Vyhledat jen podle názvu
Domů > Bezpečnostní funkce vašeho vozidla > Airbag – doplňkový zádržný systém > Princip činnosti systému airbagů

Princip činnosti systému airbagů

  • Airbagy jsou aktivované (připravené k nafouknutí), pouze pokud je spínač zapalování v poloze ON (Zapnuto) nebo START.

  • Při vážném čelním nebo bočním nárazu (pokud je vozidlo vybaveno bočními nebo okenními airbagy) se okamžitě nafouknou pro ochranu cestujících před vážným fyzickým zraněním.

  • Airbagy jsou konstruovány tak, aby se za normálních podmínek aktivovaly při nárazu pod určitým úhlem a s určitou intenzitou. To jsou dva klíčové faktory, které rozhodují o tom, zda má dojít k přenosu signálu pro aktivaci airbagu nebo spuštění elektrické akce, či nikoli.

  • Airbagy se aktivují při nárazu pod určitým úhlem a s určitou intenzitou. Ne každý náraz nebo nehoda způsobí jejich aktivaci.

  • Čelní airbagy se během okamžiku zcela nafouknou i vyfouknou. Je prakticky nemožné nafukování airbagů při nehodě vnímat.

    Mnohem pravděpodobnější je, že je uvidíte až po nehodě vyfouknuté a visící z příslušných úložných prostorů.

  • Kvůli poskytnutí ochrany při vážné nehodě se airbagy musí nafouknout velmi rychle. Rychlost nafouknutí airbagů odpovídá extrémně krátkým časům nárazu při kolizi, kdy se airbag musí nafouknout mezi cestujícími a pevnými částmi vozidla dříve než jejich tělo do pevných částí vozidla narazí.

    Vysoká rychlost nafouknutí snižuje, při vážné nehodě, riziko těžkého i fatálního zranění a je proto nedílným aspektem systému airbagů.

    Nafouknutí airbagů však může způsobit i zranění, například odřeniny v obličej, pohmožděniny či zlomeniny kostí, neboť rychlé nafouknutí způsobuje expanzi airbagů mimořádně velkou silou.

  • Za určitých okolností může kontakt s airbagem u řidiče způsobit i smrtelné zranění, obzvlášť pokud řidič sedí velmi blízko u volantu.

VÝSTRAHA
  • Aby se zabránilo vážnému, případně smrtelnému zranění způsobenému nafouknutím airbagu při nehodě, měl by řidič sedět co nejdále od volantu (alespoň 250 mm (10 palců)). Spolujezdec vpředu by si měl sedadlo vždy posunout co nejvíce dozadu a sedět vzpřímeně.

  • Airbagy se při nehodě okamžitě nafouknou, a pokud cestující nesedí ve správné poloze, může nafukující se airbag způsobit zranění.

  • Při nafouknutí airbagů může dojít ke zranění, např. k odření těla či obličeje a k poranění způsobenému rozbitými brýlemi.

Hluk a kouř

Když se airbag nafukuje, vytváří hlasitý hluk a ve vzduchu uvnitř vozidla zanechává kouř a prášek. Jedná se o normální stav, který je způsoben sepnutím nafukovače airbagu. Po nafouknutí airbagu můžete pociťovat nepohodlné a ztížené dýchání v důsledku kontaktu hrudi s bezpečnostním pásem a vdechováním kouře a prášku z airbagu.Co nejdříve po nárazu otevřete dveře a okna, abyste omezili nepohodlí a zabránili dlouhodobému vystavení kouři a prášku.

Ačkoli je kouř a prášek netoxický, mohou způsobit podráždění kůže (očí, nosu a hrdla atd.). Pokud se tak stane, postižená místa okamžitě omyjte a opláchněte studenou vodou a v případě přetrvávání symptomů se poraďte s lékařem.

VÝSTRAHA

Po spuštění airbagu jsou části volantu související s airbagem a/nebo přístrojový panel a/nebo obě strany střešních lišt nad předními a zadními dveřmi velmi horké. Abyste zabránili zranění, nedotýkejte se vnitřních součástí prostoru pro uložení airbagu ihned po jeho nafouknutí.

Žádné příslušenství neupevňujte nebo neumisťujte do oblastí funkční zón airbagů jako jsou palubní deska, okna, sloupky a stropní lišty.

Nálepka airbagu spolujezdce na předním sedadle pro umístění dětského zádržného systému

Typ A
Typ B

Dětský zádržný systém s orientací proti směru jízdy nikdy neumisťujte na přední sedadlo spolujezdce. Pokud by se airbag nafoukl, narazil by do dětského zádržného systému s orientací proti směru jízdy a mohl by způsobit vážné či smrtelné zranění.

Kromě toho na přední sedadlo spolujezdce neumisťujte ani dětské zádržné systémy s orientací po směru jízdy. Při nafouknutí airbagu spolujezdce na předním sedadle by mohlo dojít k vážnému až smrtelnému zranění dítěte.

Je-li vozidlo vybaveno přepínačem ON/OFF (zapnutí/vypnutí) airbagu spolujezdce na předním sedadle, podle potřeby lze airbag aktivovat nebo deaktivovat.

VÝSTRAHA
  • Extrémní nebezpečí! Nikdy nepoužívejte dětský zádržný systém s orientací proti směru jízdy na sedadle vybaveném airbagem!

  • NIKDY nepoužívejte dětský zádržný systém s orientací proti směru jízdy na sedadle s AKTIVNÍM AIRBAGEM.

    Mohlo by dojít k VÁŽNÉMU ZRANĚNÍ nebo ÚMRTÍ DÍTĚTE.

  • Dětský zádržný systém nikdy neumisťujte na přední sedadlo. Při nafouknutí airbagu spolujezdce by mohlo dojít k vážnému i smrtelnému zranění.

  • V případě umístění dětského zádržného systému na zadní krajní sedadla ve vozidle vybaveném bočními a/nebo okenními airbagy dbejte na to, aby byl zádržný systém umístěn co nejdále ode dveří a správně upevněn.

    Nafouknutí bočních a/nebo okenních airbagů může způsobit vážné i fatální zranění dětí i nezletilých.