Vyhledat jen podle názvu
Domů > Funkce vašeho vozidla > Informační systém > Funkce audiosystému

Funkce audiosystému

Příjem vysílání v pásmu FM

Rozhlasové vysílání v pásmu AM a FM se přenáší z vysílačů v okolí měst. Vysílání přijímá anténa na vozidle. Signál se přenáší do rozhlasového přijímače a následně do reproduktorů vozidla.

Pokud vozidlo přijímá dostatečně silný rozhlasový signál, vyspělé elektronické prvky informačního systému vozidla zaručují reprodukci v nejvyšší možné kvalitě. V některých případech však nemusí být signál přicházející do vašeho vozidla silný a čistý.

Jeho kvalitu ovlivňuje řada faktorů jako vzdálenost od vysílače, jiné silné vysílání na blízkém kmitočtu nebo vysoké budovy a jiné překážky v okolí.

Příjem vysílání v pásmu AM

AM vysílání lze přijímat na větší vzdálenost než FM vysílání. Větší dosah má AM vysílání kvůli nízké vysílací frekvenci. Dlouhé, nízkofrekvenční vlny neprochází atmosférou přímo ale sledují zakřivení zemského povrchu. Dokážou rovněž obtékat překážky a proto poskytují lepší pokrytí signálem.

Rádiová stanice FM

Vysílání v pásmu FM probíhá na vysokých frekvencích a neohýbá se podle zemského povrchu. Z tohoto důvodu se s rostoucí vzdáleností od vysílače kvalita signálu zhoršuje. FM vysílání je rovněž náchylnější na rušení budovami, horami nebo jinými překážkami. Za některých podmínek se proto může zdát, že došlo k poruše přijímače. Následující stavy jsou normální a neznamenají poruchu rádia:

  • Slábnutí – jak se vozidlo vzdaluje od stanice, signál slábne a zvuk se začíná vytrácet. V takové situaci doporučujeme přeladit na jinou stanici se silnějším signálem.

  • Chvění/statický ruch – slabý signál FM nebo velké překážky mezi vysílačem a rádiem mohou rušit signál a způsobovat statický ruch nebo přeskakování zvuku. Potlačením výšek v nastavení zvuku můžete tyto projevy snížit dokud rušení nezmizí.

  • Záměna stanic - Při slábnoucím FM signálu může začít hrát jiná stanice se silnějším signálem na blízké frekvenci. Je to proto, že rádio je navrženo tak, aby se zaměřovalo na nejčistší signál. Pokud taková situace nastane, přelaďte na jinou stanici se silnějším signálem.

  • Vícesměrné rušení signálu - Pokud je přijímáno vysílání z různých směrů, může dojít ke zkreslení nebo kolísání. Toto rušení může vznikat při příjmu přímého a odraženého signálu stejného vysílání nebo signálů dvou vysílání na blízké frekvenci. Pokud k tomu dojde, vyberte jinou stanici, dokud stav nepomine.

Používání mobilního telefonu nebo vysílaček

Při použití mobilního telefonu uvnitř vozidla se může z informačního systému ozývat rušení. To neznamená, že je s audiosystémem něco v nepořádku. V takovém případě používejte mobilní telefon co nejdál od komponentů audiosystému.

VAROVÁNÍ

Při používání komunikačních systémů jako jsou mobilní telefony nebo rozhlasové přijímače ve vozidle, je nutné použít externí anténu. Pokud použijete mobilní telefon nebo radiopřijímač pouze s interní anténou, může dojít k rušení audiosystému vozidla a k ovlivnění bezpečnosti při používání vozidla.

VÝSTRAHA

Mobilní telefon nepoužívejte při řízení vozidla. Před používáním mobilního telefonu zastavte na vhodném místě.

iPod®

iPod® je obchodní značka společnosti Apple Inc.

Bezdrátová technologie Bluetooth®

Logo a slovní označení Bluetooth® jsou registrované obchodní značky vlastněné společností Bluetooth SIG, Inc. a jejich veškeré použití společností Kia podléhá licenci. Ostatní obchodní značky a označení jsou majetkem příslušných vlastníků.