A légzsákrendszer működésének bemutatása
-
A légzsákrendszer csak a ENGINE START/STOP (MOTOR BE/KI) gomb ON (be) állásában működik.
-
Komoly frontális vagy oldalütközés esetén (ha a gépkocsi fel van szerelve oldal- vagy függönylégzsákokkal) a légzsákok villámgyorsan felfújódnak, hogy segítsenek megvédeni a bent ülőket a súlyos személyi sérülésektől.
MEGJEGYZÉSFelszereltségtől függően borulásérzékelővel
A légzsákok felborulás esetén (ha a gépkocsi fel van szerelve oldal- vagy függönylégzsákokkal) is villámgyorsan felfújódnak, hogy segítsenek megvédeni a bent ülőket a súlyos személyi sérülésektől.
-
A légzsákok működését nem lehet a gépkocsi sebességéhez kötve meghatározni.
Általánosságban elmondható, hogy az ütközés nagyságától és irányától függően kell felfújódniuk. Ez a két tényező határozza meg, hogy az érzékelők kiadják-e a működésbe hozatalra a parancsot.
-
Az, hogy a légzsákok felfújódnak-e, számos tényezőtől függ, többek között a gépkocsi sebességétől, az ütközés szögétől, annak a gépkocsi(k)nak vagy tárgy(ak)nak a keménységétől, rugalmasságától, amely(ek)nek a gépkocsi nekiütközött. A meghatározó tényezők azonban nem korlátozódnak az említettekre.
-
Az első légzsákok egy pillanat alatt felfújódnak és leeresztenek.
A légzsák balesetkor történő felfúvódását gyakorlatilag lehetetlen észrevenni szabad szemmel.
Valószínű, hogy csak az ütközés után a kormánykerékről és a műszerfalról lelógó leeresztett légzsákokat láthatjuk.
-
Az ütközésnél szükséges hatásos védelem érdekében a légzsákok nagyon gyorsan, és ennek következtében igen nagy erővel fújódnak fel. A légzsák felfúvódásának sebessége az annak a rendkívül rövid időnek a következménye, amely alatt egy baleset megtörténik, és annak, hogy mennyire hamar kell a légzsáknak az utas és a gépkocsi közé felfúvódnia, mielőtt az utas nekiütődik ezeknek az elemeknek.
A felfúvódás nagy sebessége csökkenti a súlyos vagy életveszélyes sérülések kockázatát erőteljes ütközések során, ezért a légzsákok kialakításának egy szükséges eleme.
Azonban emiatt a légzsák felfúvódása is okozhat sérüléseket, főként arcbőrhorzsolásokat, zúzódásokat és csonttöréseket, mivel a nagy sebesség következtében a légzsákok nagy erővel fújódnak fel.
-
Előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor a kormánykerékbe épített légzsákkal érintkezés halálos sérülést okozhat, különösen akkor, ha a vezető túl közel ül a kormánykerékhez.
FIGYELMEZTETÉS-
Az ütközésben kinyíló légzsákok okozta súlyos, halálos személyi sérülések elkerülése érdekében a vezető üljön a kormánykeréktől olyan távol, amennyire csak lehet (legalább 250 mm-re (10 hüvelyk)). Az első utas állítsa a lehető leghátrább az ülését, és a háttámlának dőlve üljön.
-
A légzsák villámgyorsan felfúvódik a baleset során, a bennülők megsérülhetnek a felfújódás erejétől, ha nem a megfelelő helyzetben ülnek.
-
A légzsák felfújódása is okozhat sérüléseket, főként horzsolásokat az arcbőrön, illetve egyéb testrészeken, sérüléseket az eltört szemüvegtől vagy égéseket.
-
Zaj és füst
A légzsákok felfújódását erőteljes hangjelenség kíséri, ugyanakkor füst és finomszemcsés por jelenik meg az utastérben. Ez normális jelenség, és a légzsák felfújódásához szükséges égési folyamat eredménye. A légzsákok működése után légzési kényelmetlenségek léphetnek fel részben amiatt, hogy a mellkast ütközéskor megnyomta a biztonsági öv és a légzsák, másrészt az utastérben lévő füst és finom por belégzése miatt. Feltétlenül javasoljuk, hogy az ütközést követően azonnal nyissa ki a gépkocsi ajtóit, illetve ablakait, hogy az égéstermékek távozhassanak az utastérből, ezzel is könnyebbé téve a légzést, és megszüntetve az égéstermékek további belégzését.
Bár ez a füst és a por nem mérgező, mégis okozhat bőr-, szem-, orr- és torokirritációt. Ilyen esetben hideg vízzel alaposan mossa meg kezét, arcát, és keressen fel orvost, ha a tünetek nem szűnnek.

-
A légzsákok működése után a kormánykerékben, a műszerfalban, az első ülésben és/vagy az első és hátsó ajtók feletti tetőperem mindkét oldalában lévő, felfújást szolgáló fémalkatrészek még forróak. Ezért a sérülések elkerülése érdekében közvetlenül a légzsákok működése után ne érintse meg a légzsákok tárolóhelyeinek belső részeit.
-
Ne szereljen vagy helyezzen semmilyen tartozékot a légzsákok hatósugarába, például a műszerfalra, az ablakokra, tartórudakra, vagy a tetősínekre.
Az első utasoldali légzsák figyelmeztető címkéje a gyermeküléshez



Az első utasülésbe csak akkor szabad hátrafelé néző gyermekülést szerelni, ha az utasoldali légzsákot előtte kikapcsolja. A felfújódó utasoldali légzsák megütheti a hátrafelé néző gyermekülést, és halálos sérülést okozhat a gyermeknek.
Ezen túlmenően javasoljuk, hogy menetirányba fordított gyermekülést se szereljen az első utasülésre. Ha az utasoldali első légzsák felfúvódik, súlyos, akár halálos sérülést is okozhat a gyermeknek.
Ha a gépkocsiját felszerelték első utasoldali légzsák ki/-bekapcsoló gombbal, akkor szükség szerint ki-, illetve bekapcsolhatja az első utasoldali légzsákot.

-
SOHA ne szereljen hátrafelé néző gyermekülést olyan ülésre, amelyet AKTÍV LÉGZSÁK véd.
A GYERMEK SÚLYOS vagy akár HALÁLOS SÉRÜLÉST is szenvedhet.
-
Ha gyermek ül a légzsákkal ellátott valamelyik hátsó szélső ülésen, biztosítsa, hogy a gyermekülés a lehető legmesszebb legyen elhelyezve az ajtó felőli oldaltól, és legyen megfelelően rögzítve, hogy ne mozduljon el a helyéről.
A felfújódó oldal- és/vagy függönylégzsákok súlyos vagy akár halálos sérülést okozhatnak a csecsemőnek vagy gyermeknek.