Meklēt tikai pēc nosaukuma
Sākums > Automobiļa vadīšana > Manuālā transmisija (MT) > Manuālās transmisijas darbība

Manuālās transmisijas darbība

A tips
B tips

Pārslēgšanas sviru var pārvietot, nevelkot pogu (1).

Poga (1) jānospiež, pārslēdzot pārslēgšanas sviru atpakaļgaitā.

Manuālajai transmisijai ir 5 (vai 6) priekšgaitas pārnesumi.

Šī pārslēgšanas shēma ir redzama uz pārslēgšanas kloķa. Pārnesumkārba ir pilnībā sinhronizēta visos pārnesumos uz priekšu, tāpēc ir viegli pārslēgties uz augstāku vai zemāku pārnesumu.

Pārslēgšanas laikā pilnībā nospiediet sajūga pedāli un pēc tam lēnām atlaidiet to.

Ja transportlīdzeklis ir aprīkots ar aizdedzes bloķēšanas slēdzi, iedarbinot dzinēju un nenospiežot sajūga pedāli, dzinējs neieslēgsies. (ja ir aprīkojumā)

Pirms pārslēgšanās R (atpakaļgaitas) režīmā pārslēgšanas svira jāatgriež neitrālā pozīcijā.

Nospiediet pogu, kas atrodas tieši zem pārslēgšanas pogas, un pietiekami pavelciet pārnesumu pārslēgšanas sviru uz kreiso pusi, pēc tam ieslēdziet pozīcijā R (atpakaļgaita).

Pirms pārslēgšanas R (atpakaļgaitas) režīmā pārliecinieties, ka transportlīdzeklis ir pilnībā apstājies.

Nekad nedarbiniet dzinēju, ja tahometra rādījums (apgr./min) atrodas sarkanajā zonā.

UZMANĪBU
  • Pārslēdzot no piektā pārnesuma uz ceturto, jāievēro piesardzība, lai netīšām nepastumtu pārslēgšanas sviru uz sāniem tā, ka tiek ieslēgts otrais pārnesums. Šāda krasa pārnesumu pārslēgšana uz zemāku pārnesumu var izraisīt motora apgriezienu palielināšanos līdz tādam līmenim, ka tahometra rādījums nonāks sarkanajā zonā. Šāda motora un transmisijas pārspīlēta apgriezienu skaita palielināšana, iespējams, var izraisīt motora bojājumus.

  • Nepārslēdziet pārnesumu vairāk par 2 pārnesumiem un nepārslēdziet pārnesumu, ja motors darbojas ar lielu apgriezienu skaitu (5000 vai vairāk apgr./min). Šāda pārnesumu pārslēgšana var sabojāt dzinēju, sajūgu un transmisiju.

  • Aukstā laikā pārslēgšana var būt apgrūtināta, kamēr pārnesumkārbas smērviela nav sasilusi. Tas ir normāli un nav kaitīgi pārnesumkārbai.

  • Ja esat pilnībā apstājies un ir grūti pārslēgt 1. vai R (atpakaļgaitas) pārnesumu, atstājiet pārslēgšanas sviru N (neitrālā) pozīcijā un atlaidiet sajūgu. Nospiediet sajūga pedāli atpakaļ uz leju un pēc tam pārslēdziet pārnesumu 1. vai R (atpakaļgaitas) pārnesuma pozīcijā.

UZMANĪBU
  • Lai izvairītos no priekšlaicīga sajūga nodiluma un bojājumiem, nebrauciet, balstoties ar kāju uz sajūga pedāļa. Tāpat neizmantojiet sajūgu, lai noturētu transportlīdzekli apstādinātu nogāzē augšup, gaidot pie luksofora u. tml.

  • Braukšanas laikā neizmantojiet pārslēgšanas sviru kā roku balstu, jo tas var izraisīt priekšlaicīgu transmisijas pārslēgšanas dakšu nodilumu.

  • Lai novērstu iespējamus sajūga sistēmas bojājumus, neiedarbiniet transportlīdzekli ar ieslēgtu 2. (otro) pārnesumu, izņemot gadījumus, kad sākat braukt pa slideniem ceļiem.

  • Nepārslogojiet transportlīdzekli. Nepārslogota transportlīdzekļa vadīšana var izraisīt netipisku berzes karstumu sajūga diskam un sabojāt sajūga apvalku un disku.

BRĪDINĀJUMS
  • Pirms izkāpšanas no vadītāja sēdekļa vienmēr pilnībā nofiksējiet stāvbremzi un izslēdziet dzinēju. Pēc tam pārliecinieties, ka pārnesumkārba ir pārslēgta uz 1. pārnesumu, kad transportlīdzeklis ir novietots uz līdzenas vietas vai kalnup, un pārslēgta uz pozīciju R (atpakaļgaita), kad transportlīdzeklis ir novietots slīpumā lejup. Ja šie drošības pasākumi netiek veikti norādītajā secībā, var tikt izraisīta negaidīta un pēkšņa automašīnas kustība.

  • Neizmantojiet dzinēja bremzēšanu (pārslēgšanos no augsta pārnesuma uz zemāku pārnesumu) ātri uz slidena ceļa.

    Automašīna var izslīdēt, izraisot negadījumu.

Sajūga izmantošana

Pirms pārslēgšanās sajūgs jānospiež līdz grīdai un pēc tam lēnām jāatlaiž. Braukšanas laikā sajūga pedālim vienmēr jābūt pilnībā atlaistam. Neatbalstiet kāju uz sajūga pedāļa braukšanas laikā. Tas var izraisīt nevajadzīgu nodilumu. Neizmantojiet daļēji ieslēgtu sajūgu, lai noturētu transportlīdzekli slīpumā. Tas izraisa nevajadzīgu nodilumu. Lai noturētu transportlīdzekli slīpumā, izmantojiet kājbremzi vai stāvbremzi. Neiedarbiniet sajūga pedāli strauji un atkārtoti.

UZMANĪBU

Izmantojot sajūga pedāli, pilnībā nospiediet sajūga pedāli uz leju. Ja nenospiedīsiet sajūga pedāli līdz galam, var tikt bojāts sajūgs vai rasties troksnis.

BRĪDINĀJUMS

Sajūga izmantošana

Spiediet sajūga pedāli tik stipri, cik iespējams. Uzmanieties, lai pedāli atkal nospiestu tikai pēc tam, kad tas ir atgriezies normālā stāvoklī. Ja pedālis tiek atkārtoti nospiests pirms atgriešanās normālā stāvoklī, var tikt bojāta sajūga sistēma. Nepārslogojiet transportlīdzekli. Šādā situācijā iedarbinot vai braucot ar transportlīdzekli, rodas pārāk liels berzes karstums sajūga diskam, kas var izraisīt sajūga vāka un diska bojājumus. Iedarbinot transportlīdzekli vai braucot atpakaļgaitā, pārāk ātra sajūga pedāļa atlaišana pēc sviras pārslēgšanas var izslēgt dzinēju un izraisīt avāriju.

Pārslēgšanās uz leju

Ja intensīvas satiksmes apstākļos vai braucot stāvā kalnā, ir jāpalēnina ātrums, pārslēdziet pārnesumus uz leju, pirms motors sāk strādāt. Pārslēgšana uz leju samazina apstāšanās iespēju un nodrošina labāku paātrinājumu, kad atkal nepieciešams palielināt ātrumu. Ja transportlīdzeklis brauc lejup pa stāviem kalniem, ātruma samazināšana palīdz saglabāt drošu ātrumu un paildzina bremžu darbības laiku.