Starostlivosť o exteriér

Ak zaparkujete vozidlo v blízkosti tabule z nehrdzavejúcej ocele alebo budovy s veľkým sklom a pod., môžu sa poškodiť plastové vonkajšie časti (nárazník, spojler, ozdobný kryt, svetlo, bočné zrkadlo atď.) v dôsledku odrazenia svetla od vonkajšej konštrukcie. Aby ste predišli poškodeniu plastových vonkajších častí, vozidlo zaparkujte mimo oblastí, kde sa môže odrážať svetlo alebo použite kryt na vozidlo (typ použitých vonkajších častí, ako je napríklad spojler, sa môže líšiť v závislosti od vozidla).
Všeobecné upozornenia pre exteriér
Je veľmi dôležité riadiť sa pokynmi na štítkoch, ak budete používať akékoľvek chemické čistiace látky alebo leštidlá. Prečítajte si všetky výstrahy a varovania na štítkoch.
Údržba laku
Umývanie
Ak chcete chrániť lak vášho vozidla pred hrdzou a poškodením, dôkladne ho umyte aspoň raz mesačne vlažnou alebo studenou vodou.
Ak používate vaše vozidlo na jazdu v teréne, po každej takejto jazde by ste ho mali umyť. Dávajte osobitne pozor na odstránenie nazhromaždenej soli, nečistôt, blata a iných cudzích materiálov. Zabezpečte, aby odtokové otvory na dolných okrajoch dverí a stúpadiel boli voľné a čisté.
Hmyz, smola, miazga zo stromov, výkaly vtákov, priemyselné znečistenie a podobné nánosy môžu poškodiť lak vášho vozidla, ak sa ihneď neodstránia.

-
Nepoužívajte silné mydlo, chemické čistiace prostriedky ani horúcu vodu a neumývajte vozidlo na priamom slnečnom svetle alebo keď je karoséria auta teplá.
-
Buďte opatrný pri umývaní bočných okien vášho vozidla.
Predovšetkým voda pod vysokým tlakom môže pretiecť cez okná a namočiť interiér.
-
Aby ste predišli poškodeniu plastových častí a svetiel, nepoužívajte chemické rozpúšťadlá ani silné čistiace látky.

Mokré brzdy
Po umytí vozidla otestujte brzdy tak, že budete jazdiť pomaly, aby ste videli, či na ne voda nemala vplyv. Ak je výkon bŕzd narušený, osušte ich tak, že ich jemným spôsobom použijete a budete pritom udržiavať pomalú rýchlosť smerom dopredu.
Umývanie pod vysokým tlakom
-
Keď používate umývačky s vysokým tlakom, nezabudnite udržiavať dostatočnú vzdialenosť od vozidla.
Nedostatočná vzdialenosť alebo nadmerný tlak môžu poškodiť jednotlivé časti alebo spôsobia preniknutie vody.
-
Vysokotlakovým čističom nestriekajte priamo vodu na kameru, snímače ani ich okolité miesta. Náraz z vody pod vysokým tlakom môže poškodiť zariadenia, ktoré potom nebudú fungovať normálne.
-
Neumiestňujte špičky trysiek blízko k manžetám (gumové alebo plastové kryty) alebo ku konektorom, pretože by sa mohli poškodiť, ak by sa dostali do kontaktu s vodou pod vysokým tlakom.


-
Umývanie vodou v priestore motora, vrátane umývania vodou pod vysokým tlakom, môže spôsobiť poruchu elektrických obvodov, ktoré sa nachádzajú v priestore motora.
-
Nikdy nedovoľte, aby voda alebo iné kvapaliny prišli do kontaktu s elektrickými/elektronickými komponentami vo vnútri vozidla, keďže ich to môže poškodiť.
Voskovanie
Vozidlo voskujte vtedy, keď voda už viac nezostáva v kvapkách na laku.
Pred voskovaním vozidlo vždy umyte a osušte. Používajte tekutý alebo pastový vosk dobrej kvality a postupujte podľa pokynov výrobcu. Navoskujte všetky kovové okraje, aby boli chránené, a udržujte ich lesk.
Pri odstraňovaní oleja, smoly a podobných materiálov s odstraňovačom škvŕn sa zvyčajne odstráni aj vosk z laku. Nezabudnite znovu navoskovať tieto miesta, aj keď zvyšná časť vozidla ešte nepotrebuje voskovanie. Nenanášajte vosk na reliéfnu nenatretú jednotku, pretože by ju to mohlo poškodiť.

-
Utieranie prachu alebo nečistôt z tela suchou handričkou nože poškriabať lak.
-
Nepoužívajte drôtenky, drsné čistiace prostriedky, kyslé ani silné čistiace prostriedky, ktoré obsahujú vysoko zásadité alebo žieravé látky, na chrómové časti alebo časti s eloxovým hliníkom. Môže to mať za následok poškodenie ochranného náteru a spôsobiť zmenu farby alebo poškodenie farby.
Oprava poškodeného laku
Hlboké škrabance alebo poškodenie od odlietavajúcich kamienkov na natretom povrchu je potrebné ihneď opraviť. Nechránený kov bude rýchlo hrdzavieť a môže si neskôr vyžadovať nákladnú opravu.

Ak je vaše vozidlo poškodené a vyžaduje si opravu alebo výmenu kovových častí, zabezpečte, aby v servise použili protikorózne materiály na opravených alebo vymenených častiach.
Údržba svetlých kovov
-
Ak chcete odstrániť smolu z ciest a hmyz, použite odstraňovať smoly, nie škrabku ani iné ostré predmety.
-
Ak chcete chrániť povrchy častí zo svetlých kovov pred koróziou, naneste vrstvu vosku alebo chrómového ochranného prostriedku a potom dané miesta vyleštite.
-
V zimnom období alebo na pobreží pokryte časti zo svetlých kovov hrubšou vrstvou vosku alebo ochranného prostriedku. Ak je to potrebné, naneste na dané časti nekoróznu vazelínu alebo iný ochranný prostriedok.
Údržba podvozku
Korózne materiály, ktoré sa používajú na odstránenie ľadu a snehu a na reguláciu prachu, sa môžu nazhromaždiť na podvozok karosérie. Ak sa tieto materiály neodstránia, môže sa objaviť rýchle hrdzavenie na častiach spodku karosérie, napr. na palivovom potrubí, ráme, plechovom diele spodku karosérie a výfukovom systéme, a to dokonca aj vtedy, ak boli ošetrené protikoróznym prostriedkom.
Raz za mesiac, po jazde v teréne a na konci každej zimy, dôkladne opláchnite spodok karosérie a otvory na kolesách vlažnou alebo studenou vodou. Dávajte obzvlášť pozor na tieto miesta, pretože všetko blato a nečistoty sú tu ťažko viditeľné. Narobí viac škody, keď len navlhčíte nečistoty z vozovky bez ich odstránenia. Dolné okraje dverí, stúpadiel a častí rámu majú odtokové otvory, ktoré sa nesmú upchať nečistotami; voda zachytená na týchto miestach môže spôsobiť hrdzavenie.

Po umytí vozidla otestujte brzdy tak, že budete jazdiť pomaly, aby ste videli, či na ne voda nemala vplyv. Ak je výkon bŕzd narušený, osušte ich tak, že ich jemným spôsobom použijete a budete pritom udržiavať pomalú rýchlosť smerom dopredu.
Údržba hliníkových kolies
Hliníkové kolesá sú ošetrené čírym ochranným náterom.
-
Na hliníkových kolesách nepoužívajte žiadne drsné čistiace prostriedky, leštidlá, rozpúšťadlá ani drôtené kefy. Mohli by poškriabať alebo poškodiť náter.
-
Kolesá očistite po ich vychladnutí.
-
Použite len jemné mydlo alebo neutrálny čistiaci prostriedok a dôkladne ich opláchnite. Tiež nezabudnite očistiť kolesá po jazde na posolených cestách. Pomáha to predchádzať korózii.
-
Kolesá neumývajte vysoko rýchlostnými kefami v umyvárni áut.
-
Nepoužívajte žiadne zásadité ani kyslé čistiace prostriedky. Mohli by poškodiť hliníkové kolesá, ktoré sú ošetrené čírym ochranným náterom, a spôsobiť ich koróziu.
Ochrana pred koróziou
Ochrana vášho vozidla pred koróziou
Používaním najmodernejších postupov pri navrhovaní a konštrukcii v boji proti korózie dokážeme vyrábať vozidlá najvyššej kvality. Avšak, to je len jedna časť úspechu. Ak chceme dosiahnuť dlhodobú odolnosť voči korózii dodávaných vozidiel, vyžaduje sa aj spolupráca a pomoc ich majiteľov.
Bežné príčiny korózie
Najbežnejšími príčinami korózie na vašom vozidle sú:
-
Cestná soľ, nečistoty a vlhkosť, ktoré sa môžu nazhromaždiť pod vozidlom.
-
Odstránenie farby alebo ochranného náteru kamienkami, štrkom, obrusovaním alebo malými škrabancami a vydutinami na karosérii, ktoré vystavujú nechránené kovové časti korózii.
Miesta s vysokou mierou korózie
Ak žijete na mieste, kde je vaše vozidlo pravidelne vystavované koróznym materiálom, ochrana proti korózii je obzvlášť dôležitá. K bežným príčinám rýchlej korózie patria cestná soľ, chemikálie na reguláciu prachu, oceánsky vzduch a priemyselné znečistenie.
Korózia vyvolaná vlhkosťou
Vlhkosť vytvára také podmienky, v ktorých sa korózia najčastejšie vyskytuje. Napríklad sa korózia urýchľuje pri vysokej vlhkosti, predovšetkým pri teplotách tesne nad bodom mrazu. V takýchto podmienkach je korózny materiál v kontakte s povrchom auta vo forme vlhkosti, ktorá sa len pomaly odparuje.
Blato je obzvlášť korózne, pretože sa vysušuje pomaly a udržuje vlhkosť v kontakte s vozidlom. Hoci sa môže zdať, že blato je suché, môže stále obsahovať vlhkosť a prispievať ku korózii.
Vysoké teploty môžu tiež urýchľovať koróziu tých častí, ktoré sa dobre nevetrajú, takže sa vlhkosť môže rozptýliť.
Kvôli týmto dôvodom je obzvlášť dôležité udržiavať vozidlo čisté a bez blata alebo iných nazhromaždených materiálov. To platí nielen na viditeľné povrchy, ale najmä na podvozok vozidla.
Ako zabrániť korózii
Korózii môžete zabrániť tak, že začnete sledovať nasledovné:
Najlepším spôsobom prevencie proti korózii je udržiavať vozidlo čisté a bez koróznych materiálov. Dôležité je predovšetkým venovať pozornosť podvozku vozidla.
-
Ak žijete vo vysoko koróznom prostredí - tam, kde sa používa cestná soľ, v blízkosti oceánu, na miestach s vysokým priemyselným znečistením, kyslým dažďom a pod. - mali by ste venovať zvýšenú pozornosť prevencii korózie. V zime očistite spodok vozidla aspoň raz mesačne a nezabudnite dôkladne očistiť spodok karosérie po ukončení zimného obdobia.
-
Keď čistíte podvozok vozidla, dávajte pozor najmä na časti pod blatníkmi a ďalšími časťami, ktoré nie sú viditeľné. Prácu vykonávajte dôsledne; ak blato len navlhčíte a neumyjete ho poriadne, koróziu to urýchli namiesto toho, aby jej zabránilo. Voda pod vysokým tlakom a para sú obzvlášť účinné pri odstraňovaní nazhromaždeného blata a koróznych materiálov.
-
Pri čistení dolných častí dverí, stúpadiel a častí rámu dávajte pozor, aby odtokové otvory boli stále otvorené, aby cez ne mohla unikať vlhkosť a aby sa nezachytila vnútri, čím by sa korózia urýchlila.
Neparkujte vozidlo vo vlhkej, slabo vetranej garáži. Vytvára sa tým vhodné prostredie pre koróziu. Platí to najmä vtedy, ak umývate vozidlo v garáži alebo keď vojdete do garáže s vozidlom, ktoré je stále mokré alebo pokryté snehom, ľadom alebo blatom. Dokonca aj vykurovaná garáž môže prispieť ku korózii, ak nie je dobre vetraná, takže sa tu vlhkosť môže rozptýliť.
Škrabance alebo odštiepené časti laku je potrebné čo najskôr pokryť náterom na malé opravy laku, aby sa znížila pravdepodobnosť korózie. Ak presvitá obnažený kov, odporúča sa vyhľadať kvalifikovanú karosáreň a lakovňu vozidiel.
Vtáčí trus: Vtáčí trus je vysoko korozívny a môže poškodiť lakované povrchy už v priebehu niekoľkých hodín. Vtáčí trus vždy odstráňte čo najskôr.
Vlhkosť sa môže nazhromaždiť pod podlahovými rohožami a krytinou, čo spôsobuje koróziu. Pravidelne kontrolujte spodnú časť podlahových rohoží, aby ste sa uistili, že je podlahová krytina suchá. Dávajte obzvlášť pozor, ak prepravujete vo vozidle hnojivá, čistiace prostriedky alebo chemické látky.
Tieto sa majú prepravovať vo vhodných nádobách a všetky rozliate alebo uniknuté časti je potrebné očistiť, opláchnuť čistou vodou a dôkladne vysušiť.