Turvapadja süsteemi toimimine
-
Turvapadjad aktiveeritakse (suudavad vajadusel täituda) ainult siis, kui süütelüliti või MOOTORI START/STOP nupp on asendis SEES ja neid saab aktiveerida umbes 3 minuti jooksul pärast süüte väljalülitamist.
-
Turvapadjad täituvad tugeval laupkokkupõrkel või tugeva külglöögi korral momentaanselt (kui autol on külgturvapadjad või turvakardinad), et kaitsta sõitjaid raskete vigastuste eest.
MÄRKUSÜmberpaiskumisanduriga autod
Kui autol on küljeturvapadjad ja turvakardinad, täituvad need ka auto ümberpaiskumisel, et kaitsta sõitjaid raskete vigastuste eest.
-
Ei ole kindlat sõidukiirust, mille korral turvapadjad täituksid.
Üldiselt vallanduvad turvapadjad olenevalt löögi tugevusest ja suunast (nurgast). Need kaks tegurit määravad kindlaks, kas andurid saadavad elektroonilise avamis- ja täitmissignaali või mitte.
-
Turvapatjade vallandumine oleneb mitmesugustest teguritest, nt sõidukiirusest, löögi suunast ning autot tabava sõiduki või muu objekti jäikusest. Määravad tegurid ei ole piiratud ülalnimetatutega.
-
Esiturvapadjad täituvad ja tühjenevad silmapilkselt.
Turvapatjade vallandumist on praktiliselt võimatu õnnetuse hetkel märgata. Tõenäoliselt näete turvapatju pärast kokkupõrget oma kohtadel lebamas.
-
Selleks, et raskes kokkupõrkes kaitse tagada, peavad turvapadjad kiiresti täituma. Turvapadja täitumise suur kiirus on tingitud äärmiselt lühikesest ajast, mille jooksul kokkupõrge aset leiab, ning vajadusest luua pehmendus sõitja ja auto sisustuse vahele enne, kui sõitja vastu sisustust paiskub. See täitumiskiirus vähendab tõsistes kokkupõrgetes raskete ja eluohtlike vigastuste ohtu ning on seega turvapatjade disaini oluline osa.
-
Kuid turvapatjade täitumine võib samuti põhjustada vigastusi, mille hulka kuuluvad marrastused näol, sinikad ja katkised luud, sest täitumiskiirus paneb turvapadjad suure jõuga avanema.
-
On isegi olukordi, kus kokkupuude rooli turvapadjaga võib põhjustada surmavaid vigastusi, eriti kui sõitja asub roolile liiga lähedal.
![](../res/img/M-warning.png)
-
Vältimaks kokkupõrkel vallanduvatest turvapatjadest põhjustatud kehalisi vigastusi või surma, peab sõitja istuma roolist võimalikult kaugel. Eesmised kaassõitjad peaksid alati liigutama oma tooli võimalikult kaugele ja istmel taha naalduma.
-
Turvapadi vallandub kokkupõrkel viivitamata. Kui sõitjad ei istu õigesti, võib täituv turvapadi neid vigastada.
-
Turvapatjade täitumine võib põhjustada vigastusi nagu marrastused näol või kehal, vigastused purunenud prillidest või põletused.
Müra ja suits
Turvapadjad teevad täitumisel valju müra ja jätavad õhku suitsu ja pulbrit. See on tingitud turvapadja vallandajas sisalduva aine süttimisest ega anna põhjust muretsemiseks. Pärast turvapadja täitumist võite tunda olulist ebamugavustunnet hingamisel, mis on tingitud teie rinna kokkupuutest nii turvavöö kui ka turvapadjaga, lisaks suitsu ja pulbri sissehingamisest. Pärast kokkupõrget avage esimesel võimalusel uksed ja/või aknad, et leevendada hingamisprobleeme ja vältida pikaajalist kokkupuudet suitsu ja pulbriga.
Kuigi suits ja pulber ei ole mürgised, võivad need nahka ärritada (silmi, nina, kurku jne). Sellisel juhul peske ja loputage kohe külma veega ning pöörduge arsti poole, kui sümptomid ei kao.
![](../res/img/M-warning.png)
-
Turvapatjadega seotud osad rooliratta keskel, armatuurlauas, esiistmetes ning laeservades (esi- ja tagauste kohal) lähevad turvapatjade vallandumisel väga kuumaks. Vigastuste vältimiseks ärge puudutage turvapatjade asukoha sisemisi osi kohe pärast seda, kui turvapadi on täitunud.
-
Ärge paigaldage mingeid lisatarvikuid turvavööde vallandumise piirkonda, nagu armatuurlaud, aknad, postid ja laepaneelid.
Eesmise kaassõitja turvapadja hoiatussilt lapse turvavarustuse kohta
![](../res/images/OSP2I039031.png)
![](../res/images/OHM036053L.png)
![](../res/img/M-warning.png)
-
Ärge kunagi paigaldage seljaga sõidusuunda mõeldud lapse turvavarustust juhi kõrvale esiistmele, kui kaassõitja turvapadi ei ole välja lülitatud. Täituv kaassõitja turvapadi võib tahapoole suunatud lapse turvavarustusele löögi anda ja lapse tappa.
-
Eriti ohtlik! Ärge pange seljaga sõidusuunas paigaldatavat lapse turvavarustust istmele, mille ees on turvapadi!
-
Ärge pange kunagi lapse turvavarustust eesmise kaassõitja istmele. Eesmise kaassõitja turvapadja täitumine võib põhjustada raskeid või surmavaid vigastusi.
Lisaks ärge pange eesmise kaassõitja istmele ka näoga sõidusuunas olevat lapse turvavarustust. Eesmise kaassõitja turvapadja täitumine võib põhjustada lapsele raskeid või surmavaid vigastusi.
Kui teie sõiduk on varustatud kaassõitja turvapadja ON/OFF (SEES/VÄLJAS) lülitiga, saate eesmise kaassõitja turvapadja vajadusel aktiveerida ja inaktiveerida.
Lisateabe saamiseks vaadake Rohkem üksikasju. (mõnel mudelil)
![](../res/img/M-warning.png)
-
Ärge KUNAGI paigaldage seljaga sõidusuunda käivat lapse turvaseadet VÄLJA LÜLITAMATA ESITURVAPADJAGA esiistmele, turvapadi võib LAST VÄGA TÕSISELT või ELUOHTLIKULT VIGASTADA.
-
Kui külgturvapatjade ja/või turvakardinatega auto tagaistme välimistel istekohtadel istuvad lapsed, siis paigaldage nende turvavarustus ustest võimalikult kaugele ja kinnitage tugevalt.
Külgturvapatjade ja/või turvakardinate täitumine võib põhjustada imiku või lapse raskeid vigastusi või surma.