Paieška tik pagal pavadinimą
Pradžia > Priežiūra > Automobilio išvaizdos priežiūra > Išorės priežiūra

Išorės priežiūra

Bendrosios atsargumo priemonės, susijusios su išore

Naudojant bet kokius cheminius valiklius ar poliravimo priemones, labai svarbu laikytis nurodymų esančių ant etiketės. Perskaitykite visus įspėjimus, esančius ant etiketės.

PASTABA

Jei pastatysite automobilį prie nerūdijančio plieno iškabos ar stiklinio pastato ir t. t., plastikinę išorinę apdailą (bamperį, spoilerį, grotelės, žibintus, šoninius veidrodėlius ir t. t.) gali pažeisti nuo struktūros atsispindėjusi saulės šviesa. Norėdami išvengti žalos išorinei plastikinei apdailai, statykite automobilį toliau nuo vietų, kur gali atsispindėti šviesa, arba naudokite automobilio uždangalą. (Priklausomai nuo automobilio, išorinės apdailos tipas, pavyzdžiui, spoileris, gali keistis.)

Paviršiaus priežiūra

Plovimas

Kad apsaugotumėte automobilio paviršių nuo rūdijimo ir pažeidimų, bent kartą per mėnesį (arba dažniau) kruopščiai jį nuplaukite drungnu arba šaltu vandeniu.

Jeigu automobiliu važinėjate negrįstais keliais, reikėtų jį nuplauti po kiekvienos tokios kelionės. Ypatingą dėmesį skirkite tam, kad būtų nuplauta druska, nešvarumai, purvas ir kitos pašalinės medžiagos. Žiūrėkite, kad nebūtų užkimštos ir purvinos nutekėjimo angos apatiniuose durų kraštuose ir slenksčio skyduose. Iš karto nenuvalius prikibusių vabzdžių, dervos, medžių sakų, paukščių išmatų, pramoninių ir kitų panašių teršalų, gali būti apgadintas automobilio paviršius.

Net ir iš karto nuplovus paprastu vandeniu gali likti nepašalinti visi nešvarumai. Reikėtų naudoti švelnų muilą, kuriuo yra saugu plauti dažytus paviršius. Nuplovus automobilį reikia kruopščiai nuskalauti drungnu arba šaltu vandeniu. Neleiskite muilui išdžiūti ant paviršiaus.

ĮSPĖJIMAS

Nuplovę automobilį lėtai važiuodami išbandykite stabdžius ir taip patikrinkite, ar jiems nepakenkė vanduo. Jeigu stabdymo funkcija suprastėjo, stabdžius išdžiovinkite lėtai važiuodami į priekį ir nestipriai juos spausdami.

DĖMESIO
  • Neplaukite automobilio stipriu muilu, cheminiais plovikliais ar karštu vandeniu, tiesioginėje saulėkaitoje arba kai automobilio kėbulas įkaitęs.

  • Labai atsargiai plaukite automobilio šoninius langus. Ypač plaunant aukšto slėgio vandens srove vanduo gali pro langus prasiskverbti į vidų.

  • Kad neapgadintumėte plastikinių dalių, nevalykite cheminiais tirpikliais ir stipriais valikliais.

Aukšto slėgio plovimas
  • Plaudami aukšto slėgio vandens srove, plaukite pakankamu atstumu nuo automobilio.

    Dėl nepakankamo atstumo arba per didelio slėgio gali būti apgadinti automobilio komponentai arba į jo vidų prasiskverbti vanduo.

  • Aukšto slėgio vandens srovės nepurkškite tiesiai ant kameros, jutiklių ir aplinkinių sričių. Aukšto slėgio vandens srovės smūgis gali šiuos įtaisus apgadinti.

  • Purkštuvo galiuko nekiškite arti prie apsauginių (guminių arba plastikinių) gaubtų ir jungčių, nes stipri vandens srovė gali juos apgadinti.

DĖMESIO
  • Dėl variklio skyriaus plovimo vandeniu, įskaitant plovimą aukšto slėgio vandens srove, gali būti sugadintos variklio skyriuje esančios elektros grandinės.

  • Jokiu būdu neleiskite, kad ant automobilio viduje esančių elektros ir elektronikos komponentų patektų vandens ar kitų skysčių, nes taip juos galima sugadinti.

Vaškavimas

Automobilį galite vaškuoti, kai ant jo paviršiaus nebematyti vandens lašelių.

Prieš vaškuodami automobilį būtinai nuplaukite ir išdžiovinkite. Vaškuokite geros kokybės vaškavimo skysčiu arba pasta ir laikykitės gamintojo instrukcijų. Išvaškuokite visas metalines apdailos dalis, kad ją apsaugotumėte ir užtikrintumėte žvilgėjimą.

Dėmių išėmikliu šalinant tepalą, dervą ir kitas panašias medžiagas, paprastai nuo paviršiaus nuvalomas ir vaškas. Būtinai pakartotinai išvaškuokite šias vietas, net jeigu viso automobilio vaškuoti dar nereikia. Netepkite vaško ant įleistų nedažytų įrenginių, nes galite juos sutepti.

DĖMESIO
  • Nuo kėbulo sausa šluoste valant dulkes arba nešvarumus galima subraižyti paviršių.

  • Chromuotų arba anodintų aliumininių dalių nevalykite plieno vata, abrazyviniais valikliais, rūgštinėmis valymo priemonėmis ir stipriais plovikliais, kurių sudėtyje yra stiprių šarminių arba ėsdinančių medžiagų. Dėl to gali būti apgadintas apsauginis sluoksnis, išblukti spalva arba būti pažeistas dažų sluoksnis.

Dažų sluoksnio pažeidimų taisymas

Gilius dažų sluoksnio įbrėžimus arba dėl akmenukų atsiradusius įplyšimus būtina kuo skubiau uždažyti. Atviras metalas pradės greitai rūdyti, dėl to vėliau galite patirti didelių remonto išlaidų.

PASTABA

Jeigu automobilis apgadintas ir reikia remontuoti arba keisti kokias nors metalines dalis, pasirūpinkite, kad automobilių remonto dirbtuvėse remontuojamos arba keičiamos dalys būtų padengtos antikorozinėmis medžiagomis.

Blizgaus metalo priežiūra

  • Kelio dervą ir vamzdžius šalinkite dervos nuėmikliu; jokiu būdu negrandykite jų kokiu nors aštriu įrankiu.

  • Norėdami apsaugoti blizgių metalinių dalių paviršių nuo korozijos, padenkite jį vaško arba chromo apsauginės medžiagos sluoksniu ir gerai nublizginkite.

  • Žiemos sezono metu arba pajūryje blizgaus metalo dalis padenkite storesniu vaško arba apsauginės medžiagos sluoksniu. Jeigu reikia, padenkite tokias dalis neėsdinančiu techniniu vazelinu arba kitu apsauginiu junginiu.

Automobilio apačios priežiūra

Ėsdinančios medžiagos, naudojamos ledui ir sniegui šalinti bei dulkėms kontroliuoti, gali kauptis automobilio apačioje. Nepašalinus šių medžiagų gali pradėti greičiau rūdyti automobilio apatinės dalys, tokios kaip degalų linijos, kėbulas, dugno plokštė ir išmetimo sistema, net jei jos ir buvo padengtos apsaugos nuo rūdžių priemone.

Kartą per mėnesį, po kelionės negrįstais keliais ir kiekvieno žiemos sezono pabaigoje kruopščiai nuplaukite automobilio apačią ir ratų angas drungnu arba šaltu vandeniu. Šioms sritims skirkite ypatingą dėmesį, nes jose sunku pastebėti visą purvą ir nešvarumus. Jeigu susikaupusius nešvarumus tik sudrėkinsite, bet jų nenuplausite, padarysite daugiau žalos negu naudos. Apatiniuose durų skyduose, slenksčio skyduose ir kėbulo dalyse yra nutekėjimo angos; pasirūpinkite, kad jų neužkimštų nešvarumai, nes ten susikaupęs vanduo sukels rūdijimą.

ĮSPĖJIMAS

Nuplovę automobilį lėtai važiuodami išbandykite stabdžius ir taip patikrinkite, ar jiems nepakenkė vanduo. Jeigu stabdymo funkcija suprastėjo, stabdžius išdžiovinkite lėtai važiuodami į priekį ir nestipriai juos spausdami.

Aliumininių ratų priežiūra

Aliumininiai ratai yra padengti skaidria apsaugine danga.

  • Aliumininių ratų nevalykite abrazyviniais valikliais, poliravimo mišiniais, tirpikliais ar vieliniais šepečiais. Gali būti sugadintas ir pažeistas dažytas paviršius.

  • Ratus valykite jiems atvėsus.

  • Naudokite tik muilo tirpalą ar neutralią valymo priemonę ir gerai nuplaukite vandeniu. Ratus taip pat nuvalykite po važiavimo druska pabarstytais keliais. Tai padeda išvengti korozijos.

  • Nevalykite ratų greitaeigiais automobilių ploviklių šepečiais.

  • Nenaudokite jokių šarminių ir rūgštinių plovimo priemonių. Jos gali pažeisti aliumininius ratus, padengtus skaidria apsaugine danga.

Apsauga nuo korozijos

Automobilio apsauga nuo korozijos

Taikydami pažangiausią dizaino ir konstrukcijos praktiką kovai su korozija gaminame aukščiausios kokybės transporto priemones. Bet tai dar ne viskas. Kad būtų užtikrintas ilgiausias įmanomas jūsų automobilio atsparumas korozijai, būtinas savininko bendradarbiavimas ir pagalba.

Bendrosios korozijos priežastys

Dažniausiai pasitaikančios korozijos priežastys:

  • Druska, nešvarumai ir drėgmė nuo kelių, kurie kaupiasi automobilio apačioje.

  • Dažų arba apsauginio sluoksnio pažeidimai, atsiradę dėl akmenukų, žvyro, trynimosi arba nedidelių įbrėžimų ir įlinkimų, dėl kurių lieka neapsaugotas metalas, kurį pažeidžia korozija.

Didelės korozijos tikimybės sritys

Jeigu gyvenate ten, kur automobilį reguliariai veikia ėsdinančios medžiagos, apsauga nuo korozijos ypač svarbi. Kelios iš dažniausiai pasitaikančių pagreitėjusios korozijos priežasčių yra druska, kuria barstomi keliai, dulkes kontroliuojančios cheminės medžiagos, druskingas vandenyno oras ir pramoniniai teršalai.

Drėgmė – korozijos priežastis

Dėl drėgmės susidaro sąlygos, kuriomis korozijos tikimybė padidėja. Pavyzdžiui, korozija paspartėja dėl didelio drėgnumo, ypač kai oro temperatūra vos aukštesnė už užšalimo temperatūrą. Tokiomis sąlygomis drėgmė, kuri lėtai garuoja, padidina ėsdinančių medžiagų sukibimą su automobilio paviršiumi. Purvas yra itin ėsdinantis, nes jis lėtai džiūsta ir išlaiko drėgmės sąlytį su automobiliu. Purvas gali atrodyti sausas, bet jame vis tiek yra drėgmės, todėl jis prisideda prie korozijos. Aukšta temperatūra taip pat gali pagreitinti prastai ventiliuojamų dalių koroziją, nes negali išsisklaidyti drėgmė.

Dėl visų šių priežasčių ypač svarbu, kad jūsų automobilis būtų švarus, be purvo ar kitų medžiagų sankaupų. Tai taikoma ne tik matomiems paviršiams, bet ir apatinei automobilio daliai.

Kaip išvengti korozijos

Kad išvengtumėte korozijos, laikykitės šių nurodymų:

Pasirūpinkite automobilio švara

Geriausias būdas išvengti korozijos – pasirūpinti, kad automobilis būtų švarus ir apsaugotas nuo ėsdinančių medžiagų. Labai svarbus dėmesys automobilio apačiai.

  • Jeigu gyvenate ten, kur korozijos tikimybė didelė (keliai barstomi druska, šalia vandenyno, didelė pramoninė tarša, rūgštieji lietūs ir pan.), turėtumėte papildomai pasirūpinti korozijos prevencija. Žiemą automobilio apačią bent kartą per mėnesį apiplaukite su žarna ir gerai nuvalykite žiemai pasibaigus.

  • Valydami automobilio apačią ypatingą dėmesį skirkite komponentams, esantiems po sparnais ir kitose tiesiogiai nematomose vietose. Valykite labai kruopščiai, nes jeigu tik sudrėkinsite susikaupusį purvą ir jo nenuplausite, korozijai kelio neužkirsite, o ją tik pagreitinsite. Itin efektyviai susikaupusį purvą ir ėsdinančias medžiagas galima pašalinti plaunant stipria srove arba suslėgtais garais.

  • Valydami apatinius durų skydus, slenksčio skydus ir kėbulo dalis, žiūrėkite, kad būtų atviros nutekėjimo angos, per kurias galėtų pasišalinti drėgmė, kad ji nesikauptų viduje ir nepaspartintų korozijos.

Pasirūpinkite, kad garaže būtų sausa

Nelaikykite automobilio drėgname, prastai vėdinamame garaže. Taip sukuriama korozijai palanki aplinka. Tai itin tikėtina, jeigu plaunate automobilį garaže arba įvarote jį į garažą dar neišdžiūvusį, apsnigtą, apšalusį arba purviną. Net ir šildomame garaže gali prasidėti korozija, nebent jis gerai ventiliuojamas ir drėgmė gali išsisklaidyti.

Pasirūpinkite gera dažų ir paviršiaus būkle

Dažų sluoksnio įbrėžimus ar atplaišas reikia kuo skubiau padengti korekciniais dažais, kad sumažėtų korozijos galimybė. Jeigu jau matyti niekuo nepridengtas metalas, rekomenduojama automobilį nuvaryti į specializuotas automobilių remonto dirbtuves.

Paukščių išmatos: Paukščių išmatos yra labai ėsdinančios ir dažytus paviršius gali apgadinti vos per kelias valandas. Paukščių išmatas visada pašalinkite kuo skubiau.

Neapleiskite salono

Drėgmė gali kauptis po grindų kilimėliais ir kilimine danga, sukeldama koroziją. Periodiškai tikrinkite po kilimėliais, kad įsitikintumėte, jog kilimas sausas. Būkite ypač atsargūs, jei transporto priemonėje vežatės trąšas, valymo medžiagas ar chemines medžiagas.

Juos reikia gabenti tik tinkamose talpyklose, o išsiliejusį ar nutekėjusį skystį reikia išvalyti, nuplauti švariu vandeniu ir kruopščiai išdžiovinti.