Bezpečnostné opatrenia pre bezpečnostný pás

-
Všetci pasažieri vo vozidle musia mať za každých okolností zapásané bezpečnostné pásy. Bezpečnostné pásy a detské zádržné systémy znižujú riziko vážnych alebo smrteľných zranení všetkých spolucestujúcich v prípade zrážky alebo náhleho zastavenia. Bez bezpečnostného pásu by sa mohli spolucestujúci posunúť príliš blízko k rozvinutému airbagu, udrieť sa o vnútornú štruktúru alebo ich môže náraz vyhodiť z vozidla. Správne zapásané bezpečnostné pásy značne znižujú tieto riziká.
Vždy dodržujte pokyny týkajúce sa bezpečnostných pásov, airbagov a bezpečnosti cestujúcich, ktoré sú obsiahnuté v tomto návode na obsluhu.
-
Nikdy nepripútavajte bezpečnostným pásom krehké predmety. Ak dôjde k náhlemu zastaveniu alebo nárazu, bezpečnostný pás by ho mohol poškodiť.
Dojča alebo malé dieťa
Mali by ste si byť vedomý špecifických požiadaviek týkajúcich sa vašej krajiny. Sedadlo pre dieťa a/alebo dojča musí byť riadne umiestnené a nainštalované na zadnom sedadle. Viac informácií o použití týchto zádržných systémov nájdete v časti Ďalšie podrobnosti.

Každá osoba vo vašom vozidle musí byť za každých okolností riadne zapásaná, vrátane dojčiat a detí. Počas jazdy nikdy nedržte dieťa na rukách alebo na kolenách. Sily vytvorené počas zrážky vám vytrhnú dieťa z náručia a vyhodia ho z vozidla. Vždy použite detský zadržiavací systém vhodný pre výšku a hmotnosť vášho dieťaťa.

Malé deti sú pred zranením počas zrážky najlepšie chránené vtedy, keď sú riadne zapásané na zadnom sedadle pomocou detského zádržného systému, ktorý spĺňa požiadavky bezpečnostných štandardov vo vašej krajine. Pred tým, ako kúpite akýkoľvek detský zádržný systém sa uistite, že má štítok osvedčujúci, že spĺňa bezpečnostné štandardy vo vašej krajine. Detský zádržný systém musí byť vhodný pre výšku a hmotnosť vášho dieťaťa. Skontrolujte tieto informácie na štítku detského zádržného systému. Viac informácií nájdete v časti Ďalšie podrobnosti.
Veľké deti
Deti, ktoré sú príliš veľké pre detské zádržné systémy, musia byť vždy na zadnom sedadle a používať dostupné brušné/ramenné pásy. Pásová časť musí byť zapnutá a dotiahnutá okolo bedier čo najnižšie. Pravidelne kontrolujte, či je pás dobre nasadený. Ak sa dieťa vrtí, pás sa môže dostať mimo správne miesto. Deti sú v prípade nehody najlepšie chránené, ak sú pripútané vo vhodnom zadržiavanom systéme na zadnom sedadle. Väčšie dieťa (staršie ako 13 rokov) musí sedieť na zadom sedadle, musí byť bezpečne pripútané pomocou trojbodového pása, ktorým je vozidlo vybavené, a sedadlo musí byť umiestnené v krajnej zadnej polohe. Deti vo veku 13 rokov alebo mladšie musia byť bezpečne pripútané na zadnom sedadle. NIKDY neusaďte dieťa vo veku 13 rokov alebo mladšie na predné sedadlo. NIKDY neumiestňujte detskú sedačku smerujúcu dozadu na predné sedadlo vozidla.
Ak sa ramenná časť pásu mierne dotýka krku alebo tváre dieťaťa, skúste dieťa posadiť trochu bližšie do stredu vozidla. Ak sa pás stále dotýka tváre alebo krku dieťaťa, dieťa musí byť usadené v detskom zádržnom systéme.

Ramenné pásy a malé deti
-
Nikdy nedovoľte, aby bol ramenný pás v kontakte s krkom alebo tvárou dieťaťa, kým sa vozidlo pohybuje.
-
Ak sa bezpečnostné pásy nepoužívajú správne a nie sú príslušne nastavené pre deti, hrozí riziko usmrtenia alebo vážneho zranenia.
Tehotné ženy
Pre tehotné ženy sa odporúča používať bezpečnostný pás s cieľom znížiť riziko zranenia pri nehode. Ak sa použije bezpečnostný pás, musí byť brušná časť pásu umiestnená tak nízko, ako je to možné, a tesne na bokoch, nie na bruchu. Konkrétne odporúčania konzultujte s lekárom.

Tehotné ženy
Tehotné ženy nikdy nesmú mať brušnú časť bezpečnostného pásu umiestnenú v oblasti brucha, kde sa nachádza plod alebo nad bruchom, kde by pás mohol stlačiť plod počas nárazu.
Zranená osoba
Pri prevoze zranenej osoby by sa mal použiť bezpečnostný pás. V prípade potreby by ste mali kontaktovať lekára.
Jedna osoba na jeden pás
Dve osoby (vrátane detí) nikdy nesmú použiť jeden bezpečnostný pás. Môže to zvýšiť vážnosť zranenia v prípade nehody.
Neľahnite si
Za účelom zníženia nebezpečenstva poranenia v prípade nehody a pre dosiahnutie maximálnej účinnosti zádržného systému by mali všetci pasažieri počas jazdy sedieť a predné a zadné sedadlá by mali byť vzpriamené.
Bezpečnostný pás neposkytuje dostatočnú ochranu, ak osoba leží na zadnom sedadle alebo keď sú predné a zadné sedadlá sklopené.

Jazdenie so sklopeným sedadlom zvyšuje nebezpečenstvo vážneho alebo smrteľného zranenia v prípade zrážky alebo náhleho zastavenia. Ochrana zádržného systému (bezpečnostné pásy a airbagy) sa sklopením sedadla značne znižuje. Aby boli bezpečnostné pásy účinné, musia tesne priliehať k vašim bokom a hrudi. Čím viac je sedadlo sklopené, tým je vyššie riziko, že bedrá pasažiera sa pošmyknú popod pás, čo môže spôsobiť vážne vnútorné zranenia alebo sa bezpečnostný pás môže omotať okolo krku pasažiera. Vodiči a cestujúci by mali vždy sedieť vzpriamene, zapásaní a so sedadlami vyklopenými hore.