Vyhledat jen podle názvu
Domů > Řízení vozidla > Tažení přívěsu > Pokud hodláte táhnout přívěs

Pokud hodláte táhnout přívěs

Pro tažení přívěsu platí několik důležitých pravidel:

  • Zvažte použití stabilizačního systému. Obraťte se na prodejce přívěsných vozíků.

  • Při zajíždění motoru se v průběhu prvních 2 000 km (1 200 mil) vyhněte tažení vozu. V opačném případě by mohlo dojít k vážnému poškození motoru nebo převodovky.

  • Před tažením přívěsu Kia doporučuje konzultovat rozsah potřebného vybavení (např. typ tažného zařízení apod.) s autorizovaným prodejcem vozidel či servisem Kia.

  • Při tažení vždy jeďte nižší rychlostí (méně než 100 km/h (60 mil/h)).

  • Při jízdě do dlouhého kopce nepřekračujte rychlost jízdy 70 km/h (45 mil/h) nebo stanovený limit rychlosti pro tažení přívěsu, pokud je nižší.

  • Tabulka obsahuje důležité údaje týkající se hmotnosti:

Pro Evropu

Položka

Smartstream G1.0 T-GDi

Smartstream G1.0 T-GDi MHEV

Smartstream G1.2

6stupňová man. přev.

7DCT

6stupňová man. přev.

7DCT

5stupňová man. přev.

Maximální hmotnost přívěsu [kg (Ibs)]

Nebrzděný přívěs

450 (992)

450 (992)

450 (992)

450 (992)

450 (992)

Brzděný přívěs

1 110 (2 447)

1 110 (2 447)

700 (1 543)

700 (1 543)

510 (1 124)

Maximální povolené statické svislé zatížení tažného zařízení [kg (lbs)]

75 (165)

Doporučená vzdálenost středu zadní nápravy od kulového čepu [mm]

805 (31,7)

Hmotnost přívěsu

A: Zatížení tažného zařízení

B: Celková hmotnost přívěsu

Jaká je maximální bezpečná hmotnost přívěsu? Nikdy by neměl vážit více než je maximální hmotnost brzděného přívěsu. Ale i ta může být příliš vysoká.

Závisí na způsobu použití přívěsu. Důležitá kritéria jsou např. rychlost jízdy, nadmořská výška, sklon vozovky, venkovní teplota i četnost využití vozidla pro tažení přívěsu. Ideální hmotnost přívěsu může rovněž záviset na dalším speciálním vybavení vozidla.

Zatížení tažného zařízení

A: Celkové zatížení nápravy

B: Celková hmotnost vozidla

Zatížení tažného zařízení je důležitý parametr ovlivňující celkovou hmotnost vozidla (GVW). Tato hmotnost zahrnuje pohotovostní hmotnost vozidla a hmotnost nákladu včetně osob jedoucích ve vozidle. Při tažení přívěsu se k hmotnosti GVW musí připočítat i zatížení tažného zařízení, neboť je to další hmotnost, která zatěžuje vozidlo.

Zatížení tažného zařízení by mělo být maximálně 10 % celkové hmotnosti přívěsu a v mezích maximálního povoleného zatížení tažného zařízení.

Po naložení přívěsu, samostatně zvažte přívěs a zatížení tažného zařízení, pro ujištění, že jsou obě hmotnosti v pořádku. Pokud nejsou, může být možné dosáhnout správného poměru jiným rozmístěním nákladu.

VÝSTRAHA

Přívěs

  • Nikdy nezatěžujte přívěs těžším nákladem vzadu než vepředu. V přední části by mělo být zhruba 60% zatížení, v zadní zhruba 40%.

  • Přívěs a tažné zařízení nikdy nepřetěžujte nad stanovený limit. Nesprávné zatěžování může poškodit vozidlo a způsobit úraz. Hmotnosti a zatížení lze kontrolovat běžně dostupnými váhami nebo u policejní hlídky vybavené mobilními váhami.

  • Nesprávně zatížený přívěs může způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem.