Správné postupy brzdění

-
Kdykoli opouštíte nebo parkujete vozidlo, vždy aktivujte parkovací brzdu a řadicí páku přeřaďte do polohy P (Parkování). Vozidlo, u kterého není plně zatažena či aktivována parkovací brzda, se může nechtěně rozjet a způsobit vám či jiným osobám vážná zranění.
-
Pro prevenci neúmyslného rozjetí, při kterém by mohlo dojít ke zranění osob ve vozidle nebo mimo něj, by všechna vozidla měla mít při parkování zataženou parkovací brzdu.
-
Pokud bylo vozidlo zaparkováno, ujistěte se před opětovným zahájením jízdy, že parkovací brzda není zatažena a že kontrolka parkovací brzdy nesvítí.
-
Při průjezdu vodou může dojít k namočení brzd. Brzdy se rovněž mohou namočit při mytí vozidla. Mokré brzdy mohou být nebezpečné! Pokud jsou brzdy mokré, vozidlo nezastaví tak rychle jako obvykle. Mokré brzdy mohou způsobit smyk vozidla a jeho vybočení do strany.
Pro osušení brzd brzdy mírně sešlápněte, dokud se chod brzd nevrátí do normálu. Dbejte při tom na to, abyste měli vozidlo za všech okolností pod kontrolou. Pokud se neobnoví normální funkční stav brzd, zastavte co nejdříve na bezpečném místě a zajistěte kontrolu vozidla v odborném servisu.
Kia doporučuje zavolat autorizovaného prodejce Kia / servisního partnera.
-
Nesjíždějte klesání bez zařazeného rychlostního stupně. Je to extrémně nebezpečné. Za všech okolností ponechávejte zařazený rychlostní stupeň. Pro zpomalení použijte brzdy, poté zařaďte na nižší rychlostní stupeň, brzdění motorem vám pomůže udržovat bezpečnou rychlost.
-
Nejezděte s nohou na brzdovém pedálu. Opírání chodidla o brzdový pedál během jízdy může být nebezpečné, jelikož může způsobit přehřátí brzd a ztrátu jejich účinnosti. Rovněž tak dochází k vyššímu opotřebení součástí brzd.
-
Pokud během jízdy unikne tlak z pneumatiky, pomalu použijte brzdy a během brzdění udržujte vozidlo v přímém směru. Poté, co jedete z hlediska bezpečnosti dostatečně pomalu, vozidlo odstavte a zastavte na bezpečném místě.
-
Pokud je vaše vozidlo vybaveno automatickou/dvouspojkovou převodovkou, vyhněte se pomalé jízdě vozidla vpřed. Abyste zamezili pomalému pohybu vozidla, po zastavení držte brzdový pedál sešlápnutý.
-
Při parkování ve svahu buďte opatrní. Pevně zatáhněte parkovací brzdu a řadicí páku přesuňte do polohy P (Parkování). Pokud přední část vozu směřuje ze svahu, natočte přední kola směrem k obrubníku, což pomůže zabránit v rozjetí vozu. Pokud přední část vozu směřuje do svahu, natočte přední kola směrem od obrubníku, což pomůže zabránit v rozjetí vozu. Pokud obrubník není k dispozici nebo pokud je to pro zabránění rozjezdu vozu vyžadováno z jiných důvodů, zablokujte kola.
-
Za určitých podmínek může parkovací brzda zamrznout v zatažené poloze. Stává se to nejčastěji v případě, že se v oblasti zadních brzd nahromadí sníh či led nebo že jsou brzdy vlhké. Hrozí-li zamrznutí parkovací brzdy, aktivujte ji pouze dočasně a řadicí páku přestavte do polohy P (automatická/dvouspojková převodovka) nebo přeřaďte na první rychlostní stupeň či zpátečku (manuální převodovka) a zajistěte zadní kola, aby se vozidlo nemohlo samovolně rozjet. Poté parkovací brzdu uvolněte.
-
Vozidlo neudržujte na místě ve svahu pomocí plynového pedálu. Mohlo by dojít k přehřátí převodovky. Vždy používejte brzdový pedál nebo parkovací brzdu.