Jízda v zimě
Náročné zimní klimatické podmínky vedou k většímu opotřebení a dalším problémům.
Chcete-li minimalizovat problémy související s jízdou v zimě, postupujte podle následujících doporučení:
Jízda na sněhu a ledu
Pro jízdu v hlubokém sněhu používejte zimní pneumatiky, může být potřeba použít i sněhové řetězy.
Jsou-li třeba zimní pneumatiky, musí být ekvivalentního rozměru a typu, jako byly pneumatiky původně dodané s vozidlem. Nevhodné pneumatiky mohou nepříznivě ovlivnit bezpečnost a jízdní vlastnosti vozidla. Rovněž rychlá jízda, prudká akcelerace, intenzivní brzdění a ostré zatáčení jsou potenciálně velmi nebezpečné.
Při zpomalování využívejte v maximální míře brzdění motorem. Prudkým brzděním na sněhu nebo ledu může dojít ke smyku. Vždy dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi svým vozidlem a vozidlem před vámi. Brzdu používejte citlivě. Pamatujte, že sněhové řetězy na pneumatikách zlepší přenos výkonu, ale nebrání bočnímu smyku.
Letní pneumatiky (je-li součástí výbavy)
-
Letní pneumatiky se používají k maximálnímu jízdnímu výkonu na suchých silnicích.
-
Pokud je teplota nižší než 7 °C nebo jezdíte po zasněžených nebo ledových silnicích, letní pneumatiky ztratí svůj brzdný výkon a trakci při významném oslabení přilnavosti.
-
Pokud je teplota nižší než 7 °C nebo jezdíte na zasněžených nebo ledových silnicích, tak pro bezpečnou jízdu nasaďte zimní nebo celoroční pneumatiky stejné velikosti jako mají běžné pneumatiky vašeho vozidla. Jak zimní, tak i celoroční pneumatiky mají označení M+S.
-
Při používání pneumatik M+S používejte pro bezpečnou jízdu pneumatiky se stejným vzorkem vyrobené stejným výrobcem.
-
Při jízdě s pneumatikami M+S s nižší maximální povolenou rychlostí než jaká je u běžných letních pneumatik dávejte pozor, abyste nepřekročili rychlost povolenou pro pneumatiky M+S.
Zimní pneumatiky
Pokud na vozidlo nasadíte zimní pneumatiky, ujistěte se že se jedná o radiální pneumatiky stejných rozměrů a se stejným rozsahem zatížení jako původní pneumatiky. Zimní pneumatiky nasaďte na všechna čtyři kola, aby bylo ovládání vozidla ve všech povětrnostních podmínkách vyvážené. Mějte na paměti, že záběr zimních pneumatik na suché vozovce nemusí být tak vysoký jako záběr originálních pneumatik vozidla. Jezděte vždy opatrně, i když jsou silnice suché a čisté. Od prodejce pneumatik získejte doporučení týkající se maximální rychlosti.
Než nasadíte pneumatiky s hroty, informujte se nejdříve o případných státních a obecních omezeních pro jejich používání.
Zimní pneumatiky by měly být stejných rozměrů a typu jako standardní pneumatiky vozidla. V opačném případě mohou nepříznivě ovlivnit bezpečnost a jízdní vlastnosti vozidla.
Sněhové řetězy
Protože jsou boční stěny radiálních pneumatik tenčí, může po nasazení některých typů sněhových řetězů dojít k jejich poškození. V takovém případě se namísto použití sněhových řetězů doporučuje použít pneumatiky na sníh. Sněhové řetězy nenasazujte na vozidla vybavená hliníkovými koly; sněhové řetězy mohou kola poškodit.
Na poškození vozidla nesprávným použitím sněhových řetězů se nevztahuje žádná záruka výrobce.
Při použití sněhových řetězů je následujícím způsobem připevněte na poháněná kola.
-
Vozidla se zadním náhonem využívají k pohonu zadní kola. Sněhové řetězy proto musí být upevněny na zadní kola.
-
U vozidel s pohonem zadních kol se sněhové řetězy používají pouze na zadní kola. V takovém případě minimalizujte ujetou vzdálenost z důvodů prevence poškození systému pohonu všech kol.
-
S nasazenými sněhovými řetězy jeďte pomalu. Pokud slyšíte hluk způsobený nárazy řetězů do karoserie, zpomalujte dokud hluk neustane a pro prevenci poškození řetězy demontujte hned, jak se dostanete na sjízdnější cestu.
-
Špatně upevněné nebo nesprávné sněhové řetězy mohou poškodit brzdový systém, odpružení, karosérii nebo kola. Pokud montujete sněhové řetězy, postupujte podle pokynů výrobce a upevněte je tak těsně, jak je to jen možné. S nasazenými sněhovými řetězy jezděte jen nízkou rychlostí – nejvýše 30 km/h (20 mil/h).
-
Aby nedošlo k poškození vašeho vozidla, nasaďte sněhové řetězy splňující technické parametry velikostí jednotlivých pneumatik.
-
Všechny pneumatiky používají látkové sněhové řetězy.
-
-
Ujistěte se, že rozměry a typ sněhových řetězů jsou vhodné pro vaše pneumatiky. Nesprávné sněhové řetězy mohou způsobit poškození karoserie a závěsů vozidla. Na použití nesprávných sněhových řetězů se nemusí vztahovat záruka výrobce. Rovněž může dojít k poškození spojovacích háčků sněhových řetězů v důsledku kontaktu se součástmi vozidla a k následnému uvolnění sněhových řetězů z pneumatik.
-
Zkontrolujte správné nasazení řetězů a kontrolu nasazení zopakujte po ujetí přibližně 0,5 až 1 km. V případě uvolnění sněhové řetězy dotáhněte nebo znovu nasaďte.
Zkontrolujte akumulátor a kabely
Zimní období klade vyšší nároky na systém akumulátoru. Vizuálně zkontrolujte akumulátor a kabely podle postupu uvedeném v části 8. Nechte si zkontrolovat úroveň nabití akumulátoru v odborném servisu. Kia doporučuje návštěvu autorizovaného prodejce Kia / servisního partnera.
Zabránění zamrznutí zámků
Aby zámky vozidla nezamrzaly, vstříkněte do otvorů zámků schválenou rozmrazovací kapalinu nebo glycerin. Pokud je zámek pokryt ledem, nastříkejte na něj schválenou rozmrazovací kapalinu, která led rozpustí. Pokud je zámek zamrzlý zevnitř, můžete jej rozmrazit pomocí zahřátého klíče. Se zahřátým klíčem manipulujte s opatrností, abyste se vyhnuli zranění.
Používejte schválenou nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů
Aby voda v systému ostřikovače oken nezamrzla, přidejte do nádržky schválenou nemrznoucí směs do ostřikovačů v souladu s pokyny na obalu. Nemrznoucí směs do ostřikovačů je možné zakoupit u autorizovaného prodejce či v servisu Kia nebo také ve většině obchodů s autodíly. Nepoužívejte chladicí kapalinu nebo jiné typy nemrznoucích kapalin, jelikož by mohly poškodit povrchovou úpravu laku.
Nenechte parkovací brzdu zamrznout
Za určitých podmínek může aktivovaná parkovací brzda zamrznout v momentální poloze. Stává se to nejčastěji v případě, že se v oblasti zadních brzd nahromadí sníh či led nebo že jsou brzdy vlhké. Hrozí-li riziko zamrznutí parkovací brzdy, dočasně ji aktivujte s řazením v poloze P (Parkování). Předtím rovněž zajistěte zadní kola klíny, aby se vozidlo nemohlo rozjet. Poté parkovací brzdu uvolněte.
Nedovolte, aby se pod vozidlem hromadil sníh nebo led
Za určitých podmínek může sníh a led ulpět pod blatníky a zasahovat do řízení vozidla. Při jízdě v zimě, za nepříznivých podmínek, kdy by k této situaci mohlo dojít, by měl být prostor pod vozidlem pravidelně kontrolován, abyste se ujistili, že v pohybu předním kolům a řízení vozidla nic nebrání.
Nouzové vybavení
V závislosti na počasí byste měli vozit správné nouzové vybavení. Mezi předměty, které byste měli vozit, patří sněhové řetězy, tažná lana nebo řetězy, svítilna, nouzové světlice, písek, startovací kabely, škrabka na okno, rukavice, plachta na zem, pracovní oděv, deka atd.
Nepokládejte objekty nebo materiály do motorového prostoru
Pokládání objektů nebo materiálů do motorového prostoru může způsobit selhání motoru. Takové poškození nebude kryto zárukou výrobce.