Turvavööde süsteem
-
Turvasüsteemi maksimaalseks toimimiseks peavad turvavööd sõiduki liikumise ajal alati kasutuses olema.
-
Turvavööd on kõige tõhusamad, kui seljatoed on püstises asendis.
-
13-aastased ja nooremad lapsed peavad alati olema tagaistmetel korralikult kinnitatud. Ärge laske lastel kunagi sõita eesmise kaasreisija istmel. Kui üle 13-aastane laps tuleb panna eesmisele kaasreisija istmele, tuleb tema turvavöö korralikult kinnitada ja iste liigutada võimalikult taha.
-
Ärge kandke õlarihma kunagi käe alt või selja taga. Valesti paigutatud õlarihm võib avarii korral tõsiseid vigastusi põhjustada. Õlarihm peab olema paigutatud üle õla ja rangluu.
-
Ärge asetage kunagi turvavööd üle õrnade esemete. Need võivad äkilise pidurdamisel või kokkupõrkel puruneda.
-
Vältige keerdunud turvavööde kasutamist. Keerdunud turvavöö e tule kaitsmisega piisavalt hästi toime. Kokkupõrkel võib see isegi teisse lõikuda. Veenduge, et turvavöö on sirge ja pole keerdus.
-
Ärge kahjustage turvavöö rihma ega riistvara. Kui turvavöö rihm või riistvara on kahjustatud, vahetage see välja.
Turvavööd on mõeldud kandmiseks meie keha luustikul ja seda tuleb kanda madalalt üle vaagna esiosa või üle vaagna, rinna ja õlgade; turvavöö süleosa kandmist üle kõhupiirkonna tuleb vältida.
Turvavööd tuleb vastavalt mugavusele reguleerida nii pingule kui võimalik, et tagada turvalisus, milleks nad on mõeldud.
Lõtv rihm vähendab oluliselt kandja kaitset.
Tuleb hoolitseda selle eest, et rihma ei saastataks lakkide, õlide ja kemikaalidega, eriti akuhappega.
Puhastamisel võib kasutada pehmet seepi ja vett. Vöö tuleb välja vahetada, kui rihm on kulunud, saastunud või kahjustunud. Kui vööd on kantud tugevas kokkupõrkes, tuleb kogu komplekt välja vahetada, isegi kui komplekti kahjustus ei ole ilmne. Vöösid ei tohi kanda keerdunud rihmadega. Igat vöökomplekti tohib kasutada vaid üks kasutaja; ohtlik on panna vöö üle sõitja süles oleva lapse.
-
Kasutaja ei tohi teha muudatusi ega täiendusi, mis takistavad turvavöö reguleerimisseadmete toimimist lõtku eemaldamiseks või turvavöö komplekti reguleerimist lõtku eemaldamiseks.
-
Turvavöö kinnitamisel olge ettevaatlik, et te ei kinnitaks turvavööd teiste istmete pandlasse. See on väga ohtlik ja turvavöö kaitse ei pruugi teile õigesti mõjuda.
-
Ärge avage turvavööd ega kinnitage ning avage seda korduvalt sõidu ajal. See võib põhjustada juhitavuse kadumise ning õnnetuse, põhjustades surma, tõsiseid vigastusi või varalist kahju.
-
Veenduge turvavöö kinnitamisel, et see ei kata esemeid, mis on kõvad ja võivad kergesti puruneda.
-
Veenduge, et pandlas ei ole midagi. Turvavöö ei pruugi turvaliselt kinnituda.
Turvavöö hoiatus
Turvavöö hoiatustuli ja hoiatussignaal töötavad järgmistel tingimustel.
Juhi turvavöö
-
Sõltumata juhi turvavöö kinnitusest, süttib hoiatustuli umbes 3–6 sekundiks iga kord, kui keerate süütelukku või nupp ENGINE START/STOP (mootori start/stopp) on SEES. Kui juhi turvavöö ei ole kinnitatud, kõlab umbes 6 sekundi pikkune turvavöö hoiatussignaal ja turvavöö hoiatustuli põleb seni, kuni juhi turvavöö kinnitatakse.
-
Kui hakkate sõitma kinnitamata turvavööga kiirusel alla 20 km/h või peatute, süttib hoiatustuli. Kui sõidate kiirusega 20 km/h või kiiremini, vilgub hoiatustuli ja hoiatussignaal kõlab umbes 100 sekundit.
-
Kui juhi turvavöö on sõidu ajal lahti, süttib hoiatustuli, kui kiirus on alla 20 km/h. Kui kiirus on 20 km/h või kiirem, vilgub hoiatustuli ja hoiatussignaal kõlab umbes 100 sekundit.
Esiistmel istuva kaassõitja turvavöö.
-
Sõltumata sõitja turvavöö kinnitusest, süttib hoiatustuli umbes 3–6 sekundiks iga kord, kui lülitate süüteluku SISSE. Kui sõitja turvavöö ei ole kinnitatud, jääb hoiatustuli põlema, kuni sõitja turvavöö kinnitatakse.
-
Kui hakkate sõitma kaassõitja kinnitamata turvavööga kiirusel alla 20 km/h või peatute, süttib hoiatustuli. Kui sõidate kiirusega 20 km/h või kiiremini, vilgub hoiatustuli ja hoiatussignaal kõlab umbes 100 sekundit.
-
Kui kaassõitja turvavöö on sõidu ajal lahti, süttib hoiatustuli, kui kiirus on alla 20 km/h. Kui kiirus on 20 km/h või kiirem, vilgub hoiatustuli ja hoiatussignaal kõlab umbes 100 sekundit.
Vales asendis sõitmine mõjutab negatiivselt esiistme turvavöö hoiatussüsteemi. Juht peab alati juhendama kaassõitjat antud käsiraamatus äratoodud õige sõiduasendi osas.
-
Kaassõitja turvavöö hoiatustuli asub näidikupaneelil.
-
Turvavöö hoiatustuli põleb või vilgub 6 sekundit isegi siis, kui kaassõitja istmel ei istu kedagi.
-
Turvavöö hoiatus võib hakata tööle ka juhul, kui kaassõitja esiistmele on pandud pagas.
Tagaistmel sõitja turvavöö hoiatustuli (mõnel mudelil)
* (1) vasak külg, (2) keskel, (3) parem külg
* Teise rea iste: (1) vasak külg, (2) keskel, (3) parem külg
* Kolmanda rea iste: (4) vasak külg, (5) parem külg
-
Tagaistuja turvavöö märgutuli süttib igal süütelülitiasendi või režiimi „ON” valimisel umbes 6 sekundiks, et tuletada meelde turvavööde kinnitamist, hoolimata sellest, kas kaassõitja turvavöö on kinnitatud.
-
Kui hakkate sõitma kinnitamata turvavööga või kui võtate turvavöö lahti kiirusel alla 20 km/h, jääb hoiatustuli põlema.
-
Kui hakkate sõitma ilma turvavööd kinnitamata või avate turvavöö, kui sõidate kiirusega üle 20 km/h, kõlab turvavöö hoiatussignaal umbes 35 sekundit ja vilgub vastav hoiatustuli.
-
Tagaistuja turvavöö märgutuli süttib igal süütelülitiasendi või režiimi „ON” valimisel umbes 6 sekundiks, et tuletada meelde turvavööde kinnitamist, hoolimata sellest, kas kaassõitja turvavöö on kinnitatud.
-
Kui hakkate sõitma ilma turvavööta kinnitamata, vilgub turvavöö hoiatustuli umbes 70 sekundit.
-
Kui vabastate turvavöö kiirusel 20 km/h, vilgub turvavöö hoiatustuli umbes 70 sekundit.
-
Kui turvavöö on endiselt kinnitamata, kostab kiiruse 20 km/h ületamisel kuni umbes 35-sekundine helisignaal ning märgutuli hakkab vilkuma.
-
Kui tagumine uks kiirusel kuni 10 km/h avatakse või suletakse, ei tööta märgutuli ega hoiatusheli isegi kiirusel üle 20 km/h.
Turvavöö – juhi kolme punkti süsteem hädaolukorras lukustuva tõmburiga
Turvavöö kinnitamine:
-
Turvavöö kinnitamiseks tõmmake see pingutist välja ja sisestage metallist klamber (1) pandlasse (2). Klambri pandlasse lukustumisel kostub kuuldav "klõps".
Turvavöö reguleerib end õigele pikkusele pärast seda, kui vöö süleosa on käsitsi reguleeritud, et see liibuks ümber puusade. Kui kallutate aeglase, ühtlase liigutusega ette, annab vöö järele ja laseb teil liikuda. Järsul pidurdamisel või löögi saamisel vöö aga lukustub. See lukustab ka siis, kui püüate liiga kiiresti ettepoole kallutada.
Kui te ei saa vööd pingutist välja tõmmata, tõmmake vööst tugevalt ja seejärel vabastage see. Seejärel saate vöö sujuvalt välja tõmmata.
Vöö süleosa tuleb asetada võimalikult madalale ja liibuvalt üle puusade, mitte üle vöökoha. Kui sülevöö asub liiga kõrgel vöökohal, võib see kokkupõrke korral suurendada vigastuse ohtu. Mõlemad käed ei tohi olla turvavöö all või peal. Üks peaks olema peal ja teine turvavöö all, nagu pildil näidatud
Ärge kunagi kandke turvavööd uksepoolse käe all.
Turvavöö avamine:
-
Vajutage pandlal olevat avamisnuppu (1).
Turvavöö peaks automaatselt tagasi tõmbuma.
Kui turvavöö ei tõmbu automaatselt tagasi, siis veenduge, et see ei oleks keerdus, ning proovige uuesti.
Õlarihma kõrguse reguleerimine
Reguleeritava turvavöö kõrgus ei tohi olla teie kaelale liiga lähedal. Kõige efektiivsem kaitse ei ole tagatud. Õlaosa tuleb reguleerida nii, et see jääb õle rinna ja uksepoolse õla keskosa, mitte üle kaela.
Turvavöö kinnituspunkti kõrguse reguleerimiseks langetage või tõstke kõrguse reguleerija sobivasse asendisse.
-
Kinnituse kergitamiseks nihutage seda ülespoole (1).
-
Kinnituse langetamiseks nihutage seda allapoole (3), hoides nuppu (2) sees.
Vabastage lüliti kinnituspunkti paigale lukustamiseks. Kontrollige, kas kinnitus on lukustatud, püüdes seda ilma nuppu vajutamata allapoole nihutada.
Valesti paigaldatud turvavööd võivad õnnetuse korral tõsiseid vigastusi põhjustada.
-
Kinnitage, et õlarihma kinnituspunkt on sobival kõrgusel lukustatud. Ärge kunagi laske turvavööl kaelale või näole toetuda.
-
Turvavööde asendamata jätmine pärast õnnetust tähendab kahjustunud turvavöösid, mis ei paku järgnevate kokkupõrgete korral kaitset, põhjustades kehavigastusi või surma. Vahetage turvavööd pärast õnnetust võimalikult kiiresti välja.
ÄRGE klappige tagumise istme seljatoe vasakpoolset osa alla, kui tagumine keskmine turvavöö on kinnitatud. Enne tagumise istme seljatoe vasakpoolse osa alla klappimist AVAGE ALATI tagumine keskmine turvavöö. Kui tagumine keskmine turvavöö on tagumise seljatoe vasakpoolse osa alla pööramisel lukustatud, võivad seljatoe ülaosa ja turvavöö kaunistused moonduda ja saada kahjustada, põhjustades seljatoe lukustumist alla pööratud asendis.
Turvavöö peab kinnitama õige istmepadja lukku.
-
Tagumise parempoolse istme turvavöölukk
-
Tagumise keskmise istme turvavöölukk
-
Tagumise vasakpoolse istme turvavöölukk
Enne tagumiste turvavööde kinnitamist veenduge, et turvavöö kinnitus sobiks turvavöö pandlaga. Vasaku või parema turvavöö jõuline kinnitamine keskmisele pandlale võib põhjustada vale kinnitumise, mis ei kaitse teid õnnetuse korral.
Tagumise keskmise turvavöö kasutamisel tuleb kasutada pannalt märgiga „CENTER”.
Ärge suruga vasak- või parempoolse istme turvavööd jõuga keskmise istme turvavöölukku.
Kinnitage keskmise istme turvavöö keskmise istme turvavöölukku.
Vastasel juhul ei taga valesti kinnitatud turvavöö piisavat kaitset.
Turvavööde kaitsmine
Turvavööd kandmiseks välja tõmmates tuleks keel aeglaselt turvavöö juhikust välja tõmmata, nii et turvavöö juhik ei tuleks istmekattest lahti.
Turvavöö avamine:
-
Turvavöö vabaneb pandlal oleva vabastusnupu (1) vajutamisel.
Turvavöö peaks automaatselt tagasi tõmbuma.
Kui turvavöö ei tõmbu automaatselt tagasi, siis veenduge, et see ei oleks keerdus, ning proovige uuesti.
Eelpingutiga turvavööd
Teie auto varustusse kuuluvad juhi ja kaassõitja eelpingutiga turvavööd.
Eelpinguti eesmärgiks on tagada kokkupõrgetel, et turvavöö liibub vastu sõitjate keha.
Eelpingutiga turvavööd aktiveeruvad avariides, mille kokkupõrked on piisavalt tugevad.
Kui sõiduk seiskub järsult või kui sõitja püüab liiga kiiresti ettepoole kallutada, turvavöö pinguti lukustub. Teatud eesmiste kokkupõrgete korral eelpinguti aktiveerub ja tõmbab turvavöö tihedamini sõitja ümber kinni.
Kui süsteem tuvastab eelpingutite tööle rakendumisel liigse surve juhi või kaassõitja turvavööle, annab eelpingutisisene koormuse piiraja surve vähendamiseks vastavat turvavööd pisut järele (kui on varustuses).
Veenduge oma turvalisuse huvides, et rihm ei narmenda ega ole keerdus ning istuge alati nõuetekohaselt oma istmel.
Kui autol on küljeturvapadjad ja turvakardinad, rakenduvad eelpingutid ka külglöögi korral.
Turvavöö eelpinguti süsteem koosneb peamiselt järgmistest osadest. Nende asukohad on näidatud joonisel.
-
Turvapadja hoiatustuli
-
Eesmise tõmburi eelpinguti komplekt
-
SRS-süsteemi juhtmoodul
Eelpingutusega turvavööst maksimaalse kasu saamiseks tehke järgmist.
-
Turvavöö peab töötama õigesti ja olema reguleeritud sobivasse asendisse. Lugege ja järgige kogu selles juhendis toodud olulist teavet ja ettevaatusabinõusid teie auto turvaomaduste kohta, sealhulgas turvavööde ja turvapatjade kohta.
-
Veenduge, et teie ja reisijate turvavööd on alati peal.
-
Kui eelpingutiga turvavööd on aktiveeritud, võib kuulduda valju müra ja sõitjateruumis võib näha peent tolmu, mis võib paista suitsuna. Need on harilikud töötingimused ega pole ohtlikud.
-
Kuigi see on kahjutu, võib peen tolm nahka ärritada ja seda ei tohi pikalt sisse hingata. Pärast õnnetust, mis on põhjustanud eelpingutite rakendumise, peske kogu katmata nahk korralikult puhtaks.
-
Kuna SRS-turvapatja aktiveeriv andur on ühendatud eelpingutiga turvavööga, süttib armatuurlaual olev SRS-turvapadja hoiatustuli umbes kolmeks kuni kuueks sekundiks pärast süütelüliti või nupu ENGINE START/STOP (mootori start/stopp) vajutamist asendisse „ON”, seejärel peaks see välja lülituma.
Kui eelpingutusega turvavöö ei toimi nõuetekohaselt, põleb SRS hoiatustuli isegi siis, kui SRS turvapadjas ei esine talitlushäireid. Kui SRS-turvapadja hoiatustuli ei sütti, kui süütevõti on sisse lülitatud, või kui see põleb pärast valgustamist umbes 3–6 sekundit või kui see põleb auto juhtimise ajal, laske süsteemi kontrollida professionaalsel töökojal. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.
-
Eelpingutid on mõeldud aktiveeruma ainult ühe korra. Pärast aktiveerumist tuleb eelpingutusega turvavööd välja vahetada. Kõik turvavöö tüübid, mida on kokkupõrkel kantud, tuleb alati pärast õnnetust välja vahetada.
-
Eelpingutiga turvavöö süsteemid muutuvad aktiveerumisel kuumaks. Ärge puudutage eelpingutusega turvavöö komplekte mõned minutid pärast aktiveerumist.
-
Ärge püüdke eelpingutiga turvavöid kontrollida ega ise asendada. Laske süsteem kvalifitseeritud asjatundjal üle vaadata. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.
-
Ärge püüdke eelpingutiga turvavöö süsteemi mingil viisil hooldada või parandada.
-
Eelpingutiga turvavöökomplekti vale käsitsemine ja hoiatuste eiramine eelpingutiga turvavööde löömise, muutmise, kontrollimise, asendamise, hooldamise või parandamise kohta, võib põhjustada ebaõige toimimise või tahtmatu aktiveerumise ja tõsiseid vigastusi.
-
Kandke mootorsõidukis sõites alati turvavööd.
-
Juhul, kui eelpinguti peab autost eemaldama, võtke ühendust kvalifitseeritud asjatundjaga. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.
-
Auto esiosa kallal teostatavad keretööd võivad eelpingutitega turvavööde süsteemi kahjustada. Seetõttu laske süsteemi hooldada asjatundlikus töökojas. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.