Пошук тільки за назвою
Головна сторінка > Системи безпеки вашого автомобіля > Подушка безпеки — система пасивної безпеки > Умови неспрацьовування подушок безпеки

Умови неспрацьовування подушок безпеки

Умови неспрацьовування подушок безпеки

Під час зіткнень за низької швидкості подушки безпеки можуть не спрацювати.

Подушки безпеки не повинні спрацьовувати в разі удару ззаду.

Під час різкого гальмування передня частина автомобіля опускається, унаслідок чого він «пірнає» під транспортний засіб, який має більший дорожній просвіт.

У разі такого «пірнання» подушки безпеки можуть не спрацювати, оскільки сповільнення, яке реєструють датчики, під час подібних зіткнень може значно знижуватися.

Якщо зіткнення відбувається під кутом, то під дією сили удару пасажири можуть переміститися в тому напрямку, у якому подушки безпеки не здатні забезпечити додатковий захист, тому датчики не подають подушкам безпеки команду спрацьовування.

Передні подушки безпеки можуть не спрацювати в разі бокового удару.

Подушки безпеки можуть не спрацювати під час перекидання автомобіля, оскільки датчики автомобіля можуть не виявити перекидання. Однак бокові подушки та/або шторки безпеки можуть спрацьовувати, коли автомобіль перекидається внаслідок (або після) бокового зіткнення.

Подушки безпеки можуть не спрацювати, якщо автомобіль урізається в такі об’єкти, як стовпи ЛЕП або дерева, коли удар припадає на порівняно малу площу, а сила від удару не досягає датчиків.

УВАГА
  • SRS дає команду про спрацьовування передніх подушок безпеки, тільки якщо удар має достатню силу й спрямований під кутом менше 30° до поздовжньої осі автомобіля.

  • Передні подушки безпеки не призначено для спрацьовування під час бокового удару, удару ззаду або перекидання. Крім того, передні подушки безпеки не спрацьовують під час лобових зіткнень, коли сила удару нижче порога спрацьовування.

  • Подушки безпеки спрацьовують тільки за певних умов бокового удару (тільки автомобілі, обладнані датчиками перекидання), за яких водій і пасажири можуть зазнати тяжких травм.

  • Під час спрацювання подушки безпеки може почутися гучний шум, що супроводжується викидом пилу в салон автомобіля. Ці умови не є небезпечними.

  • Під час пакування подушки безпеки обробляють порошком. Пил, що виділяється під час спрацювання подушок безпеки, може викликати подразнення шкіри або очей, а також напад астми. Після аварії, під час якої спрацювали подушки безпеки, ретельно вимийте всі відкриті ділянки шкіри холодним м’яким мильним розчином.

  • Для очищення кришок накладок подушок безпеки потрібно використовувати м’яку суху тканину, можна змочити її звичайною водою.

  • Розчинники або мийні засоби можуть пошкодити кришки накладок подушок безпеки, що негативно вплине на правильність спрацьовування всієї системи.

  • Зберігайте деталі й проводку системи пасивної безпеки SRS подалі від води або інших рідин. Під впливом води або іншої рідини вони можуть стати непридатними для використання й призвести до пожежі або тяжких травм.

  • Будь-яка із зазначених далі умов свідчить про несправність у пасивній системі безпеки SRS. Якщо це станеться, забезпечте перевірку системи в спеціалізованій майстерні. Kia рекомендує звернутися до офіційного дилера або в партнерський сервісний центр.

    • Лампа не загоряється на короткий час у разі ввімкнення автомобіля.

    • Лампа загоряється приблизно через 6 секунд.

    • Лампа загоряється під час руху автомобіля.

    • Лампа блимає, коли кнопка EV знаходяться в положенні «ON» (Увімкнено).

  • Перш ніж здійснювати виконувати заміну запобіжника або від’єднувати клему акумулятора, поверніть кнопку EV в положення «OFF» (Вимкнено). Заборонено виймати або замінювати запобіжники, пов’язані з подушками безпеки, якщо кнопка EV перебуває в положенні «ON» (Увімкнено). У разі недотримання цієї вимоги загориться сигнальна лампа подушки безпеки пасивної системи безпеки SRS.

  • Не вносьте зміни у проводку та інші компоненти системи SRS і не від’єднуйте їх. Зокрема забороняється закріплювати будь-які значки на кришки подушок безпеки та вносити зміни в конструкцію корпусів. Це може негативно вплинути на роботу системи SRS та призвести до травм. У разі потреби забезпечте обслуговування системи в спеціалізованій майстерні. Kia рекомендує звернутися до офіційного дилера або в партнерський сервісний центр.

  • Якщо автомобіль було затоплено й підлогове покриття намокло або на підлогу потрапила вода, не треба намагатися ввімкнути його. У такому разі потрібно перевірити автомобіль у спеціалізованій майстерні. Kia рекомендує звернутися до офіційного дилера / сервісного центру Kia.

  • Подушки безпеки можна використовувати лише один раз. У разі спрацювання подушок безпеки треба замінити систему в спеціалізованій майстерні. Kia рекомендує звернутися до офіційного дилера або в партнерський сервісний центр.

  • Якщо компоненти системи подушок безпеки потрібно утилізувати або якщо автомобіль має бути перероблений, уживайте певних запобіжних заходів. Наприклад, зніміть пасивну систему безпеки SRS і попередні натягувачі з автомобіля, інакше це може призвести до пожежі. Невживання цих заходів і нездійснення запобіжних процедур може підвищити ризик потенційного завдання шкоди здоров’ю. Ці запобіжні заходи відомі офіційному дилерові Kia, і він може надати всю потрібну інформацію.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ
  • Із датчиком перекидання

    Бокові подушки та шторки безпеки розкриваються, якщо датчик перекидання виявляє перекидання автомобіля. Подушки можуть розкритися під час перекидання автомобіля, якщо датчик перекидання виявляє його.

  • Без датчика перекидання

    Якщо в автомобілі встановлено бокові подушки та/або шторки безпеки, вони можуть спрацювати під час перекидання автомобіля внаслідок бокового удару.