Otsi ainult pealkirja järgi
Avaleht > Sõiduki juhtimine > Talvine sõit

Talvine sõit

Rasked ilmastikutingimused talvel toovad kaasa suurema kulumise ja muud probleemid.

Talvisest sõidust tingitud probleemide minimeerimiseks peaksite järgima neid soovitusi:

* Talverehvide ja rehvikettide kohta riigikeeles (islandi) vaadake lisa.

Lumised või jäised tingimused

Sügavas lumes sõitmiseks võib osutuda vajalikuks talverehvide kasutamine või rehvikettide paigaldamine.

Kui on vaja talverehve, tuleb valida rehvid, mis oleks sõiduki standardrehvidega samas suuruses ja sama tüüpi. Vastasel juhul võib teie sõiduki ohutus ja käsitsemine olla raskendatud. Peale selle võivad mõjuda väga ohtlikult ka kiiruseületus, kiirendamine, äkiline pidurdamine ja järsud pöörded.

Aeglustuse ajal pidurdage võimalikult aeglaselt. Äkilised pidurdused lume- või jääkattega teedel võivad põhjustada libisemist. Eesoleva sõiduki ja teie sõiduki vahel tuleb hoida piisavat pikivahet. Vajutage pidurit õrnalt. Pange ka tähele, et rehvikettide paigaldamine rehvidele põhjustab suuremat liikumapanevat jõudu, aga ei takista külglibisemist.

Rehviketid ei ole kõikides riikides lubatud. Enne rehvikettide paigaldamist kontrollige riigi seaduseid.

Talverehvid

Oma sõidukile talverehve paigaldades veenduge, et need oleksid sama suuruse ja koormusvahemikuga radiaalrehvid kui originaalrehvid. Paigaldage talverehvid kõigile neljale rattale, sest nii tagate hea ja tasakaalustatud juhitavuse kõigis ilmastikutingimustes. Pidage meeles, et talverehvide veojõud kuivadel teedel ei pruugi olla sama suur kui teie sõiduki esialgses varustuses olevatel rehvidel. Peaksite sõitma ettevaatlikult ka siis, kui teed on puhtad. Rehvide müüjalt saate infot soovitatavate suurimate kiiruste kohta.

Ärge paigaldage naastrehve kontrollimata, kas kohalikes, riiklikes või munitsipaalsetes eeskirjades on nende kasutusele võimalikke piiranguid.

HOIATUS

Talverehvide suurus

Talverehvid peaksid olema sõiduki standardrehvidega samas suuruses ja sama tüüpi. Ebasobivad rehvid mõjuvad äärmiselt halvasti sõiduohutusele ja auto juhitavusele.

Lumeketid

trossi-tüüp
kanga tüüp

Kuna radiaalrehvide külgseinad on õhemad, võivad need kahjustada saada, kui neile teatud tüüpi lumekette paigaldada. Seetõttu on lumekettide asemel soovitatav kasutada talverehve. Ärge paigaldage rehvikette alumiiniumvelgedega varustatud sõidukitele; lumeketid võivad velgi kahjustada. Kui lumekette on tarvis kasutada, kasutage kanga tüüpi kette või kaabli tüüpi kette, mille paksus on alla 12 mm (0,47 in.).

Teie sõiduki kahjustused, mis tulenevad sobimatust lumeketi kasutamisest, ei kuulu sõidukitootja garantii alla.

Rehvikettide kasutamisel kinnitage need järgmiselt veoratastele.

  • Esiratta ajamiga sõiduk liigutab jõuallikana esiratast. Seega tuleb lumeketid paigaldada esiratastele.

  • Neljarattaveoga sõidukitel tuleb lumeketid paigaldada ainult eesmistele rehvidele. Sel juhul minimeerige sõidukaugust, et vältida nelikveosüsteemi kahjustamist.

  • Sõitke pärast lumekettide paigaldamist aeglaselt. Kui kuulete kere vastu puutuvatest kettidest tulenevat müra, aeglustage müra peatumiseni ja eemaldage kahjustuste vältimiseks ketid kohe, kui jõuate puhastatud teele.

  • Vale suurusega või valesti paigaldatud ketid võivad kahjustada teie sõiduki pidurivoolikuid, vedrustust, keret ja velgi. Seega tuleb lumekettide paigaldamisel järgida tootja juhiseid ja paigaldada need võimalikult tihedalt. Pärast kettide paigaldamist sõitke aeglaselt (alla 30 km/h (20 mph)).

ETTEVAATUST
  • Veenduge, et lumeketid oleks teie rehvide jaoks õige suuruse ja tüübiga. Valed lumeketid võivad kahjustada sõiduki kere ja vedrustust ning see ei pruugi olla kaetud sõiduki tootja garantiiga. Samuti võivad lumekettide kinnituskonksud kahjustada saada, kui need puutuvad kokku sõiduki osadega, mis võib põhjustada kettide rehvidelt mahalibisemist. Veenduge, et lumeketid vastaksid SAE klass „S“ sertifikaadile.

  • Ohutu kasutuse tagamiseks tuleb keti paigaldust pärast iga 0,5–1 km (0,3 to 0,6 miili) pikkust sõitu kontrollida. Kui ketid on lahti, pingutage neid või paigaldage need uuesti.

  • 19-tollistel (235/55R19) või 20-tollistel (255/45R20) rehvidel tuleb kasutada kanga tüüpi kette.

Kasutage kvaliteetset etüleenglükooli jahutusvedelikku

Teie auto jahutussüsteem on tehases täidetud kvaliteetse etüleenglükoolipõhise jahutusvedelikuga. See on ainus jahutusvedeliku tüüp, mida võib teie autos kasutada, kuna see aitab vältida jahutussüsteemi roostetamist, õlitab veepumpa ja hoiab ära jäätumist. Vahetage jahutusvedelikku vastavalt hooldegraafikule 8. peatükis.

Laske enne talve oma jahutusvedelikku testida veendumaks, et selle külmumispunkt on talvel oodatavate temperatuurida jaoks piisav.

Aku ja akujuhtmed

Talvel tekib akusüsteemile lisakoormus. Kontrollige visuaalselt akut ja kaableid, nii nagu kirjeldatud 8. peatükis. Laske aku laetuse taset professionaalses töökojas kontrollida. Kia soovitab pöörduda Kia volitatud esindaja/teenusepartneri poole.

Kasutage vajadusel külmemas kliimas sobivat õli

Mõnes kliimas on soovitatav kasutada külma ilmaga madalamat viskoossusega „talvekaaluga“ õli. Vt Rohkem üksikasju. Kui te ei tea, millist õli kasutada, soovitame pöörduda Kia volitatud esindaja poole.

Süütesüsteem

Kontrollige süüteküünlaid, nii nagu kirjeldatud jaotises Rohkem üksikasju, ja vajaduse korral vahetage need välja. Kontrollige ka kõiki süütejuhtmeid ja komponente, et olla kindel, et need ei ole pragunenud, kulunud ega kahjustatud.

Lukkude jäätumise ennetamiseks

Lukkude külmumise vältimiseks pritsige lukuauku heakskiidetud jäätumisvastast vedelikku või glütseriini. Kui lukk on kaetud jääga, pritsige seda heakskiidetud jäätumisvastase vedelikuga jää eemaldamiseks. Kui lukk on seest külmunud, võite seda kuuma võtmega sulatada. Käsitsege kuuma võtit vigastuste vältimiseks ettevaatlikult.

Kasutage süsteemis heakskiidetud külmumisvastast aknapesuvedelikku

Aknapesusüsteemi vee külmumise vältimiseks lisage heakskiidetud külmumisvastast aknapesulahust mahutisse vastavalt juhistele. Külmakindlat pesuvedelikku saate KIA volitatud edasimüüjalt/teenindusest ja enamikust autokauplustest. Ärge kasutage mootori jahutusvedelikku või teisi antifriise, kuna need võivad auto värvi kahjustada.

Ärge laske seisupiduril kinni külmuda

Mõningatel juhtudel võib seisupidur rakendatud asendisse kinni jääda. Kõige tõenäolisem on see juhul, kui tagumiste pidurite juurde või ümber on kogunenud palju lund või jääd või kui pidurid on märjad. Kui esineb seisupiduri jäätumise oht, rakendage see ajutiselt käiguga P (parkimine). Blokeerige samuti auto veeremise vältimiseks tagarattad. Seejärel vabastage seisupidur.

Ärge laske jääl ja lumel auto alla koguneda

Teatud tingimustes võib rattakoobastesse ja poritiibade alla koguneda paks lume- ja jääkiht ning see võib takistada normaalset roolikeeramist. Kui sõidate seda soosivates karmides talvistes ilmastikutingimustes, peaksite aeg-ajalt kontrollima sõiduki põhja, et veenduda esirataste ja rooliosade sujuvas liikumises.

Kandke alati kaasas ka avariivarustust

Olenevalt ilmastikutingimuste raskusest peaksite hoidma autos sobivat avariivarustust. Näiteks rehvikette, veoköit, taskulampi, helkureid, vilkurit, liiva, kühvlit, käivituskaableid, jääkaabitsat, kindaid, alusmatti, tunkesid, tekki jne.

Sõitke oma sõidukiga, kui veeaur kondenseerub ja koguneb väljalasketorudesse

Kui auto jäetakse talvel pikemaks ajaks töötava mootoriga seisma, võib veeaur kondenseeruda ja koguneda väljalasketorudesse. 

Väljalasketorustikus olev vesi võib tekitada müra jne, kuid see väljub sealt, kui sõidate keskmise või suure kiirusega.