Pro bezpečné používání pohonu všech kol (AWD)

Pohon všech kol
Jízdní situace na silnici nebo v terénu, které vyžadují použití pohonu všech kol, vystavují všechny součásti vozidla extrémnímu zatížení, ve srovnání s běžnými podmínkami provozu na pozemních komunikacích. Zpomalte a reagujte na změny ve složení podkladu a trakci k povrchu pod koly. Pokud máte jakékoli pochyby o bezpečnosti jízdy za daných podmínek, zastavte a promyslete optimální způsob pro další postup.
-
Nepokoušejte se projíždět hlubokou stojatou vodou nebo blátem. Mohlo by dojít k zastavení motoru a ucpání výfukového potrubí. Nepokoušejte se sjíždět prudké svahy, neboť pro udržení kontroly nad vozidlem je v těchto situacích zapotřebí rozsáhlých dovedností.
-
Při jízdě do a z prudkých svahů udržujte pokud možno přímý směr. Při zdolávání nebo sjíždění prudkých svahů buďte mimořádně opatrní. V závislosti na sklonu, terénu a množství vody/bláta může dojít k převrácení vozidla.
VýstrahaKopce
Jízda na hraně prudkého kopce je extrémně nebezpečná. Riziko může pramenit z drobných změn v náklonu kol, které mohou destabilizovat vozidlo i v případě, že bylo vozidlo při jízdě stabilní, avšak stabilitu může ztratit po zastavení dopředného pohybu. Bez varování a bez možnosti jakkoli reagovat se může vozidlo nenadále převrátit a může dojít k vážnému i fatálnímu zranění.
-
Zatáčení s vozidlem se zapnutým pohonem všech kol je potřeba se naučit. Při zatáčení během jízdy se zapnutým pohonem všech kol se nespoléhejte na zkušenosti získané ve vozidlech pouze s předním náhonem. V režimu pohonu všech kol je nezbytné jezdit ze začátku pomaleji.

Pohon všech kol (AWD)
Při zatáčení snižte rychlost jízdy. Těžiště vozidel s pohonem všech kol je výše, než u běžných vozidel s pohonem předních kol. Při příliš prudkém zatočení může dojít k převrácení vozidla.


Volant
Při jízdě na nezpevněných cestách nikdy nedržte volant na vnitřní straně obvodu. Najetí na terénní nerovnosti a překážky by mohlo způsobit nenadálé otočení volantu, náraz do rukou řidiče a jeho zranění. Zároveň hrozí ztráta kontroly nad vozidlem.
-
Při jízdě na nezpevněných cestách vždy držte volant pevným úchopem.
-
Ujistěte se, že všichni spolucestující mají zapnutý bezpečnostní pás
VýstrahaNebezpečný vítr
Při jízdě za silného větru dochází, u vozidel s vyšším těžištěm, ke zhoršení schopností řízení a je nutné snížit rychlost jízdy.

Průjezd vodou
Jeďte pomalu. Při vyšší rychlosti by se do motorového prostoru mohla dostat voda a namočit systém zapalování. Vozidlo by se mohlo nenadále zastavit. Pokud by taková situace nastala a vozidlo bylo v nakloněné poloze, mohlo by se převrátit.

-
Nevjíždějte do vody, která by sahala výše než po podlahu vozidla.
-
Po vyjetí z bláta nebo vody zkontrolujte funkčnost brzd. Při pomalé jízdě sešlapujte brzdový pedál dokud nepocítíte obnovení obvyklého brzdného účinku.
-
Pokud vozidlo používáte pro jízdu v terénních podmínkách, jako je jízda v písku, blátě či vodě, zkraťte intervaly plánovaných servisních prohlídek (viz část Další podrobnosti nebo Další podrobnosti). Po jízdě v terénu vždy vozidlo důsledně umyjte se zvláštním důrazem na podvozkové partie.
-
Vzhledem k tomu, že se u vozidel s pohonem všech kol výkon přenáší na všechna kola, projevuje se to výrazně na stavu pneumatik. Na vozidle vždy používejte všechny čtyři pneumatiky stejného typu a rozměru.
-
Vozidlo s trvalým pohonem všech kol nelze odtáhnout běžným vozidlem odtahové služby. Ujistěte se, že při odtahování je vozidlo všemi koly na plošině odtahového vozu.

Jízda s vozidlem s pohonem všech kol (AWD)
-
Při zatáčení snižte rychlost.
-
Nedělejte prudké pohyby volantem, vyhněte se náhlému přejíždění z pruhu do pruhu a ostrému zatáčení při rychlé jízdě.
-
Při rychlé jízdě je, při ztrátě kontroly nad vozidlem, mnohem větší riziko převrácení.
-
Při nehodě hrozí nepřipoutaným osobám výrazně vyšší riziko fatálních následků ve srovnání s osobami, připoutanými bezpečnostním pásem.
-
Ztráta kontroly nad vozidlem nastane často v situaci, kdy dvě nebo více kol sjede z vozovky a řidič se přílišným otočením volantu snaží dostat zpět. Pokud sjedete z vozovky, neotáčejte volantem prudce. Místo toho před najetím zpět do jízdního pruhu zpomalte.

Bláto nebo sníh
Pokud se přední nebo zadní kolo protáčí v blátě, sněhu apod., lze v některých případech vyjet silnějším sešlápnutím pedálu akcelerátoru; zároveň však nedržte motor ve vysokých otáčkách příliš dlouho, neboť by mohlo dojít k poškození systému pohonu všech kol.
Jízda v písku nebo v blátě
-
Snažte se udržovat rovnoměrnou nízkou rychlost. Pro bezpečnou jízdu sešlapávejte pedál akcelerátoru pomalu a s citem (abyste předešli klouzání kol).
-
Vždy dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi svým vozidlem a vozidlem před vámi.
-
Snižte rychlost vozidla a věnujte situaci na vozovce maximální pozornost.
-
Vyhněte se rychlé jízdě, prudké akceleraci, intenzivnímu brzdění a ostrému zatáčení, jinak hrozí riziko uváznutí.
-
Když vozidlo uvázne ve sněhu, písku nebo bahně, může se stát, že kola přestanou zabírat.
-
Důvodem je ochrana převodovky, nikoli závada.

Intenzivní snaha vyprostit zapadlé vozidlo z bahna nebo písku může způsobit poškození či přehřátí motoru nebo poškození či zničení převodovky, diferenciálu nebo systému pohonu všech kol (4WD) a také poškození pneumatik. Když se po vjetí na písčitou nebo bahnitou cestu začnou kola rychle protáčet, může velmi rychle dojít k „zapadnutí“ vozu do písku nebo bahna. V takovém případě zkuste pod kolo vložit kámen nebo silnou větev a pak opakovaným pojížděním vpřed a vzad vozidlo vyprostit.
Převodovka je přehřátá


-
Při jízdě v náročných podmínkách na rozbahněných nebo písčitých cestách může dojít k přehřátí převodovky.
-
Když se to stane, aktivuje se ochranný režim a zobrazí se na LCD displeji varovná zpráva „Transmission Hot! Park with engine on“ (Přehřátí převodovky! Zastavte a nechte spuštěný motor) spolu se zvukovou signalizací.
-
Pokud taková situace nastane, zastavte na vhodném místě, motor nechte spuštěný, zabrzděte, páku voliče přesuňte do polohy P (Parkování) a nechte převodovku vychladnout.
-
Při ignorování těchto varování se stav může zhoršit. Může docházet k nečekanému řazení, častému řazení nebo k trhavému projevu. Pro návrat do normálního stavu na vhodném místě zastavte vozidlo, sešlápněte brzdový pedál nebo přeřaďte do polohy P (Parkování). Se zapnutým motorem poté nechte převodovku několik minut vychladnout a teprve poté pokračujte v jízdě.
-
Po zobrazení zprávy „Trans cooled. Resume driving“ (Převodovka je ochlazená. Pokračujte v jízdě) můžete znovu vyjet.
Pokud na LCD displeji i nadále blikají varovné zprávy, nechte z bezpečnostních důvodů systém zkontrolovat v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného servisu či prodejce Kia.
Pokyny pro pneumatiky
Vždy věnujte pozornost zejména pneumatikám pro vozidla s pohonem všech kol (AWD).
Při jízdě s pohonem všech kol se výkon přenáší na všechna čtyři kola, takže stupeň opotřebení pneumatik má velký vliv na jízdní vlastnosti vozidla:
-
Při výměně pneumatik dbejte, aby na všech kolech byly použity ráfky a pneumatiky stejné velikosti, typu, dezénu a nosnosti. Nepoužívejte ráfky ani pneumatiky odlišného typu nebo rozměru, než mají původně namontovaná kola. Mohlo by dojít k ovlivnění bezpečnosti a jízdních vlastností vozidla, které by mohly být příčinou ztráty kontroly, převrácení vozidla a následně také vážného zranění.
-
Vždy po ujetí 10 000 km prohoďte přední a zadní kola.
-
Každá pneumatika by měla být jednou měsíčně kontrolována ve studeném stavu, zda tlak odpovídá hodnotě doporučené výrobcem vozidla a uvedené na štítku vozidla nebo v tabulce tlaku v pneumatikách.
-
Pro vozidla AWD (pohon všech kol) upevněte sněhové řetězy na předních kolech. To však může způsobit poškození systému AWD, proto jeďte tímto způsobem jen co nejkratší vzdálenost.
* Viz Další podrobnosti.
Pokyny pro odtah vozidla


Vozidlo s pohonem všem kol by nikdy nemělo být taženo s koly na zemi. Vozidlo smí být taženo jedině na pomocném podvozku s maloprůměrovými koly nebo na plošině odtahového vozidla se všemi koly mimo vozovku.
* Viz Další podrobnosti.

Vozidlo s pohonem všech kol (AWD) nesmí být odtahováno v závěsu na háku nebo s upevněním nápravy do rámu. Použijte zařízení pro zdvižení kol nebo plochý přívěs.

Toto vozidlo je vybaveno pneumatikami, navrženými pro bezpečnou jízdu a snadné řízení vozidla. Nepoužívejte kola ani pneumatiky odlišného typu nebo rozměru, než mají původně namontovaná kola. Mohlo by dojít k ovlivnění bezpečnosti a jízdních vlastností vozidla, které by mohly být příčinou ztráty kontroly, převrácení vozidla a vážnému zranění. Při výměně pneumatik dbejte, aby na všech kolech byly použity pneumatiky a kola stejné velikosti, typu, dezénu a nosnosti.

Zvedání vozidla
Při zvednutí vozidla s trvalým pohonem všech kol nikdy nestartujte motor ani nezkoušejte otáčet kolem.
Mohlo by dojít ke kontaktu točícího se kola se zemí, vozidlo by mohlo spadnout ze zvedáku a popojet vpřed.
-
Vozidla s trvalým pohonem všech kol musí být testována na speciálním dynamometru pro vozidla s pohonem všech kol.
UpozorněníPři těchto testech nikdy nezatahujte parkovací brzdu.

Test na dynamometeru
Pokud je vozidlo na dynamometru, nepohybujte se před vozidlem. Vozidlo by mohlo popojet vpřed a způsobit vážné i fatální zranění.

-
Při zvedání vozidla neroztáčejte přední nebo zadní kola samostatně. V pohybu by měla být všechna čtyři kola.
-
Pokud při zdvihnutí potřebujete roztočit pouze přední nebo zadní kola, uvolněte parkovací brzdu.