A biztonsági öv, mint utasbiztonsági rendszer

-
Az utasbiztonsági rendszer által nyújtott maximális védelem érdekében a biztonsági öveket mindig kapcsolja be, ha a gépkocsi mozog.
-
A biztonsági övek úgy a leghatékonyabbak, ha az ülés háttámlája függőlegesen áll.
-
13 év alatti gyerekek mindig a hátsó ülésen megfelelően becsatolva utazzanak. Soha ne hagyja, hogy a gyerekek az első utasülésen utazzanak. Ha 13 év feletti gyermeknek mégis az első ülésen kell ülnie, akkor csatolja be, és az ülést állítsa a lehető leghátsó helyzetbe.
-
Soha ne tegye a vállövet a karja alá vagy a háta mögé. A nem megfelelően elhelyezett biztonsági öv baleset esetén súlyos sérüléseket okozhat.
A vállövet a vállán középen átvezetve a kulcscsonton keresztül helyezze el.
-
Soha ne használjon biztonsági övet törékeny tárgyak rögzítésére. Hirtelen fékezés vagy ütközés esetén a biztonsági öv kárt tehet abban.
-
Ne utazzon megcsavarodott biztonsági övvel. A megcsavarodott öv nem tudja megfelelően védeni. Ütközéskor még testébe is vághat. Győződjön meg arról, hogy az öv hevedere egyenesen áll és nincs megcsavarodva.
-
Ügyeljen arra, nehogy a biztonsági öv hevedere vagy az öv szerelvényei károsodjanak. Ha bármelyik sérült, cserélje ki.

A biztonsági öveket arra tervezték, hogy kövessék a test csontszerkezetét, így alacsonyan, a medence első részénél vagy a medencénél, a mellkasnál és a vállaknál kell viselni; a biztonsági öv medence részének viselése a hasi területen nem megengedett.
A biztonsági öveket a lehető legszorosabbra, de még kényelmes módon kell beállítani, így képes a gyárilag tervezett védelmet biztosítani.
Ha a biztonsági öv lazán áll, az igencsak csökkenti a viselő számára nyújtott védelmet.
Ügyeljen rá, hogy a polírozó szerek, olajok és vegyi anyagok, valamint az akkumulátorsav nehogy beszennyezzék a hevedert. Tisztítását enyhe szappannal és vízzel végezze. Ha a heveder elkopott, beszennyeződött vagy megsérült, a biztonsági övet ki kell cserélni. Amennyiben a biztonsági övet súlyos ütközés közben viselték, mindenképpen le kell cserélni az egész rendszert, még akkor is, ha egyértelmű sérülés nem látható rajta. A biztonsági öv nem viselhető úgy, ha a szíjak meg vannak csavarodva. Egy biztonsági övet csak egy utas használhat egyszerre; ha az utas ölében egy gyermek ül, veszélyes bekötni a biztonsági övet a gyermek köré.

-
A felhasználó semmilyen olyan módosítást vagy kiegészítést nem végezhet, amely megakadályozza, hogy a biztonsági öv szabályzó rendszere az övlazulást megszüntesse, vagy megakadályozza, hogy a biztonsági övrendszert úgy lehessen beállítani, hogy az megszüntesse az övlazulást.
-
A biztonsági öv becsatolásakor legyen óvatos, nehogy másik ülés övcsatjába helyezze a zárnyelvet. Ez veszélyes állapotot szül, hiszen a biztonsági öv nem tud megfelelő védelmet nyújtani.
-
Vezetés közben ne csatolja ki a biztonsági övet, és ne csatolja be és ki a biztonsági övet egymás után többször. Így elveszítheti az irányítást, és halált, súlyos sérülést vagy anyagi kárt eredményező balesetet okozhat.
-
A biztonsági öv becsatolásakor győződjön meg róla, hogy a biztonsági öv nem halad el olyan tárgyak felett, melyek kemények vagy könnyen törnek.
-
Győződjön meg róla, hogy nincs semmi az övcsatban. A biztonsági övet ekkor nem lehet biztonságosan becsatolni.
A vezetőüléshez tartozó biztonsági övvel kapcsolatos figyelmeztetés

A vezető számára emlékeztetésként a biztonsági öv figyelmeztető lámpa a biztonsági öv becsatolásától függetlenül mintegy 6 másodpercig világít a motorindító gomb ON (be) helyzetbe állításakor, a figyelmeztető hangjelzés pedig akkor szólal meg mintegy 6 másodpercre, ha a motorindító gomb ON (be) helyzetbe állításakor az öv nincs becsatolva.
Ha a biztonsági öv becsatolása nélkül eléri a 20 km/h menetsebességet, a figyelmeztető lámpa égve marad.
Ha a vezető akkor sem csatolja be a biztonsági övet, miután elérte a 20 km/h sebességet, akkor a biztonsági öv figyelmeztető hangjelzése körülbelül 100 másodpercig szól, miközben a megfelelő figyelmeztető lámpa villog.
Ha a vezető kicsatolja a biztonsági övet, amikor 20 km/h sebesség alatt halad, a figyelmeztető lámpa tovább világít.
Ha kicsatolja a biztonsági övet, miközben 20 km/h feletti sebességgel halad, akkor a biztonsági öv figyelmeztető hangjelzése körülbelül 100 másodpercig fog szólni, miközben a megfelelő figyelmeztető lámpa villog.
Az első utasülés biztonsági övéhez tartozó figyelmeztetés (felszereltségtől függően)

Az első utasoldali biztonsági öv figyelmeztető lámpái az öv becsatolásától függetlenül, a motorindító és leállító gomb ON (BE) helyzetbe állítását követően minden alkalommal megközelítőleg 6 másodpercig világítanak, hogy emlékeztessék az első utast az öv becsatolására.
Ha az utas nem csatolja be a biztonsági övet és a jármű nem éri el a 20 km/h menetsebességet, a figyelmeztető lámpa égve marad.
Ha az utas akkor sem csatolja be a biztonsági övet, miután a jármű elérte a 20 km/h sebességet, akkor a biztonsági öv figyelmeztető hangjelzése körülbelül 100 másodpercig szól, miközben a megfelelő figyelmeztető lámpa villog.
Ha az első utas kicsatolja a biztonsági övet, miközben a jármű 20 km/h alatti sebességgel halad, a figyelmeztető lámpa égve marad.
Ha az utas kicsatolja a biztonsági övet, miután a jármű elérte a 20 km/h sebességet, akkor a biztonsági öv figyelmeztető hangjelzése körülbelül 100 másodpercig szól, miközben a megfelelő figyelmeztető lámpa villog.
A hátsó utasülés biztonsági övével kapcsolatos figyelmeztetés (felszereltségtől függően)

A hátsó utas biztonsági öv figyelmeztető lámpái az öv becsatolásától függetlenül, az motorindító/leállító kapcsoló ON (BE) helyzetbe állítását követően minden alkalommal, megközelítőleg 6 másodpercig világítanak, hogy emlékeztessék a hátsó utast az öv becsatolására.
Ha a motorindítás kapcsoló ON (be) helyzetbe kapcsolását követően a biztonsági övet kicsatolja, akkor a biztonsági öv figyelmeztető lámpája kb. további 70 másodpercig világít.
Ha a biztonsági öv bekapcsolása nélkül elindul, illetve 20 km/h vagy annál alacsonyabb sebesség mellett kikapcsolja a biztonsági övet, akkor a megfelelő figyelmeztető lámpa kb. 70 másodpercig folyamatosan világít.
Ha a biztonsági öv bekapcsolása nélkül vezeti az autót, vagy kikapcsolja a biztonsági övet 20 km/h sebesség fölött, akkor kb. 35 másodpercig figyelmeztető hang hallható és a megfelelő figyelmeztető lámpa villogni kezd.
Ha a hátsó ajtót 10 km/órás sebesség alatt kinyitják vagy becsukják, akkor azt követően a figyelmeztető lámpa és figyelmeztető hang 20 km/h fölött sem fog működni.
Hárompontos biztonsági öv
Magasságállítás

A maximális kényelem és biztonság érdekében a vállöv magasságát beállíthatja a rögzítő 4 lehetséges helyzetébe.
Az állítható biztonsági öv magassága ne legyen túl közel a nyakához. Ellenkező esetben nem tudja a leghatékonyabb védelmet biztosítani. A vállövet úgy kell beállítani, hogy a mellkasán haladjon keresztül a válla felett úgy, hogy az ajtóhoz van közel, nem pedig a nyakához.
A biztonsági öv rögzítőjének magasságát úgy tudja beállítani, ha azt a megfelelő helyzetbe emeli vagy süllyeszti.
Megemeléshez húzza felfelé (1). Lesüllyesztéshez nyomja lefelé (3), miközben nyomva tartja a magasságállító gombot (2).
A gomb felengedésével tudja a rögzítőt reteszelni. Próbálja meg a magasságállítót csúsztatni, hogy meggyőződjön a helyes reteszelésről.

-
Ellenőrizze, hogy a vállöv rögzítője a megfelelő magasságban reteszelődött-e. Soha ne állítsa úgy a vállövet, hogy nyakán vagy arcán haladjon keresztül. A nem megfelelően beállított biztonsági öv baleset esetén súlyos sérülést okozhat.
-
Ha baleset után nem cseréltette ki a biztonsági öveket, akkor lehet, hogy sérült biztonsági övekkel közlekedik, melyek nem nyújtanak megfelelő védelmet baleset esetén, és személyi sérüléshez vagy halálhoz vezethetnek. Baleset után azonnal cseréltesse ki a biztonsági öveket.
A biztonsági öv becsatolása:

A biztonsági öv becsatolásához húzza ki az övfelcsévélő automatikából, majd helyezze a fém zárnyelvet (1) az övzárba (2). Egy kattanó hangot lehet hallani, amikor a zárnyelv az övcsatban megfelelően reteszelésre kerül.
A biztonsági öv csak akkor áll automatikusan a megfelelő hosszúságúra, ha a kétpontos biztonsági övet kézzel beállítja úgy, hogy szorosan illeszkedjen a csípőjére. Ha lassan dől előre, a biztonsági öv megnyúlik, és lehetővé teszi a mozgást. Hirtelen fékezés vagy behatás esetén azonban az öv reteszelődik. Ez akkor is bekövetkezik, ha túl gyorsan dől előre.

Ha a biztonsági övet nem tudja kihúzni az övfelcsévélő automatikából, akkor határozott mozdulattal húzza meg, majd engedje el az övet. Ezt követően az övet akadálymentesen ki fogja tudni húzni.

A kétpontos biztonsági övet olyan alacsonyan vezesse el, amennyire csak lehet, és szorosan a csípőjén keresztül, ne a derekán. Ha a kétpontos biztonsági öv túl közel van a derekához, baleset esetén megnő a sérülés kockázata. Mindkét karja ne legyen egyszerre a biztonsági öv alatt vagy felett. Az egyik karja legyen az öv felett, a másik pedig alatta, amint az ábrán is látható.

Soha ne vezesse a biztonsági övet az ajtóhoz közelebb lévő karja alatt.
Húzza meg a fém fület (B) és illessze be (B) az övcsatba (B’). Egy kattanó hangot lehet hallani, amikor a zárnyelv az övcsatban megfelelően reteszelésre kerül. Ügyeljen arra, hogy az öv ne legyen megcsavarodva.


A hátsó középső biztonsági öv használatakor a „CENTER” (középső) feliratú övcsatot kell használni.

Mindig csatlakoztassa a fém nyelvet (A) a csathoz (A').

Ha a biztonsági övet nem tudja kihúzni az övfelcsévélő automatikából, akkor határozott mozdulattal húzza meg, majd engedje el az övet. A kioldás után az övet akadálymentesen ki fogja tudni húzni.
A biztonsági öv kikapcsolása:

A biztonsági övet az övzáron lévő kioldógomb (1) segítségével tudja kicsatolni. Ekkor az öv automatikusan visszacsévélődik az övfelcsévélő automatikába.
Ha ez mégsem történik meg, vizsgálja meg a biztonsági övet, hogy nem csavarodott-e meg, majd próbálja újra.

A biztonsági övet az üléspárnákon elhelyezkedő csatokba kell helyezni a megfelelő rögzítés érdekében.
(1): Jobb hátsó biztonsági öv rögzítőcsatja
(2): Jobb középső biztonsági öv rögzítőcsatja
(3): Bal hátsó biztonsági öv rögzítőcsatja

A hátsó középső biztonsági öv használatakor a „CENTER” (középső) feliratú övcsatot kell használni.

Ne próbálja meg a bal vagy jobb biztonsági övet erőszakkal a középső öv csatjához rögzíteni.
Ügyeljen arra, hogy a hátsó középső övet a középső öv csatjához rögzítse.
Ha nem így tesz, a helytelenül becsatolt biztonsági öv nem képes védelmet nyújtani.