Ako funguje systém vzduchových vankúšov
-
Airbagy sú aktivované (schopné nafúknuť sa v prípade potreby), len keď je spínač zapaľovania v polohe ON (Zap.) alebo START (Štartovanie).
-
Farbiacim sa okamžite nafúknu v prípade vážneho predného alebo bočného nárazu (ak je vozidlo vybavené bočnými airbagmi alebo závesnými airbagmi), čím pomáhajú chrániť cestujúcich pred vážnym fyzickým zranením.
POZNÁMKAAk je vozidlo vybavené senzorom prevrátenia
Tiež sa airbagy okamžite nafúknu v prípade prevrátenia (ak je vozidlo vybavené bočnými airbagmi alebo okennými airbagmi), čím pomáhajú chrániť pasažierov pred vážnym fyzickým zranením.
-
Za normálnych podmienok je airbag navrhnutý tak, aby sa rozvinul na základe určitého uhla a intenzity nárazu. Tieto dva faktory sú rozhodujúcimi prvkami pri rozhodovaní o tom, či sa má preniesť signál o rozvinutí airbagu alebo či sa má alebo nemá spustiť elektrická prevádzka.
-
Airbag sa rozvinie na základe určitého uhla a intenzity nárazu. Nerozvinie sa pri každej zrážke alebo náraze.
-
Predné airbagy sa úplne nafúknu a vyfúknu v krátkom okamihu.
Počas nehody je prakticky nemožné vidieť nafukovanie airbagov.
Oveľa pravdepodobnejšie je, že po kolízii jednoducho uvidíte vyfúknuté airbagy visiace zo svojich úložných priečinkov.
-
Airbagy sa musia nafúknuť rýchlo, aby poskytovali ochranu pri vážnej kolízii. Rýchlosť nafúknutia airbagu zodpovedá extrémne krátkemu času samotnej zrážky a je potrebná na to, aby sa airbag dostal medzi cestujúceho a konštrukciu vozidla ešte predtým, ako cestujúci narazí o túto konštrukciu.
Rýchlosť nafúknutia znižuje riziko vážneho alebo život ohrozujúceho zranenia pri silnom náraze, a je preto nevyhnutnou súčasťou fungovania airbagov.
Nafúknutie airbagu však môže spôsobiť zranenia, ako je odretie tváre, modriny a zlomeniny, pretože rýchlosť nafúknutia tiež spôsobuje zväčšenie airbagu, pri ktorom pôsobia veľké sily.
-
Existujú dokonca situácie, za ktorých môže kontakt s airbagom vo volante spôsobiť smrteľné zranenia, najmä ak vodič sedí príliš blízko k volantu.

-
Ak chcete zabrániť vážnemu zraneniu alebo usmrteniu spôsobenému aktiváciou airbagov počas zrážky, musí vodič sedieť čo najďalej od airbagu volantu (aspoň 250 mm (10 palcov)). Prední spolujazdci by si mali vždy posunúť sedadlá čo najďalej dozadu a oprieť sa o operadlo.
-
Airbagy sa v prípade zrážky nafúknu okamžite a cestujúcich môže zraniť sila expanzie airbagu, ak nesedia v správnej polohe.
-
Nafúknutie airbagu môže spôsobiť zranenie vrátane odretia tváre alebo tela, zranení rozbitým sklom alebo popáleninami.
Hluk a dym
Keď sa vzduchové vankúše nafúknu, vydajú hlasný zvuk a zanechajú po sebe dym a prach vo vzduchu vnútri vozidla. Je to normálne a je to výsledok zapálenia nafukovacieho zariadenia airbagu. Po nafúknutí vzduchových vankúšov bude cítiť výrazné nepohodlie pri dýchaní, čo je spôsobené tým, že váš hrudník bude v kontakte s bezpečnostným pásom ako aj vzduchovým vankúšom ako aj vdýchnutím dymu a prachu.Otvorte dvere a/alebo okná čo najskôr po náraze, aby ste obmedzili nepohodlie a aby ste zabránili dlhému vystaveniu sa dymu a prachu.
Aj keď dym a prach nie sú toxické, môžu spôsobiť podráždenie pokožky (očí, nosa a hrdla atď.). V takomto prípade sa ihneď umyte a opláchnite vodu a vyhľadajte lekársku pomoc, ak budú príznaky pretrvávať.

Keď sa vzduchové vankúše rozvinú, časti spojené so vzduchovými vankúšmi na volante a/alebo prístrojovom paneli a/alebo na oboch stranách nosníkov strechy nad prednými a zadnými dverami budú veľmi horúce. Aby ste zabránili zraneniu, nedotýkajte sa vnútorných častí priehradky na airbagy ihneď po nafúknutí airbagov.
Neinštalujte ani neumiestňujte žiadne príslušenstvo do blízkosti miest rozvinutia airbagov, napr. prístrojovej dosky, okien, stĺpikov a strešných nosníkov.
Výstražný štítok na vzduchovom vankúši predného spolujazdca pre detský zadržiavací systém


Nikdy neumiestňujte detskú sedačku smerujúcu dozadu na predné sedadlo spolucestujúceho. Ak sa aktivuje airbag, môže zasiahnuť detský zadržiavací systém smerujúci dozadu a spôsobiť vážne alebo smrteľné zranenie.
Okrem toho nedávajte detské zadržiavacie systémy smerujúce dopredu na predné sedadlo spolucestujúceho. Ak sa nafúkne airbag predného spolujazdca, môže dôjsť k vážnemu alebo smrteľnému zraneniu dieťaťa.
Ak je vaše vozidlo vybavené spínačom na zapnutie/vypnutie predného airbagu spolujazdca, v prípade potreby môžete aktivovať alebo deaktivovať airbag spolujazdca.

-
NIKDY nepoužívajte detský zadržiavací systém smerujúci dozadu na sedadle, ktoré je chránené AKTÍVNYM AIRBAGOM pred ním. Môže dôjsť k USMRTENIU alebo VÁŽNEMU PORANENIU dieťaťa.
-
Veľmi nebezpečné! Nepoužívajte detský zadržiavací systém s orientáciou dozadu na sedadle, ktoré je chránené airbagom pred ním!
-
Nikdy neumiestňujte detský zadržiavací systém na predné sedadlo spolucestujúceho. Ak sa nafúkne airbag predného spolujazdca, môže dôjsť k vážnemu alebo smrteľnému zraneniu.
-
Ak deti sedia na vonkajších zadných sedadlách vozidla vybaveného bočným a/alebo okenným airbagom, je potrebné nainštalovať detský zadržiavací systém čo najďalej od dverí a bezpečne upevniť detský zadržiavací systém v správnej polohe.
Nafúknutie bočných a/alebo okenných airbagov môže spôsobiť vážne zranenie alebo usmrtenie novorodenca alebo dieťaťa.