Neljarattaveo (AWD) ohutu kasutamine
Neljarattavedu
Maantee- või maastikutingimused, mis nõuavad neljarattaveo kasutamist, tähendavad, et kõik teie sõiduki funktsioonid on tavapäraste teeoludega võrreldes tohutu pinge all. Aeglustage ja olge valmis rehvide all oleva pinnase koostise ja veojõu muutusteks. Kui teil on kahtlusi eesseisvate tingimuste ohutuses, peatuge ja kaaluge parimat viisi jätkamiseks.
-
Ärge püüdke sõita sügavas vees või mudas, kuna sellised tingimused võivad mootori seisata ja väljalasketorud ummistada. Ärge sõitke järskudest küngastest alla, kuna see nõuab sõiduki üle kontrolli säilitamiseks ülimat osavust.
-
Sõitke küngastest üles või alla sõites võimalikult otse. Olge järskudest küngastest üles või alla sõites äärmiselt ettevaatlik, kuna sõiduk võib sõltuvalt kallakust, maastikust ja vee-/mudatingimustest ümber pinna.
HOIATUSKünkad
Järskudel küngastel sõitmine võib väga ohtlik olla. See oht võib tuleneda väikestest ratta nurga muudatustest, mis võivad sõiduki destabiliseerida või isegi kui sõiduk säilitab sõites stabiilsuse, võib see edasiliikumise lõppedes tasakaalu kaotada. Teie sõiduk võib hoiatuseta ümber minna, jätmata teile võimalust parandada viga, mis võib põhjustada raskeid vigastusi või surma.
-
Peate õppima neljarattaveoga kurvides sõitmist. Ärge lootke oma kogemusele tavapäraste esiveoga sõidukitega. Esiteks tuleb neljarattaveoga aeglasemalt sõita.
Neljarattavedu (AWD)
Vähendage kurvide võtmisel kiirust. Neljarattaveoga autode raskuskese asub kõrgemal kui tavalistel esiveoga autodel, seega paiskuvad need liiga kiirel kurvi läbimisel kergemini ümber.
Rool
Ärge hoidke sillutamata teedel sõites käsi rooliratta siseküljel. Võite äkilise manöövri või maapinnal olevate esemetega kokkupõrkest põhjustatud rooliratta tagasiliikumise tõttu oma käsi vigastada. Võite rooliratta üle kontrolli kaotada.
-
Hoidke sillutamata teedel sõites alati tugevalt roolist kinni.
-
Veenduge, et kõik sõitjad kasutavad turvavööd.
HOIATUSTuuleoht
Kui sõidate tugevas tuules, vähendab sõiduki kõrgem raskuskese teie roolimisvõimsust ja teil tuleb aeglasemalt sõita.
Läbi vee sõitmine
Sõitke aeglaselt. Kui sõidate vees liiga kiiresti, võib vesi mootoriruumi tungida ja süütesüsteemi märjaks teha, põhjustades sõiduki ootamatu seiskumise. Kui see juhtub ja teie sõiduk on kalde all, võib see ümber minna.
-
Ärge sõitke vees, kui see ulatub auto põhjast kõrgemale.
-
Kontrollige pärast vees või mudas sõitmist pidureid. Vajaduse korral vajutage aeglasel sõidul korduvalt piduripedaali, kuni normaalne pidurdusvõime taastub.
-
Kui sõidate maastikutingimustes (nt liivas, mudas või vees), hooldage autot tihedamini (vt Rohkem üksikasju või Rohkem üksikasju). Peske auto ja eriti selle põhi pärast maastikusõitu korralikult puhtaks.
-
Kuna võimsust rakendatakse korraga neljale rattale, sõltub neljarattaveo jõudlus suuresti rehvide seisukorrast. Kasutage kindlasti nelja sama mõõtu ja tüüpi rehvi.
-
Täielikult neljarattaveoga sõidukit ei saa hariliku puksiiriga pukseerida. Sõiduk tuleb pukseerimiseks paigutada transpordiplatvormile.
Neljarattaveoga (AWD) sõitmine
-
Vältige kurvides suuri kiiruseid.
-
Ärge tehke rooliga äkilisi liigutusi, nt järske reavahetusi või kiireid teravaid pöördeid.
-
Ümberpaiskumise risk kasvab märgatavalt, kui kaotate kontrolli auto üle suurel kiirusel.
-
Kokkupõrke korral on turvavööga kinnitamata reisija surmaoht palju suurem kui turvavööga kinnitatud reisijal.
-
Kontroll auto üle kaob tihti juhul, kui üks või kaks ratast sõidab tee servalt maha ja juht keerab rooli teele naasmiseks korraga liiga palju. Kui sõiduk sõidab teelt välja, ärge keerake järsult rooli. Selle asemel aeglustage sujuvalt sõitu ja keerake siis vaikselt teele tagasi.
Muda või lumi
Kui üks esi- või tagaratastest hakkab poris, lumes jne keerlema, saab sõiduki mõnikord sellest välja sõita gaasipedaali kaugemale vajutamisega, kuid vältige mootori pidevat töötamist suurtel pööretel, sest see võib neljarattaveo süsteemi kahjustada.
Liival ja mudas sõitmine
-
Hoidke aeglast ja ühtlast kiirust. Turvalise sõitmise tagamiseks käitage gaasipedaali aeglaselt (rataste libisemise vältimine).
-
Hoidke eessõitva autoga ohutut pikivahet.
-
Vähendage kiirust ja kontrollige alati teetingimusi.
-
Hoiduge kiiruse ületamisest, järsust kiirendamisest, äkilisest pidurdamisest ja järskudest pööretest.
-
Kui sõiduk on lumes, liivas või mudas kinni, ei pruugi rehvid töötada.
-
See juhtub käigukasti kaitsmiseks ega ole rike.
Sõiduki porist või liivast sundteisaldamine võib põhjustada mootori kahjustumise/ülekuumenemise või käigukasti, diferentsiaali või neljarattaveo süsteemi kahjustumise/rikke. Kui liivasele/mudasele teele sõites esineb liigne rataste libisemine, võib sõiduk liiva/mudasse kukkuda. Sellisel juhul asetage rehvi alla kivi või puuoks ja püüdke sõiduk välja tõmmata või üritage sõidukit korduvalt edasi-tagasi liigutades lahti saada.
Käigukast on üle kuumenenud
-
Rasketes tingimustes mudastel ja liivastel teedel sõites võib käigukast üle kuumeneda.
-
Käigukasti ülekuumenemisel rakendub kaitseseisund ja LCD-ekraanil ilmub koos signaaliga teade: „Transmission hot! Park with engine on” („Käigukast on kuum! Parkige töötava mootoriga”).
-
Sel juhul peatage auto ohutus kohas, jättes mootori tööle, rakendage pidur ja lülitage sisse „P“ käik ning laske käigukastil jahtuda.
-
Kui ignoreerite seda hoiatust, võib auto liikumine muutuda veelgi ebaühtlasemaks. Käiguvahetused võivad toimuda väga järsult ja liiga sageli ning auto liikumine võib muutuda ebaühtlaseks. Tavapärasesse sõidurežiimi naasmiseks peatage sõiduk ning vajutage alla jalgpidur või pange käigukang parkimisasendisse P. Seejärel laske käigukangil mõni minut enne sõidu jätkamist jahtuda, hoides mootorit töös.
-
Kui kuvatakse sõnum „Trans cooled. Resume driving.” („Käigukast jahtunud. Jätkake sõitu.”), võite sõitu jätkata.
Kui teade jääb LCD-ekraanil vilkuma, pöörduge ohutuse huvides kvalifitseeritud asjatundja poole. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.
Rehvi ettevaatusabinõud
Pöörake alati tähelepanu AWD (neljarattaveo) sõidukite rehvidele.
Neljarattaveoga sõitmisel rakendatakse veojõudu kõigile rehvidele ning sõiduki juhitavast mõjutab oluliselt rehvi kulumisaste.
-
Rehvide vahetamisel asendage kõik neli rehvi sama mõõtu, tüüpi ja marki ning samasuguse turvisemustri ja kandevõimega rehvidega. Ärge kasutage originaalist erinevat tüüpi ja mõõtu rehve ning velgesid. Valed rehvid võivad mõjutada auto turvalisust ja sooritust ning põhjustada ümberpaiskumise või muu vigastusterohke õnnetuse.
-
Vahetage eesmiste ja tagumiste rehvide asukohta iga 10 000 km järel.
-
Rehvirõhku peab kõikides rehvides kontrollima kord kuus, kui rehvid on külmad, ning täitma õige rõhuni, mis on kindlaks määratud autotootja poolt. Need rõhud on kirjas auto küljes oleval rehvirõhkude kleebisel.
-
AWD (neljarattaveo) sõidukite puhul tuleb ketid paigaldada eesmistele ratastele. See võib aga AWD-süsteemi kahjustada, nii et hoidke sõidumaa võimalikult lühikesena.
* Vt Rohkem üksikasju.
Pukseerimise ettevaatusabinõud
Neljarattaveoga sõiduki rattad ei tohi pukseerimisel maapinnal olla. Teie sõidukit tuleb pukseerida rattatõstuki ja ratasplatvormi või platvormhaagisega, kõik rattad maast lahti.
* Vt Rohkem üksikasju.
Neljarattaveoga sõidukit ei saa pukseerida haakeseadisega. Kasutage rataste tõstealust või tasapinnalist transportimisvarustust.
Sõiduk on varustatud rehvidega, mis on ette nähtud ohutuks sõitmiseks ja juhitavuse tagamiseks. Ärge kasutage originaalist erinevat mõõtu ja tüüpi rehve ega velgesid. Valed rehvid võivad mõjutada auto turvalisust ja sooritust ning põhjustada ümberpaiskumise või muu vigastusterohke õnnetuse. Rehvide vahetamisel asendage kõik neli rehvi sama mõõtu, tüüpi ja marki ning samasuguse turvisemustri ja kandevõimega rehvidega.
Tungrauaga ülestõstetud auto
Ärge käivitage mootorit ega pöörake rattaid, kui neljarattaveoga auto on tungrauaga üles tõstetud.
On oht, et maapinda puudutavad pöörlevad rattad võivad põhjustada sõiduki tungraualt mahakukkumist ja ettepoole paiskumist.
-
Pideva neljarattaveoga autosid tuleb testida spetsiaalsel šassiidünamomeetril.
MÄRKUSÄrge kunagi rakendage auto sellistel testimistel seisupidurit.
Dünamomeetriline testimine
Kui autot testitakse dünamomeetril ja käik on sisselülitatud, siis ärge seiske auto ees. See on väga ohtlik, kuna sõiduk võib ettepoole paiskuda ja põhjustada tõsiseid vigastusi või surma.
-
Ärge käitage sõiduki ülestõstmisel esi- ja tagarattaid eraldi. Kõik neli ratast peaksid töötama.
-
Kui sõiduki tõstmisel on vaja kasutada esi- ja tagarattaid, tuleb seisupidur vabastada.