Vészhelyzeti vontatás
Ha vontatásra szorul, akkor javasoljuk, hogy végeztesse azt hivatalos Kia márkakereskedővel vagy autómentő céggel.
Ha vészhelyzetben nem érhető el autómentő, akkor ideiglenesen elvontathatja gépkocsiját drótkötél vagy lánc használatával, amelyet a gépkocsi elejének (vagy hátuljának) alsó részén található, vészhelyzeti vonószemhez kell rögzíteni. Legyen rendkívül elővigyázatos a gépkocsi vontatása közben. A vezetőnek be kell ülnie a gépkocsiba, hogy kormányozza azt, és működtesse a féket.
Ezzel a módszerrel csak szilárd útburkolaton, kis távolságra és alacsony sebességgel szabad vontatást végezni. Ezen kívül a kerekeknek, tengelyeknek, az erőátvitelnek, a kormányzásnak és a fékeknek egytől egyig jó állapotban kell lenniük.
-
Ne használja a vontatószemeket a gépkocsi sárból, homokból vagy egyéb olyan helyzetből való kihúzására, ahonnan a gépkocsi saját erejéből nem tudott kijönni.
-
Kerülje olyan gépkocsi vontatását, amely nehezebb a vontató gépkocsinál.
-
A két gépkocsi vezetői gyakran kommunikáljanak egymással.
VIGYÁZAT-
Csatlakoztasson vontatókötelet a vontatószemhez.
-
Ha a vontatószemek helyett a gépkocsi egyéb alkatrészeit használja a vontatáshoz, az a gépkocsi karosszériájának sérüléséhez vezethet.
-
Csak kifejezetten gépkocsik vontatására szánt kötelet vagy láncot használjon. A vontatókötelet vagy a láncot biztonságosan rögzítse a rendelkezésre álló vonószemen.
-
A járművel lassan és fokozatosan gyorsuljon és lassuljon, megtartva a vontatókötél vagy -lánc feszességét a jármű indításához vagy vezetéséhez, ellenkező esetben a vonóhorog és a jármű károsodhat.
-
-
Mielőtt vészhelyzeti vontatást végez, ellenőrizze, hogy nem tört-e el vagy nem károsodott-e a vontatószem.
-
A vontatókötelet vagy a láncot biztonságosan rögzítse a vontatószemen.
-
Ne rángassa a vontatószemet. Folyamatosan, egyenletes erővel végezze a vontatást.
-
A vontatószem károsodásának elkerülése érdekében ne vontassa oldalról vagy meredek szögben. Mindig egyenesen előre húzza.
Legyen rendkívül elővigyázatos a gépkocsi vontatása közben.
-
Kerülje a hirtelen elindulásokat vagy a váratlan manővereket, amelyek fokozott igénybevételnek teszik ki a vészhelyzeti vonószemet és a vontatókötelet, illetve a láncot. A vontatószem és a vontatókötél, illetve a lánc elszakadhat, és súlyos sérülést vagy károsodást okozhat.
-
Ha a sérült gépkocsit nem tudja megmozdítani, akkor ne erőltesse a vontatást. Azt javasoljuk, forduljon segítségért hivatalos Kia márkakereskedőhöz vagy autómentő szolgálathoz.
-
Lehetőség szerint minél inkább egyenesen vontassa a gépkocsit.
-
Maradjon távol a gépkocsitól a vontatás alatt.
-
Legfeljebb 5 m (16 láb) hosszú vontatókötelet használjon. Tegyen fehér vagy piros textilt (hozzávetőlegesen 30 cm (12 hüvelyk) széles darabot) a kötél közepére, hogy jól látható legyen.
-
Vezessen óvatosan, ügyelve arra, hogy a vontatókötél ne lazuljon meg a vontatás során.
-
A jármű vontatásakor a vezetőnek a kormányzáshoz és fékezéshez a járműben kell lennie és rajta kívül nem tartózkodhatnak mások a járműben.
Vészhelyzeti vontatással kapcsolatos biztonsági szabályok
-
Fordítsa a gyújtáskapcsolót ACC (segédüzemmód) helyzetbe, nehogy a kormánykerék reteszelődjön.
-
Kapcsolja a sebességváltó kart (N) (üres) fokozatba.
-
Oldja ki a rögzítőféket.
-
A szokásosnál nagyobb erővel nyomja a fékpedált, mivel gyengébb fékhatás áll rendelkezésére.
-
A kormányzáshoz több erő szükséges, mivel nem működik a szervokormány rendszer.
-
Ha hosszú lejtőn halad lefelé, akkor előfordulhat, hogy a fékek túlmelegednek, és csökken a fék teljesítménye. Álljon meg gyakran, és hagyja lehűlni a fékeket.
-
A járművet legfeljebb 25 km/h (15 mph) sebességgel szabad vontatni, legfeljebb 20 km (12 mérföld) távolságon.
Automata sebességváltó
-
Ha az autónak mind a négy kereke a talajon marad, akkor csak elölről vontatható. Ügyeljen arra, hogy a sebességváltó üresben legyen. Gondoskodjon arról, hogy a kormány ne reteszelődjön, ezért állítsa a gyújtáskapcsolót az ACC (segédüzemmód) helyzetbe. A vezetőnek be kell ülnie a vontatott gépkocsiba, hogy kormányozza azt, és működtesse a féket.
-
Az automata sebességváltó károsodásának elkerülése érdekében a gépkocsi sebességét 15 km/h (10 mph) sebességre korlátozza, és vontatáskor ne tegyen meg 1,5 kilométernél (1 mérföld) nagyobb távolságot.
-
A vontatás megkezdése előtt ellenőrizze az automata sebességváltót, hogy nem szivárog-e folyadék belőle a gépkocsi alatt. Ha az automata sebességváltó folyadék szivárog, a vontatást autómentővel vagy görgős kocsival kell megoldani.