Vyhledat jen podle názvu
Domů > Řízení vozidla > Tažení přívěsu > Jízda s přívěsem

Jízda s přívěsem

Tažení přívěsu vyžaduje určitou úroveň zkušeností. Než vyjedete na otevřenou silnici, musíte se s přívěsem seznámit. Seznamte se s ovládáním a brzděním vozidla s přidanou váhou přívěsu. Vždy mějte na paměti, že vozidlo, které řídíte, je nyní o poznání delší a nemá tak rychlé reakce, jako když řídíte samotné vozidlo.

Před zahájením jízdy zkontrolujte tažné zařízení a základnu přívěsu, bezpečnostní řetězy, elektrické přípojky, světla, pneumatiky a nastavení zrcátek. Pokud má přívěs elektrické brzdy, uveďte vozidlo a přívěs do pohybu a ručně spusťte ovladač brzd přívěsu, abyste se ujistili, že brzdy fungují. Zároveň tak můžete zkontrolovat elektrické připojení.

Během cesty příležitostně kontrolujte, že je přívěs bezpečně připojen a že světla a veškeré brzdy přívěsu fungují.

UPOZORNĚNÍ

Pokud je okolní teplota nižší než 0 °C (32 °F) a zbývající energie ve vysokonapěťovém akumulátoru je nízká, výkon vozidla s přívěsem může poklesnout a způsobit potíže při zrychlování nebo pokles rychlosti při výjezdu do kopce.

Při jízdě s přívěsem nezapomeňte nabít vysokonapěťový akumulátor na více než 50 %, pokud je okolní teplota nižší než 0 °C (32 °F).

Udržování odstupu

Od vozidla před vámi si udržujte alespoň dvojnásobný odstup, jaký byste udržovali, pokud byste jeli s vozidlem bez přívěsu. Vyhnete se tak situacím, které vyžadují prudké brzdění nebo změny směru jízdy.

Předjíždění

Při tažení přívěsu potřebujete na předjíždění výrazně větší vzdálenost. Kvůli zvětšené délce vozidla je nutné předjet vozidlo výrazně dál, než je možné vrátit se do původního jízdního pruhu.

Couvání

Volant uchopte ve spodní části. Poté pro jízdu přívěsu vlevo pohněte rukou vlevo. Pro jízdu přívěsu vpravo pohněte rukou vpravo. Couvejte pomalu, a pokud to jde, využijte další osobu k navádění.

Zatáčení

Při tažení přívěsu zatáčejte větším obloukem než obvykle. Předejdete tím kontaktu přívěsu s nezpevněnou krajnicí, obrubníky, dopravním značením nebo dalšími objekty. Vyhněte se náhlým a prudkým manévrům. Signalizujte zamýšlené jízdní úkony s dostatečným předstihem.

Směrová světla při tažení přívěsu

Při tažení přívěsu by souprava měla být vybavena dalšími směrovými světly s rozvodem pro jejich zapojení. Při signalizaci záměru změny jízdního pruhu nebo zastavení bliká zelená šipka na přístrojové desce. Při správném zapojení blikají rovněž směrová světla přívěsu oznamující dalším řidičům záměr odbočení, změny jízdního pruhu nebo zastavení.

Zelená šipka na přístrojové desce bude při odbočování s přívěsem blikat i v případě, že je žárovka směrového světla na přívěsu poškozená. V takovém případě, přestože si myslíte, že řidiči za vámi o zamýšleném manévru vědí, ve skutečnosti tuto informaci nemají. Proto je důležité příležitostně kontrolovat funkčnost žárovek přívěsu. Funkčnost světel je nutné rovněž kontrolovat při každém odpojení a zapojení elektroinstalace přívěsu.

Osvětlení přívěsu nepřipojujte přímo na osvětlení vozidla. Pro připojení přívěsu používejte pouze odpovídající zásuvku.

Při instalaci elektrického vybavení vyhledejte pomoc profesionální servisní dílny.

Kia doporučuje návštěvu autorizovaného prodejce Kia / servisního partnera.

VÝSTRAHA

Při jiném způsobu zapojení než pomocí zásuvky může dojít k poškození elektrického systému vozidla a/nebo úrazu.

Rozpoznání připojení světel přívěsu

Tuto funkci pracuje pouze při použití originálního příslušenství (tažné zařízení a zásuvka), které rozpozná připojení přívěsu a následně informuje systémy vozidla. Rozpoznání přívěsu funguje následujícím způsobem: když zapojíte zásuvku přívěsu, musíte sešlápnout brzdový pedál nebo pustit směrová světla; elektronická řídicí jednotka pak dokáže rozpoznat přívěs prostřednictvím zvýšení spotřeby energie způsobeného osvětlením přívěsu a informuje o něm systémy vozidla. Po odpojení přívěsu musíte znovu sešlápnout brzdový pedál nebo pustit směrová světla, aby mohla řídicí jednotka zjistit, že osvětlení přívěsu již energii nespotřebovává. Asistenční systémy, které byly vypnuty, se automaticky znovu zapnou.

Řidič má povinnost zajistit, aby všechna elektrická připojení a všechna světla přívěsu fungovala před tažením a během něj. Je třeba provádět ruční kontrolu.

VAROVÁNÍ

Používejte pouze originální elektrické přípojky. Nepokoušejte se svévolně spojovat nebo přímo propojovat elektroinstalaci přívěsu jinými metodami. To by mohlo vést k poškození elektrického systému vozidla a následným poruchám.

Jízda ve svahu

Před sjížděním z dlouhého nebo prudkého kopce snižte rychlost.

Při jízdě do dlouhého kopce přeřaďte na nižší rychlostní stupeň a, pro snížení rizika přehřátí motoru, snižte rychlost jízdy na zhruba 70 km/h (45 mil/h).

VAROVÁNÍ
  • Aby nedošlo k přehřívání motoru:

    Pokud táhnete přívěs s maximální celkovou hmotností vozidla a maximální hmotností přívěsu, může dojít k přehřátí motoru. Za takových podmínek zastavte vozidlo a počkejte, dokud se neochladí. V jízdě pokračujte až po dostatečném ochlazení motoru.

    Při tažení přívěsu může být rychlost vašeho vozidla mnohem nižší než běžný provoz, zvláště při jízdě do prudkého kopce. Při tažení přívěsu do prudkého kopce používejte vnější pruh. Zvolte rychlost vozidla v souladu s maximálními rychlostními limity pro vozidla s přívěsy, sklonem svahu a hmotností přívěsu.

  • Kvůli snížení rizika přehřátí motoru přizpůsobte rychlost jízdy hmotnosti přívěsu a sklonu stoupání.

Parkování ve svahu

Pokud je k vašemu vozidlu připojen přívěs, neměli byste vozidlo parkovat ve svahu. Pokud by se vozidlo s přívěsem neočekávaně rozjelo ze svahu, mohlo by dojít k vážným nebo fatálním úrazům osob a k poškození vozidla a přívěsu.

Pokud však musíte zaparkovat vozidlo s přívěsem ve svahu, zde je návod, jak to udělat:

  1. Zajeďte s vozidlem na parkovací místo. Otočte volantem ve směru k obrubníku (doprava, pokud je vozidlo čelem ze svahu, doleva, pokud je vozidlo čelem do svahu). Pro pravostranné řízení doleva, pokud je směrem z kopce, doprava, pokud je směrem do kopce).

  2. Aktivujte parkovací brzdu a vypněte motor.

  3. Pod kola přívěsu na stranu směřující ze svahu vložte klíny.

  4. Nastartujte vozidlo, sešlápněte brzdu, zařaďte neutrál, uvolněte parkovací brzdu a pomalu uvolňujte brzdy, dokud se přívěs nezapře o klíny.

  5. Znova aktivujte brzdy a znova aktivujte parkovací brzdu.

  6. Vypněte motor, uvolněte brzdy, ale parkovací brzdu ponechejte aktivovanou.

VÝSTRAHA
  • Parkování vozidla s připojeným přívěsem ve svahu může v případě uvolnění přívěsu způsobit zranění nebo úmrtí osob.

  • Pokud není parkovací brzda pevně zatažena, je nebezpečné vystupovat z vozidla. Pokud jste nechali vozidlo v chodu, může se náhle pohnout. Mohlo by dojít k vážnému nebo smrtelnému zranění vás nebo ostatních.

Když jste připraveni k rozjezdu po zastavení ve stoupání
  1. Aktivujte brzdy, držte brzdový pedál sešlápnutý a současně:

    • nastartujte vozidlo,

    • Zařaďte rychlostní stupeň a

    • uvolněte parkovací brzdu.

  2. Pomalu uvolněte nohu z brzdového pedálu.

  3. Jeďte pomalu, dokud není přívěs mimo klíny.

  4. Zastavte a vyšlete někoho, aby klíny sebral a uložil.