak pneumatík uvedený na pneumatikách.

VÝSTRAHA
  • Pred jazdou vždy skontrolujte pneumatiky, či sú dobre nafúknuté. Pneumatiky, ktoré sú príliš slabo alebo príliš silno nafúknuté, môžu spôsobiť zlé riadenie, stratu kontroly nad vozidlom a náhlu poruchu pneumatík, čo môže viesť k nehode, zraneniam a dokonca aj usmrteniu. Správny tlak v pneumatikách nájdete v časti Ďalšie podrobnosti.

  • Pred jazdou vo vašom vozidle vždy skontrolujte dezén pneumatík. Opotrebované pneumatiky môžu spôsobiť stratu kontroly nad vozidlom. Opotrebované pneumatiky je potrebné čo najskôr vymeniť. Viac informácií a limity dezénu nájdete v časti Ďalšie podrobnosti.

Chladiaca kvapalina a akumulátory s vysokým napätím

Pri jazde vyššími rýchlosťami na diaľnici sa spotrebúva viac elektrickej energie a je menej účinná, ako jazda pomalšou, miernejšou rýchlosťou. Udržiavajte miernu rýchlosť na uchovanie elektrickej energie pri jazde na diaľnici.

Pred jazdou nezabudnite kontrolovať hladinu chladiacej kvapaliny a úroveň elektrickej energie.