Otsi ainult pealkirja järgi
Avaleht > Hooldus > Heitgaaside kontrollsüsteem

Heitgaaside kontrollsüsteem (mõnel mudelil)

Teie sõiduki heitekontrollisüsteem on kaetud kirjaliku piiratud garantiiga. Lugege autoga kaasasolevat garantii- ja hooldusraamatut.

Teie auto on kõikide kohaldatavate heitgaase puudutavate normide täitmiseks varustatud heitgaaside kontrollsüsteemiga.

Sellel on kolm järgmist allsüsteemi:

  1. Karterigaaside kontrollsüsteem

  2. Kütuseaurude kontrollsüsteem

  3. Heitgaasikoguste kontrollsüsteem

Selleks, et heitekontrollisüsteemid toimiksid laitmatult, laske sõiduk üle vaadata ja hooldada kvalifitseeritud asjatundjatel, järgides selle juhendi hooldusgraafikut. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.

Ettevaatusabinõu kontrolli ja hooldustesti joaks (elektroonilise stabiilsuskontrolli (ESC) süsteemiga)

  • Dünamomeetriga testimisel ebaõnnestumise vältimiseks lülitage elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC) ESC lülitile vajutades välja.

  • Kui dünamomeetriga testimine on lõpetatud, lülitage ESC-süsteem uuesti sisse, vajutades jälle ESC-lülitit.

1. Karterigaaside kontrollsüsteem

Karterist väljuvatest aurudest ja gaasidest põhjustatud õhusaaste vältimiseks on kasutusel karteri nn positiivne tuulutussüsteem. See süsteem varustab karterit õhu sissevõtuvooliku kaudu värske filtreeritud õhuga. Karteris seguneb värske õhk sinna pääsenud gaasidega, mis liiguvad seejärel PCV-klapi kaudu induktsioonisüsteemi.

2. Kütuseaurude kontrollsüsteem

Kütuseaurude kontrollsüsteem on välja töötatud selleks, et ära hoida kütuseaurude pääsemist auto toitesüsteemist ümbritsevasse välisõhku.

Filterpaak

Kütusepaagis tekkivad kütuseaurud absorbeeritakse ja neid säilitatakse eraldi filterpaagis. Kui mootor töötab, tõmmatakse filterpaaki kogutud kütuseaurud läbi paagi puhastust reguleeriva solenoidklapi sisselaskekollektorisse.

Filterpaagi puhastust reguleeriv solenoidklapp (PCSV)

Puhastuse solenoidklappi juhib mootori juhtmoodul (ECM); kui mootori jahutusvedeliku temperatuur on tühikäigul madal, PCSV sulgub, et aurustunud kütus ei satuks mootorisse. Kui mootor soojeneb sõitmisega üles, avaneb PCSV, et vabastada aurustunud kütus mootorile.

3. Heitgaasikoguste kontrollsüsteem

Heitgaasikoguste kontrollsüsteem on väga tõhus süsteem, mis kontrollib heitgaase, säilitades samal ajal sõiduki hea jõudluse.

Mootori heitgaaside ettevaatusabinõud (süsinikmonooksiid)
  • Süsinikmonooksiid võib esineda koos teiste heitgaasidega. Seega kui tunnete mis tahes heitgaaside lõhna sõiduki sees, laske see kohe üle vaadata ja parandada. Kui te arvate, et teie sõidukisse satuvad heitgaasid, sõitke sellega ainult täiesti avatud akendega. Laske oma sõiduk kohe üle vaadata ja parandada.

HOIATUS

Heitgaas

Mootori heitgaasid sisaldavad süsinikmonooksiidi (CO). Olgugi värvitu ja lõhnatu, on see ohtlik ning võib olla sissehingamisel koguni surmav. Järgige vingugaasimürgituse vältimiseks järgnevaid juhiseid.

  • Ärge pange mootorit piiratud või kinnistes ruumides (nt garaažis) tööle kauemaks, kui see on vajalik autoga sisse- või väljasõitmiseks.

  • Kui auto seisab töötava mootoriga pikemat aega järjest õues, lülitage ventilatsioonisüsteem värske välisõhu sissevõtule.

  • Ärge istuge pikka aega järjest töötava mootoriga pargitud või seisvas autos.

  • Kui mootor sureb välja või ei käivitu, võivad liigsed käivituskatsed heitgaaside kontrollsüsteemi kahjustada.

Katalüüsmuundurite ettevaatusabinõud (kui on varustuses)
HOIATUS

Tulekahju

  • Kuum heitesüsteem võib süüdata sõiduki all olevaid süttivaid esemeid. Ärge parkige sõidukit süttivatele asjadele või nende lähedusse, nagu muru, taimestik, paber, lehed jne.

  • Heitesüsteem ja katalüütiline süsteem on väga kuumad kui mootor töötab või kohe pärast mootori väljalülitamist. Hoidke heitesüsteemist ja katalüütilisest süsteemist eemale, võite saada põletusi.

    Ärge eemaldage ka heitesüsteemi ümbritsevat radiaatorit, ärge sulgege sõiduki põhja ega katke sõidukit korrosiooni kontrollimiseks. See võib teatud tingimustes tekitada tuleohu.

Teie sõiduk on varustatud katalüütilise konverteri heitekontrolliseadmega.

Seega tuleb järgida järgnevaid ettevaatusabinõusid.

  • Tankimisel järgige jaotist Rohkem üksikasju.

  • Ärge kasutage autot, kui esineb märke mootori töös tekkinud häiretest, näiteks mootori vahelejätte või märgatavat võimsuse langust.

  • Ärge kasutage mootorit valesti ega kuritarvitage seda. Väärkasutuse näited on veeremine väljalülitatud süütega ja järskudelt kallakutelt laskumine väljalülitatud süütega.

  • Ärge käitage mootorit pikka aega (5 minutit või enam) kõrgel tühikäigul.

  • Ärge muutke mis tahes mootori või heitekontrollisüsteemi osa. Kõik kontrollimised ja reguleerimised peab tegema kvalifitseeritud asjatundja. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/hoolduskeskuse poole.

  • Vältige sõitmist, kui kütusepaaki on jäänud väga vähe kütust. Kütuse lõppemine võib põhjustada mootori töötakti vahelejätmist, kahjustades katalüüsmuundurit.

Nende ettevaatusabinõude mittejärgmine või kahjustada katalüüsmuundurit ja teie sõidukit. Lisaks võivad sellised tegevused teie garantiid tühistada.

Kütuseosakeste filter (kui on varustuses)

Kütuseosakeste filter (GPF) on süsteem, mis eemaldab heitgaasist tahma. Erinevalt vahetatavast õhufiltrist puhastab GPF-süsteem end ise ja eemaldab kogunenud tahma sõidu ajal.

Kuid korduv lühikeste vahemaade sõitmine või madalal kiirusel pikkade vahemaade sõitmine võib peatada tahma automaatse eemaldumise GPF-süsteemist. Kui kogunenud tahm jõuab teatud koguseni, süttib GPF-i märgutuli (). GPF-süsteemi taaskäivitamiseks tuleb sõita enam kui 30 minutit kiirusel vähemalt 80 km/h. Kontrollige, et järgnevad tingimused oleksid täidetud: ohutud teetingimused, vähemalt 3. käik ja mootoripöörded 1500–4000 p/min. Soovitatud aja jooksul vähemalt 80 km/h kiirusel sõitmine taaskäivitab GPF-süsteemi ja GPF-i märgutuli kustub.

Kui peale soovitatud kiirusel pikemat aega sõitmist jääb GPF-i märgutuli põlema või kuvatakse hoiatus „check exhaust system” („kontrolli heitesüsteemi”), soovitame lasta volitatud asjatundjal süsteem üle vaadata. Pidev sõitmine põleva GPF-i märgutulega võib kahjustada GPF-süsteemi ja vähendada kütusesäästlikkust.

Diisliosakeste filter (kui on varustuses)

DPF eemaldab heitgaasidest tahma.

Erinevalt vahetatavast õhufiltrist puhastab DPF-süsteem end ise ja eemaldab kogunenud tahma vastavalt sõidutingimustele. Teisisõnu, normaalsetest/kiiretest sõidutingimustest tulenevad mootori juhtsüsteemi pidev põlemine ja kõrge heitgaaside temperatuur põletab ja eemaldab kogunenud tahma. Kui aga sõidukiga sõidetakse pidevalt lühikesi maid või pikka aega väikese kiirusega, ei pruugi kogunenud tahm madalate heitgaasi temperatuuride tõttu automaatselt eemalduda. Kui koguneb rohkem kui teatud kogus tahma, süttib talitlushäire märgutuli ().

Kui talitlushäire märgutuli vilgub, võib see kustuda, kui sõidate teatud aja jooksul (ligikaudu 25 minutit) kiiremini kui 60 km/h (37 mph) või rohkem kui teise käiguga mootori pööretel 1500–2500 p/min.

Kui talitlushäire märgutuli () jätkab vaatamata toimingutele vilkumist või kuvatakse teade „Check exhaust system” („Kontrolli heitesüsteemi”), pöörduge kvalifitseeritud asjatundja poole ja laske DPF-süsteemi kontrollida. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole. Pikaajaline sõitmine vilkuva märgutulega võib DPF-süsteemi kahjustada ja kütusekulu suurendada ning mootori eluiga võib väheneda õli lahjenemise tõttu.

ETTEVAATUST

Diislikütus (kui varustatud DPF-iga)

DPF-süsteemiga varustatud diiselsõidukitel on soovitatav kasutada reguleeritud autotööstuse diislikütust.

Kasutades kõrge väävlisisaldusega (enam kui 50 ppm väävlit) diislikütust ja määratlemata lisaaineid, võib see põhjustada DPF-süsteemi kahjustumist ja valge suitsu tekkimist.