Особливі умови водіння
Якщо умови водіння погіршуються через погані погодні або дорожні умови, вам варто надавати ще більше уваги, ніж зазвичай.
Небезпечні умови водіння
У разі виникнення небезпечних умов водіння, як-от вода, сніг, лід, бруд, пісок тощо, дотримуйтеся цих рекомендацій:
-
Їдьте обережно й залишайте додаткову відстань для гальмування.
-
Уникайте різкого гальмування або рульового керування.
-
Не натискайте багато разів на педаль гальма на автомобілі, обладнаному ABS.
-
У разі застрягання в снігу, бруді або піску використовуйте другу передачу. Пришвидшуйтеся повільно, щоб уникнути холостого обертання провідних коліс.
-
Використовуйте пісок, кам’яну сіль або інший антиковзний матеріал під провідними колесами, щоб забезпечити зчеплення з дорогою, якщо автомобіль застрягне в снігу, льоді або бруді.
Зменшення ризику перекидання
Цей багатофункціональний пасажирський автомобіль називається автомобілем підвищеної прохідності (Sports Utility Vehicle, SUV). Автомобілі підвищеної прохідності можуть перекинутися з більшою ймовірністю, ніж інші типи автомобілів. Автомобілі SUV мають більший дорожній просвіт і вужчу колію, що дозволяє їм пересуватись за дуже різних умов бездоріжжя.
Через особливості конструкції вони мають більш високе розташування центра тяжіння, ніж звичайні автомобілі. Перевагою більш високого центра тяжіння є кращий огляд дороги, який дозволяє уникати потенційних проблем.
Вони не розраховані на входження в повороти на тій самій швидкості, що й стандартні пасажирські автомобілі, як спортивні автомобілі з низькою посадкою не розраховані на нормальну їзду в умовах бездоріжжя. Оскільки існує ризик, ми рекомендуємо водію та пасажирам пристібати паски безпеки.
У випадку перекидання внаслідок зіткнення ймовірність смерті непристебнутої людини значно вище, ніж людини, яка пристебнута паском безпеки. Водій повинен застосувати певні заходи безпеки, щоб зменшити ризик перекидання.
Якщо це можливо, слід уникати різких поворотів або раптових маневрів, перевезення важких вантажів у багажнику на даху, а також будь-яких змін конструкції автомобіля.
-
Ваш автомобіль має спеціальні шини, які підвищують безпеку руху й витримують масу автомобіля. Забороняється використовувати шини та колеса, які за розміром і типом відрізняються від встановлених на заводі. Це може зашкодити безпеці й характеристикам автомобіля та призвести до несправності кермового керування, перекидання автомобіля й важких травм. У разі заміни всі шини повинні мати такий самий розмір, тип, протектор і вантажопідіймальність, і бути виготовлені тим самим виробником.
-
Як і у випадку з іншими автомобілями підвищеної прохідності (SUV), неналежне керування автомобілем може призвести до втрати керування, ДТП або перекидання автомобіля.
-
Автомобілі підвищеної прохідності можуть перекинутися з більшою ймовірністю, ніж інші типи автомобілів.
-
Через особливості конструкції (більший дорожній просвіт, вужча колія тощо) вони мають більш високе розташування центра тяжіння, ніж звичайні автомобілі.
-
Автомобілі підвищеної прохідності не розраховані на входження в повороти на тій самій швидкості, що й стандартні автомобілі.
-
Слід уникати різких поворотів і раптових маневрів.
-
У випадку перекидання внаслідок зіткнення ймовірність смерті непристебнутої людини значно вище, ніж людини, яка пристебнута паском безпеки. Переконайтеся, що всі пасажири автомобіля надійно пристебнуті.
-
Розгойдування автомобіля
Якщо треба розгойдати автомобіль, щоб звільнити його від снігу, піску або бруду, спочатку поверніть кермове колесо праворуч і ліворуч, щоб очистити простір навколо передніх коліс. Потім перемикайте між передачею «R» (задній хід) і будь-якою передньою передачею.
Не ганяйте автомобіль і якомога менше обертайте колеса. Якщо ви застрягли після декількох спроб, щоб уникнути перегрівання автомобіля й можливих пошкоджень редуктора, витягніть автомобіль на буксирі.
Не намагайтеся розгойдувати автомобіль, якщо поруч є люди або предмети. Автомобіль може раптово рухатися вперед або назад, якщо він не застряг.
-
Тривале розгойдування може призвести до перегрівання автомобіля, пошкодження або виходу з ладу понижувальної передачі й пошкодження шин.
-
Не дозволяйте колесам прокручуватися, особливо на швидкостях понад 56 км/год (35 миль/год). Прокручування коліс на високих швидкостях, коли автомобіль не рухається, може призвести до перегрівання й пошкодженню шин, а провідні колеса можуть відлетіти й завдати травм стороннім особам.
Перед розгойдуванням автомобіля система електронного контролю стійкості (ESC) повинна бути вимкненою.
Плавний поворот
Уникайте гальмувати чи змінювати передачу під час проходження повороту, особливо якщо дорога слизька. В ідеалі повороти завжди треба проходити з плавним пришвидшенням. Якщо ви будете слідувати цим порадам, зношування шин буде мінімізовано.
Водіння в нічний час
Оскільки нічне водіння становить більшу небезпеку, ніж водіння з денним світлом, ось кілька важливих порад, які варто запам’ятати:
-
Пригальмовуйте та тримайтеся на більшій відстані від інших транспортних засобів, оскільки в нічний час доби їх може бути складніше побачити, особливо в місцях, де немає вуличних ліхтарів.
-
Налаштуйте дзеркала, щоб зменшити відблиски від головних фар інших автомобілів.
-
Тримайте головні фари чистими й правильно спрямованими. (На автомобілях, які не оснащено функцією автоматичного наведення світла передніх фар). Брудні або неправильно відрегульовані передні фари значно погіршать огляд уночі.
-
Не дивіться безпосередньо на головні фари зустрічних автомобілів. Вас може бути тимчасово засліпити, і вашим очам знадобиться кілька секунд, щоб пристосуватися до темряви.
Водіння під дощем
Дощ і мокрі дороги можуть зробити їзду небезпечною, особливо якщо ви не готові до слизької поверхні.
Ось кілька речей, на які варто звертати увагу під час руху під дощем:
-
Злива ускладнить видимість і збільшить гальмівний шлях вашого автомобіля, тому пригальмуйте.
-
Тримайте ваше обладнання для витирання скла в доброму стані. Замініть щітки склоочисника, коли на вітровому склі почнуть з’являтися смужки або неочищені ділянки.
-
Якщо стан шин незадовільний, швидка зупинка на мокрій поверхні може призвести до занесення і, можливо, аварії. Переконайтеся, що шини в доброму стані.
-
Увімкніть головні фари, щоб іншим було легше вас бачити.
-
Занадто швидке водіння по великих калюжах може вплинути на гальма. Якщо вам потрібно проїхати через калюжі, спробуйте проїхати їх повільно.
-
Якщо ви вважаєте, що гальма намокли, злегка натисніть їх декілька разів під час руху, доки гальмування не нормалізується.
Гідропланування
Якщо дорога доволі мокра й ви їдете доволі швидко, ваш автомобіль може практично не контактувати з дорожнім покриттям і фактично їздити по воді. Найкраща порада — знизити швидкість на мокрій дорозі.
Ризик гідропланування збільшується зі зменшенням глибини протектора шини, див. розділ Детальніше.
Водіння на затоплених ділянках
Уникайте їзди по затоплених місцях, якщо ви не впевнені, що рівень води не вищий за нижню межу маточини колеса. Повільно проїдьте через будь-яку воду. Забезпечте достатню дистанцію для зупинки, оскільки це може вплинути на ефективність гальмування.
Після їзди по воді просушіть гальма, злегка натискаючи на них кілька разів під час повільного руху автомобіля.
Якщо гальмівна система волога, її ефективність зменшена або ви чуєте звуки під час гальмування, змініть налаштування швидкості рекуперативного гальмування на «0» за допомогою підкермового перемикача швидкості та злегка натисніть педаль гальмування кілька разів. Зберігайте безпечну дистанцію, щоб висушити гальмівну систему.
Якщо встановити значення рекуперативного гальмування на «0», ефективність гальмування, шляхом натискання на педаль кілька разів, може зменшитися, але це очікувано. Система рекуперативного гальмування працюватиме нормально після цього.
Їзда по автомагістралях
Відрегулюйте тиск накачування шин відповідно до їх технічних характеристик Низький тиск у шинах призведе до перегрівання й виходу шин з ладу.
Не використовуйте зношені або пошкоджені шини, оскільки вони можуть зменшити зчеплення або повністю вийти з ладу.
Під час накачування шин ніколи не перевищуйте максимальний тиск, зазначений на шинах.
-
Завжди перевіряйте шини на правильність накачування перед початком руху. Недокачані або перекачані шини можуть призвести до поганої керованості, утрати контролю над автомобілем і раптового виходу з ладу шин, що призведе до ДТП, травм і навіть смерті. Щоб дізнатися про правильний тиск у шинах, дивіться розділ Детальніше.
-
Завжди перевіряйте протектор шини перед водінням автомобіля. Зношені шини можуть призвести до втрати контролю над автомобілем. Зношені шини повинні треба замінити якомога швидше. Додаткову інформацію та дані про обмеження протектора див. в розділі Детальніше.
Їзда з вищою швидкістю на шосе споживає більше електричної енергії та є менш ефективною, ніж їзда на більш повільній, помірній швидкості. Дотримуйтесь помірної швидкості для економії електричної енергії під час руху по шосе.
Перш ніж їхати, обов’язково перевірте рівень охолоджуючої рідини та рівень електричної енергії.