Lapse turvaseadme (CRS) valimine
Kasutamine
-
Kasutage alati lapse kasvule ja kaalule vastavat lapse turvaseadet. Selle kindlaks tegemiseks vaadake turvaseadme etiketti või kasutusjuhiseid.
-
Kontrollige, kas see sobib teie autos istekohale, kus kavatsete seda kasutama hakata.
-
Kontrollige üle, kas lapse turvaseadmel on etikett, mis kinnitab vastavust teie riigis kehtivatele ohutusstandarditele. Turvatooli võib paigaldada ainult siis, kui sellel on ECE-R44 või ECE-R129 või muudele asjakohastele nõuetele vastav kinnitus.
-
Kasutage alati lapse kasvule ja kaalule vastavat lapse turvaseadet. Selle kindlaks tegemiseks vaadake turvaseadme etiketti või kasutusjuhiseid.
-
Kontrollige, kas see sobib teie autos istekohale, kus kavatsete seda kasutama hakata. Teavet lapse turvasüsteemi jaoks sobivate istmete kohta vt jaotisest Rohkem üksikasju.
-
Lugege ja järgige alati turvaseadme valmistaja juhiseid ning hoiatusi.
Lapse turvaseadme tüübid
Ette-/tahapoole suunatud laste turvasüsteemid
Seljaga sõidusuunas lapse turvasüsteem hoiab lapse seljatoe vastu istumispinda. Rihmasüsteem hoiab last paigal ja avarii korral lapse turvaseadmes ning vähendab pinget lapse õrnale kaela ja selgroo piirkonnale.
Alla aasta vanuseid lapsi peaks alati sõidutama seljaga sõidusuunas paiknevas turvaseadmes. Laste seljaga sõidusuunas turvaseadmeid on erinevaid: ainult imikutele mõeldud lapse turvaseadet saab kasutada ainult seljaga sõidusuunas. Muudetavatel ja kolm-ühes lapse turvasüsteemidel on seljaga sõidusuunas asendile harilikult suuremad kõrguse- ja kaalupiirangud, mis võimaldab sõidutada last seljaga sõidusuunas pikema aja jooksul.
Sõidutage last seljaga sõidusuunas lapse turvaseadmes seni, kuni tootjapoolsed pikkuse ja kaalupiirangud seda lubavad.
Näoga sõidusuunas lapse turvaseade pakub lapse kehale kaitset rihmade abil. Sõidutage last näoga sõidusuunas olevas rihmadega lapse turvasüsteemis seni, kuni tootjapoolsed pikkuse ja kaalupiirangud seda lubavad.
Kui laps on turvatoolist väljakasvanud, kasutage turvavööpatja.
Istmekõrgendused
Istmekõrgendus on vahend, mis aitab kaasa turvavöö õigele kinnitamisele. Istmekõrgendus võimaldab kinnitada turvavöö selliselt, et see kulgeb üle lapse keha tugevamate kohtade. Kastutage istmekõrgendust senikaua, kuni auto turvavöö jääb ümber lapse õigesse asendisse ka ilma selleta.
Et turvavöö ilusti istuks, peab sülerihm olema mugavalt üle reie ülaosa, mitte üle kõhu. Turvavöö õlarihm peab jooksma üle õla ja rindkere, mitte üle kaela või näo. Alla 13-aastased lapsed peavad alati tagaistmel istuma. Selleks et vähendada õnnetuste, äkkpidurduste ja järskudel manöövrite puhul vigastuste tõenäosust, peavad nad olema alati nõuetekohaselt kinnitatud.