Keresés csak cím szerint
Kezdőképernyő > Karbantartás > Ápolás > A külső részek ápolása

A külső részek ápolása

Általános figyelmeztetések a külső részek ápolásával kapcsolatosan

Vegyi tisztítószer vagy polírozó használata esetén olvassa el a címkén lévő összes figyelmeztetést és kövesse a címkén lévő utasításokat.

MEGJEGYZÉS

Ha a járművet rozsdamentes jelzőtábla, szélvédő stb. közelében parkolja, a visszaverődő napfény károsíthatja a külső műanyag burkolatot (lökhárító, spoiler, lámpa, külső tükör stb.). A külső műanyag burkolat károsodásának elkerülése érdekében állítsa le a járművet visszaverődő fénytől távol, vagy takarja le a járművet. (Járműtől függően az alkalmazott külső burkolat típusa, például a spoiler, eltérhet.)

A fényezés karbantartása

Mosás

Gépkocsija fényezésének a rozsdásodástól és a kopástól való megóvása érdekében gyakran, legalább havonta egyszer alaposan mossa meg gépkocsiját langyos vagy hideg vízzel.

Amennyiben terepen használja gépkocsiját, minden alkalom után le kell mosnia. Különös gondossággal mossa le róla a rárakódott só, por, sár és egyéb szennyeződéseket. Ellenőrizze, hogy az ajtók vízlevezető nyílásai nem tömődtek-e el, és a mozgó karosszériaelemek tiszták-e. A rovarmaradványok, a kátrány, a fanedvek, a madárürülék, az ipari szennyezőanyagok és hasonlók lerakódása károsíthatja gépkocsija fényezését, ha nem távolítja el azokat azonnal.

Ezeket az anyagokat még az azonnali, tiszta vizes lemosás sem mindig távolítja el. Ilyenkor használjon olyan enyhe mosószert, amely alkalmas fényezett felületek lemosására. Mosás után alaposan öblítse le a gépkocsit langyos vagy hideg vízzel. Ne hagyja, hogy a szappan rászáradjon a fényezésre.

FIGYELMEZTETÉS

Minden mosás után próbálja ki lassú vezetés közben a fékeket, hogy nem áztak-e be. Amennyiben lecsökkent a fékhatás, lassú előremenet közben kissé benyomott fékpedállal haladva szárítsa ki a fékeket.

VIGYÁZAT
  • Ne használjon erős mosószereket, kémiai oldószereket, vagy forró vizet a gépkocsi mosásához, és ne mossa tűző napsütésben, vagy akkor, ha a karosszéria erősen felmelegedett.

  • A gépkocsi oldalsó ablakainak mosásakor legyen óvatos. Különösen akkor, ha nagy nyomású vízsugarat alkalmaz, hiszen a víz bejuthat az ablakokon át a belső térbe.

  • A műanyag elemek és lámpák megóvása érdekében azok tisztításához ne használjon vegyszereket vagy erős oldószereket.

Magasnyomású mosás
  • Magasnyomású mosók használatakor tartson megfelelő távolságot a járműtől.

    A túl kis távolság vagy a túl nagy nyomás károsíthatja az alkatrészeket vagy a víz behatolását okozhatja.

  • Ne permetezze a vizet a közvetlenül a kamerára, az érzékelőkre vagy azok környékére a magasnyomású mosóval. A magasnyomású víz okozta behatás következtében az eszköz lehetséges, hogy nem fog normálisan működni.

  • Ne vigye a fúvókát közel a gumiharangokhoz (gumi vagy műanyag fedelek) vagy csatlakozókhoz, mivel a magasnyomású vízzel érintkezve károsodhatnak.

VIGYÁZAT
  • Ha a motortérben a tisztításhoz vizet használ (beleértve a nagy nyomású vízsugarat is), a motortérben lévő elektromos áramkörök meghibásodhatnak.

  • Ügyeljen arra, hogy a gépkocsi belsejében található elektromos berendezéseket soha ne érje víz vagy egyéb folyadék, mivel a berendezések károsodását okozhatja.

MEGJEGYZÉS

Matt festésű járművek (felszereltségtől függően)

Ne vegyen igénybe forgókefés automata autómosót, mivel ez károsíthatja a jármű felületét. A jármű felületét nagy hőmérsékleten tisztító gőztisztító használata azt eredményezheti, hogy az olaj a felülethez tapad és foltokat hagy, amelyek nehezen távolíthatók el.

Használjon puha ruhát (pl. mikroszálas törülközőt vagy szivacsot) a jármű mosásához és szárítsa meg mikroszálas törülközővel. A jármű kézzel történő mosásakor ne használjon olyan tisztítószert, amely viaszbevonatot képez. Amennyiben a jármű felülete túl piszkos (homok, szennyeződés, por, szennyező anyagok stb.), az autó mosása előtt tisztítsa meg a felületet vízzel.

Kenés viasszal

Ha a víz már nem gyöngyözik a festéken, kenje be viasszal a gépkocsit.

Mindig mossa meg és szárítsa meg gépkocsiját, mielőtt viasszal bekenné. Használjon jó minőségű folyékony vagy krémszerű viaszt, és tartsa be a gyártója előírásait. Minden fémrészt kenjen be, hogy megőrizzék fényüket.

Ha az olaj, kátrány és hasonló anyagokat folteltávolítóval tisztítja le, az rendszerint eltávolítja arról a foltról a viaszréteget is. Pótolja foltszerűen a viaszolást, még akkor is, ha a gépkocsi többi része még nem igényli az ismételt viaszkezelést. Ne kenjen viaszt domború, festés nélküli egységekre, hiszen az kifakíthatja az egységet.

VIGYÁZAT
  • Ha a rárakódott port vagy szennyeződéseket száraz ronggyal törli le, akkor összekarcolja a fényezést.

  • Ne használjon a krómozott felületeken vagy az eloxált alumínium felületeken fémszivacsot, dörzshatású tisztítószereket, savas mosószereket vagy erősen lúgos, illetve maró hatású mosószereket. Ezek károsíthatják a védőréteget, és elszíneződést, kimaródást okozhatnak.

MEGJEGYZÉS

Matt festésű járművek (felszereltségtől függően)

Ne használjon fényezésvédőt, pl. tisztítószert, súrolószert és polírozót. Viasz használata esetén azonnal távolítsa el a viaszt szilikonos eltávolítóval, ha pedig kátrány vagy kátrányos szennyeződés van a felületen, használjon kátránylemosót a tisztításhoz. Legyen azonban óvatos és ne fejtsen ki túlzott erőt a festett területen.

Fényezési sérülések javítása

A fényezés mély karcolódásait és a kőfelverődések nyomait haladéktalanul ki kell javítani. A védőréteg nélküli fémfelületek gyorsan rozsdásodnak, későbbi javításuk pedig csak nagyobb költséggel lehetséges.

MEGJEGYZÉS
  • Amennyiben gépkocsija karosszériája sérült, és egyes elemek javítására vagy cseréjére van szükség, akkor győződjön meg róla, hogy a karosszériajavító műhely korrózióvédő anyagokkal kezeli az új és a javított felületeket.

  • Matt festésű járművek (felszereltségtől függően)

    Matt fényezésű járművek esetén nem lehet csak a sérült területet javítani, a teljes alkatrész cseréjére van szükség. Ha a jármű megsérült és festésre van szükség, javasoljuk, hogy a járművet a Kia márkakereskedőjével/szervizpartnerével tartassa karban és javíttassa. Legyen rendkívül óvatos, mivel a minőséget a javítást követően nehéz visszaállítani.

A krómozott elemek karbantartása

  • A kátrány és rovarmaradványok eltávolításához használjon kátrányoldót, de semmiképpen ne használjon kaparóeszközt vagy más éles szerszámot.

  • A krómozott elemek korrózióvédelme érdekében kenje be ezeket viasszal vagy krómtisztítóval és törölje fényesre a felületet.

  • Téli időszakban, vagy tengermelléki környezetben vastagabb réteg viasszal vagy krómvédővel kenje be a krómozott részeket. Szükség esetén korróziógátló vazelinnel vagy egyéb védőanyaggal kenje be ezeket a felületeket.

A gépkocsi aljának karbantartása

A hó- és jégmentesítésre, valamint a por megkötésére szolgáló anyagok lerakódhatnak a gépkocsi alján. Ha ezeket nem távolítják el időben, akkor a rozsdásodás felgyorsulhat a gépkocsi alján, úgymint az alvázkereten és fenéklemezen, annak ellenére, hogy ezek rozsdavédelemben részesültek.

Alaposan mossa le a gépkocsi alsó részét, valamint a kerékdobokat langyos vagy hideg vízzel, havonta egyszer, ezenkívül terepezést követően, de különösen a tél végén. Kiemelt figyelmet fordítson ezekre a részekre, mivel a sár és a szennyeződések nehezen láthatóak. Többet ront, mint használ, ha a felrakódott szennyeződéseket csak benedvesíti, de nem távolítja el. Az ajtók alsó széleit, a mozgó karosszériaelemeket és az alvázkeret egyes részeit vízkivezető nyílásokkal látták el, melyek eltömődése esetén ezeken a helyeken megreked a víz, ami rozsdásodáshoz vezet.

FIGYELMEZTETÉS

Minden mosás után próbálja ki lassú vezetés közben a fékeket, hogy nem áztak-e be. Amennyiben lecsökkent a fékhatás, lassú előremenet közben kissé benyomott fékpedállal haladva szárítsa ki a fékeket.

Az alumínium keréktárcsák karbantartása

Az alumínium keréktárcsákat átlátszó védőréteg borítja.

  • Ne használjon semmiféle dörzshatású tisztítószert, polírozó szert, oldószert, vagy drótkefét az alumínium keréktárcsák tisztítására. Azok megkarcolhatják és károsíthatják a védőréteget.

  • A keréktárcsákat lehűlt állapotban tisztítsa.

  • Tisztításukra kizárólag enyhe mosószereket vagy semleges kémhatású tisztítószereket használjon, és öblítse le ezeket bő vízzel. Mossa le kerekeit, miután sózott úton közlekedett. Ez segít megelőzni a korrodálódást.

  • Lehetőleg kerülje a keréktárcsák nagysebességű autómosó kefével mosását.

  • Ne használjon savas mosószereket. Azok károsíthatják és korrodálhatják az átlátszó védőréteggel borított alumínium keréktárcsákat.

Korrózióvédelem

A gépkocsi korrózióvédelme

A korrózióvédelem legmodernebb technológiáinak köszönhetően kiváló minőségű gépkocsikat gyártunk. Ez azonban csak egy része a munkának. Annak érdekében, hogy gépkocsija hosszú távon is ellenálljon a korróziónak, a tulajdonos együttműködése is rendkívül fontos.

A korrózió leggyakoribb okai

A gépkocsi korróziójának leggyakoribb okai:

  • A gépkocsi alatt felgyülemlett útszóró só, szennyeződés és nedvesség.

  • A fényezés vagy a védőréteg sérülése kő, kavics, vágás vagy kisebb karcolás vagy horpadás által, amelyek miatt a fémet megtámadhatja a korrózió.

Korróziónak leginkább kitett területek

Ha olyan helyen él, ahol gépkocsija gyakran ki van téve korróziót okozó anyagoknak, a korrózióvédelem rendkívül fontos. Az idő előtti korrodálódás néhány gyakori okai az útszóró só, a port megkötő vegyszerek, a tengeri levegő és az ipari szennyezés.

A nedvesség korrodálódáshoz vezet

A nedvesség olyan feltételeket teremt, ahol a korrózió hamar beindul. A korróziót felgyorsítja például a magas páratartalom különösen akkor, ha a hőmérséklet éppen fagypont felett van. Ilyen körülmények között a korróziót okozó anyag a lassan párolgó nedvesség hatására folyamatosan érintkezik a gépkocsi felületével. A sár különösen korrozív, mivel lassan szárad, és folyamatosan nedvesen tartja a gépkocsit. Még ha a sár száraznak is tűnik, a nedvességet megtartja és elősegíti a korrodálódást. A magas hőmérséklet is elősegítheti a rosszul szellőző alkatrészek korrodálódását.

Tartsa tisztán gépkocsiját és ügyeljen arra, hogy ne legyen rajta felgyülemlett sár vagy egyéb anyag. Ez nem csak a látható részekre vonatkozik, hanem különösen a gépkocsi aljára.

A korrodálódás megelőzése

A korrózió a kezdetektől fogva meg-előzhető, ha odafigyel a következőkre:

Ügyeljen a gépkocsi tisztaságára

A korrózió megakadályozásának legjobb módja, ha gépkocsija mindig tiszta, és távol tartja a korrodálódást elősegítő anyagokat. Különös figyelmet igényel a gépkocsi alja.

  • Ha olyan helyen él, ahol nagy a korrózió veszélye - például sózzák az utakat, tenger közelében, ipari szennyezéssel, savas esővel terhelt területen stb. -, különös gondot kell fordítani a korrózió megelőzésére. Télen legalább havonta egyszer le kell mosni a gépkocsi alját, és a tél elmúltával ellenőrizni kell, hogy valóban alaposan meg van-e tisztítva.

  • A gépkocsi aljának tisztításakor különös figyelmet kell szentelni a lökhárítók alatti és az egyéb nem látható területeknek. Alapos munkát végezzen: a felgyülemlett sár benedvesítése felgyorsítja a korrodálódást ahelyett, hogy megelőzné azt. A nagynyomású víz vagy gőz különösen hatékonyan alkalmazható a felgyülemlett sár és az egyéb korróziót okozó anyagok eltávolításakor.

  • Az ajtók alsó széleinek, a mozgó karosszériaelemek és az alvázkeret tisztításakor ügyeljen arra, hogy a vízkivezető nyílások nyitva legyenek, mert a bent maradó nedvesség felgyorsítja a korróziót.

Tartsa szárazon a garázst

Ne hagyja gépkocsiját nedves és rosszul szellőző garázsban. Ez megfelelő feltételeket biztosít a korrózió számára. Ez különösen akkor igaz, ha gépkocsiját a garázsban mossa le vagy úgy áll be a garázsba, hogy gépkocsija még nedves vagy hó, jég vagy sár borítja. A fűtött garázs is elősegítheti a korróziót, kivéve, ha a garázs jól szellőzik, és a nedvesség távozni tud.

Ügyeljen a fényezésre és a burkolatokra

A korrózió megelőzése érdekében a fényezés mély karcolódásait és a kőfelverődések nyomait minél előbb javítófestékkel ki kell javítani. Ha kilátszik a fém, keressen fel karosszérialakatos és fényező műhelyt.

A madárürülék nagymértékben elősegíti a korróziót, és akár néhány óra alatt kárt tehet a gépkocsi fényezésén. Amint lehet távolítsa el a madárürüléket.

Ne feledkezzen meg a gépkocsi belsejéről sem

A szőnyegek és a kárpit alatt felgyülemlő nedvesség korrózióhoz vezet. Rendszeresen ellenőrizze, hogy szárazak-e a szőnyegek és a kárpitozás. Különös gondosságot igényel, ha műtrágyát, tisztítószereket vagy vegyi anyagokat szállít a gépkocsiban.

Ilyen anyagot csak megfelelő tárolóedényben lehet csak szállítani. Ha kifolyik vagy kiömlik, el kell távolítani, majd tiszta vízzel le kell tisztítani és alaposan meg kell szárítani az érintett felületet.