Paieška tik pagal pavadinimą
Pradžia > Automobilio vairavimas > Ypatingos vairavimo sąlygos

Ypatingos vairavimo sąlygos

Kai važiavimo sąlygos pablogėja dėl prastų oro ar kelio sąlygų, vairuodami turėtumėte būti dar atsargesni.

Pavojingos vairavimo sąlygos

Kai susiduriate su pavojingomis vairavimo sąlygomis, pavyzdžiui, važiuojate per vandenį, sniegą, ledą, purvą smėlį, ar esant panašiam pavojui, laikykitės šių atsargumo priemonių:

  • Vairuokite atsargiai ir palikite papildomą atstumą stabdyti.

  • Staigiai nestabdykite ir nesukinėkite vairo.

  • Automobilyje, kuriame yra ABS, intensyviai nespaudykite stabdžių pedalo.

  • Sustoję sniege, purve ar smėlyje, naudokite antrąją pavarą. Norėdami išvengti varomųjų ratų persisukimo, greitinkite iš lėto.

  • Automobiliui įstrigus ant ledo, sniege ar purve, panaudokite smėlį, druską ar kitas neslidžias medžiagas, kad varantieji ratai turėtų geresnį sukibimą.

Perkėlimo rizikos mažinimas

Jūsų universalioji keleivinė transporto priemonė apibrėžiama kaip universalioji sportinė transporto priemonė (SUV). Eksploatacinių transporto priemonių apsivertimo rodiklis yra gerokai didesnis nei kitų tipų transporto priemonių. SUV turi didesnį prošvaisą nuo žemės ir siauresnį bėgių kelią, kad galėtų veikti įvairiomis bekelės sąlygomis.

Dėl specifinių konstrukcinių savybių automobilio svorio centras yra aukščiau negu įprastinių automobilių. Didesnės prošvaisos privalumas yra geresnis kelio matomumas – tai leidžia išvengti problemų.

Tokie automobiliai nėra skirti posūkiuose važiuoti tokiu pačiu greičiu, kaip įprastiniai keleiviniai automobiliai, kaip ir sportiniai mažos prošvaisos automobiliai, skirti važiuoti bekele. Dėl šios rizikos vairuotojui ir keleiviams primygtinai rekomenduojama prisisegti saugos diržus.

Apsivertus automobiliui tikimybė žūti neprisisegus yra gerokai didesnė nei saugos diržą dėvinčio asmens. Yra veiksmų, kuriuos vairuotojas gali atlikti, kad sumažintų apsivertimo riziką.

Jei įmanoma, venkite aštrių posūkių ar staigių manevrų, nekraukite ant stogo sunkių krovinių ir jokiu būdu nemodifikuokite transporto priemonės.

ĮSPĖJIMAS
  • Jūsų automobilyje sumontuotos padangos, skirtos užtikrinti saugų važiavimą ir keliamąją galią. Nenaudokite padangų ir ratų, kurių dydis ir tipas skiriasi nuo tų, kurie iš pradžių buvo sumontuoti jūsų automobilyje. Tai gali turėti įtakos transporto priemonės saugai ir veikimui, dėl to gali sugesti vairavimas arba ji gali apvirsti ir sunkiai sužaloti. Keisdami padangas įsitikinkite, kad ant visų keturių padangų yra to paties dydžio, tipo, protektoriaus, prekės ženklo ir keliamosios galios padangos ir ratai.

  • Kaip ir vairuojant kitas universaliąsias sportines transporto priemones (SUV), netinkamai eksploatuojant automobilį galima prarasti jo kontrolę, gali įvykti eismo įvykis ir automobilis gali apsiversti.

    • Eksploatacinių transporto priemonių apsivertimo rodiklis yra gerokai didesnis nei kitų tipų transporto priemonių.

    • Dėl specifinių konstrukcinių savybių (didesnės prošvaisos, mažesnio pločio tarp ratų ir kt.), automobilio svorio centras yra aukščiau negu įprastinių automobilių.

    • SUV nėra skirta važiuoti posūkyje tokiu pačiu greičiu, kaip įprastiniai automobiliai.

    • Venkite staigių posūkių arba staigių manevrų.

    • Apsivertus automobiliui tikimybė žūti neprisisegus yra gerokai didesnė nei saugos diržą dėvinčio asmens. Pasirūpinkite, kad visi automobilyje būtų prisisegę.

Automobilio įsiūbavimas

Jei reikia įsiūbuoti sniege, smėlyje ar purve įstrigusį automobilį, pirmiausia pasukite vairą į dešinę ir į kairę, kad priekiniai ratai būtų laisvesni. Tada paeiliui kelis kartus įjunkite R (atbulinė eiga) ir bet kurias važiavimo pirmyn pavaras.

Neperspauskite variklio, sukite ratus kuo mažiau. Jei po kelių bandymų nepavyko išvažiuoti, automobilį reikia ištraukti kitu automobiliu, kad neperkaistų variklis ir nesugestų pavarų dėžė.

ĮSPĖJIMAS

Nemėginkite įsiūbuoti automobilio, jei šalia jo yra žmonių ar daiktų. Ištrūkęs automobilis gali staiga šokti į priekį arba atgal.

DĖMESIO
  • Per ilgas siūbavimas gali privesti prie automobilio perkaitimo, žalos pavarų dėžei ar gedimo bei žalos padangoms.

  • Nesukite ratų, ypač didesniu nei 56 km/h (35 mph) greičiu. Stovinčio automobilio ratų sukimasis dideliu greičiu gali perkaitinti ir pažeisti padangas, o besisukantys ratai gali nuskristi ir sužaloti greta esančius asmenis.

PASTABA

Prieš imant siūbuoti automobilį, reikia išjungti elektroninę stabilumo kontrolę (ESC).

Sklandus posūkis

Nestabdykite ir neperjunginėkite pavarų atlikdami posūkius, ypač kai šlapia kelio danga. Geriausia įveikti posūkį palengva didinant greitį. Jei vadovausitės šiais pasiūlymais, padangų nusidėvėjimas bus minimalus.

Vairavimas naktį

Naktį važiuoti yra pavojingiau nei dieną, todėl svarbu prisiminti šiuos kelis patarimus:

  • Sumažinkite greitį ir laikykitės didesnio atstumo iki kitų automobilių, nes naktį matomumas prastesnis, ypač ten, kur nėra gatvių apšvietimo.

  • Susireguliuokite veidrodėlius, kad kuo mažiau akintų kitų automobilių priekiniai žibintai.

  • Priekiniai žibintai turi būti švarūs ir tinkamai sureguliuoti. (Automobiliuose, kuriuose nėra automatinio priekinių šviesų nustatymo funkcijos.) Dėl nešvarių ar netinkamai nukreiptų priekinių šviesų bus daug sunkiau matyti naktį.

  • Stenkitės nežiūrėti į priešais atvažiuojančių automobilių žibintų šviesą. Ji gali jus laikinai apakinti, ir prireiks kelių sekundžių, kol jūsų akys vėl pripras prie tamsos.

Vairavimas lyjant

Dėl lietaus ir drėgnų kelių vairuoti gali būti pavojinga, jei nesate pasirengę drėgnai dangai.

Štai keli dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį važiuojant per lietų:

  • Stipri liūtis sumažina matomumą ir pailgina stabdymo kelią, todėl sulėtinkite.

  • Pasirūpinkite, kad priekinio stiklo valymo įranga būtų geros būklės. Pakeiskite priekinio stiklo valytuvų šluoteles, jei jiems dirbant ant stiklo lieka dryžių arba nenuvalytų vietų.

  • Jei jūsų automobilio padangos nėra geros būklės, staigiai stabdant šlapiame kelyje automobilis gali slysti ir sukelti avariją. Pasirūpinkite, kad jūsų padangos būtų geros būklės.

  • Įjunkite priekinius žibintus, kad kitiems būtų lengviau jus pamatyti.

  • Per greitai važiuojant per dideles balas gali sušlapti automobilio stabdžiai. Jei reikia važiuoti per balas, važiuokite lėtai.

  • Jei manote, kad stabdžiai sušlapo, važiuodami lengvai juos spauskite, kol pradės stabdyti normaliai.

Slydimas šlapiais paviršiais

Jei kelias yra gana šlapias, o jūs važiuojate greitai, jūsų automobilis gali prarasti sukibimą su kelio danga ir faktiškai važiuoti vandeniu. Geriausias patarimas važiuojant šlapiu keliu – SUMAŽINTI GREITĮ.

Slydimo šlapiais paviršiais pavojus padidėja sumažėjus padangos protektoriaus gyliui, žr. Daugiau informacijos.

Vairavimas užtvindytose vietovėse

Venkite važiuoti užtvindytose vietovėse, jei nesate tikri, kad vandens lygis nepasieks automobilio rato stebulės apačios. Per vandenį važiuokite lėtai. Laikykitės saugaus atstumo, nes sudrėkę stabdžiai gali tinkamai neveikti.

Pervažiavę vandenį, išdžiovinkite stabdžius – automobiliui lėtai judant, kelis kartus atsargiai juos nuspauskite.

Vairavimas bekele

Atsargiai važiuokite bekele, nes jūsų automobilį gali apgadinti akmenys ar medžių šaknys. Prieš pradėdami važiuoti, susipažinkite su bekelės sąlygomis, kuriomis ketinate važiuoti.

Vairavimas greitkelyje

Padangos

Derinkite padangų pripūtimo spaudimą pagal specifikacijas. Žemas padangų pripūtimo spaudimas sukels perkaitimą ir galimą žalą padangoms.

Nenaudokite nusidėvėjusių ar pažeistų padangų, nes dėl to gali sumažėti trauka ir kilti kitų padangų pažeidimų.

Niekada neviršykite didžiausio padangų pripūtimo spaudimo, kuris nurodomas ant padangų.

ĮSPĖJIMAS
  • Prieš važiuodami visada patikrinkite, ar padangos tinkamai pripūstos. Pernelyg daug arba per mažai pripūstos padangos gali privesti prie sudėtingesnio automobilio valdymo, ir padangos gali netikėtai sprogti, sukeldamos eismo įvykius, per kuriuos gali būti sunkiai ar net mirtinai sužaloti žmonės. Apie tinkamą padangų slėgį žr. Daugiau informacijos.

  • Prieš važiuodami visada patikrinkite padangų slėgį. Dėl nusidėvėjusių padangų galite netekti automobilio kontrolės. Nusidėvėjusias padangas būtina pakeisti kuo greičiau. Daugiau informacijos apie protektoriaus ribojimus žr. Daugiau informacijos.

Degalai, variklio aušalas ir variklio alyva

Važiuodami dideliu greičiu, sunaudojate daugiau degalų, nei lėtai važiuodami mieste. Nepamirškite patikrinti variklio aušinimo skysčio ir variklio alyvos.

Pavaros dirželis

Dėl laisvo arba pažeisto pavaros dirželio variklis gali perkaisti.