Keresés csak cím szerint
Kezdőképernyő > A gépkocsi vezetése > Téli vezetés

Téli vezetés

Számos téli időjárási körülmény fokozott kopást és egyéb problémákat okoz.

A téli vezetéssel kapcsolatos problémák csökkentése érdekében fogadja meg az alábbi tanácsokat:

Havas vagy jeges útburkolat

Mély hóban való vezetéshez téli gumiabroncsokra vagy gumiabroncsra szerelt hóláncra lehet szükség.

Ha téli gumiabroncsra van szüksége, az eredetivel azonos méretű és típusú gumikat válasszon. Ha nem így tesz, az hátrányosan érintheti a gépkocsi biztonságát és kezelhetőségét. Továbbá a gyorshajtás, a hirtelen gyorsítás vagy fékezés és az éles kanyarok potenciálisan mind-mind nagyon veszélyes műveletek.

Lassításkor használja a fékrendszert, amennyire csak lehet. Ha havas vagy jeges úton hirtelen fékez, megcsúszhat az autó. Tartson kellő távolságot a járműve és az ön előtt haladó jármű között. Finoman bánjon a fékkel. Ne feledje, hogy a hóláncok abroncsra történő felszerelése nagyobb tapadóerőt biztosít, azonban nem akadályozza meg az oldalirányú csúszást.

Nyári abroncsok (felszereltségtől függően)

  • A nyári gumiabroncsok használatával maximalizálható a vezetési teljesítmény száraz utakon.

  • 7 ° C alatti hőmérséklet esetén, illetve havas vagy jeges úton haladva a nyári gumik elveszítik fékteljesítményüket és tapadásukat, mivel a gumiabroncs tapadása jelentősen gyengül.

  • 7 ° C alatti hőmérséklet esetén, illetve havas vagy jeges úton történő haladáshoz a biztonságos vezetés érdekében szereltessen fel a szabványos mérettel azonos méretű téli vagy négy évszakos abroncsokat. A téli és négy évszakos abroncsok egyaránt M+S jelöléssel rendelkeznek.

  • M + S gumiabroncsok használata ugyanazon gyártó azonos futófelületű abroncsait használja.

  • Ha a jármű szokásos nyári gumiabroncsánál alacsonyabb megengedett sebességgel rendelkező M + S gumiabroncsokkal vezet , ügyeljen arra, hogy ne lépje túl az M + S abroncsok megengedett sebességét.

Téli gumiabroncsok

Ha téli gumiabroncsokat szerel a gépkocsira, ügyeljen rá, hogy ugyanolyan méretű és teherbírású radiál gumiabroncs legyen, mint az eredeti. Mind a négy kerékre szereljen téli gumiabroncsot, hogy gépkocsija bármilyen időjárási körülmények között kiegyensúlyozottan viselkedjen. Ne feledje, hogy száraz úton a téli gumiabroncsok nem biztos, hogy olyan jól tapadnak, mint a gépkocsi eredeti gumiabroncsai. Vezessen óvatosan akkor is, ha nincs forgalom az úton. Érdeklődjön a gumiabroncs-kereskedőnél, hogy mennyi az ajánlott legnagyobb sebesség.

Szöges gumik felszerelése előtt ellenőrizze a helyi és önkormányzati szabályzásban a használatukra vonatkozó esetleges korlátozásokat.

FIGYELMEZTETÉS

A téli gumiabroncsoknak a gépkocsi eredeti gumijaival azonos méretűnek és típusúnak kell lenniük. Ellenkező esetben hátrányosan változhat a gépkocsi biztonsága és kezelhetősége.

Hóláncok

Szövettípus

Mivel a radiál gumiabroncsok oldalfalai vékonyabbak, bizonyos típusú hóláncok felsérthetik az ilyen gumiabroncsok oldalfalait. Ilyen esetben hóláncok helyett téli gumiabroncsok használatát javasoljuk. Alumínium keréktárcsával felszerelt gépkocsikra nem szabad hóláncot szerelni, mert a hólánc kárt tehet a keréktárcsákban.

A gépkocsi gyártói garanciája nem terjed ki a hóláncok nem megfelelő használatából eredő károkra.

A hóláncokat a hajtott kerekekre kell felszerelni az alábbiak szerint.

  • A hátsókerék-meghajtású jármű a hátsó kerekeket hajtja. Ezért a hóláncot a hátsó gumiabroncsokra kell felszerelni.

  • Hátsókerék-meghajtású jármű esetén a hóláncot csak a hátsó kerekekre kell felszerelni. Ebben az esetben a lehető legkisebb távolságot vezessen, hogy elkerülje az összkerék-meghajtás károsodását.

  • A hólánc felszerelése után vezessen lassan. Ha a hólánc karosszériához érése okozta hangot hall, lassítson, amíg a hang meg nem szűnik, és amint hómentes útra ért, távolítsa el a hóláncot a károk elkerülése érdekében.

  • A nem megfelelő méretű vagy rosszul felszerelt láncok kárt tehetnek a gépkocsi fékcsöveiben, felfüggesztésében, karosszériájában és keréktárcsáiban. Ezért hólánc felszerelésekor kövesse a gyártó utasításait, és szorosan szerelje fel azt. Felszerelt hóláncokkal mindig lassan, 30 km/h (20 mph) alatti sebességgel vezessen.

  • A jármű károsodásának elkerülése érdekében olyan láncokat szereljen fel, amelyek megfelelnek az egyes gumiabroncsok méretének.

    • Az összes gumiabroncshoz szövet hóláncot használnak.

VIGYÁZAT
  • A gumiabroncsnak megfelelő méretű és típusú hóláncokat használjon. A nem megfelelő hóláncok kárt tehetnek a gépkocsi karosszériájában és felfüggesztésében, és lehetséges, hogy ezekre a károkra a gépkocsi gyártói garanciája nem terjed ki. Ha a hólánc rögzítőkampói a gépkocsi alkatrészeivel érintkeznek, akkor a kampók megsérülhetnek, és így a hóláncok leeshetnek a kerekekről.

  • A felszerelést követő körülbelül 0,5–1 km múlva ellenőrizze, hogy a hóláncok biztonságosan rögzülnek-e a kerekeken. Ha a láncok meglazultak, húzza meg vagy szerelje fel őket újra.

Ellenőrizze az akkumulátort és a kábeleket

A téli időszakban az akkumulátor nagyobb terhelésnek van kitéve. A 8. részben leírtak szerint vizsgálja meg szemrevételezéssel az akkumulátort és a vezetékeket. Ellenőrizze az akkumulátor töltöttségi szintjét egy szakműhelyben. A Kia hivatalos Kia márkakereskedés/szervizpartner felkeresését javasolja.

A zárak fagyás elleni védelme

A zárak fagyás elleni védelméhez fecskendezzen egy erre szolgáló jégmentesítő folyadékot vagy glicerint a kulcsnyílásokba. Ha a zár el van jegesedve, fecskendezzen rá jégmentesítő folyadékot a jég leolvasztására. Ha a zár belseje van megfagyva, akkor egy meleg kulccsal kiolvaszthatja. A meleg kulccsal óvatosan bánjon, hogy elkerülje a sérüléseket.

Az ablakmosó rendszerben minősített fagyálló ablakmosó folyadékot használjon

Töltsön az előírásoknak megfelelő fagyálló ablakmosó folyadékot a tartályba, így elkerülheti, hogy a víz megfagyjon az ablakmosó berendezésben. Fagyálló ablakmosó folyadékot bármelyik hivatalos Kia márkakereskedőnél/szervizpartnernél valamint a legtöbb autóalkatrész-üzletben is beszerezhet. Ne használjon hűtőfolyadékot vagy másfajta fagyállót, mert ezek kárt tehetnek a fényezésben.

Ne hagyja, hogy a rögzítőfék befagyjon

Bizonyos körülmények között a működtetett állapotban lévő rögzítőfék befagyhat. Erre akkor van a legnagyobb esély, ha a hátsó fékek körül vagy közelében hó vagy jég gyűlt össze, vagy ha a fék nedves. Ha fennáll a rögzítőfék befagyásának kockázata, csak ideiglenesen használja, a P (parkolás) fokozat használata mellett. Ezenkívül rögzítse a hátsó kerekeket is, hogy a jármű ne guruljon el. Ezután oldja ki a rögzítőféket.

Ne hagyja, hogy a gépkocsi alatt nagy mennyiségű jég vagy hó halmozódjon fel

Egyes esetekben a hó és a jég összegyűlhet a sárvédők alatt, és akadályozhatja a kormányzást. Ha olyan rossz téli körülmények között vezet, amikor ez bekövetkezhet, rendszeresen ellenőrizze a gépkocsi alját, hogy biztosan semmi ne akadályozza az első kerekek mozgását és a kormányzást.

Tartson magánál vészhelyzeti felszereléseket

Attól függően, hogy mennyire zord az időjárás, bizonyos vészhelyzeti felszereléseket célszerű magánál tartania. Érdemes magával vinnie a következőket: hóláncok, vontatókötél vagy -lánc, zseblámpa, vészjelzőfény, homok, lapát, indítókábel, jégkaparó, kesztyű, pokróc, overál, takaró stb.

Ne helyezzen tárgyakat vagy anyagokat a motortérbe

A tárgyak vagy anyagok motortérbe helyezése a motor meghibásodásához vezethet. Az ilyen károkra a gyártói garancia nem érvényes.