Biztosítékok
* Bal oldal: Normál, Jobb oldal: Kiégett
A gépkocsi elektromos rendszerei biztosítékokkal védettek az elektromos túlterhelés káros hatásaitól.
Gépkocsija 2 (vagy 3) biztosítéktáblával szerelt, az egyik a műszerfal vezetőoldali végében, a többi pedig a motortérben az akkumulátor közelében található.
Ha gépkocsija valamelyik lámpája, elektromos berendezése, vagy ellenőrző rendszere nem működik, akkor először a hozzá tartozó biztosíték épségét ellenőrizze. Ha a biztosíték kiég, akkor a benne lévő olvadó betét kiolvad.
Ha egy elektromos rendszer nem működik, először a vezetőoldali biztosítéktáblában lévő biztosítékát ellenőrizze.
A kiégett biztosíték kicserélése előtt kösse le az akkumulátor negatív pólusát.
Mindig csak az eredetivel megegyező értékű biztosítékra cserélje a kiégettet.
Ha a kicserélt biztosíték is kiég, az elektromos problémára utal. Kerülje az érintett rendszer használatát és azonnal vegye fel a kapcsolatot egy szakműhellyel. A Kia egy hivatalos Kia-kereskedővel/szervizpartnerrel történő megbeszélést javasolja.
Háromféle biztosíték használatos: a lapos biztosíték az alacsonyabb áramerősségű áramkörök védelmére, a hengeres biztosíték, a fő biztosíték pedig a magasabb áramerősségű helyeken.
Biztosítékcsere
-
Semmi mással ne próbálja helyettesíteni a kiégett biztosítékot, kizárólag az eredetivel megegyező fajtájú és értékű biztosítékot helyezzen be.
-
Az előírtnál magasabb áramerősségű biztosíték használata károsodást, esetleg tüzet is okozhat.
-
Soha ne használjon még szükségmegoldásként sem a megfelelő biztosíték helyett egy szál drótot. Ez a kábelek komoly károsodását eredményezheti, ami esetleg tüzet is okozhat.
-
A gépkocsi elektromos vezetékeit önkényesen ne módosítsa, és ne adjon újakat a járműhöz.
Ne használjon a biztosíték eltávolítására csavarhúzót vagy más fémeszközt, mivel az rövidzárlatot okozhat és megrongálhatja a rendszert.
-
Biztosíték cseréjéhez fordítsa a gyújtáskapcsolót „OFF” (ki) állásba és kapcsolja ki az összes elektromos berendezést majd vegye le az akkumulátor (-) pólusát.
-
A tényleges biztosítéktáblák/relétáblák címkéje eltérhet a beszerelt elemektől.
-
Ha egy kiégett biztosítékot vagy relét újra szeretne cserélni, győződjön meg róla, hogy az új biztosíték vagy relé szorosan beleilleszkedik a csatlakozókapcsokba. A hiányos rögzítőbiztosíték vagy relé kárt okozhat a gépkocsi vezetékeiben és elektromos rendszerében, és tüzet okozhat.
-
Ne távolítsa el a csavarokkal vagy anyákkal rögzített biztosítékokat, reléket és sorkapcsokat. A biztosítékokat, reléket és kábelsarukat nem megfelelően is lehet rögzíteni, ez azonban tüzet okozhat. Ha a csavarokkal rögzített biztosítékok, relék vagy kapcsok kiégnek, lépjen kapcsolatba egy szakműhellyel. A Kia egy hivatalos Kia-kereskedővel/szervizpartnerrel történő megbeszélést javasolja.
-
Biztosítékokon vagy reléken kívül ne helyezzen be más tárgyakat a biztosíték/relé csatlakozóiba, például vezetőt vagy kábelt. Ekkor érintkezési hiba léphet fel, és a rendszer meghibásodhat.
-
Ne dugjon csavarhúzót vagy utángyártott vezetéket a kizárólag biztosítékok és relék számára kialakított pólusba. Érintkezési hiba következtében a jármű belsejének elektromos rendszere és vezetékezése károsodhat vagy leéghet.
-
Ha közvetlenül csatlakoztatja a vezetéket a csomagtérajtóhoz vagy az utánfutók telepítéséhez stb. az izzót a szabályozott kapacitásán felülire cseréli, a belső csatlakozódoboz megéghet.
Vizsgálja meg az akkumulátorsapkát és győződjön meg róla, hogy biztonságosan záródik-e. Ha az akkumulátorsapka nem záródik biztonságosan, nedvesség juthat a rendszerbe ami károsíthatja az elektromos komponenseket.
A berendezések utólagos felszerelésekor tilos a véletlen vezetékezés
A járműben használt véletlen vezetékezés a meghibásodás veszélyét hordozza magában és a jármű teljesítményének romlásához vezethet.
A véletlen vezetékezés különösen az infotaiment rendszer vagy riasztó, a motor-távvezérlés illetve autótelefon vagy rádió utólagos beszerelése során károsíthatja a járművet vagy okozhat tüzet.
Az átalakítás tilos
Ne próbálja semmilyen módon sem átalakítani a járművet. Ez illegális és hatással van a jármű teljesítményére, tartósságára és biztonságára. Az átalakítás okozta problémákra a garancia sem vonatkozik.
Különösen legyen óvatos a jármű nem jóváhagyott elektromos eszközökkel (lámpa, fekete doboz, elektromos berendezések, diagnosztikai eszközök, kommunikációs eszközök stb.) történő átalakítása által okozott biztonsági problémákkal kapcsolatban. Ez a jármű meghibásodását, a vezetékek sérülését, az akkumulátor lemerülését illetve a csatlakozók sérülését okozhatja valamint a járműben is tüzet okozhat.
Az ablak árnyékolásával kapcsolatos óvintézkedések
Az ablak árnyékolása (különösen fém filmmel) kommunikációs zavart vagy rossz minőségű rádióvételt illetve az automatikus világítási rendszer hibás működését okozhatja a járműben fennálló fényviszonyok jelentős módosulása miatt. A felhasznált oldat befolyhat az elektromos és elektronikus berendezésekbe, azok hibás működését vagy meghibásodását okozva.