A hátsó ülés beállítása
Fejtámla (felszereltségtől függően)
A hátsó ülés(ek)re az utasok számára kényelmet és biztonságot nyújtó fejtámlák vannak felszerelve.
A fejtámla nemcsak az utasok kényelmére szolgál, hanem bizonyos fajta balesetek esetén segít védeni az utasok fejét és nyakát.
-
Baleset esetén a legnagyobb hatékonyság érdekében a fejtámlákat úgy kell beállítani, hogy a fejtámla közepe az utas fejének súlypontjával egy magasságban legyen. A súlypont a legtöbb embernél megegyezik a szemmagassággal. A fejtámla beállításakor ügyeljen rá, hogy az a lehető legközelebb legyen a fejéhez. Emiatt nem ajánlott olyan üléspárna használata, mely a törzset távol tartja a háttámlától.
-
Ne működtesse a gépkocsit levett fejtámlákkal. Baleset esetén így az utasok súlyosan sérülhetnek. A fejtámlák megfelelően beállítva a súlyos nyaksérülések ellen nyújtanak védelmet.
A magasság beállítása (fel- és lefelé) (felszereltségtől függően)
Feljebb állításához húzza felfelé a fejtámlát a kívánt pozíció eléréséig (1). Lejjebb állításhoz tartsa benyomva a fejtámla tartólábának tövénél lévő reteszkioldó nyomógombot (2), miközben lefelé nyomja a fejtámlát a kívánt pozíció (3) eléréséig.
Eltávolítás és beszerelés (felszereltségtől függően)
Kiszereléséhez húzza felfelé a fejtámlát ameddig lehet, majd nyomja meg a reteszkioldó gombot (1), miközben tovább húzza felfelé (2).
A fejtámla visszahelyezéséhez illessze a fejtámla csöveit a furatokba, miközben nyomva tartja a reteszkioldó gombot (1). Ezt követően állítsa be a fejtámlát a megfelelő magasságra.
Az utasok megfelelő védelme érdekében ellenőrizze, hogy a fejtámla biztonságosan rögzült-e a helyén.
A hátsó ülés lehajtása (felszereltségtől függően)
A hátsó ülések háttámlái lehajthatók, hogy könnyebb legyen a hosszú tárgyak szállítása és megnövekedjen a gépkocsi raktere.
A hátsó ülések lehajtható háttámlájának célja, hogy olyan hosszabb tárgyakat is lehessen szállítani, melyek egyébként nem férnének el.
Soha ne engedje, hogy az utasok a lehajtott üléstámlán üljenek az autó mozgása során, mivel ez nem a megfelelő üléshelyzet, a biztonsági övek pedig nem használhatók. Emiatt súlyos, akár halálos sérülések is bekövetkezhetnek baleset vagy hirtelen fékezés esetén. A lehajtott háttámlán szállított tárgyak ne legyenek magasabbra téve, mint az első ülések felső része. Ebben az esetben a poggyász előre csúszhat, hirtelen fékezés esetén sérülést illetve kárt okozhat.
A hátsó üléstámlák előre hajthatók, így biztosítva a további poggyászteret illetve a csomagtartóhoz történő hozzáférést.
-
A háttámla felemeléséhez emelje meg és nyomja erősen, amíg a helyére nem kattan.
-
Az üléstámla felső helyzetbe történő visszahelyezését követően állítsa be a hátsó biztonsági öveket úgy, hogy azokat a hátsó ülésen utazó utasok is használhassák.
Ne hajtsa le a hátsó ülést, ha a vezető helyzete az ülés lehajtását követően nem állítható be a vezető fizikai felépítésének megfelelően. A hirtelen megállás vagy ütközés sérülést okozhat.
-
A hátsó ülés le- vagy felhajtásakor mindig tolja az első ülést teljesen előre. Ha nincs elegendő hely a hátsó ülés lehajtásához, soha ne hajtsa le erővel. Ez károsíthatja a fejtámlát vagy az ülés kapcsolódó részeit.
-
A biztonsági öv használata előtt távolítsa el azt az üléstámla két oldalán található nyílásokból. Ha úgy húzza ki a biztonsági övet, hogy az a nyílásokban van, akkor az öv vagy a nyílások károsodhatnak.
-
Csak akkor használja a biztonsági öv tartónyílásait, ha nem ülnek utasok a hátsó ülésen vagy ha le kell hajtania a hátsó ülést.
A hátsó ülések háttámláinak lehajtásához:
-
A háttámla lehajtásakor a hátsó biztonsági öv rögzítőjét helyezze a hátsó ülés háttámla és párnázat közötti zsebbe, és ügyeljen, hogy egyik biztonsági öv se akadályozza a poggyász és más csomag elhelyezését. Ezután helyezze a biztonsági öveket a kétoldalt található nyílásba.
-
Állítsa az első háttámlát függőleges helyzetbe, és szükség esetén csúsztassa az első ülést előre.
-
Engedje le a hátsó ülések fejtámláit a legalsó helyzetbe.
-
Húzza meg a kioldó kart, és hajtsa előre és lefelé a hátsó ülés támláját.
A típusB típusA típusB típus
A hátsó ülés kihajtásához:
-
Ha szeretné használni a hátsó ülést, emelje meg, majd tolja a háttámlát hátrafelé. Határozottan húzza a helyére a háttámlát, amíg kattanó hangot nem hall. Győződjön meg a háttámla megfelelő rögzítettségéről. Amikor visszaállítja az ülést függőleges helyzetbe, a háttámla tetejét megnyomva mindig ellenőrizze, hogy helyére került-e.
Ha nem látja a piros sávot a kar oldalsó részén, az azt jelenti, hogy az ülés teljesen lezárt állapotban van.
-
Igazítsa vissza a helyükre a hátsó biztonsági öveket.
-
Az üléstámla teljes felhajtása után ismét ellenőrizze a kart.
Az ülés felállítása
A háttámla függőleges helyzetbe állításakor fogja meg, és lassan engedje fel vízszintes helyzetéből a háttámlát. Ha nem így engedi fel, az ülés háttámlája előrecsapódhat, és sérülést okozhat.
Ne hajtsa le a hátsó ülést, ha a vezető helyzete az ülés lehajtását követően nem állítható be a vezető fizikai felépítésének megfelelően. Ez hirtelen megállás vagy ütközés esetén sérülést okozhat.
Amikor visszaállítja a hátsó ülés háttámláját függőleges helyzetbe, ügyeljen arra, nehogy megsértse az biztonsági öv hevederét vagy az övzárat. Győződjön meg róla, hogy sem a heveder, sem az övcsat nem szorult-e be vagy nem csípődött-e be a hátsó ülésbe. A háttámla megnyomásával ellenőrizze, hogy az teljesen függőleges helyzetben áll. Ellenkező esetben baleset vagy hirtelen fékezés esetén az ülés lecsapódhat, és az utastérbe repülő csomagok súlyos, akár halálos sérülést okozhatnak.
A hátsó ülés övzárjainak károsodása
A hátsó háttámla előrehajlásakor dugja be a biztonsági öv csatját a hátsó ülés háttámlája és az üléspárna közé. Így a hátsó ülés háttámlája nem tud sérülést okozni a biztonsági öv csatjában.
Hátsó biztonsági övek
A hátsó ülés visszaállítása után ne feledkezzen meg a biztonsági övek helyreigazításáról.
Poggyász
A szállítmányt minden esetben rögzíteni kell, hogy a jármű utasai ne sérüljenek meg hirtelen fékezés vagy ütközés esetén. Ne helyezzen tárgyakat a hátsó ülésekre, hiszen azok nem rögzíthetők rendesen, így ütközés során nekiütődhetnek az első ülésen utazó utasoknak.
Rakomány berakodása
Mielőtt megkezdené a rakomány ki- vagy berakását, győződjön meg róla, hogy a motort leállította, az automata sebességváltót P (parkolás) állásba kapcsolta, vagy az automatizált kézi sebességváltót N (üres) állásba kapcsolta, vagy a kézi sebességváltót 1. fokozatba állította, valamint a rögzítőféket aktiválta. Ellenkező esetben a gépkocsi elmozdulhat, ha az előválasztó kart véletlenül egy másik helyzetbe kapcsolja.