Bezpečnostní pásy sedadel

-
Pokud je vozidlo v pohybu, cestující musí mít vždy zapnuté bezpečnostní pásy, aby se zaručila maximální možná ochrana.
-
Bezpečnostní pásy jsou nejúčinnější, pokud jsou opěráky ve svislé poloze.
-
Děti ve věku do 13 let musí být vždy řádně připoutány na zadních sedadlech. Nikdy nenechte cestující nesplňující tato kritéria cestovat na přední sedačce. Pokud je nutné, aby dítě starší než 13 let sedělo na předním sedadle, musí být řádně připoutáno bezpečnostním pásem a sedadlo musí být posunuto co nejvíce dozadu.
-
Nikdy neumisťujte ramenní popruh pod paži nebo za záda. Nesprávně umístěný ramenní pás může při nehodě způsobit vážná zranění. Ramenní pás by měl vést středem ramene přes klíční kost.
-
Bezpečnostní pás nikdy neveďte přes křehké předměty. Při náhlém brzdění nebo nárazu by je bezpečnostní pás mohl poškodit.
-
Nikdy nepoužívejte překroucené bezpečnostní pásy. Překroucený pás nemůže správně fungovat. Při nehodě by se dokonce mohl zaříznout do těla. Ujistěte se, že pás vede přímo a bez překroucení.
-
Dbejte na to, aby nedošlo k poškození tkaniny pásu ani jeho součástí. Poškozený pás nebo součásti vyměňte.

Bezpečnostní pásy jsou konstruovány tak, aby vedly přes kosterní části lidského těla. Podle možností by měly být vedeny nízko přes přední část pánve nebo přes pánev, hruď a ramena; nepřipusťte vedení bederní části pásu přes břicho.
Bezpečnostní pásy by měly být nastaveny tak, aby byly v rámci pohodlí co nejvíce napnuté a pevné, aby poskytovaly ochranu, pro kterou byly navrženy.
Volný pás poskytuje cestujícímu výrazně horší ochranu.
Dbejte na to, aby nedošlo ke znečistění bezpečnostního pásu leštidly, oleji nebo jinými chemikáliemi a obzvláště elektrolytem akumulátoru.
Čistění provádějte s použitím slabého mýdla a vody. V případě roztřepení, znečistění nebo poškození by měl být bezpečnostní pás vyměněn. Po nárazu je nutné kvůli opotřebení vyměnit celou sestavu i v případě, že poškození není patrné. Nepoužívejte překroucené bezpečnostní pásy. Každý bezpečnostní pás lze použít pouze pro jednu osobu; je nebezpečné připoutat pásem dítě, které sedí další osobě na klíně.

-
Uživatel by neměl provádět žádné úpravy a rozšiřování systému, které by zařízením pro nastavení bezpečnostního pásu nebo bránily v jeho napínání nebo by bránily nastavení sestavy bezpečnostního pásu tak, aby byl pás napnutý.
-
Při zapínání bezpečnostního pásu dbejte na to, aby nedošlo k jeho zapnutí do zámku pásu jiného sedadla. Je to velmi nebezpečné a pás by nemusel zajistit náležitou ochranu.
-
Bezpečnostní pás za jízdy nerozepínejte ani neopakujte rozepínání a zapínání. Mohlo by to vést ke ztrátě kontroly a k nehodě s vážným či smrtelným zraněním nebo ke hmotné škodě.
-
Při zapínání bezpečnostního pásu se ujistěte, že pás nevede přes tvrdé nebo křehké předměty.
-
Zkontrolujte, že nic nebrání v zapnutí přezky. Bezpečnostní pás by nemusel jít správně zapnout.
Upozornění pro používání bezpečnostních pásů

Varovná kontrolka a výstražný zvuk bezpečnostního pásu se aktivují za následujících podmínek.
Bezpečnostní pás řidiče
-
Bez ohledu na to, zda je bezpečnostní pás řidiče zapnutý, se varovná kontrolka rozsvítí přibližně na 3~6 sekund po každém přepnutí spínače zapalování nebo tlačítka ENGINE START/STOP (Nastartování/vypnutí motoru) do polohy ON (Zapnuto). Pokud bezpečnostní pás řidiče není zapnutý, bude znít výstražný zvuk přibližně 6 sekund a varovná kontrolka zůstane svítit, dokud bezpečnostní pás řidiče nezapnete.
-
Pokud se rozjedete s nezapnutým bezpečnostním pásem řidiče rychlostí do 20 km/h pokud nebo zastavíte, bude varovná kontrolka svítit. Při rychlosti 20 km/h nebo vyšší bude výstražná kontrolka blikat a varovný zvuk se bude ozývat přibližně 100 sekund.
-
Pokud bezpečnostní pás řidiče rozepnete za jízdy, při rychlosti pod 20 km/h bude svítit varovná kontrolka. Při rychlosti 20 km/h nebo vyšší bude výstražná kontrolka blikat a varovný zvuk se bude ozývat přibližně 100 sekund.
Bezpečnostní pás spolujezdce
-
Bez ohledu na to, zda je bezpečnostní pás řidiče spolujezdce, se varovná kontrolka rozsvítí přibližně na 3~6 sekund po každém přepnutí spínače zapalování do polohy ON (Zapnuto). Pokud bezpečnostní pás spolujezdce není zapnutý, varovná kontrolka zůstane svítit, dokud bezpečnostní pás spolujezdce nezapnete.
-
Pokud se rozjedete s nezapnutým bezpečnostním pásem spolujezdce rychlostí do 20 km/h pokud nebo zastavíte, bude varovná kontrolka svítit. Při rychlosti 20 km/h nebo vyšší bude výstražná kontrolka blikat a varovný zvuk se bude ozývat přibližně 100 sekund.
-
Pokud bezpečnostní pás spolujezdce rozepnete za jízdy, při rychlosti pod 20 km/h bude svítit varovná kontrolka. Při rychlosti 20 km/h nebo vyšší bude výstražná kontrolka blikat a varovný zvuk se bude ozývat přibližně 100 sekund.

Jízda v nesprávné poloze může nepříznivě ovlivnit činnost varovného systému předních bezpečnostních pásů. Je důležité, aby řidič informoval spolucestující o pokynech pro správné sezení, uvedených v této příručce.

-
Varovná kontrolka předních bezpečnostních pásů je na přístrojovém panelu.
-
I v případě, že přední sedadlo spolujezdce není obsazené, varovná kontrolka bliká nebo svítí 6 sekund.
-
Varování bezpečnostního pásu sedadla spolujezdce se může objevit i v případě, že na sedadlo spolujezdce umístíte zavazadlo.
Výstraha při nezapnutém bezpečnostním pásu (je-li součástí výbavy)

* (1) vlevo, (2) uprostřed, (3) vpravo

* 2. řada sedadel: (1) vlevo, (2) uprostřed, (3) vpravo
* 3. řada sedadel: (4) vlevo, (5) vpravo
-
Jako upozornění řidiče se po otočení spínače zapalování do polohy ON (Zapnuto) přibližně na 6 sekund rozsvítí varovná kontrolka zadních bezpečnostních pásů bez ohledu na to, zda jsou zapnuté.
-
Pokud se rozjedete s nezapnutým bezpečnostním pásem nebo pás odepnete v rychlosti pod 20 km/h, bude svítit odpovídající varovná kontrolka.
-
Pokud se rozjedete bez zapnutého pásu nebo rozepnete pás v rychlosti nad 20 km/h, výstražný zvuk se bude ozývat přibližně 35 sekund a odpovídající varovná kontrolka bude blikat.
-
Jako upozornění řidiče se po otočení spínače zapalování do polohy ON (Zapnuto) přibližně na 6 sekund rozsvítí varovná kontrolka zadních bezpečnostních pásů bez ohledu na to, zda jsou zapnuté.
-
Pokud se rozjedete s nezapnutým bezpečnostním pásem, varovná kontrolka bude blikat přibližně 70 sekund.
-
Pokud odepnete bezpečnostní pás při jízdě rychlostí nižší než 20 km/h, rozsvítí se varovná kontrolka bezpečnostního pásu a bude svítit po dobu přibližně 70 sekund.
-
Pokud odepnete bezpečnostní pás při jízdě rychlostí vyšší než 20 km/h, bude po dobu přibližně 35 sekund znít výstražná zvuková signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu a příslušná varovná kontrolka bude blikat.
-
Pokud dojde k otevření a zavření zadních dveří při jízdě do 10 km/h, varovná kontrolka nesvítí a varovný zvuk se neozývá ani při rychlosti nad 20 km/h.
Bezpečnostní pás řidiče – tříbodový systém s navíjecím zařízením, které se v případě nouze zablokuje
Zapnutí bezpečnostního pásu:

-
Pro zapnutí bezpečnostního pásu vytáhněte pás z navíjecího zařízení a vložte kovovou sponu (1) do přezky (2). Při zapadnutí jazýčku do přezky uslyšíte „kliknutí“.
Bezpečnostní pás se automaticky nastaví na správnou délku pouze tehdy, když ručně nastavíte pánevní část bezpečnostního pásu tak, aby pohodlně obepínala boky. Pokud se pomalu předkloníte, bezpečnostní pás se natáhne a umožní vám pohyb v sedadle. Pokud však dojde k prudkému zastavení nebo nárazu, pás zůstane zablokovaný ve své poloze. Pás se rovněž zablokuje, pokud se pokusíte předklonit příliš rychle.

Pokud se vám nedaří vytáhnout bezpečnostní pás z navíjecího zařízení, pevně za pás zatáhněte a uvolněte jej. Poté budete schopni pás plynule natáhnout.

Pánevní část bezpečnostního pásu byste měli umístit co nejníže přes boky, nikoli přes pas. Pokud je pánevní část umístěna příliš vysoko v pase, může v případě srážky zvýšit riziko zranění. Pod bezpečnostním pásem byste neměli mít obě ruce. Jedna ruka by měla být pod pásem a druhá by měla spočívat přes něj, jak je znázorněno na ilustraci.
Nikdy nemějte bezpečnostní pás pod rukou, která je blíže dveřím.
Uvolnění bezpečnostního pásu:

-
Stiskněte uvolňovací tlačítko (1) na zajišťovací přezce.
Po uvolnění by se měl bezpečnostní pás automaticky navinout do navíjecího zařízení.
Pokud se tak nestane, zkontrolujte pás, zda není překroucený, a zkuste to znovu.
Úprava výšky ramenního pásu

Výška nastaveného bezpečnostního pásu by neměla být příliš blízko krku. Nedosáhnete tak nejefektivnější ochrany. Ramenní část by měla být nastavena tak, aby křižovala hrudník a v části poblíž dveří spočívala na vašem rameni, nikoli na krku.
Pro nastavení výšky kotevního bodu bezpečnostního pásu snižte nebo zdvihněte nastavovací prvek do vhodné polohy.
-
Pro zdvižení nastavovacího prvku jej vytáhněte nahoru (1).
-
Pro jeho snížení prvek stáhněte dolů (3) při současném stisknutí tlačítka prvku pro nastavení výšky (2).
Pro uzamčení kotvy na své pozici tlačítko pusťte. Zkuste prvek pro nastavení výšky posunout, abyste se ujistili, že je na svém místě zajištěn.
Nesprávně nastavené bezpečnostní pásy mohou v případě nehody způsobit vážná zranění.

-
Ověřte, že je kotevní bod ramenního pásmu zajištěn na svém místě ve vhodné výšce. Ramenní pás nikdy neveďte přes krk nebo obličej.
-
Pokud bezpečnostní pásy po nehodě nevyměníte, poškozené bezpečnostní pásy již v případě další kolize neposkytnou příslušnou ochranu a mohou vést ke zranění nebo úmrtí. Bezpečnostní pásy po nehodě co nejdříve vyměňte.

Je-li středový bezpečnostní pás vzadu zapnutý, NESKLÁPĚJTE levou část opěráku zadního sedadla. Před sklopením levé části opěráku zadního sedadla VŽDY středový bezpečnostní pás vzadu ODEPNĚTE. Pokud je středový bezpečnostní pás vzadu zapnutý a levá část opěráku zadního sedadla je sklopená, může dojít k deformaci a poškození horní části opěráku sedadla a obložení bezpečnostního pásu, což by mohlo vést k zablokování opěráku sedadla ve sklopené poloze.
Bezpečnostní pás sedadla musí být správně zajištěn v přezce každého sedáku – jedině tak lze dosáhnout správného upevnění.

-
Přezka bezpečnostního pásu na zadním sedadle vpravo
-
Přezka bezpečnostního pásu na zadním sedadle uprostřed
-
Přezka bezpečnostního pásu na zadním sedadle vlevo

Před upevněním zadních bezpečnostních pásů se ujistěte, že západku zasouváte do odpovídající přezky bezpečnostního pásu. Násilně zapnutí bezpečnostního pásu pravého nebo levého sedadla do středové přezky může vést k nesprávnému připoutání, které vás v případě nehody nebude chránit.
Při použití bezpečnostního pásu na prostředním zadním sedadle je třeba použít bezpečnostní pás s označením "CENTER".


Nesnažte se zatlačit pás levého nebo pravého sedadla do přezky pásu sedadla uprostřed s použitím síly.
Vždy zkontrolujte, že zapínáte bezpečnostní pás sedadla uprostřed do správné přezky prostředního sedadla.
V opačném případě se může stát, že nesprávně zapnutý pás nebude poskytovat dostatečnou ochranu.
Uložení zadního bezpečnostního pásu



Při vytahování bezpečnostního pásu, který chcete zapnout, by měl být jazýček pomalu vysunut z vodítka bezpečnostního pásu, aby se vodítko bezpečnostního pásu neuvolnilo z krytu.
Uvolnění bezpečnostního pásu:

-
Bezpečnostní pás se uvolňuje stisknutím uvolňovacího tlačítka (1) na zajišťovací přezce.
Po uvolnění by se měl bezpečnostní pás automaticky navinout do navíjecího zařízení.
Pokud se tak nestane, zkontrolujte pás, zda není překroucený, a zkuste to znovu.
Bezpečnostní pás s předpínačem

Toto vozidlo je vybaveno předními bezpečnostními pásy s předpínači.
Předpínač zajišťuje těsné obepnutí těla cestujícího při určitých typech kolizí.
Předpínače bezpečnostních pásů se mohou aktivovat při nehodě při stanovené intenzitě nárazu.
Při náhlém zastavení nebo při příliš rychlém předklonění se odvíjení pásu zasekne. Při určitém čelním nárazu se aktivují předpínače a přitáhnou bezpečnostní pás do těsnějšího kontaktu s tělem osoby.
Pokud systém zjistí přílišné napětí bezpečnostního pásu při aktivování předpínače, omezovač zatížení v retrakčním předpínači sníží tah bezpečnostního pásu. (je-li součástí výbavy)

Z bezpečnostních důvodů kontrolujte poškození tkaniny i přetočení bezpečnostního pásu a na sedadle seďte vždy ve správné poloze.

Předpínač se aktivuje nejen při čelním nárazu, ale i při bočním nárazu, pokud je vozidlo vybaveno bočními nebo okenními airbagy.
Systém předpínačů bezpečnostních pásů se skládá především z následujících součástí. Jejich umístění je znázorněno na vyobrazení:

-
Varovná kontrolka airbagů SRS
-
Sestava předního retrakčního předpínače
-
Řídicí jednotka SRS

Aby byly všechny vlastnosti předpínačů bezpečnostních pásů využívány v maximální míře, dodržujte následující pokyny:
-
Bezpečnostní pásy musí být správně nasazeny a umístěny ve správné poloze. Seznamte se se všemi důležitými informacemi a pokyny týkajícími se bezpečnostních systémů vozidla – včetně bezpečnostních pásů a systému airbagů, které jsou uvedeny v této příručce – a dodržujte je.
-
Vždy se ujistěte o zapnutí bezpečnostních pásů všech osob ve vozidle.

-
Aktivování předpínačů bezpečnostních pásů může být provázeno hlasitým zvukovým projevem a oblakem prachu v interiéru vozidla. Jde o příznaky správné činnosti systému, které nejsou nebezpečné.
-
Přestože neškodí zdraví, jemný prach může způsobit podráždění pokožky a neměl by být dlouhodobě vdechován. Po nehodě, při které byly aktivovány předpínače bezpečnostních pásů pečlivě omyjte veškeré zasažené části pokožky.
-
Kontrolka airbagů SRS je propojená s předpínači bezpečnostních pásů. Varovná kontrolka airbagů SRS na přístrojovém panelu svítí po dobu přibližně 3~6 sekund po otočení spínače zapalování nebo přepnutí tlačítka ENGINE START/STOP (Nastartování/vypnutí motoru) do polohy ON (Zapnuto) a poté by měla zhasnout.

Pokud předpínače pásů nepracuje správně, rozsvítí se varovná kontrolka airbagů SRS, přestože systém airbagů žádnou poruchu nemá. Pokud se varovná kontrolka systému airbagů SRS nerozsvítí po přepnutí spínače zapalování do polohy ON (Zapnuto), zůstane svítit i po uplynutí přibližně 3~6 sekund nebo se rozsvítí za jízdy, nechte systém zkontrolovat v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.

-
Systémy předpínačů bezpečnostních pásů jsou konstruovány na jedno použití. Po aktivování musí být vyměněny. Po nehodě by měly být vyměněny rovněž všechny použité bezpečnostní pásy.
-
Sestava mechanismu bezpečnostních pásů s předpínačem se při aktivování zahřeje. Po aktivování se sestav bezpečnostních pásů s předpínačem několik minut nedotýkejte.
-
Nepokoušejte se o opravu či výměnu bezpečnostních pásů s předpínačem svépomocí. Nechte vozidlo zkontrolovat v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.
-
V žádném případě se nepokoušejte o jakoukoli údržbu nebo opravu systému bezpečnostních pásů s předpínačem.
-
Nesprávná manipulace se sestavami bezpečnostních pásů s předpínačem a nerespektování upozornění na nebezpečí úderů do sestav bezpečnostních pásů s předpínače či jejich úprav, kontroly, výměny, údržby nebo oprav může vést k nesprávné funkčnosti nebo nechtěné aktivaci a k vážnému zranění.
-
Při řízení vozidla nebo cestování v něm vždy používejte bezpečnostní pás.
-
V případě potřeby výměny předpínačů bezpečnostních pásů se obraťte na odborný servis. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.
-
Servisní úkony na přední části karoserie vozidla mohou poškodit systém bezpečnostních pásů s předpínačem. Proto nechte systém zkontrolovat v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.