Keresés csak cím szerint
Kezdőképernyő > A gépkocsi biztonsági funkciói > Légzsák – kiegészítő utasbiztonsági rendszer > Miért nem működött a légzsák a balesetben?

Miért nem működött a légzsák a balesetben?

1

2

3

4

5

* Az érzékelők tényleges alakja és elhelyezkedése eltérhet a képen látottaktól.

  1. SRS vezérlőegység/Borulásérzékelő (felszereltségtől függően)

  2. Frontális ütközésérzékelő

  3. Oldalsó ütközésérzékelő

  4. Oldalsó ütközésérzékelő

  5. Oldalsó ütközésérzékelő

Mikor kell, és mikor nem kell felfújódnia a légzsáknak a balesetben?

Sok olyan baleset lehetséges, amikor a légzsák működésére nincs szükség.

Ezek lehetnek hátulról jövő ütközések, második vagy harmadik ütközés ütközéssorozat esetén, vagy kis sebességnél bekövetkező ütközések.

FIGYELMEZTETÉS
  • Ne ütögesse vagy érintse meg semmilyen tárggyal azt a helyet, ahol a légzsák vagy az ütközésérzékelő helyet kapott.

    Ettől a légzsák váratlan felfúvódása következhet be, ami súlyos, sőt halálos sérüléshez vezethet.

  • Ha bármilyen módon megváltoztatja vagy módosítja a beszerelés helyét vagy az ütközésérzékelő szöghelyzetét, a légzsákok szükségtelenül is felfúvódhatnak, vagy szükség esetén nem fúvódnak fel, ami súlyos, sőt halálos sérüléshez vezethet.

    Emiatt ne kísérelje meg karbantartani a légzsák érzékelőit vagy azok környezetét. Szervizeltesse a rendszert egy szakműhelyben.

    A Kia hivatalos Kia-kereskedő/szervizpartner felkeresését javasolja.

  • Probléma jelentkezhet, ha az érzékelő beszerelésének szögállása megváltozik, például az első lökhárító, a karosszéria vagy az első ajtó és a C oszlopok deformálódása következtében, ahová az oldalütközés érzékelő be van szerelve. Ebben az esetben szervizeltesse a rendszert egy szakműhelyben.

    A Kia hivatalos Kia-kereskedő/szervizpartner felkeresését javasolja.

  • Gépkocsija kialakítása olyan, hogy elnyelje a behatásokat, és bizonyos ütközések hatására felfújódjanak a légzsákok. Lökhárítóvédő felszerelése, vagy a lökhárító nem gyári eredetire cserélése jelentősen megváltoztathatja gépkocsija ütközési és a légzsákok felfúvódási jellemzőit.

FIGYELMEZTETÉS

Felszereltségtől függően borulásérzékelővel

  • Ha gépkocsijában oldal- és függönylégzsák is be van szerelve, állítsa az ENGINE START/STOP (motorindító/leállító) gombot OFF (ki) vagy ACC (segédüzemmód) helyzetbe, ha a gépkocsit éppen vontatják.

  • Elképzelhető, hogy az oldal- és függönylégzsák a motorindító és leállító gomb ON (be) helyzetbe állásakor működésbe lép, és a borulásérzékelő a helyzetet felborulásként érzékeli.

A légzsák felfújódásának feltételei

Első légzsákok

Az első légzsákok arra szolgálnak, hogy a frontális ütközés erősségétől, sebességétől vagy szögétől függően felfújódjanak általában a gépkocsi hossztengelyétől kissé balra és kissé jobbra első tartományon belüli észlelt frontális ütközésnél.

Oldal- és függönylégzsákok

* A gépkocsiban ténylegesen elhelyezett légzsákok különbözhetnek az ábrán láthatótól.

Az oldal- és függönylégzsákok arra szolgálnak, hogy az ütközés erősségétől, sebességétől vagy szögétől függően felfújódjanak, ha az oldalütközés érzékelők oldalirányú ütközést érzékelnek.

Habár az első légzsákok (a vezető és az utasoldali első légzsákok) csak frontális ütközés esetén fúvódnak fel, illetve felfújódhatnak más ütközés során is, ha az első ütközésérzékelők megfelelő erősségű jelet érzékelnek. Az oldallégzsákok (oldal és/vagy függönylégzsákok) úgy vannak kialakítva, hogy csak oldalirányú ütközéskor fújódjanak fel, illetve felfújódhatnak más ütközés során is, ha az oldalütközés érzékelők megfelelő erősségű jelet érzékelnek.

Ha a gépkocsi fenéklemeze kövezetlen úton nekikoppan valamilyen kidudorodásnak, bármilyen akadálynak, vagy járdaszegélynek, a légzsákok felfúvódhatnak. Ezért mindig óvatosan vezessen kövezetlen, vagy nem gépkocsi-forgalomra szolgáló utakon.

MEGJEGYZÉS

Felszereltségtől függően borulásérzékelővel

Az oldal- és a függönylégzsák akkor is felfújódik, ha a borulásérzékelő a gépkocsi felborulását is érzékeli.

A légzsák fel nem fújódásának feltételei

  • Bizonyos kis sebességű ütközések során a légzsákok nem nyílnak ki. A légzsákoknak nem kell felfúvódnia ilyen esetekben, amikor a biztonsági övek elégséges védelmet nyújtanak önmagukban is.

  • A légzsákoknak nem kell felfújódniuk hátulról bekövetkező baleset során, mivel ilyenkor az ütközési erőhatástól nem előre-, hanem hátravágódnak az utasok. Ebben az esetben a felfúvódott légzsákok nem nyújtanának további védelmet.

  • Az első légzsákok nem fúvódnak fel oldalirányú ütközés esetén, mivel az utasok az ütközés irányában mozdulnak el, így oldalirányú ütközés esetén az első légzsákok felfúvódása nem járna fokozottabb utasvédelemmel.

  • Ilyenkor azonban a felszereltségtől függő oldal- vagy függönylégzsákok az ütközés erősségétől, szögétől és a gépkocsi sebességétől függően felfújódhatnak.

  • Ferde hatásirányú ütközésben a behatás ereje az utasokat olyan irányba lökheti, ahol a légzsákok már nem nyújtanának további védelmet, így az érzékelők nem fújják fel a légzsákok egyikét sem.

  • Az ütközés előtt a vezetők gyakran erősen fékeznek. Az ilyen erőteljes fékezés során a gépkocsi orra a fékezési erőtől a szokásosnál lejjebb süllyed, így a gépkocsi orra a magasan elhelyezett lökhárítójú, nagy hasmagasságú gépkocsi alá futhat. A légzsákoknak nem kell felfúvódniuk ilyen „aláfutásos” baleseteknél, mivel az érzékelt, ütközéskor fellépő lassulás kisebb az ilyen „aláfutásos” baleseteknél.

  • Az első légzsákoknak nem kell felfújódniuk borulások során, mivel ilyenkor az első légzsákok nem nyújtanak extra védelmet.

    MEGJEGYZÉS

    Felszereltségtől függően borulásérzékelővel

    Ilyenkor azonban az oldal- vagy függönylégzsákokkal felszerelt légzsákok felborulás esetén felfújódhatnak, ha a borulásérzékelő érzékeli azt.

    MEGJEGYZÉS

    borulásérzékelő nélkül

    Az oldal ill. függönylégzsákokkal felszerelt gépkocsi oldallégzsákjai azonban felfújódhatnak, ha a gépkocsi oldalütközéstől borul fel.

  • A légzsákoknak nem kell felfújódniuk, ha a gépkocsi villanyoszlopnak, telefonpóznának vagy fának ütközik, amikor is kis területre koncentrálódik az ütközés, így nem a teljes ütközési erőt érzékeli az ütközés-érzékelő.