A kézi sebességváltó működése
Az előválasztó kar a gomb (1) benyomása nélkül is mozgatható.
A váltókar hátramenetbe állításához nyomja be a gombot (1).
A kézi sebességváltónak 5 előremeneti fokozata van.
A váltási séma a váltógombon látható. A sebességváltó minden előremeneti fokozatban teljesen szinkronizált, így a felfelé és lefelé váltások könnyedén végrehajthatók.
Váltáskor nyomja be teljesen a tengelykapcsoló-pedált, majd engedje fel lassan a pedált.
Ha a gépkocsiban gyújtáskapcsoló is található, akkor a motor csak a tengelykapcsoló-pedál benyomása esetén indítható be. (felszereltségtől függően)
R (hátramenet) fokozatba kapcsolás előtt az előválasztó kart előbb üres fokozatba kell állítani.
A gépkocsival teljesen meg kell állni, mielőtt R (hátramenet) fokozatba kapcsolja a sebességváltót.
A motort soha nem szabad a fordulatszámmérő piros tartományában használni.
-
Ötödikből negyedik sebességfokozatba történő visszakapcsoláskor ügyelni kell rá, nehogy az előválasztó kart túlságosan elhúzza oldalra, és így véletlenül második sebességfokozatba kapcsoljon. Máskülönben egy ilyen drasztikus lefelé váltás során a motor fordulatszámmérője a piros tartományba kerülhet. A motor és a sebességváltó túlpörgetése károsíthatja a motort.
-
Ne váltson vissza egyszerre 2 sebességfokozatot, illetve ne váltson vissza egyetlen fokozatot sem magas fordulatszám-tartományban (5000 fordulat/perc vagy afelett) történő haladás során. Az ilyen visszaváltás során a motor, a tengelykapcsoló és a sebességváltó is megrongálódhat.
-
Hideg időben nehézkes lehet a sebességváltás, amíg a sebességváltó kenőanyaga fel nem melegszik. Ez normális jelenség, és nem okoz kárt a sebességváltóban.
-
Ha teljesen álló helyzetben nehezen tud 1. fokozatba vagy R (hátramenet) fokozatba kapcsolni, akkor hagyja N (üres) fokozatban az előválasztó kart, és engedje fel a tengelykapcsoló-pedált. Nyomja be ismét a tengelykapcsoló-pedált, majd kapcsoljon 1. vagy R (hátramenet) fokozatba.
-
A tengelykapcsoló korai elkopásának és megrongálódásának megelőzése érdekében mindig vegye el a lábát a tengelykapcsoló-pedálról, amikor nem vált sebességet. Továbbá ne használja a tengelykapcsoló-pedált a gépkocsi emelkedőn történő megtartására (értsd: csúsztatás), amikor például piros lámpánál áll.
-
Vezetés közben a kezét ne pihentesse az előválasztó karon, máskülönben a sebességváltó előválasztó kar villái idő előtt elkophatnak.
-
A tengelykapcsoló-rendszer károsodásának megelőzése érdekében álló helyzetből ne induljon 2. sebességfokozatban, kivéve csúszós úton.
-
Mielőtt elhagyná a vezetőülését, mindig húzza be a kéziféket teljesen, és állítsa le a motort. Ezt követően a sebességváltót sík terep vagy emelkedő esetén kapcsolja 1. fokozatba, lejtő esetén pedig R (hátramenet) fokozatba. Ha nem hajtja végre ezeket az óvintézkedéseket a megadott sorrendben, akkor a gépkocsi váratlanul és hirtelen megmozdulhat.
-
A motorféket (egy magas fokozatból alacsonyabb fokozatba történő váltás) ne használja hirtelen, illetve csúszós utakon.
A gépkocsi ekkor megcsúszhat, és balesetet okozhat.
A tengelykapcsoló használata
Sebességváltás előtt a tengelykapcsolót teljesen be kell nyomni a padlóig, majd lassan fel kell engedni. Menet közben a tengelykapcsoló-pedált teljesen fel kell engedni. Vezetés közben ne pihentesse a lábát a tengelykapcsoló-pedálon. Máskülönben az alkatrészek idő előtt elkophatnak. Ne csúsztassa a tengelykapcsolót azért, hogy a gépkocsit fék nélkül is álló helyzetben tartsa egy emelkedőn. Ilyenkor az alkatrészek idő előtt elkopnak. A gépkocsi emelkedőn történő rögzítéséhez használja a lábféket vagy a rögzítőféket. A tengelykapcsoló-pedált nem szabad gyorsan és/vagy egyhuzamban többször benyomni, majd felengedni.
A tengelykapcsoló-pedált mindig teljesen be kell nyomni sebességváltáskor. Ha nem nyomja be teljesen a tengelykapcsoló-pedált, akkor a tengelykapcsoló megrongálódhat, illetve zajossá válthat a működése.
Lefelé váltás
Ha erős forgalomban lassítania kell, vagy meredek emelkedőn halad felfelé, akkor a motor túlerőltetésének megelőzése érdekében váltson alacsonyabb sebességfokozatba. A visszaváltással csökkentheti a motor lefulladásának kockázatát, valamint hatékonyabban gyorsíthat a gépkocsival, ha ismét növelnie kell a sebességet. Meredek lejtőn történő haladás során a visszaváltással biztonságos sebességet tarthat, valamint meghosszabbíthatja a fékek élettartamát.