Jazda s prívesom
Ťahanie prívesu vyžaduje isté skúsenosti. Než sa vydáte na cestu, musíte sa s prívesom oboznámiť. Oboznámte sa s manipuláciou, brzdením a s pridanou hmotnosťou prívesu. Vždy majte na pamäti, že vozidlo, ktoré práve riadite je teraz omnoho dlhšie a nie je tak citlivé, ako samotné vozidlo.
Skôr ako naštartujete, skontrolujte pripojenie prívesu a platformu, bezpečnostné reťaze, elektrické konektory, svetlá, pneumatiky a nastavenie zrkadiel. V prípade, že príves má elektrické brzdy, pohnite vozidlom a prívesom a potom použite regulátor brzdy prívesu rukou, aby ste sa uistili, že brzdy fungujú. Zároveň tým skontrolujete elektrické konektory.
Počas jazdy občas skontrolujte, či je náklad zabezpečený a či svetlá a brzdy prívesu stále fungujú.

Ak je teplota okolia nižšia ako 0 °C (32 °F) a zostávajúca energia vysokonapäťového akumulátora je nízka, výkon vozidla s prívesom môže klesnúť a spôsobiť problémy pri zrýchľovaní alebo spomaľovaní počas jazdy v kopcoch.
Keď jazdíte s prívesom, vysokonapäťový akumulátor nabite na viac ako 50 %, ak je teplota okolia nižšia ako 0 °C (32 °F).
Bezpečná vzdialenosť
Dodržujte dvojnásobnú vzdialenosť za vozidlom, ktoré je pred vami, ako by ste mali, keby ste riadili vaše vozidlo bez prívesu. Toto môže pomôcť zabrániť situáciám, ktoré si vyžadujú silné brzdenie a náhle odbočenie.
Predchádzanie
Keď ťaháte príves, potrebujete väčšiu vzdialenosť. Vzhľadom na predĺžené vozidlo, musíte ísť tiež oveľa ďalej za predchádzané vozidlo pred tým ako sa môžete vrátiť do svojho pruhu.
Cúvanie
Podržte jednou rukou spodnú časť volantu. A potom, ak chcete posunúť príves doľava, posuňte svoju ruku doľava. Ak chcete posunúť príves doprava, posuňte svoju ruku doprava. Vždy cúvajte pomaly a ak je to možné, majte pri sebe pomocníka.
Otáčanie
Ak zatáčate s prívesom, urobte väčšie otáčky, ako je bežné. Takto zaistíte, aby váš príves nenarazil do nespevnených okrajov, obrubníkov, dopravných značiek, stromov alebo iných objektov. Vyhnite sa trhaným alebo náhlym manévrom. Signalizujte v dostatočnom predstihu.
Signály otáčania pri používaní prívesu
Keď ťaháte príves, vaše vozidlo musí používať iné smerovky a musí obsahovať dodatočnú kabeláž. Zelené šípky na prístrojovom paneli blikajú pri každej signalizácii odbočovania alebo zmeny jazdného pruhu. Pri správnom pripojení budú svetlá na prívese upozorňovať iných vodičov na odbočenie, zmenu jazdného pruhu alebo brzdenie.
Pri ťahaní prívesu budú zelené šípky na prístrojovom paneli blikať na signalizáciu odbočovania, aj keď sú žiarovky na prívese vypálené. Preto si môžete myslieť, že vodiči za vami vidia tieto signály, no v skutočnosti to tak nemusí byť. Je dôležité pravidelne kontrolovať, či žiarovky prívesu fungujú. Tiež je potrebné kontrolovať svetlá pri každom odpojení a následnom pripojení káblov.
Nepripájajte systém svetiel prívesu priamo k systému svetiel vášho vozidla. Používajte len schválené káblové zväzky pre prívesy.
V prípade inštalácie káblových zväzkov vyhľadajte pomoc v profesionálnej dielni.
Spoločnosť Kia odporúča navštíviť autorizovaného predajcu Kia alebo servisného partnera.

Nepoužitie schváleného káblového zväzku pre prívesy môže spôsobiť poškodenie elektrického systému vozidla alebo zranenie osôb.
Jazda na svahu
Znížte rýchlosť pred tým, ako začnete dlho alebo prudko spomaľovať.
Pri dlhom stúpaní preraďte na nižší prevodový stupeň a znížte rýchlosť na približne 70 km/h (45 m/h), čím znížite možnosť prehrievania motora.

-
Zabránenie prehriatiu motora:
Ak ťaháte príves s maximálnou hrubou hmotnosťou vozidla a maximálnou hmotnosťou prívesu, motor sa môže prehrievať. Ak jazdíte za týchto podmienok, vozidlo zastavte a počkajte, kým motor vychladne. Môžete pokračovať, keď sa motor dostatočne ochladí.
Keď ťaháte príves, rýchlosť vášho vozidla môže byť oveľa nižšia, ako je bežná premávka, obzvlášť pri stúpaní do kopca. Pri ťahaní prívesu do kopca jazdite vo vonkajšom jazdnom pruhu. Rýchlosť vozidla zvoľte podľa maximálnej povolenej rýchlosti vyznačenej na vozidlách s prívesmi, strmosti stúpania a hmotnosti vášho prívesu.
-
Musíte rozhodnúť o rýchlosti jazdy v závislosti od hmotnosti prívesu a stúpaní, aby ste znížili možnosť prehriatia motora.
Parkovanie na svahoch
Všeobecne platí, že ak máte k vozidlu pripojený príves, nemali by ste parkovať vozidlo na svahu. V prípade nečakaného spustenia zo svahu môže dôjsť k vážnemu alebo smrteľnému poraneniu osôb a poškodeniu prívesu aj vozidla.
Ak však musíte zaparkovať príves na kopci, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:
-
Umiestnite vozidlo do parkovacie miesto. Otočte volant smerom k obrubníku (doprava, ak ste otočený smerom nadol zo svahu, doľava, ak ste otočený smerom nahor do svahu. V prípade pravostranného riadenia volant otočte doľava, ak ste otočený smerom nadol zo svahu, doprava, ak ste otočený smerom nahor do svahu).
-
Zatiahnite parkovaciu brzdu a vypnite vozidlo.
-
Umiestnite kliny pod kolesá prívesu na tú stranu kolesa, ktorá smeruje nadol zo svahu.
-
Naštartujte vozidlo, držte stlačenú brzdu, zaraďte neutrál, uvoľnite parkovaciu brzdu a pomaly uvoľňujte brzdy, kým kliny prívesu neabsorbujú zaťaženie.
-
Znova stlačte brzdu a znova použite parkovaciu brzdu.
-
Vypnite vozidlo a uvoľnite brzdu vozidla, ale ponechajte aktivovanú parkovaciu brzdu.

-
Parkovanie vozidla na svahu s pripojeným prívesom môže spôsobiť vážne zranenie alebo smrť, v prípade uvoľnenia bŕzd prívesu.
-
Môže byť nebezpečné vystúpiť z vozidla v prípade, že parkovacia brzda nie je pevne zatiahnutá. Ak ste nechal bežať motor, vozidlo sa môže nečakane pohnúť. Mohlo by dôjsť k vážnemu alebo smrteľnému zraneniu vás alebo iných osôb.
-
Zabrzdite a podržte brzdový pedál stlačený, keď:
-
vozidlo štartujete;
-
preraďujete a
-
Uvoľnite ručnú brzdu.
-
-
Pomaly zložte nohu z brzdového pedála.
-
Posúvajte sa pomaly, kým sa príves neuvoľní z klinov.
-
Zastavte a požiadajte ďalšiu osobu, aby zdvihla a odložila kliny.