Volba dětského zádržného systému (CRS)
Činnost
-
Dětský zádržný systém volte v závislosti na výšce a hmotnosti dítěte. Tyto údaje jsou obvykle uvedeny na štítku nebo v pokynech.
-
Dětský zádržný systém volte také podle toho, kde bude ve vozidle upevněn a zda na toto místo pasuje.
-
Ověřte, zda má dětský zádržný systém označení, potvrzující splnění územně platných bezpečnostních nároků. Dětský zádržný systém lze upevnit pouze v souladu s požadavky předpisů ECE-R44 nebo ECE-R129 nebo jiných příslušných předpisů.
-
Dětský zádržný systém volte v závislosti na výšce a hmotnosti dítěte. Tyto údaje jsou obvykle uvedeny na štítku nebo v pokynech.
-
Dětský zádržný systém volte také podle toho, kde bude ve vozidle upevněn a zda na toto místo pasuje. Vhodnost jednotlivých míst k upevnění dětského zádržného systému si ověřte v části Další podrobnosti.
-
Seznamte se a dodržujte upozornění a pokyny pro montáž a používání, dodávané s dětským zádržným systémem.
Typy dětských zádržných systémů
Dětský zádržný systém obrácený dopředu/dozadu
Dětský zádržný systém s orientací proti směru jízdy umožňuje upevnit dítě k povrchu sedadla za zády dítěte. Systém popruhů drží dítě na místě a v případě nehody zadrží dítě v dětském zádržném systému a snižuje namáhání křehkých částí těla: krku a páteře.
Všechny děti do věku jednoho roku musí vždy cestovat v dětském zádržném systému s orientací proti směru jízdy. Existují různé typy dětských zádržných systémů s orientací proti směru jízdy: dětské zádržné systému určené pouze pro kojence se smí používat pouze s orientací proti směru jízdy. Pro nastavitelné dětské zádržné systémy a dětské zádržné systémy typu 3 v 1 jsou zpravidla stanoveny vyšší hodnoty maximální výšky a hmotnosti pro orientaci proti směru jízdy, díky čemuž můžete dítě převážet s orientací proti směru jízdy delší dobu.
Dětský zádržný systém s orientací proti směru jízdy používejte, dokud děti splňují požadavky na výšku a hmotnost stanovené výrobcem příslušného dětského zádržného systému.
Dětský zádržný systém s orientací po směru jízdy drží tělo dítěte na místě pomocí popruhu. Dbejte na to, aby děti cestovaly v dětském zádržném systému s orientací po směru jízdy s popruhem, dokud nedosáhnou maximální výšky nebo hmotnosti povolené výrobcem příslušného dětského zádržného systému.
Když dítě vyroste z dětského zádržného systému s orientací po směru jízdy, může přejít na sezení na podsedáku.
Sedáky
Sedák je dětský zádržný systém, který slouží k lepšímu připoutání s použitím systému bezpečnostních pásů vozidla. Sedák vede bezpečnostní pás tak, aby správně přecházel přes pevnější části těla dítěte. Dbejte na to, aby děti seděly na sedácích, dokud nebudou dost velké na to, aby se mohly řádně připoutat bezpečnostním pásem vozidla.
Bezpečnostní pás vozidla je veden správně, pokud bederní část pohodlně leží na horní straně stehen, nikoli na žaludku. Ramenní pás by měl pohodlně spočívat na rameni a hrudi. Neměl by vést přes krk ani tvář. Děti mladší 13 let by měly být při jízdě vždy usazené na zadních sedadlech a musí být vždy připoutány, aby se minimalizovalo riziko zranění v případě nehody, prudkého zastavení nebo náhlého manévru.