Zvláštní jízdní podmínky
Pokud se jízdní podmínky zhorší v důsledku špatných povětrnostních podmínek nebo stavu vozovky, měli byste dávat ještě větší pozor než obvykle.
Nebezpečné jízdní podmínky
Pokud panují nebezpečné jízdní podmínky, jako je například voda, sníh, led, bahno, písek nebo podobná nebezpečí, řiďte se následujícími doporučeními:
-
Řiďte opatrně a při brzdění si udržujte větší odstup.
-
Vyhněte se náhlému brzdění nebo změnám směru.
-
V případě vozidla vybaveného systémem ABS opakované sešlapávání brzdového pedálu neprovádějte.
-
Pokud vozidlo rozjíždíte z klidu na sněhu, bahně nebo písku, použijte druhý rychlostní stupeň. Zrychlujte pomalu, abyste zamezili protáčení poháněných kol.
-
Při rozjezdu vozidla uvízlého na ledu, na sněhu nebo v bahně nasypejte pod poháněná kola písek, kamennou sůl nebo jiný neklouzavý materiál.
Snížení rizika převrácení
Tento univerzální automobil je definován jako sportovně užitkové vozidlo (SUV). Užitková vozidla mají výrazně vyšší náchylnost k převrácení, než jiné typy vozidel. Vozidla SUV mají zvýšenou světlou výšku a užší rozchod kol, vhodný pro širokou škálu použití v terénu.
Specifické řešení designu vozu přináší vyšší polohu těžiště oproti běžným vozidlům. Výhodou zvýšeného podvozku je i lepší výhled z vozu při jízdě na silnici, umožňující předcházet problémům.
Nejsou navržena pro projíždění zatáček stejnou rychlostí jako u běžných osobních vozidel. Na rozdíl od nízkých sportovních modelů jsou určeny pro uspokojivé jízdní vlastnosti při jízdě v terénu. Důrazně doporučujeme, aby všechny osoby ve vozidle používaly při jízdě bezpečnostní pás.
Při převrácení vozu hrozí nepřipoutané osobě výrazně vyšší riziko smrtelného zranění, než připoutané osobě. Zde jsou uvedena preventivní opatření, kterými může řidič snížit riziko převrácení vozidla.
Pokud je to možné, vyhněte se ostrému zatáčení a prudkým manévrům, na střešní nosič neumisťujte těžký náklad a žádným způsobem vozidlo neupravujte.
-
Toto vozidlo je vybaveno pneumatikami navrženými pro bezpečnou jízdu a snadné řízení vozidla. Nepoužívejte kola ani pneumatiky odlišného typu nebo rozměru, než mají původně namontovaná kola. Mohlo by dojít k ovlivnění bezpečnosti a jízdních vlastností vozidla, které by mohly být příčinou ztráty kontroly, převrácení vozidla a vážného zranění. Při výměně pneumatik dbejte na to, aby na všech kolech byly použity pneumatiky a kola stejné velikosti, typu, dezénu a nosnosti.
-
Obdobně jako u jiných sportovně užitkových vozidel (SUV) může nesprávný způsob řízení vést ke ztrátě kontroly a nehodě nebo převrácení vozidla.
-
Užitková vozidla mají výrazně vyšší náchylnost k převrácení, než jiné typy vozidel.
-
Specifika designu vozidla (vyšší světlá výška, užší rozchod kol, atd. ) zvyšují polohu těžiště vozu oproti jiným typům vozidel.
-
SUV nejsou navržená pro projíždění zatáček stejnou rychlostí jako u běžných vozidel.
-
Vyhněte se ostrému zatáčení a prudkým manévrům.
-
Při převrácení vozu hrozí nepřipoutané osobě výrazně vyšší riziko smrtelného zranění než připoutané osobě. Ujistěte se, že všechny osoby ve vozidle jsou správně připoutané.
-
Vyprošťování vozidla
Pokud je nezbytné vozidlo rozkývat za účelem jeho vyproštění ze sněhu, písku nebo bahna, nejprve otočte volantem doprava a doleva, aby se uvolnil prostor kolem předních kol. Poté přeřazujte mezi stupněm R (Zpátečka) a kterýmkoli rychlostním stupněm pro pohyb vpřed.
Vozidlo nevytáčejte do vysokých otáček a snažte se dosáhnout co nejmenšího prokluzování kol. Pokud je i po několika pokusech vozidlo stále uvízlé, nechejte je vytáhnout odtahovou službou, abyste se vyhnuli přehřátí a možnému poškození redukční převodovky.
Nesnažte se vozidlo rozhoupat, jsou-li v jeho okolí lidé nebo předměty. Vozidlo se náhlým uvolněním může nečekaně rozjet vpřed nebo vzad.
-
Při dlouhotrvajícím vyprošťování může dojít k přehřátí vozidla, poškození nebo selhání redukční převodovky a poškození pneumatik.
-
Neprotáčejte kola, zvláště pak v rychlostech vyšších než 56 km/h (35 mil/h). Protáčení kol ve vysokých rychlostech, pokud se vozidlo nepohybuje, může vést k přehřátí a poškození pneumatik; otáčející se kola mohou odlétnout a zranit přihlížející.
Před vyprošťováním vozidla by měl být systém elektronické stabilizace (ESC) vypnut.
Plynulé projíždění zatáček
V zatáčkách nebrzděte a neřaďte, zvláště pokud je vozovka mokrá. Zatáčky by se v ideálním případě měly projíždět s mírným zrychlením. Pokud se budete řídit těmito doporučeními, dosáhnete minimálního opotřebení pneumatik.
Jízda v noci
Jelikož jízda v noci představuje větší riziko než jízda za denního světla, poskytujeme několik důležitých tipů, které je dobré si zapamatovat:
-
Zpomalte a od ostatních vozidel si udržujte větší odstup, jelikož v noci může být zhoršená viditelnost zvláště v místech, kde není pouliční osvětlení.
-
Zrcátka nastavte tak, abyste snížili oslnění čelními světlomety od řidičů ostatních vozidel.
-
Udržujte čelní světlomety čisté a správně zaměřené. (U vozidel, která nejsou vybavena funkcí automatického zaměření čelních světlometů.) Špinavé nebo špatně nasměrované světlomety výrazně ztěžují noční viditelnost.
-
Vyhýbejte se přímému pohledu do předních světlometů protijedoucích vozidel. Mohly by vás dočasně oslepit. Očím opětovné přivyknutí na tmu trvá několik sekund.
Jízda v dešti
Déšť a mokrá vozovka mohou být při jízdě nebezpečné, zvláště když se kluzký povrch objeví nečekaně.
Při jízdě v dešti pamatujte na následující skutečnosti:
-
Silný déšť zhoršuje viditelnost a prodlužuje brzdnou dráhu potřebnou pro zastavení vozidla. Proto zpomalte.
-
Stěrače udržujte v dobrém stavu. Stírací lišty stěračů vyměňte, pokud při činnosti zanechávají stopy nebo pokud vynechávají části skla.
-
Při špatném stavu pneumatik může snaha o rychlé zastavení na mokré vozovce způsobit smyk a vést k nehodě. Pečujte o pneumatiky.
-
Viditelnost svého vozidla pro ostatní zlepšete používáním potkávacích světel.
-
Přílišná rychlost při průjezdu louží může ovlivnit brzdy. Jestliže musíte projet loužemi, projíždějte jimi pomalu.
-
Pokud je možné, že došlo k namočení brzd, brzděte při jízdě lehce, dokud se neobnoví původní účinnost brzd.
Aquaplaning
Pokud je vozovka dostatečně mokrá a jedete dostatečnou rychlostí, může se stát, že kontakt vozidla s povrchem vozovky není žádný nebo téměř žádný, takže ve skutečnosti jedete po vodě. Nejlepším doporučením je na mokré vozovce ZPOMALIT.
Riziko akvaplaningu se zvyšuje se snižující se hloubkou dezénu pneumatik. Viz Další podrobnosti.
Jízda v zaplavených oblastech
Vyhněte se řízení skrz zaplavené oblasti, pokud si nejste jisti, že voda nesahá výše než po spodní okraj nábojů kol. Vodou projíždějte pomalu. Udržujte odpovídající vzdálenost pro zastavení, jelikož může být ovlivněna účinnost brzd.
Po jízdě přes vodu osušte brzdy jejich několikanásobného sešlápnutí při pomalé jízdě.
Je-li brzdový systém vlhký a má sníženou účinnost brzd nebo pokud se při brzdění často ozývají zvuky, upravte pákou pod volantem rekuperační brzdění na rychlost „0“ a několikrát lehce sešlápněte brzdový pedál. Udržujte bezpečnou vzdálenost, aby brzdový systém oschnul.
Nastavení rekuperačního brzdění na hodnotu „0“ může při několikrát opakovaném brzdění snížit účinnost brzd, což je však normální. Poté bude systém rekuperačního brzdění fungovat normálně.
Jízda na dálnici
Tlak v pneumatikách upravte podle jejich specifikací. Nízký tlak v pneumatikách může způsobit přehřátí a selhání pneumatik.
Nepoužívejte sjeté ani poškozené pneumatiky, protože mohou mít sníženou trakci nebo zcela selhat.
Nikdy nepřekračujte maximální hodnotu tlaku uvedenou na pneumatikách.
-
Před jízdou vždy kontrolujte správné nahuštění pneumatik. Podhuštěné i přehuštěné pneumatiky mohou způsobit zhoršení vlastností řízení a ztrátu kontroly nad vozidlem. Náhlé selhání pneumatiky by mohlo způsobit nehodu a vážné či smrtelné zranění. Správné hodnoty tlaku v pneumatikách jsou uvedeny v části Další podrobnosti.
-
Před jízdou vždy zkontrolujte dezén pneumatik. Opotřebované pneumatiky mohou způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem. Opotřebované pneumatiky je třeba co nejdříve vyměnit. Další informace a limity opotřebení jsou uvedeny v části Další podrobnosti.
Jízda vyššími rychlostmi na dálnici spotřebovává více elektřiny a je méně efektivní než jízda pomalejší, mírnější rychlostí. Chcete-li šetřit elektrickou energii při jízdě na dálnici, udržujte mírnou rychlost.
Nezapomeňte před jízdou zkontrolovat hladinu chladicí kapaliny a úroveň nabití akumulátoru.