A biztonsági öv, mint utasbiztonsági rendszer
-
Az utasbiztonsági rendszer által nyújtott maximális védelem érdekében a biztonsági öveket mindig kapcsolja be, ha az autó mozog.
-
A biztonsági övek úgy a leghatékonyabbak, ha az ülés háttámlája függőlegesen áll.
-
13 évesnél fiatalabb gyerekek mindig a hátsó ülésen megfelelően becsatolva utazzanak. Soha ne hagyja, hogy a gyerekek az első utasülésen utazzanak. Ha 13 év feletti gyermeknek mégis az első ülésen kell ülnie, akkor csatolja be, és az ülést állítsa a lehető leghátsó helyzetbe.
-
Soha ne tegye a vállövet a karja alá vagy a háta mögé. A nem megfelelően elhelyezett biztonsági öv baleset esetén súlyos sérüléseket okozhat. A vállövet a vállán középen átvezetve a kulcscsonton keresztül helyezze el.
-
Soha ne használjon biztonsági övet törékeny tárgyak rögzítésére. Hirtelen fékezés vagy ütközés esetén a biztonsági öv kárt tehet abban.
-
Ne utazzon megcsavarodott biztonsági övvel. A megcsavarodott öv nem tudja megfelelően védeni. Ütközéskor még testébe is vághat. Győződjön meg arról, hogy az öv hevedere egyenesen áll és nincs megcsavarodva.
-
Ügyeljen arra, nehogy a biztonsági öv hevedere vagy az öv szerelvényei károsodjanak. Ha bármelyik sérült, cserélje ki.
A biztonsági öveket arra tervezték, hogy kövessék a test csontszerkezetét, így alacsonyan, a medence első részénél vagy a medencénél, a mellkasnál és a vállaknál kell viselni; a biztonsági öv medence részének viselése a hasi területen nem megengedett.
A biztonsági öveket a lehető legszorosabbra, de még kényelmes módon kell beállítani, így képes a gyárilag tervezett védelmet biztosítani.
Ha a biztonsági öv lazán áll, az igencsak csökkenti a viselő számára nyújtott védelmet.
Ügyeljen rá, hogy a polírozó szerek, olajok és vegyi anyagok, valamint az akkumulátorsav nehogy beszennyezzék a hevedert.
Tisztítását enyhe szappannal és vízzel végezze. Ha a heveder elkopott, beszennyeződött vagy megsérült, a biztonsági övet ki kell cserélni.
Amennyiben a biztonsági övet súlyos ütközés közben viselték, mindenképpen le kell cserélni az egész rendszert, még akkor is, ha egyértelmű sérülés nem látható rajta. A biztonsági öv nem viselhető úgy, ha a szíjak meg vannak csavarodva. Egy biztonsági övet csak egy utas használhat egyszerre; ha az utas ölében egy gyermek ül, veszélyes bekötni a biztonsági övet a gyermek köré.
-
A felhasználó semmilyen olyan módosítást vagy kiegészítést nem végezhet, amely megakadályozza, hogy a biztonsági öv szabályzó rendszere az övlazulást megszüntesse, vagy megakadályozza, hogy a biztonsági övrendszert úgy lehessen beállítani, hogy az megszüntesse az övlazulást.
-
A biztonsági öv becsatolásakor legyen óvatos, nehogy másik ülés övcsatjába helyezze a zárnyelvet. Ez veszélyes állapotot szül, hiszen a biztonsági öv nem tud megfelelő védelmet nyújtani.
-
Vezetés közben ne csatolja ki a biztonsági övet, és ne csatolja be és ki a biztonsági övet egymás után többször. Így elveszítheti az irányítást, és halált, súlyos sérülést vagy anyagi kárt eredményező balesetet okozhat.
-
A biztonsági öv becsatolásakor győződjön meg róla, hogy a biztonsági öv nem halad el olyan tárgyak felett, melyek kemények vagy könnyen törnek.
-
Győződjön meg róla, hogy nincs semmi az övcsatban. A biztonsági övet ekkor nem lehet biztonságosan becsatolni.