Szervofék
Gépkocsija szervorásegítésű fékekkel rendelkezik, amelyek beállítása a normális használat során, automatikusan történik.
Abban az esetben, ha a szervorásegítésű fék a motor lefulladása vagy egyéb ok miatt veszít erejéből, továbbra is megállíthatja a gépkocsit, ha a normális esetben megszokottnál nagyobb erőt fejt ki a fékpedálra. A gépkocsi féktávolsága azonban megnő.
Ha nem jár a motor, akkor a fékpedál minden egyes lenyomásával csökken a tárolt fékerő. Ne pumpálja a fékpedált, ha megszűnik a rásegítés.
Csak akkor működtesse a fékpedált szakaszosan, ha az a kormányozhatóság síkos útfelületen való fenntartása érdekében szükséges.
-
Amikor bizonyos vezetési vagy időjárási körülmények között rálép a fékpedálra, hallhatja, hogy autója csikorgó vagy más hangokat ad ki. Ez teljesen normális jelenség, nem utal a fék meghibásodására.
-
Amikor olyan úton halad, ahol jégtelenítő vegyszereket alkalmaznak, a jármű fékből jövő zajokat adhat ki vagy a gumiabroncsok rendellenes kopását tapasztalhatja az efféle jégtelenítő vegyszerek miatt. Ilyenkor fékezzen többet, hogy biztonságos közlekedési körülmények között eltávolítsa a féktárcsán és a betéten található jégtelenítő vegyszereket.
Fékek
-
Vezetés közben ne tartsa a lábát a fékpedálon. Ettől túlmelegszenek a fékek, jobban kopnak a fékbetétek és megnő a féktávolság.
-
Hosszú, meredek lejtőn való ereszkedésnél kapcsoljon alacsonyabb fokozatba, és kerülje a folyamatos fékezést. A folyamatos fékezéstől a fékek túlmelegszenek, minek következtében ideiglenes fékteljesítmény csökkenés alakulhat ki.
-
Ha vizesek a fékek, akkor előfordulhat, hogy a gépkocsi fékezéskor a szokásosnál kisebb mértékben lassul, és félrehúz. Ha óvatosan kipróbálja a féket, kiderül, hogy fennáll-e ennek a veszélye. Ha mély vízen halad keresztül, utána mindig próbálja ki ilyen módon a féket. A fékek megszárításához óvatosan próbálgassa őket, és közben biztonságos sebességgel haladjon előre, míg a fékhatás visszaáll normális értékre.
-
Indulás előtt mindig ellenőrizze a fék- és a gázpedál helyzetét. Ha indulás előtt nem ellenőrzi a fék- és a gázpedál helyzetét, akkor előfordulhat, hogy véletlenül a gázpedált nyomja meg a fékpedál helyett. Ilyenkor súlyos baleset történhet.
Teendők fékmeghibásodás esetén
Ha az üzemi fék menet közben nem működik, akkor a vészhelyzeti megálláshoz használja a rögzítőféket. A gépkocsi féktávolsága azonban sokkal hosszabb lesz a megszokottnál.
Rögzítőfék
Ha normál sebességgel haladva működteti a rögzítőféket, akkor hirtelen elveszítheti uralmát a gépkocsi felett. Ha mégis kénytelen használni a rögzítőféket a gépkocsi megállításához, nagy körültekintéssel tegye.
Tárcsafékkopottság visszajelző lámpája (felszereltségtől függően)
A jármű tárcsafékekkel van felszerelve.
Ha magas figyelmeztető hangot hall az első vagy a hátsó fékek felől, akkor elkoptak a fékbetétek, és új betétekre van szükség. A hang menet közben bármikor megszólalhat, illetve a fékpedál lenyomásakor hallható.
-
Ne használja a gépkocsit kopott fékbetétekkel, így elkerülheti a fék költséges javításait is.
-
Az első és a hátsó fékbetéteket csak párban (értsd: mindkét oldalon egyszerre) szabad cserélni.
Fékkopás
Ez a fékkopásra figyelmeztető hang azt jelzi, hogy a gépkocsit szervizbe kell vinni. Ha nem vesz tudomást a hangról, akkor végül teljesen megszűnik a fékhatás, ami súlyos balesethez vezethet.
A kerekeken normál vezetési körülmények között is felhalmozódhat fékpor. A fékek kopásával párhuzamosan valamennyi fékpor keletkezése elkerülhetetlen, ami hozzájárul a hangos fékezéshez.
Hátsó dobfék
A hátsó dobfékek nem rendelkeznek kopásjelzőkkel. Ezért a hátsó fékbetéteket ellenőriztetni kell, ha rendellenes zajt bocsátanak ki. Szinzén ellenőriztesse a hátsó fékeket az abroncsok vagy az első fékek cseréjekor.