Používání manuální převodovky


Řadicí pákou je možné pohybovat i bez přitažení ovladače (1).
Při zařazení zpátečky je nutné stisknout ovladač (1).
Manuální převodovka má 5 (nebo 6) rychlostních stupňů pro jízdu vpřed.
Tento vzorec řazení je vytištěn na řadicí páce. Převodovka je v plném rozsahu synchronizována pro všechny rychlostní stupně pro jízdu vpřed, takže zařazení vyššího nebo nižšího rychlostního stupně je snadné.
Při řazení zcela sešlápněte pedál spojky a po zařazení jej pomalu uvolňujte.
Pokud je vaše vozidlo vybaveno spínačem zámku zapalování, motor nenastartuje, pokud není sešlápnut pedál spojky. (je-li součástí výbavy)
Před zařazením stupně R (Zpátečka) je třeba řadicí páku vrátit do neutrální polohy.
Stiskněte tlačítko nacházející se hned pod řadicí pákou, posuňte řadicí páku dostatečně doleva a poté zařaďte zpátečku (R).
Před zařazením stupně R (Zpátečka) se ujistěte, že vozidlo stojí.
Motor nikdy nevytáčejte do otáček v červené zóně otáčkoměru.

-
Při řazení dolů z pátého rychlostního stupně na čtvrtý rychlostní stupeň je třeba dávat pozor na to, abyste řadicí pákou neúmyslně nepohnuli do strany a nezařadili tak druhý rychlostní stupeň. Takové prudké podřazení by mohlo způsobit zvýšení otáček motoru do té míry, že by se ukazatel otáčkoměru dostal do červené zóny. Takové překročení otáček motoru a převodovky může způsobit poškození motoru.
-
Nepodřazujte o více než 2 rychlostní stupně a nezařazujte nižší rychlostní stupeň při vysokých otáčkách motoru (5 000 otáček za minutu nebo více). Takové podřazení může způsobit poškození motoru, spojky a převodovky.
-
V chladném počasí může být řazení obtížnější, dokud se mazivo převodovky nezahřeje. Jedná se o normální stav, který převodovce nijak neškodí.
-
Pokud úplně zastavíte a je obtížné zařadit rychlostní stupeň 1 nebo R (Zpátečka), nechte řadicí páku v poloze N (Neutrál) a uvolněte spojku. Znovu sešlápněte spojku a poté zařaďte rychlostní stupeň 1 (Jedna) nebo R (Zpátečka).

-
Abyste se vyhnuli předčasnému opotřebení a poškození spojky, nenechávejte při řízení chodidlo na pedálu spojky. Spojku rovněž nepoužívejte pro zastavení vozidla v prudkém stoupání, při čekání na semaforech atd.
-
Řadicí páku nepoužívejte jako opěrku ruky při řízení, jinak může dojít k předčasnému opotřebení řadicí vidlice převodovky.
-
Abyste zabránili možnému poškození systému spojky, nestartujte motor se zařazeným 2. (druhým) rychlostním stupněm. Výjimkou je startování vozidla na kluzké vozovce.
-
Vozidlo nepřetěžujte. Při jízdě s přetíženým vozidlem může docházet ke vzniku nadměrného množství tepla na disku spojky a k poškozování krytu a disku spojky .

-
Před opuštěním sedadla řidiče vždy zatáhněte parkovací brzdy a vypněte motor. Poté se ujistěte, že při parkování na rovině nebo ve stoupání je zařazen rychlostní stupeň 1 a v klesání rychlostní stupeň R (Zpátečka). Pokud uvedené úkony nebudou provedeny v tomto pořadí, hrozí nebezpečí náhlého rozjetí vozidla.
-
Prudké brzdění motorem (přeřazení na nižší rychlostní stupeň) nepoužívejte na kluzké silnici.
Mohlo by dojít ke smyku a nehodě.
Používání spojky
Spojka by měla být před zařazením sešlápnuta až na podlahu a poté pomalu uvolňována. Při jízdě by měl být pedál spojky vždy zcela uvolněn. Při jízdě nenechávejte chodidlo na pedálu spojky. V opačném případě může docházet ke zbytečnému opotřebení. Nepoužívejte spojku k tomu, abyste vozidlo udrželi v klidu ve svahu. Dochází tak ke zbytečnému opotřebení. Pro udržení vozidla ve svahu v klidu používejte nožní nebo parkovací brzdu. S pedálem spojky nepracujte rychle a často.

Při práci s pedálem spojky pedál vždy sešlápněte až úplně dolů k podlaze. Pokud pedál nesešlápnete úplně, může dojít k poškození spojky nebo může spojka vydávat hluk.

Používání spojky
Sešlápněte pedál spojky co nejblíže k podlaze. Dbejte na to, abyste znovu na pedál nešlapali, než se vrátí do normální polohy. Jestliže byste pedál sešlapávali opakovaně před jeho návratem do normální polohy, hrozí riziko poškození systému spojky. Vozidlo nepřetěžujte. Při startování a rozjíždění vozidla v takové situaci se následkem tření kotouče spojky generuje příliš velké teplo, což by mohlo způsobit poškození kotouče a skříně spojky. Jestliže se chcete rozjet směrem dozadu (couváním), nesmíte uvolnit spojku příliš brzy po přesunutí páky řazení, protože by mohlo dojít k vypnutí motoru a následné nehodě.
Podřazování
Pokud musíte v hustém provozu nebo při jízdě do prudkých stoupání zpomalit, včas podřaďte, abyste zamezili cukání motoru. Podřazení snižuje pravděpodobnost zastavení motoru a umožňuje lepší akceleraci poté, co znovu potřebujete zvýšit rychlost. Při jízdě z prudkých svahů pomáhá podřazení udržovat bezpečnou rychlost a prodloužit životnost brzd.