Péče o exteriér vozidla
Obecné upozornění týkající se exteriéru
Přečtěte si všechny varovné a výstražné texty na štítku a při použití chemických čistidel nebo leštidel postupujte podle těchto pokynů.
Při parkování vozidla v blízkosti nerezového značení nebo prosklených průčelí budov, atd. může dojít k poškozování povrchu plastových dílů (nárazníků, spoilerů, ozdobných lišt, vnějších zrcátek, apod.) odrazem slunečních paprsků od těchto prvků. Pro prevenci poškození vnějších povrchů parkujte vozidlo mimo takové oblasti, kde dochází k odrazům světla, nebo používejte krycí plachtu vozidla. (závislosti na provedení vozidla se může vzhled vnějších prvků (spoilerů) lišit.)
Údržba povrchové úpravy
Pro zabránění degradace laku vozidla a vzniku koroze vozidlo pečlivě myjte alespoň jednou měsíčně vlažnou nebo studenou vodou.
Pokud využíváte vozidlo pro jízdu v terénu, mělo by být umyto po každé jízdě. Zvláštní pozornost věnujte odstranění nánosů soli, nečistot, bláta či jiných nežádoucích materiálů. Ujistěte se, že odtokové otvory na spodní hraně dveří a v prazích karosérie jsou průchozí a čisté. Hmyz, asfalt, smůla ze stromů, ptačí trus, průmyslové nečistoty a podobné látky mohou poškodit lak vozidla, pokud nejsou bezprostředně odstraněny.
Ani okamžité omytí čistou vodou však nemusí zcela odstranit stopy tohoto znečistění. Pro odstranění lze použít jemný mýdlový prostředek, vhodný pro lakované povrchy. Po mytí opláchněte vozidlo vlažnou nebo studenou vodou. Nenechte na povrchu mýdlo zaschnout.
Po mytí vozidla vyzkoušejte, zda nebyla vodou ovlivněna účinnost brzd. Pokud jsou brzdné vlastnosti zhoršené, vysušte brzdy lehkým přibrzděním při pomalé jízdě.
-
Nepoužívejte vysoce účinné čistící prostředky, chemická čistidla nebo horkou vodu a vozidlo neumývejte na přímém slunečním svitu nebo pokud je horké.
-
Při mytí bočních oken postupujte opatrně. Obzvláště při použití vysokotlaké myčky může voda okolo okna proniknout a namočit interiér.
-
Pro ochranu plastových dílů a osvětlení nepoužívejte při čistění chemikálie nebo vysoce účinné čistící prostředky.
-
Při použití vysokotlaké myčky dbejte na udržování dostatečného odstupu od vozidla.
Nedostatečný odstup nebo přílišný tlak může způsobit poškození součástí nebo průnik vody.
-
Vysokotlakou vodu nevstřikujte přímo do kamery, čidel ani do jejich blízkosti. Náraz vysokotlaké vody by mohl změnit funkčnost těchto zařízení.
-
Trysku myčky nepřibližujte k těsněním (pryžovým a plastovým krytům) nebo konektorům, neboť by stykem s vysokotlakou vodou mohlo dojít k jejich poškození.
-
Mytí vodou v motorovém prostoru, včetně použití vysokotlaké myčky, může způsobit poruchu elektronických obvodů, umístěných v motorovém prostoru.
-
Zabraňte jakémukoli kontaktu vody či jiných kapalin s elektrickými/elektronickými prvky ve vozidle, mohlo by dojít k jejich poškození.
Vozidlo s matným lakem (je-li součástí výbavy)
Vozidlo by se nemělo mýt v automatické myčce s rotujícími kartáči, protože ty mohou povrch vozidla poškodit. Parní čištění, při kterém se povrch vozidla myje párou o vysoké teplotě může mít za následek přilnutí oleje a vznik skvrn, které se budou obtížně odstraňovat.
K mytí vozidla použijte měkký hadřík (např. utěrku z mikrovlákna, případně houbičku) a sušení proveďte utěrkou z mikrovlákna. Pokud myjete vozidlo ručně, neměli byste použít mytí zakončené voskováním. Příliš znečištěný povrch vozidla (písek, bláto, prach, znečišťující látky atd.) omyjte nejprve vodou, a teprve poté pokračujte s mytím.
Vozidlo voskujte, pokud již na laku není žádná voda.
Před voskování vozidlo vždy umyjte a osušte. Používejte kvalitní tekutý vosk nebo voskovou pastu a postupujte podle pokynů výrobce. Navoskujte všechny kovové lišty, abyste je ochránili a zachovali jejich lesk.
Odstranění oleje, asfaltu a podobných materiálů pomocí prostředku na odstraňování skvrn obvykle odstraní i vosk. Nezapomeňte tato místa znovu navoskovat i v případě, že zbývající části vozidla navoskovat nepotřebují. Vosk nenanášejte na nelakovaný reliéf, mohlo by dojít ke ztrátě jeho lesku.
-
Stírání prachu nebo nečistot z karoserie pomocí suché látky poškrábe povrchovou úpravu.
-
Na čištění chromovaných nebo eloxovaných hliníkových částí nepoužívejte drátěnku, abrazivní čisticí prostředky, kyselé čisticí prostředky nebo silné čisticí prostředky obsahující vysoce alkalické nebo leptavé látky. Může dojít k poškození ochranné vrstvy a vyblednutí nebo narušení barvy.
Vozidlo s matným lakem (je-li součástí výbavy)
Nepoužívejte žádný prostředek ochrany laku, jako je detergent, abrazivní prostředky ani leštidlo. Pokud k nanesení vosku dojde, okamžitě jej smyjte odstraňovačem silikonu a případné skvrny od asfaltu a podobné znečišťující látky z povrchu smyjte odstraňovačem asfaltu. Na natřený povrch však příliš netlačte.
Oprava poškození povrchové úpravy
Hluboké škrábance nebo otluky od odletujících kamínků na lakovaném povrchu je třeba urychleně opravit. Holý kov bude rychle korodovat, což v konečném důsledku může znamenat vysoké náklady na opravu.
-
Pokud je vaše vozidlo poškozeno a vyžaduje opravu nebo výměnu kovových dílů, zajistěte, aby karosárna opravované nebo vyměňované díly ošetřila antikorozními materiály.
-
Vozidlo s matným lakem (je-li součástí výbavy)
Na vozidlech s matným lakem nelze opravit pouze poškozené místo, ale je nutné opravit celý díl. Dojde-li k poškození vozidla a je nutné lakování, doporučujeme nechat údržbu a opravu provést v autorizovaném servisu nebo u prodejce Kia. Buďte opatrní, protože obnovit místo v původní kvalitě je obtížné.
Údržba leštěných kovových povrchů
-
Pro odstranění asfaltu a zbytků hmyzu používejte příslušný odstraňovač, nikoli škrabku nebo jiné ostré předměty.
-
Pro ochranu leštěných kovových ploch před korozí nanášejte ochranný vosk nebo prostředky na ochranu chromovaných povrchů a vyleštěte je do vysokého lesku.
-
V zimním období nebo v přímořském prostředí, na leštěné kovové povrchy nanášejte větší množství ochranného vosku nebo jiných ochranných prostředků. V případě potřeby naneste na součásti nekorozivní žlutou vazelínu nebo jiný ochranný prostředek.
Údržba spodní části karoserie
Za spodní části karoserie se mohou hromadit korozivní materiály používané pro odstraňování sněhu, ledu a prachových nečistot. Pokud tyto materiály nejsou odstraněny, může dojít k rychlejší korozi dílů spodní části karoserie, jako je například rám a podlahový panel, a to i v případě jejich antikorozního ošetření.
Spodní část karoserie a výřezy pro kola jednou měsíčně, po jízdě mimo zpevněné cesty a na konci zimního období důkladně opláchněte vlažnou nebo studenou vodou. Těmto oblastem věnujte zvláštní pozornost, jelikož je obtížné zjistit, kde všude se bahno a prach nachází. Pouhé namočení neodstraněných nečistot z vozovky udělá spíše více škody než užitku. Spodní okraje dveří, prahy a díly rámu mají odtokové otvory, které by se neměly ucpat nečistotami; voda zachycená v těchto místech může způsobit korozi.
Po mytí vozidla vyzkoušejte, zda nebyla vodou ovlivněna účinnost brzd. Pokud jsou brzdné vlastnosti zhoršené, vysušte brzdy lehkým přibrzděním při pomalé jízdě.
Údržba kol k Al slitin
Povrch kol z Al slitin je pokryt čirým ochranným lakem.
-
Na kola z Al slitin nepoužívejte abrazivní čističe, leštící prostředky, rozpouštědla nebo drátěné kartáče. Mohlo by dojít k poškrábání a poškození povrchové úpravy.
-
Kola čistěte po vychladnutí.
-
Používejte pouze mýdlovou vodu nebo neutrální čistící prostředek a pečlivě opláchněte vodou. Nezapomeňte rovněž očistit kola po jízdě na vozovkách pokrytých posypovou solí. Čistění napomáhá prevenci koroze.
-
Vyhněte se mytí kol vysokorychlostními kartáči v automyčkách.
-
Nepoužívejte kyselé ani zásadité čistící prostředky. Mohlo by způsobit poškození a korozi kol z Al slitin s čirým ochranným povlakem.
Antikorozní ochrana
Díky využití nejpokročilejších konstrukcí a konstrukčních postupů bojujících s korozí vyrábíme vozidla nejvyšší kvality. To je však jen část celého díla. Aby bylo možné dosáhnout dlouhodobé odolnosti vozidla vůči korozi, je nezbytná i spolupráce a asistence jeho vlastníka.
Mezi nejběžnější příčiny koroze vozidla patří:
-
Posypová sůl, nečistoty a vlhkost, které se hromadí na spodní straně vozidla.
-
Odstranění laku nebo ochranných vrstev kamínky, štěrkem, otěrem nebo malými škrábanci a vrypy, které nechávají nechráněný kov vystavený korozi.
Pokud se zdržujete v prostředí, kde je vozidlo pravidelně vystaveno působení korozivních látek, je ochrana proti korozivním účinkům obzvláště důležitá. Mezi příčiny urychlení koroze patří posypová sůl, prach obsahující chemikálie, přímořský vzduch a průmyslové znečisťující látky.
Vlhkost vytváří podmínky, ve kterých nejčastěji vzniká koroze. Vysoká vlhkost akceleruje korozi, obzvláště při teplotách těsně nad bodem mrazu. V takových podmínkách jsou korozivní látky udržovány na povrchu vozidla kvůli pomalu se odpařující vlhkosti. Obzvláště korozivní je bláto, neboť pomalu schne a udržuje vlhkost v kontaktu s vozidlem. Přestože bláto může vypadat suché, může přesto obsahovat vlhkost napomáhající korozi. Vysoké teploty mohou rovněž akcelerovat korozi součástí, které nejsou dobře odvětrané a může se na nich objevit vlhkost.
Vozidlo udržujte v čistotě bez nánosů bláta nebo jiných nečistot. Týká se to nejen viditelných součástí vozidla, ale obzvláště i spodku vozidla.
Následujícím způsobem můžete zabránit vzniku koroze:
Vozidlo udržujte v čistotě
Nejlepší způsob prevence koroze je udržování vozidla v čistotě, mimo korozivní prostředí. Obzvláště důležité je porozumění významu péče o vozidlo.
-
Pokud se pohybujete ve vysoce korozivním prostředí (v místech, kde se používá posypová sůl, poblíž moře, v oblastech s velkým průmyslovým znečištěním, kyselými dešti apod.), je obzvláště důležité věnovat prevenci koroze zvýšenou pozornost. V zimě, alespoň jednou měsíčně, ostříkejte spodek vozidla a nezapomeňte na důkladné vyčistění po skončení zimy.
-
Při čištění podvozku vozidla věnujte zvláštní pozornost podběhům kol a dalším místům, kam není přímo vidět. Postupujte pečlivě; navlhčení ulpělého bláta místo pečlivého umytí bude mít místo preventivního účinku za následek zrychlení koroze. Voda pod vysokým tlakem a pára jsou při odstraňování nahromaděného bláta a korozivních materiálů velmi účinné.
-
Při čistění spodních částí dveří, krytů prahů a prvků podvozku dbejte na průchodnost drenážních otvorů tak, aby vlhkost mohla volně odcházet a neurychlovala korozi.
Uchovávejte garáž v suchu
Vozidlo neparkujte ve vlhké a špatně větrané garáži. Vlhkost a špatné větrání vytvářejí příznivé prostředí pro korozi. Platí to obzvláště v případě, pokud vozidlo v garáži myjete nebo pokud v garáži zaparkujete mokré vozidlo, vozidlo pokryté sněhem, ledem nebo bahnem. I vytápěná garáž může přispět ke korozi, pokud není dobře větraná a neumožňuje odvod vlhkosti.
Pečujte o vzhled a barvu vozidla
Rýhy a úlomky laku by měly být neprodleně překryty opravnými prostředky pro snížení rizika koroze. Pokud dojde k obnažení kovového povrchu, doporučujeme svěřit opravu kvalifikované autolakovně.
Ptačí trus je vysoce korozivní a může poškodit lakované povrchy během pouhých několika hodin. Ptačí trus vždy odstraňujte neprodleně.
Dbejte na péči o interiér
Vlhkost kondenzující pod samostatnými i pevnými koberci může způsobit korozi. Kontrolujte, zda jsou koberce suché. Obzvlášť opatrně postupujte při převážení chemikálií, hnojiv, čistících prostředků apod.
Přepravovat je lze pouze ve vhodných obalech a při potřísnění vozidla je nutné zasažené místo omýt čistou vodou a důsledně vysušit.