Otsi ainult pealkirja järgi
Avaleht > Sõiduki juhtimine > Haagise vedamine > Järelhaagisega sõitmine

Järelhaagisega sõitmine

Haagise vedamine nõuab teatud määral kogemusi. Enne üldkasutatavale maanteele siirdumist peaksite haagisega sõitmist harjutama. Tutvuge, milline on juhitavus ja pidurdamine koos haagise lisaraskusega. Pidage alati meeles ka seda, et juhitav sõiduk on nüüd palju pikem ega reageeri teie juhtimisvõtetele samamoodi, kui auto üksi seda teeks.

Enne alustamist kontrollige haagisekonksu ja platvormi, turvakette, elektriühendusi, tulesid, rehve ning peegli reguleerimist. Kui haagisel on elektrilised pidurid, käivitage sõiduk ja liikuv haagis ning seejärel rakendage käsitsi haagise piduri kontroller, et veenduda pidurite töös. See võimaldab samal ajal kontrollida elektriühendust.

Kontrollige sõitmisel aeg-ajalt, et koorem oleks korralikult kinni ning tuled ja haagise pidurid töötaksid.

MÄRKUS

Kui ümbritsev temperatuur on madalam kui 0 °C ning kõrgepingeaku tase on madal, võib haagisega sõiduki jõud langeda, mis võib takistada kiirendamist või kiiruse langetamist mägedes sõitmisel.

Haagisega sõidu ajal laadige kõrgepingeaku üle 50%, kui ümbritsev temperatuur on madalam kui 0 °C (32 °F).

Üksteise järel sõitmise vahemaa

Hoidke eesmisest sõidukist vähemalt kahekordset pikivahet, nagu teeksite seda haagiseta sõiduki juhtimisel. Nii saate vältida olukordi, milles tuleks järsult pidurdada või keerata.

Möödasõit

Kui sõidate koos haagisega, on möödasõiduks vaja tunduvalt pikemat tühja teelõiku. Kuna teie sõiduk on nüüd palju pikem, peate teisest sõidukist möödumisel ka märksa kaugemale ette sõitma, enne kui saate oma sõidurajale naasta.

Tagurdamine

Hoidke ühe käega kinni rooli alaosast. Seejärel haagise vasakule viimiseks liigutage kätt vasakule. Haagise paremale viimiseks liigutage kätt paremale. Tagurdage alati aeglaselt ja laske kellelgi end võimaluse korral juhendada.

Pööramine

Haagise pööramisel tehke tavalisest laiemaid pöördeid. See on oluline selleks, et haagis ei puutuks pehmet külgohutusala, äärekive, liiklusmärke, puid ega muid esemeid. Vältige järske ja äkilisi manöövreid. Andke signaali varakult.

Haagise vedamisel kasutage suunatulesid

Kui veate oma autoga järelhaagist, peavad sellel olema oma suunatuled koos vajaliku juhtmestikuga. Näidikuplokis olevad rohelised nooled hakkavad vilkuma, kui teatate pöördest või sõidurea vahetamisest. Kui haagise tuled on nõuetekohaselt ühendatud, teavitavad need teisi sõitjaid pöördest, sõiduraja vahetamisest või peatumisest.

Haagise vedamisel hakkavad pööramisel vilkuma näidikuplokil olevad rohelised nooled, isegi kui haagise pirnid on läbi põlenud. Seega võite arvata, et tagumised juhid näevad suunatulesid, kuigi tegelikult nad ei näe. Seepärast peab kindlasti aeg-ajalt üle kontrollima, kas haagise suunatulede lambid on ikka töökorras. Tulesid peab kontrollima ka iga kord pärast juhtmete uut ühendamist.

Ärge ühendage haagise tulede süsteemi otse oma sõiduki tulede süsteemiga. Kasutage vaid heakskiidetud haagise kaabliköidikut.

Juhtmestiku paigaldamiseks otsige abi professionaalsest töökojast.

Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja / hoolduspartneri poole.

HOIATUS

Heakskiitmata haagise kaabliköidiku kasutamine võib kahjustada sõiduki elektrisüsteemi ja/või teid.

Haagise tule ühenduse tuvastamine

See funktsioon töötab vaid ehtsate varuosadega (pukseerimislati ja kaabliköidikuga), mis tuvastavad haagise ühendamise ja teavitavad sellest sõiduki süsteeme. Haagise tuvastamine toimib järgmiselt: kui haagisepistik on pistikupessa ühendatud, tuleb piduripedaali vajutada või lülitada sisse suunatulelaternad; seejärel tuvastab elektrooniline juhtseade haagise tulede energiatarbimise tõttu haagise ja teavitab sellest sõiduki süsteeme. Haagise lahtiühendamisel vajutatakse piduripedaali uuesti või aktiveeritakse suunatulelaternad, et juhtseade saaks haagise valgustuse abil tuvastada, et elektritarbimist enam ei toimu; välja lülitatud abisüsteemid lülituvad automaatselt uuesti sisse.

Juhi kohustus on tagada, et kõik elektriühendused töötaksid ja kõik haagise tuled põleksid enne pukseerimist ja pukseerimise ajal. Ühenduste töötamist ja tulede põlemist tuleb kontrollida käsitsi.

ETTEVAATUST

Kasutage ainult ehtsaid elektriühendusi. Ärge püüdke haagise juhtmestikku mis tahes muul viisil omavoliliselt lõhestada ega otse ühendada. See võib kahjustada sõiduki elektrisüsteemi ja põhjustada rikkeid.

Kallakutel sõitmine

Enne, kui alustate pikka allamäge sõitu või järsust nõlvast laskumist, vähendage kiirust ja vahetage käik madalamaks.

Mootori ülekuumenemise vältimiseks pikal ülesmäge kallakul sõites lülituge madalamale käigule ja hoidke sõiduki kiirust 70 km/h (45 miili tunnis) juures.

ETTEVAATUST
  • Mootori ülekuumenemise vältimiseks toimige järgmiselt.

    Haagise vedamine sõiduki täismassi ja haagise maksimaalse massi korral võib mootor ülekuumeneda. Kui sõidate sellistes oludes, peatage sõiduk jahtumise eesmärgil. Pärast mootori piisaval määral jahtumist võite jätkata.

    Järelhaagise vedamisel võib teie auto liikuda märksa aeglasemalt kui ülejäänud liiklusvoog, eriti juhul, kui sõidate ülesmäge. Tõusul haagise vedamise korral kasutage välimist sõidurada. Sobiva sõidukiiruse valikul lähtuge haagisega sõidukitele kehtivast piirkiirusest, kallaku tõusunurgast ja veetava haagise raskusest.

  • Sõidukiiruse peab valima sõltuvalt haagise massist ja tõusust, et vähendada mootori ülekuumenemise võimalust.

Parkimine kaldpindadel

Üldiselt, kui sõidukile on ühendatud haagis, ei tohiks parkida oma sõidukit kaldpinnale. Nii sõiduk kui haagis võivad saada kahjustada, kui need ootamatult tõusult alla veerevad ning inimesed võivad saada tõsiselt või surmavalt viga.

Kui siiski tekib vajadus haagise nõlvale parkimiseks, tegutsege järgmiselt.

  1. Sõitke auto ja haagisega teeservale parkimiseks sobivasse kohta. Keerake rooliratast äärekivi suunas (kui pargite auto suunaga allapoole, keerake rooli paremale, kui suunaga ülespoole, siis vasakule. Parempoolse rooliga sõiduki puhul nõlvalt alla sõites vasakule ja nõlvalt üles sõites paremale).

  2. Rakendage seisupidur ja lülitage sõiduk välja.

  3. Asetage tõkiskingad haagise rataste alla rataste allapoolses suunas.

  4. Käivitage sõiduk, vajutage piduripedaali, asetage käigukang neutraalasendisse, vabastage seisupidur ja seejärel aeglaselt ka piduripedaal, kuni raskus vajub haagise rataste alla pandud tõkiskingadele.

  5. Rakendage uuesti pidurid, rakendage uuesti seisupidur.

  6. Seisake mootor ja vabastage piduripedaal, kuid jätke seisupidur peale.

HOIATUS
  • Haagisega sõiduki parkimine kaldpinnal võib põhjustada tõsist vigastust või surma, kui haagis peaks lahti minema.

  • Kui seisupidur pole korralikult rakendatud, võib sõidukist väljumine olla ohtlik. Kui jätate mootori tööle, võib sõiduk järsult liikuma hakata. Teie või teised võivad saada tõsiseid või surmavaid vigastusi.

Kui plaanite pärast parkimist lahkuda kaldpinnalt
  1. Kasutage pidureid ja hoidke piduripedaali all senikaua, kuni:

    • käivitate sõiduki;

    • vahetate käiku ja

    • Vabastage seisupidur.

  2. Võtke jalg aeglaselt piduripedaalilt ära.

  3. Sõitke aeglaselt kuni tõkiskingad ei hoia enam haagist.

  4. Peatuge ja paluge kellelgi tõkiskingad üles korjata ning ära panna.