Speciális vezetési körülmények
Ha a vezetési feltételek rosszak az időjárási viszonyok vagy az útviszonyok miatt, akkor a szokásosnál még nagyobb figyelemmel kell eljárni.
Veszélyes vezetési körülmények
Ha veszélyes menetfeltételek, például víz, hó, jég, sár, homok, vagy más veszélyforrások között vezet, fogadja meg az alábbi tanácsokat:
-
Vezessen óvatosan, és hagyjon nagyobb távolságot a fékezéshez.
-
Kerülje a hirtelen fékezést és kormányzást.
-
Blokkolásgátló rendszerrel felszerelt gépkocsiban ne pumpálja a fékpedált.
-
Ha hóban, sárban vagy homokban lefullad, kettesben induljon tovább. Finoman gyorsítson, hogy a hajtott kerekek ne pörögjenek ki.
-
A kipörgés elkerülése érdekében helyezzen homokot, kősót vagy egyéb csúszásgátló anyagot a hajtott kerekek alá, ha a jármű jégen, havon vagy sárban elakadt.
A felborulás veszélyének csökkentése
Ez a többfunkciós személygépkocsi sportterepjáróként (Sports Utility Vehicle - SUV) van besorolva. A haszongépjárműveknek jelentősen nagyobb a felborulási esélyük, mint más típusú gépkocsiknak. A hobbiterepjárók nagy hasmagassággal és keskenyebb nyomtávval rendelkeznek, így számos típusú terepen alkalmazhatók.
Speciális kialakításuknak köszönhetően súlypontjuk magasabban van, mint a hagyományos gépkocsiké. A nagyobb hasmagasság előnyei közé tartozik a szélesebb kilátás az útra, ami révén a problémák előre láthatók.
Kialakításuk miatt ezekkel a gépkocsikkal nem lehet ugyanolyan sebességgel kanyarokat bevenni, mint a hagyományos személygépkocsikkal, mint ahogy az alacsonypadlós sportautókat sem arra tervezték, hogy hatékonyan teljesítsenek terepkörülmények között. A veszélyhelyzetek miatt a vezetőnek és az utasoknak egyaránt erősen javallott bekötni a biztonsági övet.
Ha a gépkocsi ütközéskor felborul, nagyobb valószínűséggel hal meg az, aki nem használta a biztonsági övet, mint az, aki igen. Vannak olyan elővigyázatossági intézkedések, amelyeket a sofőr megtehet a borulás kockázatának csökkentése érdekében.
Amennyiben lehetséges, kerülje az éles kanyarokat vagy a hirtelen kormánymozdulatokat, ne helyezzen nehéz rakományt a tetőcsomagtartóra, és soha semmilyen módosítást ne végezzen a gépkocsin.
-
A gépkocsi olyan gumiabroncsokkal van felszerelve, amely biztonságos közlekedést biztosít, valamint elbír a gépkocsi teljesítményével. Kizárólag olyan gumiabroncsokat és kerekeket használjon, amelyek mérete és típusa megegyezik az eredetileg felszereltekkel. Ez befolyásolhatja a gépkocsi biztonságosságát és teljesítményét, ami pedig kormányzási hibákhoz, felboruláshoz és akár halálos sérüléshez is vezethet. A gumiabroncs cserélésekor győződjön meg róla, hogy a felszerelni kívánt négy gumiabroncsot azonos méret, típus, nyomtáv, márka és teherbíró képesség jellemzi.
-
Mint bármely más hobbiterepjárónál, ha a gépkocsit nem tudja megfelelően működtetni, elveszítheti uralmát a gépkocsi felett, ami balesethez vagy a gépkocsi felborulásához vezethet.
-
A haszongépjárműveknek jelentősen nagyobb a felborulási esélyük, mint más típusú gépkocsiknak.
-
Speciális kialakításuknak köszönhetően (magasabb hasmagasság, keskenyebb nyomtáv stb.) a gépkocsi súlypontja magasabban van, mint a hagyományos gépkocsiké.
-
A hobbiterepjárót nem arra tervezték, hogy ugyanolyan sebességgel vegye be a kanyarokat, mint a hagyományos gépkocsik.
-
Kerülje az éles kanyarokat és a hirtelen kormánymozdulatokat.
-
Ha a gépkocsi ütközéskor felborul, sokkal nagyobb valószínűséggel hal meg az, aki nem használta a biztonsági övet, mint az, aki igen. Győződjön meg róla, hogy a gépkocsiban ülő valamennyi személy megfelelően bekötötte magát.
-
A gépkocsi hintáztatása
Ha hintáztatni kell a gépkocsit, hogy kiszabadítsa hóból, homokból vagy sárból, akkor először forgassa a kormányt jobbra-balra, hogy szabaddá tegye az első kerekek körüli területet. Ezután felváltva kapcsolja az R (hátramenet) és valamelyik előremeneti fokozatot.
Ne pörgesse túl a gépkocsi motorját, és minél kevésbé pörgesse ki a kerekeket. Ha néhány próbálkozás nem vezet eredményre, a jármű túlmelegedésének és a váltó esetleges károsodásának elkerülése érdekében hívjon egy vontatójárművet.
Ne próbálja meg hintáztatni a gépkocsit, ha személyek vagy tárgyak vannak bárhol annak közelében. A gépkocsi hirtelen elindulhat előre vagy hátra, amikor kiszabadul.
-
Ha túl sokáig hintáztatja a járművet, az túlmelegedhet, a lassító áttétek károsodhatnak vagy meghibásodhatnak, és a gumiabroncs is megsérülhet.
-
Ne pörgesse ki a kerekeket, főleg 56 km/h-nál (35 mérföld/óra) nagyobb sebességgel. Ha nagy sebességgel kipörgeti a kerekeket a gépkocsi álló helyzetében, akkor a gumiabroncsok túlmelegedhetnek, károsodhatnak vagy elrepülhetnek és sérülést okozhatnak a közelben tartózkodóknak.
Az elektronikus menetstabilizáló (ESC) rendszert ki kell kapcsolni, mielőtt elkezdi a gépkocsi kiszabadítását.
Sima kanyarvétel
Kanyarodás közben kerülje a fékezést vagy sebességváltást, különösen nedves úton. Ideális esetben a kanyarokat mindig enyhe gyorsítással kellene bevenni. Ha követi ezeket a tanácsokat, akkor a gumiabroncs kopása is minimális lesz.
Éjszakai vezetés
Az éjszakai vezetés több veszéllyel jár, mint a nappali, ezért érdemes odafigyelni ezekre a tanácsokra:
-
Vezessen lassabban, és tartson nagyobb távolságot a többi gépkocsitól, mert éjszaka rosszabbak a látási viszonyok, különösen olyan helyen, ahol nincs közvilágítás.
-
Úgy állítsa be a tükröket, hogy a többi gépkocsi fényszórója ne vakítsa el.
-
A fényszórókat tartsa tisztán és állítsa be őket megfelelően! (Automata fényszóró-beállítási funkcióval nem rendelkező járművek esetén.) A piszkos vagy nem megfelelően beállított fényszórók rontják az éjszakai látási viszonyokat.
-
Ne nézzen közvetlenül a szembejövő gépkocsi fényszórójába. Átmenetileg elvakíthatja a fény, és több másodperc is eltelhet, amíg a szeme ismét hozzászokik a sötétséghez.
Vezetés esőben
Az eső és a vizes utak veszélyessé tehetik a vezetést, különösen, ha nem készült fel a csúszós burkolatra.
Íme néhány megfontolandó tanács, ha esőben vezet:
-
Heves esőzéskor romlanak a látási viszonyok, és nő a féktávolság, ezért vezessen lassabban.
-
Az ablaktörlő berendezés mindig legyen jó állapotban. Ha az ablaktörlő lapát csíkot húz, vagy egy területet nem töröl a szélvédőn, cserélje ki.
-
Ha a gumiabroncsok nincsenek jó állapotban, akkor a nedves burkolaton való hirtelen fékezés az autó megcsúszásához, vagy akár balesethez is vezethet. Ügyeljen arra, hogy a gumiabroncsok jó állapotban legyenek.
-
Kapcsolja fel a fényszórókat, hogy mások könnyebben észrevegyék.
-
Ha nagy sebességgel halad át egy nagyobb pocsolyán, az rossz hatással lehet a fékekre. Ha kénytelen keresztülhajtani egy pocsolyán, lehetőleg lassan tegye.
-
Ha a fékek vélhetően vizesek lettek, óvatosan próbálgassa őket, míg újra el nem érik a teljes fékhatást.
Vízen futás
Ha az út elég nedves, a gépkocsi pedig elég gyorsan halad, akkor alig vagy egyáltalán nem érintkezik a talajjal és gyakorlatilag a vízen halad. Nedves utak esetén tanácsos LELASSÍTANI.
A vízen futás kockázata a gumiabroncs-futófelület mélységének csökkenésével nő, lásd További részletek.
Vezetés vízzel borított területen
Ne hajtson keresztül elárasztott területen, csak ha biztos benne, hogy a víz nem ér a kerékagy alsó élénél magasabbra. Bármilyen vízen lassan hajtson keresztül. Tartson megfelelő féktávolságot, mert ilyenkor a fék teljesítménye csökken.
Ha keresztülhajtott a vízen, szárítsa meg a fékeket úgy, hogy néhányszor finoman működteti azokat, miközben a gépkocsival lassan halad.
Ha a fékrendszer nedves és csökkentett fékhatással rendelkezik, vagy fékezés közben zajos, állítsa a regeneratív fékezést „0“ sebességre a váltófül használatával, majd nyomja meg többször, finoman a fékpedált. Tartson biztonságos távolságot a fékrendszer megszárításához.
Ha a regeneratív fékezést „0“ értékre állítja, az a fékteljesítmény érdekében csökkentheti a hatékonyságot, amikor többször fékez, de ez normális. Ezt követően a regeneratív fékrendszer normálisan működik majd.
Vezetés autópályán
A gumiabroncsok nyomását az előírásnak megfelelően állítsa be. Az alacsony nyomás a gumiabroncsok túlmelegedéséhez és esetleges sérüléséhez vezet.
Kerülje a kopott vagy sérült abroncsok használatát, mivel azok csökkentett, vagy semmilyen tapadást sem biztosítanak.
Soha ne lépje túl a gumiabroncsokon feltüntetett, maximális gumiabroncsnyomást.
-
Vezetés előtt mindig ellenőrizze, hogy a guminyomások megfelelőek-e. Ha a gumiabroncsnyomás túl alacsony vagy túl magas, akkor romlik a gépkocsi kezelhetősége, irányíthatósága, és a gumiabroncs hirtelen meghibásodása balesetekhez, sérülésekhez vagy akár halálhoz vezethet. A megfelelő gumiabroncsnyomást lásd További részletek.
-
Vezetés előtt mindig ellenőrizze a gumiabroncs futófelületét. A kopott gumiabroncsok ronthatják a gépkocsi irányíthatóságát. A kopott gumiabroncsokat a lehető leghamarabb ki kell cserélni. A további részleteket és a futófelületre vonatkozó határértékeket lásd További részletek.
Az autópályán, nagyobb sebességgel történő vezetés nagyobb villamosenergia-fogyasztással jár és kevésbé hatékony a lassabb, mérsékeltebb sebességnél. Autópályán haladva a villamosenergia-fogyasztás csökkentése érdekében tartson mérsékelt sebességet.
Vezetés előtt mindig ellenőrizze a hűtőfolyadék szintjét és az villamos energia szintjét.