Vyhledat jen podle názvu
Domů > Řízení vozidla > Tažení přívěsu > Jízda s přívěsem

Jízda s přívěsem

Tažení přívěsu vyžaduje určitou úroveň zkušeností. Než vyjedete na otevřenou silnici, musíte se s přívěsem seznámit. Seznamte se s ovládáním a brzděním vozidla s přidanou váhou přívěsu. Vždy mějte na paměti, že vozidlo, které řídíte, je nyní o poznání delší a nemá tak rychlé reakce, jako když řídíte samotné vozidlo.

Před zahájením jízdy zkontrolujte tažné zařízení a základnu přívěsu, bezpečnostní řetězy, elektrické přípojky, světla, pneumatiky a nastavení zrcátek. Pokud má přívěs elektrické brzdy, uveďte vozidlo a přívěs do pohybu a ručně spusťte ovladač brzd přívěsu, abyste se ujistili, že brzdy fungují. Zároveň tak můžete zkontrolovat elektrické připojení.

Během cesty příležitostně kontrolujte, že je přívěs bezpečně připojen a že světla a veškeré brzdy přívěsu fungují.

Omezení funkce (pro Smartstream G1.0 T-GDi)

Omezení funkce pro prevenci přehřátí motoru při tažení přívěsu

Jestliže se během tažení přívěsu zobrazí následující varovná zpráva, může být kvůli prevenci přehřátí motoru nebo převodovky omezen výkon nebo nemusí být k dispozici funkce ručního řazení.

  • Podmínky pro aktivaci

    • Pokud se vozidlo nachází na svahu s určitým sklonem nebo vozidlo táhne přívěs a aktuální hodnota krouticího momentu překročí nastavenou hodnotu. (Je vyhodnocen režim tažení přívěsu)

    • Pokud atmosférický tlak poklesne pod stanovenou hodnotu. (Jízda ve vysoké nadmořské výšce)

    • Pokud teplota oleje v motoru, teplota chladicí kapaliny nebo venkovní teplota překročí nastavenou hodnotu. (Je vyhodnocena existence rizika tepelného poškození motorového prostoru)

  • Podmínky pro deaktivaci

    • Pokud je momentální kroutící moment nižší než stanovené podmínky.

    • Pokud teplota oleje v motoru, teplota chladicí kapaliny a venkovní teplota poklesnou pod nastavenou hodnotu.

    • Pokud je atmosférický tlak vyšší než stanovená hodnota.

Udržování odstupu

Od vozidla před vámi si udržujte alespoň dvojnásobný odstup, jaký byste udržovali, pokud byste jeli s vozidlem bez přívěsu. Vyhnete se tak situacím, které vyžadují prudké brzdění nebo změny směru jízdy.

Předjíždění

Při tažení přívěsu potřebujete na předjíždění výrazně větší vzdálenost. Kvůli zvětšené délce vozidla je nutné předjíždět vozidlo výrazně dál, než je možné se vrátit do původního pruhu.

Couvání

Volant uchopte ve spodní části. Poté pro jízdu přívěsu vlevo pohněte rukou vlevo. Pro jízdu přívěsu vpravo pohněte rukou vpravo. Couvejte pomalu a pokud lze, využijte další osobu pro navádění.

Zatáčení

Při tažení přívěsu zatáčejte větším obloukem, než obvykle. Předejdete tím kontaktu přívěsu s nezpevněnou krajnici, obrubníky, dopravním značením nebo dalšími objekty. Vyhněte se náhlým a prudkým manévrům. Signalizujte zamýšlené jízdní úkony s dostatečným předstihem.

Směrová světla při tažení přívěsu

Při tažení přívěsu by souprava měla být vybavena dalšími směrovými světly s rozvodem pro jejich zapojení. Při signalizaci záměru změny jízdního pruhu nebo zastavení, bliká zelená šipka na přístrojovém panelu. Při správném zapojení blikají rovněž směrová světla přívěsu, oznamující dalším řidičům záměr odbočení, změny jízdního pruhu nebo zastavení.

Zelená šipka na přístrojovém panelu bude při odbočování s přívěsem blikat i v případě, pokud je žárovka směrového světla na přívěsu poškozená. V takovém případě, přestože si myslíte, že řidiči za vámi o zamýšleném manévru vědí, ve skutečnosti tuto informaci nemají. Je proto důležité příležitostně kontrolovat funkčnost žárovek přívěsu. Funkčnost světel je nutné rovněž kontrolovat při každém odpojení a zapojení elektroinstalace přívěsu.

Osvětlení přívěsu nepřipojujte přímo na osvětlení vozidla. Pro připojení přívěsu používejte pouze odpovídající zásuvku.

Svazek vodičů si nechte nainstalovat v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.

VÝSTRAHA

Při jiném způsobu zapojení než pomocí zásuvky může dojít k poškození elektrického systému vozidla a/nebo úrazu.

Rozpoznání připojení světel přívěsu

Tuto funkci pracuje pouze při použití originálního příslušenství (tažné zařízení a zásuvka), které rozpozná připojení přívěsu a následně informuje systémy vozidla.

Rozpoznání přívěsu funguje následujícím způsobem: když zapojíte zásuvku přívěsu, musíte sešlápnout brzdový pedál nebo pustit směrová světla; elektronická řídicí jednotka pak dokáže rozpoznat přívěs prostřednictvím zvýšení spotřeby energie způsobeného osvětlením přívěsu a informuje o něm systémy vozidla. Po odpojení přívěsu musíte znovu sešlápnout brzdový pedál nebo pustit směrová světla, aby mohla řídicí jednotka zjistit, že osvětlení přívěsu již energii nespotřebovává. Asistenční systémy, které byly vypnuty, se automaticky znovu zapnou.

Před a během tažení přívěsu je řidič je odpovědný za funkčnost všech elektrických spojení a veškerého osvětlení přívěsu. Je třeba provádět ruční kontrolu.

VAROVÁNÍ

Používejte pouze originální elektrické přípojky. Nepokoušejte se svévolně spojovat nebo přímo propojovat elektroinstalaci přívěsu jinými metodami. To by mohlo vést k poškození elektrického systému vozidla a následným poruchám.

Jízda ve svahu

Před sjížděním z dlouhého nebo prudkého kopce snižte rychlost a přeřaďte na nižší rychlostní stupeň. Bez využití brzdění motorem může dojít k přehřátí brzd a snížení jejich účinnosti.

Při jízdě do dlouhého kopce přeřaďte na nižší rychlostní stupeň a pro snížení rizika přehřátí motoru a převodovky, snižte rychlost jízdy zhruba na 70 km/h (45 mil/h).

Pokud je hmotnost přívěsu vyšší než maximální povolená hmotnost nebrzděného přívěsu a vozidlo je vybaveno automatickou převodovkou / dvouspojkovou převodovkou, používejte při tažení přívěsu polohu D (Jízda).

Poloha D (Jízda) minimalizuje, při tažení přívěsu, zahřívání převodovky a prodlouží její životnost.

VAROVÁNÍ
  • Při jízdě s přívěsem do prudkého kopce (více než 6 %), pečlivě sledujte ukazatel teploty chladicí kapaliny, aby nedošlo k přehřátí motoru. Pokud se ručka ukazatele teploty chladicí kapaliny přibližuje k označení „H“ (Horká) nebo „130 °C (260 °F)“, neprodleně na vhodném místě zastavte a nechte motor běžet na volnoběh, dokud teplota neklesne. V jízdě pokračujte až po dostatečném ochlazení motoru.

  • Kvůli snížení rizika přehřátí motoru a převodovky přizpůsobte rychlost jízdy hmotnosti přívěsu a sklonu stoupání.

  • Při přehřátí motoru (včetně situace, kdy ukazatel teploty chladicí kapaliny motoru není na úrovni „H“) se aktivuje ochranný režim. V takovém případě může dojít k automatickému omezení rychlosti, aby se chránil motor. To znamená, že rychlost jízdy se sníží i v případě, že bude pedál akcelerátoru sešlápnut.

  • V případě vozidel vybavených převodovkou s dvojitou spojkou může při tažení přívěsu v prudkém klesání docházet k přehřívání spojky.

    Když dojde k přehřátí spojky, aktivuje se ochranný režim. Po aktivování ochranného režimu indikátor zařazeného převodového stupně na přístrojovém panelu bliká a ozývá se gong.

    Současně se na displeji zobrazí varovné hlášení a jízdní projev může přestat být hladký. Při ignorování těchto varování se stav může zhoršit.

    Pro návrat do normálního stavu vozidlo zastavte na rovině, sešlápněte brzdový pedál a před pokračováním v jízdě několik minut vyčkejte.

Parkování ve svahu

Pokud je k vašemu vozidlu připojen přívěs, neměli byste vozidlo parkovat ve svahu. Pokud by se vozidlo s přívěsem neočekávaně rozjelo ze svahu, mohlo by dojít k vážným nebo fatálním zraněním osob a k poškození vozidla a přívěsu.

VÝSTRAHA

Parkování ve svahu

Parkování vozidla s připojeným přívěsem ve svahu může v případě uvolnění přívěsu způsobit zranění nebo úmrtí osob.

Pokud však vozidlo s přívěsem ve svahu zaparkovat musíte, zde je návod, jak to udělat:

  1. Zajeďte s vozidlem na parkovací místo. Otočte volantem ve směru k obrubníku (doprava, pokud je vozidlo čelem ze svahu, doleva, pokud je vozidlo čelem do svahu).

  2. Pokud je vozidlo vybaveno manuální převodovkou, zařaďte neutrál. Pokud je vozidlo vybaveno automatickou převodovkou/dvouspojkovou převodovkou, volič přesuňte do polohy P (Parkování).

  3. Aktivujte parkovací brzdu a vypněte motor.

  4. Pod kola přívěsu na stranu směřující ze svahu vložte klíny.

  5. Nastartujte vozidlo, sešlápněte brzdu, zařaďte neutrál, uvolněte parkovací brzdu a pomalu uvolňujte brzdy, dokud se přívěs nezapře o klíny.

  6. Znovu sešlápněte brzdu, aktivujte parkovací brzdu a v případě manuální převodovky zařaďte stupeň R (Zpátečka), v případě automatické/dvouspojkové převodovky zařaďte stupeň P (Parkování).

  7. Vypněte motor, uvolněte brzdy, ale parkovací brzdu ponechejte aktivovanou.

VÝSTRAHA

Parkovací brzda

Pokud není parkovací brzda pevně zatažena, je nebezpečné vystupovat z vozidla.

Pokud jste nechali běžet motor, vozidlo se může náhle pohnout. Mohlo by dojít k vážnému nebo smrtelnému zranění vás nebo ostatních.

Když jste připraveni k rozjezdu po zastavení ve stoupání
  1. S manuální převodovkou v poloze Neutrál nebo s automatickou/dvouspojkovou převodovkou v poloze P (Parkování) sešlápněte brzdu, držte brzdový pedál sešlápnutý a přitom:

    • Nastartujte motor;

    • Zařaďte rychlostní stupeň a

    • uvolněte parkovací brzdu.

  2. Pomalu uvolněte nohu z brzdového pedálu.

  3. Jeďte pomalu, dokud není přívěs mimo klíny.

  4. Zastavte a vyšlete někoho, aby klíny sebral a uložil.