A biztonsági övvel kapcsolatos óvintézkedések
-
A gépkocsi minden utasa mindig legyen becsatolva. A biztonsági övek és a gyermekülések csökkentik a súlyos, halálos sérülések kockázatát minden utasnál, ha baleset vagy hirtelen fékezés történik. A biztonsági öv nélkül az utasok a felfúvódó légzsák közelébe kerülhetnek, hozzáütődhetnek a gépkocsi belső szerkezetéhez vagy kieshetnek a gépkocsiból. A megfelelően viselt biztonsági öv jelentősen csökkenti ezeket a veszélyeket.
Mindig tartsa be a biztonsági övekkel, a légzsákokkal és az utasüléssel kapcsolatosan a kézikönyvben ismertetett óvintézkedéseket.
-
Soha ne használjon biztonsági övet törékeny tárgyak rögzítésére. Hirtelen fékezés vagy ütközés esetén a biztonsági öv kárt tehet abban.
Csecsemő vagy kisgyermek
Legyen tisztában a saját országában érvényes előírásokkal. A csecsemő és/vagy gyermeküléseket a hátsó üléssorban megfelelően kell elhelyezni. A biztonsági ülésekkel kapcsolatos további információért lásd További részletek.
A gépkocsiban minden utas mindig legyen megfelelően becsatolva, beleértve a gyerekeket és a csecsemőket is. Menet közben soha ne tartson ölben gyermeket. Egy ütközés során fellépő nagy erők kitépik a gyermeket a karjaiból, aki a gépkocsi belső részéhez csapódhat. Mindig használjon a gyermek magasságának és testsúlyának megfelelő gyermekülést.
A kisgyermekek védelme baleset esetén akkor a legjobb, ha a hátsó sorban olyan gyermekülésben ülnek, mely megfelelő az adott országban érvényes biztonsági előírásoknak. Mielőtt gyermekülést vásárol, győződjön meg róla, hogy látható rajta a különböző biztonsági előírásoknak való megfelelést igazoló felirat. A gyermekülést a gyermek testsúlyának és magasságának megfelelően válassza ki. Ezzel kapcsolatban ellenőrizze a gyermekülésen található címkét. Lásd További részletek.
Nagyobb gyermekek
Azok a gyermekek, akik túl nagyok már ezekhez a gyermekülés-rendszerekhez, mindig a hátsó sorban üljenek, és használják a hárompontos biztonsági öveket. A medenceöv simuljon a testre olyan alacsonyan és feszesen, ahogy csak lehet. Rendszeresen ellenőrizze az öv illeszkedését. A gyermek mozgása miatt az öv elmozdulhat a helyéről. Baleset esetén a gyermekek védelme akkor a legnagyobb, ha a hátsó ülésen megfelelő gyermekülésben becsatolva ülnek. Ha egy nagyobb gyereknek (13 év felett) az első ülésen kell ülnie, a gyermeket a hárompontos biztonsági övvel kell becsatolni, és az ülést a leghátsó helyzetbe állítani. 13 év alatti gyermekeknek a hátsó ülésen kell becsatolva ülni. SOHA ne ültessen 13 év alatti gyermeket az első ülésre. SOHA ne helyezzen menetiránynak szembe néző gyermekülést az első ülésre.
Ha a vállheveder kissé hozzáér a gyermek arcához vagy nyakához, ültesse közelebb a gyermeket a gépkocsi közepéhez. Ha a vállheveder még így is hozzáér az arcához vagy nyakához, a gyermeket vissza kell ültetni gyermekülésbe.
Vállöv a kisgyermeken
-
Az öv vállhevedere menet közben nem érhet hozzá a gyermek nyakához vagy arcához.
-
Ha a biztonsági öveket nem megfelelően állítja be a gyerekeken, fennáll a súlyos sérülés, illetve halál veszélye.
Várandós nők
Várandós nőknek javasolt a biztonsági öv használata a sérülésveszély csökkentése érdekében egy esetleges baleset során. A biztonsági öv használata során a kétpontos biztonsági övet nem a hasi tájékon, hanem a csípőhöz lehető legközelebb és legszorosabban kell átvezetni a testfelületen. A speciális javaslatokkal kapcsolatban forduljon orvoshoz.
Várandós nők
A várandós nőknek tilos a biztonsági öv csípőheveder részét a hasukon (ahol a magzat helyezkedik el) vagy a hasuk feletti részen áthúzni, ahol a magzat egy esetleges ütközés esetén sérülést szenvedhet a biztonsági övtől.
Sérült személy
Sérült személy szállításakor is használjon biztonsági övet. Szükség szerint forduljon orvosához ezzel kapcsolatban.
Övenként egy személy
Két személy egyszerre (gyerekeket is beleértve) soha ne használja ugyanazt az övet. Ez baleset esetén megnöveli a sérülések kockázatát.
Ne feküdjön le
Baleset esetén a bekövetkező sérülések esélyét csökkentheti, és az utasbiztonsági rendszer maximális hatékonyságát akkor érheti el, ha minden utas ül, és az első és hátsó ülések függőleges helyzetben vannak mozgó gépkocsi esetén. Egy biztonsági öv sem tud megfelelő védelmet nyújtani, ha az utas a hátsó ülésen fekszik vagy az első, illetve hátsó ülés döntött helyzetben van.
Ha megdöntött háttámlával utazik, akkor megnő a súlyos, halálos sérülés kockázata egy baleset vagy hirtelen fékezés esetén. Az utasbiztonsági rendszer (biztonsági övek és légzsákok) védelmét jelentősen csökkenti, ha hátradönti az ülést. A biztonsági övek mindig legyenek feszesen a csípőjéhez és a mellkasához rögzítve, hogy megfelelően működjenek. Minél jobban hátradöntött a háttámla, annál nagyobb annak az esélye, hogy az utas csípője a kétpontos biztonsági öv alá csúszik, ezáltal az utas súlyos belső sérüléseket szenvedhet el, vagy az utas nyaka a vállövnek ütközhet. A vezető és az utasok mindig üljenek az ülésben hátul, megfelelően becsatolva, függőleges háttámlával.